NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3805 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 11 از 11

موضوع: ایده یا الگوریتم کار یا برنامه نرم افزاری

کاربر فعال sarab1 آواتار ها
    تشکر شده 172 بار در 100 پست

پیش فرض ایده یا الگوریتم کار یا برنامه نرم افزاری

با سلام ایده ای که من دارم میتواند منجر به ساخت یک دستگاه بشود اما میتوان با برنامه نویسی اندروید و .... نیز عملکرد آنرا در گوشی های هوشمند امروزی نیز شاهد بود!
    الان من بر سر دو راهی قرار گرفتم گفتم از دوستان با تجربه راهنمایی بگیرم میدونم که حتما یه کساییراه حل این مشکل رو میدونند:
    ساخت و تولید دستگاه هزینه و سرمایه گذاری زیادی میطلبد لیکن به فرض که دستگاه رو تولید کردیم چه تضمینی وجود دارد که کسی الگوریتم کار این دستگاه رو در گوشی های هوشمند اندرویدی شبیه سازی نکند!

به نظر شما من میتوانم ایده یا الگوریتم کار یا برنامه نرم افزاری رو ثبت کنم که با اجازه اینجانب برنامه برای گوشی های اندرویدی و ... ساخته شود؟ با تشکر
    ویرایش توسط sarab1 : 10-11-2013 در ساعت 15:24

2. # ADS
    Circuit advertisement

همکار M3R آواتار ها
    نام
    مسعود
    تشکر شده 649 بار در 304 پست

سلام.
    شما میتونید به سایت اداره مالکیت صنعتی مراجعه کنید و نرم افزارتون رو ثبت کنید
    آدرس سایت:
    کد:
    www.iripo.ssaa.ir/
    همچنین اینجا راهنمای مراجعین ثبت اختراع هست:
    کد:
    http://iripo.ssaa.ir/Default.aspx?tabid=3585
    موفق باشید

4. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما M3R برای ارسال این پست سودمند:

نقل قول نوشته اصلی توسط m3r نمایش پست ها
    سلام.
    شما میتونید به سایت اداره مالکیت صنعتی مراجعه کنید و نرم افزارتون رو ثبت کنید
    منظورتون از نرم افزار سورس کد C هست؟
    منظور من اینه که اول اگوریتم ثبت بشه به نام خودم ! بعدش به هر شکلی ساخته بشه مثلا سخت افزاری یا یه Application قابلیت نصب در گوشی های اندرویدی!

حالا مشکل من نحوه ثبت الگوریتم هست!!!!!!!!!!!!

ناظم انجمن Ma3ood آواتار ها
    نام
    مسعود
    تشکر شده 3,087 بار در 1,509 پست

اینجوری که من شنیدم برای اینگونه طرح ها اول طرحتو ارایه میدی و اونها زمانی با توجه به کارشناسانی که دارند در اختیارت میگذارند تا طرحتو عملی کنی و ثبتش کنی

7. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما Ma3ood برای ارسال این پست سودمند:

نقل قول نوشته اصلی توسط ma3ood نمایش پست ها
    اینجوری که من شنیدم برای اینگونه طرح ها اول طرحتو ارایه میدی و اونها زمانی با توجه به کارشناسانی که دارند در اختیارت میگذارند تا طرحتو عملی کنی و ثبتش کنی
    مهندس کاش میتونستی جزئیات رو هم توضیح بدی که من الان چیکار کنم؟ منظورت همون اداره ثبت مالکیت هستش؟ کدوم قسمتش ؟
    ببینم اگ من وقت گرفتم باید هم ورژن سخت افزاری درست کنم هم نسخه اندرویدی و هم نسخه اپل و ویندوز و .... آخه من که سرمایه همچین حرکتی رو ندارم!! چیکار کنم؟

مدیر انجمن sobhan537 آواتار ها
    نام
    عبدالملکی
    تشکر شده 804 بار در 495 پست

سلام
    اینطور که من میدونم، ثبت نرم افزار سختتر از ثبت سخت افزار (دستگاه) هستش. یعنی اگه ادعاهای اختراع روی سخت افزار باشه خیلی راحتتر ثبت میشه تا اینکه ادعاهات روی نرم افزار و برنامه باشه. این مورد رو خودم تجربه کردم. چون نرم افزار باید در سطح دنیا اول باشه تا بررسیش کنن اما سخت افزار اگه یه سری مزیت هایی با قبلی ها داشته باشه امکان ثبتش زیاده. درضمن سخت افزار برای اینکه دانشگاه های دولتی کارشناسیش کنن باید عملا بسازیش و کارشناس تست کنه. اداره ثبت اختراع دانشگاه آزاد و ... هم به عنوان کارشناس قبول نداره.

10. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما sobhan537 برای ارسال این پست سودمند:

ناظم انجمن Ma3ood آواتار ها
    نام
    مسعود
    تشکر شده 3,087 بار در 1,509 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط sarab1 نمایش پست ها
    مهندس کاش میتونستی جزئیات رو هم توضیح بدی که من الان چیکار کنم؟ منظورت همون اداره ثبت مالکیت هستش؟ کدوم قسمتش ؟
    ببینم اگ من وقت گرفتم باید هم ورژن سخت افزاری درست کنم هم نسخه اندرویدی و هم نسخه اپل و ویندوز و .... آخه من که سرمایه همچین حرکتی رو ندارم!! چیکار کنم؟
    دقیقا اطلاع ندارم از دوستان دوران دانشگاهم که تجربه این کارها رو داشت شنیدم که الانم در دسترس نیست بپرسم هرچند قوانین برای این گونه کار ها هر روز عوض میشه و حسابی روی اون نیست اگه ساکن تهران هستید بهترین راه مراجعه حضوری هست البته با یه پیش ساخت از دستگاهتون حتی اگه کامل هم نباشه

12. تشکرها از این نوشته :

نقل قول نوشته اصلی توسط sobhan537 نمایش پست ها
    سلام
    اینطور که من میدونم، ثبت نرم افزار سختتر از ثبت سخت افزار (دستگاه) هستش. یعنی اگه ادعاهای اختراع روی سخت افزار باشه خیلی راحتتر ثبت میشه تا اینکه ادعاهات روی نرم افزار و برنامه باشه. این مورد رو خودم تجربه کردم. چون نرم افزار باید در سطح دنیا اول باشه تا بررسیش کنن اما سخت افزار اگه یه سری مزیت هایی با قبلی ها داشته باشه امکان ثبتش زیاده. درضمن سخت افزار برای اینکه دانشگاه های دولتی کارشناسیش کنن باید عملا بسازیش و کارشناس تست کنه. اداره ثبت اختراع دانشگاه آزاد و ... هم به عنوان کارشناس قبول نداره.
    مهندس از اساتید دانشگاه خودم هم میتونم تاییدیه علمی بگیرم ؟ یا باید دانشگاه مورد نظر رو اداره مالکیت صنعتی معرفی کنه؟ (من الان دانشجوی دانشگاه سراسری هستم)
    یه مورد دیگه اینکه از کجا میدونن که این نرم افزار رو کسی در دنیا معرفی کرده یانه؟

مدیر انجمن sobhan537 آواتار ها
    نام
    عبدالملکی
    تشکر شده 804 بار در 495 پست

مهندس از اساتید دانشگاه خودم هم میتونم تاییدیه علمی بگیرم ؟ یا باید دانشگاه مورد نظر رو اداره مالکیت صنعتی معرفی کنه؟ (من الان دانشجوی دانشگاه سراسری هستم)
    شما باید یک نهادی رو به عنوان مرجع استعلام اختراعتون معرفی کنید. مثلا میتونید معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه خودتون رو معرفی کنید. بعد ببینید اداره ثبت اختراع این نهاد رو به عنوان مرجع قبول میکنه یا نه. اگه قبول کرد حالا باید از اون نهاد تایییه بگیرید و تاییدیه رو برای سایت ثبت اختراع بفرستید.

