NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3809 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

موضوع: چطور بپرسیم ؟

کاربر ارشد 1nafar آواتار ها
    تشکر شده 4,874 بار در 1,377 پست

پیش فرض چطور بپرسیم ؟

سلام
    درست پرسیدن یکی از فنونی هست که متاسفانه کمتر کسی در ایران بهش اهمیت میده ، متاسفانه این موضوع باعث شده تا آمار پست های اسپم و بی پاسخ سایت بالا بره و اغلب کاربرای تازه کار به جوابی که مورد نیازشون هست نرسن .
    مطالبی که در ادامه اورده شده ، مجموعه ای از مطالب موجود در سطح وب و تجریبات شخصی خودم هست که شما با مطالعه ی اون میتونید نحوه ی مطرح کردن صحیح سوالات رو یاد بگیرید .
    از سایر دوستان و استادید هم تقاضا دارم نظرات و پشنهادات خودشون رو در ادامه ی پست ارسال کنند تا این موضوع به بهترین شکل ممکن تکمیل بشه .

=========================
    قبل از شروع بحث اصلی اجازه دهید تا سوالات را دسته بندی کنیم ، به نظر من کلیه پرسش ها در دسته های زیر قرار میگیرند :
    1- پرسش های تک جوابی :
    در این سوالات حجم اطلاعات ارسالی از طرف بسیار کم است ، پس مطرح کننده سوال نباید توقع دریافت اطلاعات زیادی را به عنوان جواب داشته باشد ، در واقع جواب این سوالات را با اندکی تفکر و جستوجو میتوان پیدا کرد. مثال :
    سوال : عمو اومده ، چی چی آورده ؟
    جواب : نخود و کشمش
    سوال : سنسور lm35 چی هست ؟
    جواب : سنسور هست .
    2- پرسش های فلسفی و بدون جواب :
    پاسخ گویی به این سوالات از توان افرادی که از آنها سوال میشود ، خارج بوده یا این سوالات بدون جواب هستند ، همچنین ممکن است این سوالات دارای جواب های متعددی باشند . مثال :
    سوال : عمو چرا اومده ؟
    جواب :
    سوال : عمو چند کیلو نخود و چند کیلو کشمش اورده ؟
    جواب :
    سوال : چطور میتونم یک rtos برای میکروکنترلر های arm بنویسم ؟
    جواب :
    سوال : میکروکنترلر atmega32 چطور راه اندازی می شه ؟
    جواب :
    3- پرسش های کامل و منطقی :
    پرسشی کامل و منطقی است که فرد مطرح کننده آن ، قبل از مطرح کردنش به سوالات زیر پاسخ داده باشد :
    الف ) هدف من از مطرح کردن این سوال چیست ؟
    ب) ایا از منابع در دسترس نظیر کتاب ها ، مقالات و سایت های اینترنتی ، آرشیو ها و... برای پیدا کردن پاسخ استفاده شده است ؟
    پ) آیا زمان کافی برای اینکه خودم پاسخ را پیدا کنم دارم ؟
    ت ) ایا این سوال ، یک سوال منتطقی است ؟

================================================== ==
    در صورتی که احساس میکنید یک سوال کامل و منطقی برای پرسیدن دارید مراحل زیر را دنبال کنید :

قبل از مطرح کردن پرسش مورد نظرتان ، کتاب ها ، مقالات ، سایت های اینترنتی و آرشیو ها را برای یافتن پاسخ جستوجو کنید .
    ترفند های جستوجو در گوگل را یاد بگیرید :
    نکات و ترفندهای جستجو – ژرفای جستجو – Google
    نرم افزار گوگل دستکتاب را بر روی کامیپوتر خود نصب کنید :
    گوگل دسکتاپ - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
    در سطح اینترنت هر مقاله یا پروژه ی رایگانی را که مشاهده کردید ، دانلود کنید و آنها را در کامیپوتر خود آرشیو کنید .
    از دوستان و نزدیکان خود برای رفع مشکل کمک بگیرید .

اگر هنوز پاسخ خود را پیدا نکرده اید ، میتوانید آن را در انجمن های مرتبط مطرح کنید .
    قبل از طرح سوال توجه داشته باشید که :
    انجمن ایران میکرو برای به اشتراک گذاری دانش ها ، مقالات و تجربیات و ایجاد بحث های تخصصی در زمینه ی برق و الکترونیک و مطرح کردن سوالات و مشکلات تخصصی و دریافت پاسخ و راه حل برای انها ایجاد شده است ،این انجمن با توجه به زمینه ی فعالیتش دارای بخش های مختلفی بوده و برای ایجاد نظم در آن قوانین مختلفی در آن وجود دارد .
    با مرور کلی بخش های و تالار های مختلف انجمن میتوانید تالار مرتبط با موضوع پرسش خود را پیدا کنید .
    با مطالعه ی قوانین انجمن میتوانید در بهبود نظم انجمن سهیم بوده و از بروز مشکلات بعدی جلوگیری نمایید .
    برای پرسش خود عنوان مناسبی را انتخاب کنید . مثال :
    عناوین نا مناسب :
    کمک ، فوری ، نیاز به راه اندازی سنسور ، کمک در راه اندازی ، مشکل با سنسور ، سنسور راه اندازی نمیشه و...

عناوین مناسب :
    مشکل در راه اندازی سنسور lm5 با avr ، سوال در مورد راه اندازی سنسور دما با avr ، خواندن خروجی lm35 با avr ، ارتباط lm35 و avr .

عناوین مناسب تر :
    عدم نمایش خروجی lm35 بر روی lcd با avr ، مشکل در نمایش دما lm35 بر روی lcd با avr ، ارتباط lm35 با avr و نمایش دما بر روی lcd

برای موضوع ارسالی پیشوند مناسب انتخاب کنید ، پیشوند ها کلمات استانداردی هستند که در ابتدای موضوعات آورده میشوند ( برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پیشوند ها کلیک کنید ) مثال :
    [سوال] سوال درمورد نحوه ی نمایش دما lm35 بر روی lcd با avr ، [درخواست] نیاز به برنامه ی راه اندازی سنسور lm35 با avr ، و...
    در متن سوال خود کلیه جزئیات را ارسال کنید ، جزئیات میتواند شامل فایل های شبیه سازی ، نقشه ها ، مراجع استفاده شده ، سورس ها ، نوع و شماره ی قطعات استفاده شده و... باشد .
    در متن سوال از علائم نگارشی استفاه کنید . مثال :
    نگارش نا مناسب .
    سلام من در خوندن خروجی سنسور دما مشکل دارم ، لطفا کمک کنید .
    --------
    سلام من هر کاری میکنم سنسور lm35 روی lcd دما رو نمایش داده نمیشه لطفا راه نمایی کنید .
    ----------
    من تازه کار هستم خروجی سنسور دمای lm35 با میکروکنترلر اتمگا 32 مشکل دارم .
    جان مادرتون کمک کنید ، هر کاری میکنم lm35 راه اندازی نمیشه ، پدرم در اومده و ....

نگارش مناسب :
    سلام
    من در حال راه اندازی سنسور lm35 با میکروکنترلر اتمگا 32 و کامپایلر بسکام هستم . من برنامه رو نوشتم و اون رو روی میکروکنترلر پروگرام کردم ، اما بر روی lcd چیزی نمایش داده نمیشه . نقشه ی شماتیک و فایل های برنامه پیوست شدن
    ممنون میشم دوستان کمک کنن .
    نگارش مناسبتر :
    سلام
    من در حال راه اندازی سنسور lm35 با میکروکنترلر اتمگا 32 و کامپایلر بسکام هستم . من برنامه رو نوشتم و اون رو روی میکروکنترلر پروگرام کردم ، اما بر روی lcd چیزی نمایش داده نمیشه . سورس برنامه و فایل شبیه سازی و شماتیک مدار پیوست شده .
    همون طور که مشاهده میکنید برنامه در فایل شبیه سازی به درستی کار میکنه ولی در عمل جواب نمیده .
    ولتاژ تغذیه ی میکروکنترلر و تغذیه ی lcd رو هم چک کردم ، برابر با 5 ولت هست . اتصالات رو هم دو بار چک کردم و مشکلی نداره .
    ممنون میشم کمک کنید تا مشکل رو حل کنم .

بعد از نوشتن متن سوال کلید واژه ها را فراموش نکنید ، اغلب مدیران از کلید واژه ها برای پیدا کردن پست های جدید و بی پاسخ استفاده میکنند .
    همچنین سایر افرادی که ممکن است در آینده با مشکل شما مواجه شوند میتوانند از راه حل های ارائه شده استفاده کنند .
    کلید واژه ها که معمولا بین تا 50 عدد هستند ، شامل کلمات کلیدی موجود در متن میشوند ، به عنوان مثال میتوان برای سوال بالا کلید واژه های زیر را انتخاب کرد :
    راه اندازی سنسور lm5 , نمایش دما بر روی lcd, ارتباط سنسور lm35 و میکروکنترلر مگا 32
    برای کلید واژه ها یک فیلد مجزا در صفجه ی ارسال موضوع در نظر گرفته شده است ، در صورتی که این فیلد را نیافتید از این بند صرف نظر کنید .
    ================================================== ===
    بعد از مطرح کردن سوال :
    صبر کنید تا به شما پاسخ داده شود ، اگر بعد از گذشت دو روز پاسخی دریافت نکردید در ادامه ی همان موضوع جزئیات بیشتری را قرار دهید .
    ممکن است سوال شما آنقدر سخت باشد که کسی جواب آن را نداند ، به هر حال شما میتوانید سایت ها و انجمن های داخلی و خارجی دیگر را نیز امتحان کنید .
    از ارسال پرسش خود با استفاده از ایمیل یا پیغام خصوصی به مدیران انجمن یا کاربران فعال خود داری کنید ، مطمئن باشید کسی از طریق پیغام خصوصی یا ایمیل مشکل شما را حل نخواهد کرد .
    تا دیگران به سوال شما پاسخ میدهند ،سایر مطالب انجمن را مطالعه کنید ، شاید در این بین چند مطلب جدید یاد گرفتید یا توانستید به پرسش یکی از کاربران پاسخ دهید .

با مطالعه ی منابع زیر اطلاعات بیشتری را در این باره بدست آورید :

چگونه بپرسیم؟
    چطور هوشمندانه بپرسیم نسخه ۲
    SmartQuestions - Iranian Ubuntu Team Wiki
    ویرایش توسط 1nafar : 14-04-2014 در ساعت 20:38

2. # ADS
    Circuit advertisement

کاربر فعال processor آواتار ها
    نام
    محمد صداقتی
    تشکر شده 262 بار در 120 پست

از آموزش های جناب 1nafar تشکر میکنم و بازگشت ایشون بسیار جای خوشحالی داره
    پیشنهاد من اینه این تاپیک رو مهم کنن یا در بخش قوانین سایت قرار بدن چون خوندنش واسه همه مفیده
    (ای کاش میشد همه رو مجبور کرد تا آخر بخونن)

4. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما processor برای ارسال این پست سودمند:

مدیرکل انجمنها Doloop آواتار ها
    نام
    حسين
    تشکر شده 3,086 بار در 1,371 پست

سلام

مساله اینه که قوانین رو هم کسی نمیخونه

اگه یه ترفندی زده بشه که کسانی که ثبت نام میکنند مجبور به حتی روخوانی این طریقه جستجو کردن بعد پرسیدن یا قوانین هم باشن کفایت میکنه گر چه یه مشکلی که هست این 40000 کاربر فعلی رو چیکار کنیم

نمیشه هر روز یکی از بند های قوانین یا همین نکات جستجو توی انجمن رو بالای سایت یا توی هر تایپیک نمایش بدیم ؟؟؟

بالاخره باید یه آموزشی توی این زمینه صورت بگیره وگر نه نمیشه همینطوری از همه انتظار رعایت همه موارد بالا رو داشته باشیم !!!

آقای هاشمی این همه زحمت میکشه تایپ میکنه آخرش هم بعد دو هفته تایپیک میاد پائین و دوباره روز از نو
    راستی آقای هاشمی این سوال رو چون نمیتونم جوابشو از سرچ کردن توی گوگل بدست بیارم میپرسم شما تایپتون مگه چقدر سریعه که ماشاا... همیشه پست هاتون زیر 40 50 خط نیست ؟!!! من بخوام همچین پستی بزنم یه 3 4 ساعتی زمان میبره ولی شما روزی دو سه تا میزنید
    ویرایش توسط Doloop : 22-10-2013 در ساعت 13:05
    *** اللّهم عجّل لولیک الفرج ***

6. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما Doloop برای ارسال این پست سودمند:

مدیر انجمن mzarkoob آواتار ها
    نام
    مهدی زرکوب
    تشکر شده 2,317 بار در 1,273 پست

سلام
    مورد دیگه ای که در پرسیدن یک سوال می توان انجام داد که کاملا سوال گویا باشد ضمیمه کردن شکلی مرتبط با آن است. خود من کمتر شده که سوالی را بپرسم و شکل مربوطه را نذارم. از قدیم هم گفتند «یک تصویر، گویاتر از هزار کلمه است.»

آقا حسین راست میگند ، نمی دونم آقای هاشمی چطور این پست های طولانی را میدند!!؟ لابد نرم افزاری ... چیزی دارند یا شایدم یه منشی

8. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما mzarkoob برای ارسال این پست سودمند:

ناظم سایت KHM آواتار ها
    تشکر شده 2,131 بار در 905 پست

و یچیزم که خیلی مهمه اینه که به طرف مقابل احترام بذاری...کسی که جواب میده بدهکار نیست که بهتون..سعی میکنه کمک کنه...بعضیا همچی حرف میزنن آدم از کمک تو انجمن پشیمون میشه واقعآ...

10. کاربران : 7 تشکر کرده اند از شما KHM برای ارسال این پست سودمند:

ناظم انجمن Ma3ood آواتار ها
    نام
    مسعود
    تشکر شده 3,087 بار در 1,509 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط KHM نمایش پست ها
    و یچیزم که خیلی مهمه اینه که به طرف مقابل احترام بذاری...کسی که جواب میده بدهکار نیست که بهتون..سعی میکنه کمک کنه...بعضیا همچی حرف میزنن آدم از کمک تو انجمن پشیمون میشه واقعآ...
    این مورد را اصلا باید تو قوانین سایت هم ذکر بشه
    که کسانی که اینجا جواب میدن و راهنمایی میکنن هیچ مسئولیتی در قبال جوابگوی ندارند و به کسی مدیون و بدهکار نیستند طرز برخورد تعدادی از کاربران واقعا ناراحت کنندست

12. کاربران : 6 تشکر کرده اند از شما Ma3ood برای ارسال این پست سودمند:

کاربر ارشد 1nafar آواتار ها
    تشکر شده 4,874 بار در 1,377 پست

سلام
    به زودی لینک های زیر در بالای انجمن قرار داده میشه .
    " قوانین سایت " ، " چطور بپرسیم" ، "راهنمای انجمن" ، " نکات انجمن" ، "صفحه ی شما"
    این لینک ها در بالا ترین نقطه ی انجمن و در زیر نام کاربری نمایش داده میشه .
    در ضمن هدف از ایجاد این تاپیک کامل کردن اون هست و به زودی این بخش در بالای تمامی انجمن ها نیز نمایش داده خواهد شد .
    همین جا از تمامی دوستانی که نظر دادن و نظر خواهند داد تشکر میکنم .

14. کاربران : 8 تشکر کرده اند از شما 1nafar برای ارسال این پست سودمند: