NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 1854 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8

موضوع: راهنمایی و راه اندازی سنسور mq137

کاربر فعال
    تشکر شده 70 بار در 45 پست

پیش فرض راهنمایی و راه اندازی سنسور mq137

سلام دوستان
    دوستان من می خواستم یه مدار برای سنسور گاز آمونیاک با mq137 طراحی کنم که توی رنج خاص یه فن رو برای تهویه هوا روشن خاموش کنه .چند تا از دوستان دیدم که با این نوع سنسور مشکل پیدا کردند و یکی از دوستان هم فرمودند که این نوع سنسور بی ثبات هست .هم من و هم دوستان تمام اینترنت اعم از سایت های خارجی و داخلی رو زیرو رو کردیم اطلاعاتی در مورد این نوع سنسور ندیدیم .حالا هر کدام از دوستان که در این زمینه تجربه دارند و با این نوع سنسور کار کردند .بسم الله: راهنمایی بفرمایند.
    بخصوص در زمینه طراحی مدار یا هرچیز دیگه که مربوط باشه..با تشکر از زحمات شما دوستان عزیز

2. # ADS
    Circuit advertisement

ناظم انجمن Ma3ood آواتار ها
    نام
    مسعود
    تشکر شده 3,087 بار در 1,509 پست

این سنسور هم مانند تمامی سری mq به وسیله هیتر داخلی و حساسیت اون به یک و یا چند نوع گاز کار میکنه
    شما این سنسور را به مدت 1 روز اول روشن بذارید تا کالیبره بشه و در اخر ولتاژی تقریبی یه ولت روی اون خواهید داشت که این میشه افست خروجیت حالا با adc میکرو و یا حتی یه امپ امپ ( از سری مقایسه گرها ) به وجود گاز پی ببری ، با دادن گاز مخصوص اون ولتاژ خروجی افزایش پیدا میکنه (از یه ولت بیشتر میشه ) حالا میتونید به راحتی عملی که مورد نظرتون هست را اجرا کنید .
    در اخر این نوع سنسورها زیاد حساس نیستند و جز ارزون قیمتها محسوب میشن انتظار زیادی ازشون نداشته باش بیشتر برای بودن و یا نبودن گاز در محیط ازشون استفاده میشه نه اندازه گیری دقیق

4. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما Ma3ood برای ارسال این پست سودمند:

عضو جدید
    تشکر شده 26 بار در 9 پست

خیلی بزرگوارید ممنون از جوابتون

6. تشکرها از این نوشته :

کاربر فعال

نقل قول نوشته اصلی توسط masoud70 نمایش پست ها
    این سنسور هم مانند تمامی سری mq به وسیله هیتر داخلی و حساسیت اون به یک و یا چند نوع گاز کار میکنه
    شما این سنسور را به مدت 1 روز اول روشن بذارید تا کالیبره بشه و در اخر ولتاژی تقریبی یه ولت روی اون خواهید داشت که این میشه افست خروجیت حالا با adc میکرو و یا حتی یه امپ امپ ( از سری مقایسه گرها ) به وجود گاز پی ببری ، با دادن گاز مخصوص اون ولتاژ خروجی افزایش پیدا میکنه (از یه ولت بیشتر میشه ) حالا میتونید به راحتی عملی که مورد نظرتون هست را اجرا کنید .
    در اخر این نوع سنسورها زیاد حساس نیستند و جز ارزون قیمتها محسوب میشن انتظار زیادی ازشون نداشته باش بیشتر برای بودن و یا نبودن گاز در محیط ازشون استفاده میشه نه اندازه گیری دقیق
    سلام
    از بابت پاسخگویتون ممنونم .اره سنسورهای سری MQ حساسیت خوبی ندارند و یه سری عوامل خارجی هم روی خروجی تاثیر میذاره .بهترین نوع سنسور TGS2444 هست که متاسفانه خیلی خیلی گرون هست یکی از دوستان چند روز پیش خریده بود 290 هزارتومن .

8. تشکرها از این نوشته :

مدیر کل انجمن ها morteza_rk آواتار ها
    نام
    مرتضی رحیمی کردمحله
    تشکر شده 2,899 بار در 1,263 پست

بیشتر برای بودن و یا نبودن گاز در محیط ازشون استفاده میشه نه اندازه گیری دقیق
    دقیقا همینطوره ، باید از سری TGS استفاده کنید. من یه دیتاشیت از سری TGS پیوست کردم. شما مدارشو برای mq137 تست بزن.

البته من قبلا با این سنسور کار کردم. توی هوای اتاق هیچ خروجی ای نمیده ، و این یعنی تا حدود بسیار خوبی حساس به گاز آمونیاک هست.

معمولا از مدفوع مزغ ها در مرغداری ها این گاز متصاعد میشه که می تونی مدارتو اونجا تست بزنی یا یه جوری آمونیاک تهیه کنی. ولی این گاز به شدت خطرناکه.
    .
    اَللّهُمَ صَلّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجّل الفَرَجَهُم

وبلاگ شخصی من

10. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما morteza_rk برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال

نقل قول نوشته اصلی توسط morteza_rk نمایش پست ها
    دقیقا همینطوره ، باید از سری tgs استفاده کنید. من یه دیتاشیت از سری tgs پیوست کردم. شما مدارشو برای mq137 تست بزن.

البته من قبلا با این سنسور کار کردم. توی هوای اتاق هیچ خروجی ای نمیده ، و این یعنی تا حدود بسیار خوبی حساس به گاز آمونیاک هست.

معمولا از مدفوع مزغ ها در مرغداری ها این گاز متصاعد میشه که می تونی مدارتو اونجا تست بزنی یا یه جوری آمونیاک تهیه کنی. ولی این گاز به شدت خطرناکه.
    سلام
    فایل پیوستی شما رو ندیدم

مدیر کل انجمن ها morteza_rk آواتار ها
    نام
    مرتضی رحیمی کردمحله
    تشکر شده 2,899 بار در 1,263 پست

فایل پیوستی شما رو ندیدم
    معلومه که نمی بینی! چون اصلا پیوست نکردم! (یادم رفت)

حالا این مال سنسور منوکسید کربن هست. ولی شما مدارشو برای سنسور mq137 تست کن. اون اپ-امپ خیلی مهمه.
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
    .
    اَللّهُمَ صَلّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجّل الفَرَجَهُم

وبلاگ شخصی من

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

سلام من الان ابنو دو تا از پایه هاشو ترکیب کردم زدم به a0 اردیانو و دوتای دیگر رو ب 5 ولت و ایتر رو هم ی پایه شو زدم 5ولت و یکیشم زمین .الان مدار من درسته دیگه؟؟؟؟
    میخاستم بپرسم بعد این ک ی روز موند و ولتاژ نزدیک ب یک داد در هوای اتاق مقدار 0 بم میده بعدش چیکار کنم ؟