یه مورد دیگه اینکه از کجا میدونن که این نرم افزار رو کسی در دنیا معرفی کرده یانه؟
    مشکل اینجاست چون نمیدونن این نرم افزار قبلا تو دنیا ثبت شده یا نه؛ برای ثبت نرم افزار خیلی سختگیری میکنن. این مطلب رو غیرمستقیم تو سایتشون گفتن...
    من خودم ادعاهای اختراعم هم نرم افزاری بود هم سخت افزاری. اما اداره ثبت گفت که ادعاها یا باید فقط نرم افزاری باشن یا فقط سخت افزاری. یعنی وقتی شما میخواید یک طرحی رو به عنوان اختراع ثبت کنید، نمیتونید روی برنامه میکرو ادعایی داشته باشید!!! اگر هم میخواید روی برنامه میکرو ادعا داشته باشید، نباید روی سخت افزار ادعایی داشته باشید! همچنین دنگ و فنگ های ثبت نرم افزار بیشتر از ثبت سخت افزار هستش.

15. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما sobhan537 برای ارسال این پست سودمند:

نقل قول نوشته اصلی توسط sobhan537 نمایش پست ها
    مشکل اینجاست چون نمیدونن این نرم افزار قبلا تو دنیا ثبت شده یا نه؛ برای ثبت نرم افزار خیلی سختگیری میکنن. این مطلب رو غیرمستقیم تو سایتشون گفتن...
    من خودم ادعاهای اختراعم هم نرم افزاری بود هم سخت افزاری. اما اداره ثبت گفت که ادعاها یا باید فقط نرم افزاری باشن یا فقط سخت افزاری. یعنی وقتی شما میخواید یک طرحی رو به عنوان اختراع ثبت کنید، نمیتونید روی برنامه میکرو ادعایی داشته باشید!!! اگر هم میخواید روی برنامه میکرو ادعا داشته باشید، نباید روی سخت افزار ادعایی داشته باشید! همچنین دنگ و فنگ های ثبت نرم افزار بیشتر از ثبت سخت افزار هستش.
    با این اوصاف فکر میکنم باید نسخه اندروید و نسخه سخت افزاری رو جداگانه ثبت کنم؟

کاربر ارشد 1nafar آواتار ها
    تشکر شده 4,874 بار در 1,377 پست

سلام
    شما اول باید ببینید که چه کسانی می تونن از برنامه ی شما کپی برداری کنن .
    اگه نرم افزار یا سخت افزار شما عمومی باشه و همه ی کاربران ( خارجی / داخلی / فارسی زبان / غیر فارسی و... ) بتونن از اون استفاده کنن ، کار یه مقدار سخت میشه و هر کسی میتونه از اون کپی برداری کنه .
    در این رابطه ثبت کردن اختراع هم دردی رو دوا نمیکنه و به نظر من کاغذ بازی ای بیش نیست . چون هر کسی میتونه از طرح شما کپی برداری کنه و با اضافه و یا کم کردن برخی از ویژگی ها اون رو به نام خودش به ثبت برسونه و تجاریش کنه .

اما اگه طرح تخصصی هست بهتره به شرکت های فعال در زمینه ی کاری همون طرح مراجعه کنید و طرحتتون رو بعد از ثبت به اونا بفروشید ( اگه سرمایه و امکانات مورد نیاز برای تولید و اجراش رو ندارید )
    مثال :
    برای کنترل دور موتور های القایی روش ها و الگوریتم های مختلفی وجود داره ، روش های مثل کنترل V/F و کنترل برداری و DTC
    تاریخچه ی DTC رو در ادرس زیر بخونید :
    Direct torque control - Wikipedia, the free encyclopedia
    این الگوریتم توسط شرکت ABB خریداری شده و علی رقم اینکه امروزه همه شرکت های معتبر مثل زیمنس و... از نحوه ی پیاده سازی اون اطلاع دارن ، اما نمیتونن از اون استفاده کنن .
    اقای Manfred Depenbrock میتونست طرح رو ثبت کنه و بعد برگه ی ثبت اختراعش رو قاب بگیره بزاره توی تاقچه ی خونش ، اما این کار رو نکرد و بعد از ثبت طرح در نشریه های جهانی و... به سراغ شرکت های صنعتی رفت و الان بعد از گذشت چند سال همه DTC رو به نام ایشون میشناسن .

18. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما 1nafar برای ارسال این پست سودمند: