NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3863 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8

موضوع: مشکل بزرگ در تحلیل مدارات الکترونیک

کاربر فعال eagle آواتار ها
    نام
    علی ب
    تشکر شده 105 بار در 52 پست

New مشکل بزرگ در تحلیل مدارات الکترونیک

سلام دوستان با آرزوی بهترینها برای شما
    مهندسای عزیز من یک لیسانس الک هستم اما متاسفانه یک مشکل بزرگ در طراحی و تجزیه تحلیل مدارات دارم که از شما کارشناسای عزیز خواهش دارم راجب این موضوع کمکم کنید من نمیتونم مدارهارو تحلیل کنم نمی دون این ضعف از کجاست و چجوری میشه حلش کرد سراغ مدار و الکترونیک دروس دانشگاه میرم پر از فرموله که کمکم نمی کنه مثلن من دیروز داشتم آی سی 555 می خوندم طریقه هندل کردنشم خوندم اما امروز یک پروژه دیدم از این آی سی یک جور دیگه استفاده کرده چند تا دیود اضافه کرده من واقعن نمی تونم این مدار تحلیل کنم از شما می خام راهنماییم کنید که این مشکل از ریشه حل کنم با توجه به فرصت اندکی که دارم مدار پایه و مدار پروژم که دیود داره می فرستم واستون بحث من همین مدار نیست من می خام ایشاله برم بسمتی که دیگه یه خازن یا ادوات دیگه الکترونیک با کاربرداشون بشناسم ممنونم از لطفتون
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: untitled.JPG
مشاهده: 31
حجم: 83.0 کیلو بایت   برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 2.JPG
مشاهده: 26
حجم: 71.6 کیلو بایت  

2. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

کاربر ارشد 1nafar آواتار ها
    تشکر شده 4,874 بار در 1,377 پست

سلام
    مهندسای عزیز من یک لیسانس الک هستم اما متاسفانه یک مشکل بزرگ در طراحی و تجزیه تحلیل مدارات دارم که از شما کارشناسای عزیز خواهش دارم راجب این موضوع کمکم کنید من نمیتونم مدارهارو تحلیل کنم
    اگه از من بخوایید همین الان مدار بالا رو برای شما تحلیل کنم ، قطعا نمیتونم .
    نمی دون این ضعف از کجاست و چجوری میشه حلش کرد سراغ مدار و الکترونیک دروس دانشگاه میرم پر از فرموله که کمکم نمی کنه مثلن من دیروز داشتم آی سی 555 می خوندم طریقه هندل کردنشم خوندم ا
    به نظر من از درس و دانشگاه فقط زبان انگلیسیش بدرد میخوره و خونه دانشجوییش .

برای تحلیل مدار بالا من مراحل زیر رو طی میکنم :
    1- دیتاشیت IC موجود ( NE555 ) را از اینترنت میگیرم :
    http://www.fairchildsemi.com/ds/LM/LM555.pdf
    همون طور که می بینید:
    در صفحه ی یک قطعه معرفی شده و کاربرد هاش بیان شده
    توی صفحه ی دو مدار داخلی قطعه و نام پایه ها و مقادیر پارامتر های کاری آورده شده .
    و در صفحات بعدی مدارات مربوط به کاربر های مختلف قطعه تحلیل شده .
    2- مدار که قصد تحلیلش رو دارم شبیه سازی میکنم و با توجه به اطلاعاتی که از دیتاشیت گرفتم و اطلاعات قبلی که خودم داشتم ، عمل کردش رو تحلیل میکنم .
    برخی از اطلاعات قبلی من :
    از خازن برای ذخیره سازی ولتاژ ، صاف کردن ولتاژ ، کوپلینگ ولتاژ و... استفاده میشه .
    سلف با تغییرات جریان مخالفت میکنه .
    با مقاومت و دیود و ترانزیستور هم اشنا هستم .
    3- مدار مورد نیاز خودم رو طراحی میکنم .
    من نیازم رو میشناسم ، پس به دانش تئوری نیاز ندارم ، نرم افزار تایمر پرو رو دانلود میکنم و مدار مورد نیازم رو طراحی میکنم .

4. کاربران : 8 تشکر کرده اند از شما 1nafar برای ارسال این پست سودمند:

نام
    علی ب

سلام آقای هاشمی چاکرم مهندس خوب هستی؟
    خیلی خیلی ممنونم ازتون
    این نرم افزار جدید اومده میشه بیزحمت راجبش بگین
    الان من ئوتا مدار گذاشتم که هردوشون خروجیشون پالسه اما نمی فهمم جریان این خازنا دیودا چیه واقعن من خیلی خیلی دوست دارم علم طراحی یاد بگیرم کمکی از دستتون بر میاد برام؟
    مرسی

کاربر ارشد 1nafar آواتار ها
    تشکر شده 4,874 بار در 1,377 پست

سلام آقای هاشمی چاکرم مهندس خوب هستی؟
    خیلی خیلی ممنونم ازتون
    این نرم افزار جدید اومده میشه بیزحمت راجبش بگین
    سلام ممنون
    نسخه ی دموی اون رو از آدرس زیر دانلود کنید :
    555 Timer Project Design Software for Beginners and Experts
    الان من ئوتا مدار گذاشتم که هردوشون خروجیشون پالسه اما نمی فهمم جریان این خازنا دیودا چیه
    بعد از آشنا شدن با نحوه ی کار ای سی و نقش پایه ها خیلی ساده میشه مدار بالا رو تحلیل کرد .
    پایه های 1 و 8 تغذیه ی ای سی و پایه ی 4 مربوط به ریست ایسی هستند که ما کاری بهشون نداریم .

پایه ی سه خروجی قطعه هست که میشه یک پالس مربعی با دییوتی سایکل درلخواه رو از اون دریافت کرد . مقادیر دیوتی سایکل از روی قطعات متصل شده به پایه های 2 و 5 و 6 و7 تعیین میشه .
    توی دیتاشیت در مورد نحوه ی عمل کرد قطعه توضیح داده شده و توضیحات فارسی هم در ادرس زیر وجود داره :
    http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=86195
    با این تفاسیر نتیجه گرفته میشه که زمان شارژ خازن یا زمان رسیدن ولتاژ پایه ی 6 به ولتاژ 2/3VCC برابر با دیویتی سایکل پالس مربعی موجود در خروجی خواهد شود .
    در مدار اول ( مداری که دیود نداره ) پالس خروجی دارای دیوتی سایکل 50 درصد هست ، در حالی که در مدار دوم به دلیل وجود یک مقاومت در مسیر دشارژ خارن ، دیوتی سایکل دیگه 50 درصد نمیشه و به مقدار مقاومت r1 وابسته میشه ( دیود ها مسیر های شارژ و دشارژ رو از هم جدا میکنن ) .
    واقعن من خیلی خیلی دوست دارم علم طراحی یاد بگیرم کمکی از دستتون بر میاد برام؟
    علم طراحی چیزی نیست که بشه با خوندن چند تا کتاب یا تحلیل چند تا مدار بهش دست یافت .
    علم طراحی مجموعه ای از تجربیات و اطلاعات هست که به مرور زمان و با شرکت در پروژه های گروهی ، تحلیل مدارات مختلف ، ساخت پروژه ، تعمیر و بررسی دستگاه های الکترونیکی و ... بدست میاد .
    شما میتونید با ساختن و آزمایش کردن مدارات الکترونیکی مختلف (که کتاب های زیادی مثل 300 مدار و.. براش منتشر شده ) دانش طراحی خودتون رو بالا ببرید .
    قطعا من و سایر دوستان حاضر در انجمن هم در این زمینه به شما کمک خواهیم کرد .

7. کاربران : 6 تشکر کرده اند از شما 1nafar برای ارسال این پست سودمند:

نام
    علی ب

خیلی خیلی ازتون ممنونم آقای هاشمی لطف عالی همیشه شامل ما میشه
    والاه این مدار دومی از کتاب 304 در آوردم سر همین مدا کلی یاد گرفتم اعتراف می کنم ضعف هم از من بوده تا اینجا باید مدارات رو با نرم افزار دونه دونه تحلیل می کردم نه اینکه فقط نگاشون می کردم!
    آقای هاشمی من دنبال تقویت زبان فنیمم هستم شما راه حلتون چیه؟ دنبال تکست فنی الکترونیک هستم که ترجمه داشته باشه. مرسی و بی نهایت ممنونم

کاربر فعال
    نام
    Dany
    تشکر شده 185 بار در 106 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط eagle نمایش پست ها
    خیلی خیلی ازتون ممنونم آقای هاشمی لطف عالی همیشه شامل ما میشه
    والاه این مدار دومی از کتاب 304 در آوردم سر همین مدا کلی یاد گرفتم اعتراف می کنم ضعف هم از من بوده تا اینجا باید مدارات رو با نرم افزار دونه دونه تحلیل می کردم نه اینکه فقط نگاشون می کردم!
    آقای هاشمی من دنبال تقویت زبان فنیمم هستم شما راه حلتون چیه؟ دنبال تکست فنی الکترونیک هستم که ترجمه داشته باشه. مرسی و بی نهایت ممنونم
    بهترین روش یادگیری زبان مرتبط با رشته ما خوندن همین دیتاشیت ها و کتاب ها

10. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما skiboys برای ارسال این پست سودمند:

نام
    علی ب

مرسی آخه یه چیزی می خام ترجمشم کنار دستش باشه دیتا شیت عالیه اما ترجمه نداره!

ناظم انجمن Ma3ood آواتار ها
    نام
    مسعود
    تشکر شده 3,087 بار در 1,509 پست

نه دیگه نشد
    پیشرفت در الکترونیک = زبان انگلیسی

نه در حد تافل و اینا فقط مسلط باشی به کلمات و بتونی یه ترجمه نسبتا کارامد داشته باشی

13. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما Ma3ood برای ارسال این پست سودمند: