NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3841 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10

موضوع: استفاده از adc

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

Exclamation استفاده از adc

سلام من دارم با Atmeaga 32 کار می کنم ولی به دلیل اتصال چیزهای مختلف مثل چندین سنسور و LCD و غیره پین کم آوردم!
    در ضمن توی پروژم مجبورم ADC هم داتشته باشم اما فقط یک دونه!
    حالا سوالم اینجاست که با وجود اینکه در کدویژن ADC رو فعال کردم میشه از سایر پایه های ADC به عنوان پورت های ورودی و خروجی استفاده کرد؟(در عمل روی برد بورد که بستم جواب داد ولی چون مدار آنالوگ میکرو خیلی حساسه سوال اصلی من اینجاست که اگر از سایر پایه ها به عنوان ورودی خروجی استفاده کنم در دراز مدت قسمت مبدل آنالوگ میکرو دچار مشکل نمیشه؟)
    لطفا برای استفاده ی بهینه از پین ها راهکار ندید مثل مالتی پلکسر! من فقط می خوام بدونم پایه هایی که ADC براشون فعال شده ولی در عمل همون کار ورودی خروجی معمولیشون رو هم می تونن انجام بدن در دراز مدت هم زنده می مونن یا نه؟

2. # ADS
    Circuit advertisement

ناظم انجمن Ma3ood آواتار ها
    نام
    مسعود
    تشکر شده 3,087 بار در 1,509 پست

نه مشکلی نیست استفاده کنید ...

4. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما Ma3ood برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال shahrivar88 آواتار ها
    نام
    امیر عزیزی
    تشکر شده 201 بار در 109 پست

من توی یک پروژه از 2 عدد adc استفاده کردم یکیش lm35 و اون یکی یک نوع رطوبت سنج خاک. وقتی رطوبت تغییر میکرد روی مقدار اون یکی هم که lm 35 بود تاثیر میداشت گاهن تا 5 درجه و معمولا 3 درجه باعث تغییر دما میشد. دوستان توضیحی دارن. در مورد علت یا چگونگی حل مشکل؟
    سرزمین من\r

دانلود کتاب آموزش پورت سریال در c#

http://www.iranmicro.ir/forum/showthread.php?t=9629

Banned
    نام
    صادق علی بخشی
    تشکر شده 1,276 بار در 702 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط shahrivar88 نمایش پست ها
    من توی یک پروژه از 2 عدد adc استفاده کردم یکیش lm35 و اون یکی یک نوع رطوبت سنج خاک. وقتی رطوبت تغییر میکرد روی مقدار اون یکی هم که lm 35 بود تاثیر میداشت گاهن تا 5 درجه و معمولا 3 درجه باعث تغییر دما میشد. دوستان توضیحی دارن. در مورد علت یا چگونگی حل مشکل؟
    داری از چه میکرویی استفاده میکنی
    اگر pic هست باید هر دفعه که یک کانال رو ست میکنی یه تاخیر جزئی بینشون بزاری

7. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما sadeghbakhshi برای ارسال این پست سودمند:

نام
    امیر عزیزی

mega 32
    از تاخیر هم به اندازه کافی استفاده کردم.
    ولی چیزی که الان بهش مشکوک شدم اینه که خود ماژول رطوبت باعث افت ولتاژ تغذیه مدار شده باشه. شاید مشکل از adc نباشه. چون وقتی سنسور رو داخل آب میذاریم خروجیش 5 ولت میشد.
    سرزمین من\r

ناظم انجمن Ma3ood آواتار ها
    نام
    مسعود
    تشکر شده 3,087 بار در 1,509 پست

بیشتر به دلیل تغذیه نا مناسب هست اگر از سنسور های رطوبت مقاومتی استفاده میکنید مقاومت های سری و یا موازی را در حد کیلو استفاده کنید . و نزدیک میکرو هم خازن الکترولیتی مناسب قرار دهید .

10. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما Ma3ood برای ارسال این پست سودمند:

کاربر ارشد 1nafar آواتار ها
    تشکر شده 4,874 بار در 1,377 پست

لطفا برای استفاده ی بهینه از پین ها راهکار ندید مثل مالتی پلکسر! من فقط می خوام بدونم پایه هایی که ADC براشون فعال شده ولی در عمل همون کار ورودی خروجی معمولیشون رو هم می تونن انجام بدن در دراز مدت هم زنده می مونن یا نه؟
    سلام
    توی میکروکنترلر های avr با مقدار دهی رجیستر ها ، نقش پورت ها مشخص میشه و انجام این کار مشکلی ایجاد نمیکنه .

ولتاژ پایه ی avcc ثابت نیست ، شما باید یک فیلتر پایین گذر در ورودی این پایه بزارید یا در صورت امکان ولتاژ اون رو به صورت مجزا ( از ولتاژ تغذیه ی اصلی میکروکنترلر ) تامین کنید .

12. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما 1nafar برای ارسال این پست سودمند:

نام
    امیر عزیزی

نقل قول نوشته اصلی توسط 1nafar نمایش پست ها
    ولتاژ پایه ی avcc ثابت نیست ، شما باید یک فیلتر پایین گذر در ورودی این پایه بزارید یا در صورت امکان ولتاژ اون رو به صورت مجزا ( از ولتاژ تغذیه ی اصلی میکروکنترلر ) تامین کنید .
    من همه موارد توصیه شده رو انجام دادم فیلتر پایین گذر هم گذاشته بودم. برای تغذیه میکرو هم خازن های مناسب قرار داده بودم. فقط تعجب کردم وقتی این موضوع رو دیدم. البته تغیرات سنسور رطوبت از صفر تا vcc بود ولی من همیشه وقتی adc رو چک میکنم با یک سیم مقدار زمین و vcc رو به یکی از کانالها میدم ولی تا به حال تغیییری در کانال های دیگه ندیدم. و قویترین احتمال همون افت ولتاژ تغذیه است. که اگر دوباره پروژه رو پیشم بیارن بررسی میکنم.
    سرزمین من\r

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

سلام کسی هست به من کمک کنه
    من میخوام یه کنتل شارژ سولار درست کنم
    کاری که من کردم از سولار و باتری با تقسیم ولتاژ و آوردن ولتاژ پایین به مقایسه کننده میکرو دادم
    که هر زمان ولتاژ باتری از سولار بیشتر شد ارتباط این 2 تا جدا بشه؟
    این کار من درسته یا باید از adc استفاده کنم ؟

نام
    امیر عزیزی

نقل قول نوشته اصلی توسط morteza64 نمایش پست ها
    سلام کسی هست به من کمک کنه
    من میخوام یه کنتل شارژ سولار درست کنم
    کاری که من کردم از سولار و باتری با تقسیم ولتاژ و آوردن ولتاژ پایین به مقایسه کننده میکرو دادم
    که هر زمان ولتاژ باتری از سولار بیشتر شد ارتباط این 2 تا جدا بشه؟
    این کار من درسته یا باید از adc استفاده کنم ؟

شما با adc میتونید ولتاژ رو اندازه بگیرید البته بین 0 تا vcc )+5v) و توی برنامه تون تعریف کنید که اگر ولتاژتون از مقدار خاصی بیشتر شد یا کمتر کار خاصی انجام بشه. مثلا 1 شدن یکی از پایه ها. اون پایه هم میتونید بدید به یک مدار سویچ تا ارتباط مد نظر شما رو قطع کنه.

ولی به نظر من اگر توی مدارتون کار دیگه ای با میکرو ندارید، از میکرو استفاده نکنید به جاش مدار opamp استفاده کنید هم ارزونتر در میاد هم نسبت به تغیرات ولتاژ تغذیه بهتر عمل میکنه.
    سرزمین من\r

16. تشکرها از این نوشته :