NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3812 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

موضوع: ایجاد ولتاژ dc جریان پایین بدون استفاده از ترانس

همکار افتخاری dariush_ab آواتار ها
    نام
    داریوش عباسی نژاد
    تشکر شده 1,810 بار در 1,064 پست

پیش فرض ایجاد ولتاژ dc جریان پایین بدون استفاده از ترانس

با عرض سلام خدمت دوستان.
    از دوستان خواهش می کنم نظرشون رو در مورد روش ایجاد ولتاژ 5 یا 12 ولت مستقیم با جریان دهی 70-80 میلی آمپر بدون استفاده از ترانس و عواقب و مشکلات و بازدهی دراز مدت بگن.
    من تو اینترنت سرچ کردم این مطالب رو پیدا کردم.
    البته هشدار دادن که مدار از برق شهر ایزوله نبوده و امکان برق گرفتگی وجود دارد.

به دلیل خطرش ترجیج میدم استفاده نکنم! دوستان نرید خودتون رو به برق بدید!هشدار!!!!!!!!!!!!!!!
    1- لینک :
    منبع تغذيه بدون ترانس

منبع تغذيه زير بدليل عدم استفاده از ترانس از وزن کمي برخوردار بوده و همچنين تعداد قطعات بکار رفته در آن بسيار کمي باشد.مدار را مي توان بسيار کوچک ساخت واز آن در پروژهايي که نياز به جريان کم دارند استفاده نمود.تنها عيب بزرگ اين مدار جريان دهي بسيار کم و عدم ايزوله بودن آن از ولتاژ AC ورودي ميباشد.
    جهت افزايش جريان خروجي بايد مقدار ظرفيت خازن C1 را افزايش داد. با مقادير نشان داده شده در نقشه جريان مدار در حدود 15 ميلي آمپر مي باشد. بخاطر داشته باشيد که با افزايش جريان خروجي بايستي مقدار ظرفيت خازن C2 رانيز افزايش دهيد تا تثبيت مناسبي در خروجي داشته باشيد.
    با تغيير مقدار ديود زنر D1 ميتوانيد مقدار ولتاژ خروجي را افزايش يا کاهش دهيد.
    بخاطر داشته باشيد اين مدار از ولتاژ برق شهر ايزوله نيست.پس زماني که مدار در برق مي باشد از کار کردن و دست زدن به آن خودداري کنيد.
    در صورتي که تمايل به ايزوله کردن اين مدار از برق شهر را داريد ميتوانيد يک ترانس ايزوله کننده در ورودي مدار قرار دهيد يک ترانس صوتي a600ohm:600ohm کوچک براي اين کار مناسب ميباشد.

2-لینک :
    ساخت منبع تغذیه بدون ترانس (با مقاومت و خازن و پل دیود)
    ساخت منبع تغذیه بدون ترانس (با مقاومت و خازن و پل دیود)
    چیزی که چند روزی درگیرش بودم ساخت یک منبع تغذیه بود برای کاری که جریان خیلی پایینی نیاز داشت و البته جای زیادی هم نداشت که بتونم توش از یه ترانس استفاده کنم . اونوقت بود که به جون مدار RC افتادم و این شد ::»

همان طور که می دانید یا این که الان متوجه خواهید شد ، خازن در برابر فرکانس همانند یک مقاومت عمل می کند ، پس می توان برق شهر 220 ولت رو با یک خازن و مقاومت به برق 12 ولت تبدیل کرد .
    (فرمول محاسبه ی مقاومت خازن در برابر فرکانس ::» x=1/(wC)h که C مقدار ظرفیت خازن و w همان 2*3.14*f می باشد و x هم مقدار مقاومت حاصل از خازن است )

خب حالا بریم سره مدارش ::»
    [تصویر: attachment.php?aid=98]
    تو این مدار بعد از گرفتن ورودی 220 ولت AC آن را از یک مدار RC که با مدار سری شده است می گذرانیم تا ولتاژ کاهش یابد و سپس آن را از یک پل دیود عبور می دهیم تا ولتاژ به DC تبدیل شود و سپس با آن یک خازن موازی می کنیم تا کمی ولتاژ رگوله شود (چاله چوله هاش پر بشه ) و در نهایت برای تثبیت ولتاژ از یک زنر استفاده می کنیم تا این که ولتاژ بر روی 12 ولت تثبیت گردد .
    حالا می تونیم از دو سر زنر ولتاژ دوازده ولت (50 الی70 میلی آمپر ) در یافت کنیم.

توجه ::» به هیچ وجه به هیچ قسمتی از این مدار دست نزنید ، حتی قسمتی که ولتاژ آن پایین است . چون این مدار به هیچ عنوان از برق شهر ایزوله نیست . (البته اگر خواستید هم می تونید امتحان کنید تا مثل من برق بگیرتتون Angel)

تو سایتهای خارجی هم اینا رو پیدا کردم :
    http://www.hamill.co.uk/pdfs/acfvsdsp.pdf
    و
    Transformerless Power Supply
    این فکر کنم بد نباشه؟

مورد بعدی نظر دوستان در مورد معرفی یک منبع تغذیه ارزان هستش.من هزینه کل مدارم به 8 تومن نمیرسه راستش زورم میاد حدود 7-8 تومان برای یک تغذیه 5 ولت یک آمپر هزینه کنم!

پیشاپیش از وقت و نظرات دوستان تشکر می کنم.
    ویرایش توسط dariush_ab : 19-11-2013 در ساعت 02:05

2. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما dariush_ab برای ارسال این پست سودمند:

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 15 بار در 12 پست

استفاده از ترانس ایزوله و فیوز مقاومتی در مدار رو نباید بیخیال بشی.اگر از مقاومت و خازن مناسب و البته فیوز در ورودی استفاده کنی عمر مدارت رو بالا میبری.
    البته من مدار دومی رو اوایل امسال بستم کلهم شد 4000 تومن.من چون این منبع تغذیه رو زیر کارم میخاستم استفاده کنم ظاهرش برام مهم نبود بخاطر همین رفتم یه تویوب کهنه پیدا کردم یه تیکه ازش بریدم گذاشتمش توی تویوب دو سرشم چسبوندم.شد ایزوله.

5. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما espadana برای ارسال این پست سودمند:

همکار افتخاری dariush_ab آواتار ها
    نام
    داریوش عباسی نژاد
    تشکر شده 1,810 بار در 1,064 پست

استفاده از ترانس ایزوله و فیوز مقاومتی در مدار رو نباید بیخیال بشی.اگر از مقاومت و خازن مناسب و البته فیوز در ورودی استفاده کنی عمر مدارت رو بالا میبری.
    البته من مدار دومی رو اوایل امسال بستم کلهم شد 4000 تومن.من چون این منبع تغذیه رو زیر کارم میخاستم استفاده کنم ظاهرش برام مهم نبود بخاطر همین رفتم یه تویوب کهنه پیدا کردم یه تیکه ازش بریدم گذاشتمش توی تویوب دو سرشم چسبوندم.شد ایزوله.
    خیلی ممنون دوست عزیز.
    منظورتون از مدار دوم دقیقا کدومه؟
    ممکنه ازتون خواهش کنم بگید دقیقا از چه قطعاتی استفاده کردید؟
    اگر شماتیکی ازش داشته باشید خیلی خوبه.
    با تشکر.

ناظم انجمن Ma3ood آواتار ها
    نام
    مسعود
    تشکر شده 3,087 بار در 1,509 پست

جریان دهی مدارات بالا کاملا به کیفیت خازنها بستگی داره بهتره از خازنهای مرغوب استفاده کنید .
    من اخرین مدار پست اول را بستم نهایت جریان دهی 20 میلی امپر میشد .!

8. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما Ma3ood برای ارسال این پست سودمند:

کاربر ارشد 1nafar آواتار ها
    تشکر شده 4,874 بار در 1,377 پست

سلام
    توی مدارات الکترونیک مهم ترین بخش منبع تغذیه هست ، وجود مشکل در منبع تغذیه میتونه عمل کرد کل مدار رو مختل کنه . توی منابع تغذیه 2 تا ویژگی مهم هست که توی این مدار وجود نداره :
    1-تثبت ولتاژ
    2-ایزوله بودن
    این مدار فقط برای روشن کردن led ، لامپ ، مدارات آنالوگ با رنج تغذیه ی وسیع و.. در صورتی که به منبع تغذیه ی مناسب دسترسی نداشته باشیم مناسب هست و برای مدارات دیجیتال اصلا جواب نمیده .
    همچنین به دلیل شارژ و دشارژ شدن خازن سری (c1 ) ، عمر اون خیلی کم هست و با خراب شدنش سایر قطعات بعدی هم خواهند سوخت . ( البته اگه جریان زیر 10 میلی آمپر باشه ، یا خازن دارای کیفیت بالا باشه این موضوع فرق میکنه )
    من از این مدار 2 جا استفاده کردم ( برای روشن کردن led و در یک مدار سوییچ اتوماتیک ولتاژ (110 به 220 ) و مشکلی باهاش نداشتم .

توی صفحات 10 و 11 مجله ی pmm شماره ی 19 هم در مورد نحوه ی طراحی و محاسبات این مدارات مطالبی وجود داره و من از اون مدار استفاده کردم . البته شما باید به خروجی اون مدار بسته به مقدار ولتاز مورد نیاز یک دیود زنر اضافه کنید . همچنین در ورودی هم بسته به مقدار جریان مورد نیاز یک فیوز قرار بدید .

10. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما 1nafar برای ارسال این پست سودمند:

مدیرکل انجمنها agape آواتار ها
    نام
    Zeus
    تشکر شده 2,209 بار در 846 پست

استفاده از منبع تغزیه های خازنی اصلا به صرفه نیست !
    یه مدت برای لامپ های ال ای دی که توی سر دکل ها استفاده میشه - از این تغزیه استفاده می کردن ، که متوجه شدیم بعد از تعویض کنتور با کنتور های جدید - پول برق خیلی بیشتر داره میآد - تحقیق به عمل اومد و متوجه شدیم که بله - این منبع ها توان راکتیو زیادی رو تو شبکه اعمال میکنه که کنتور های جدیدم نامردی نمیکنن و پولشو می ندازن!
    این شد که رفتیم سراغ منبع تغزیه سوییچینگ متد باک ، که با آیسی های tny انجام شد .
    الانم شرکت جوان فکر میکنم آیسیش رو داشته باشه ؛ متد باک ترانسفرماتور نمیخواد و راه اندازش خیلی ساده است

12. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما agape برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 15 بار در 12 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط dariush_ab نمایش پست ها
    خیلی ممنون دوست عزیز.
    منظورتون از مدار دوم دقیقا کدومه؟
    ممکنه ازتون خواهش کنم بگید دقیقا از چه قطعاتی استفاده کردید؟
    اگر شماتیکی ازش داشته باشید خیلی خوبه.
    با تشکر.
    منظورم شکل دوم هست که از فیوز مقاومتی هم استفاده کرده.همون مدار پایین صفحه رو روی برد سوراخدار مونتاژ کردم و یه لامپ ال ای دی که ساخته بودم رو روشن کردم.خیلی ساده وسریع.