NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3927 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 19 از 19

موضوع: زکات علم

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش
    تشکر شده 2,261 بار در 1,056 پست

پیش فرض زکات علم

سلام دوستان.
    چند وقتی هست گفت و گوی آزاد نداشتیم گفتم یک بحث غیر سی یا چهل شروع کنیم و دوباره دور هم باشیم.
    نظر شما در باره ی اینکه میگن "زکات علم آموختن است" چیه؟
    آیا باید...
    هرچیزی که یاد میگیری در اختیار همه قرار بدی؟
    یا
    چیزایی که لازمه در اختیار کسانی قرار داد که دنبال علم از راه صحیح هستن؟
    و یا ...؟

لطفا نظرات خودتون رو بگین تا شاید اطلاع رسانی بشه به کسانی که میان دانلود میکنن و میرن و پشت سرشون هم نگاه نمیکنن و حتی اصلاحاتی در زمینه ی نحوه ی در اختیار قرار دادن اطلاعات دوستان فعال انجام بشه
    لطفا بحث هم 30or30 نشه.

2. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما esisafa برای ارسال این پست سودمند:

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

نظر خودم...
    در ابتدا هر چیزی ازم میپرسیدن یا میدیدم یکی اشتباه میکنه میرفتم و بهشون میگفتم. حتی پروژه آماده در اختیار همه قرار میدادم حتی بدون اینکه زحمتی بکشن
    یک بار یک بحث علمی به یک جمع گفتم که اشتباه میکردن و چون قبول نمیکردن مورد تمسخر هم قرار گرفتم
    ولی در حال حاضر در حال تغییر در این موضوع هستم و چند جا هم خوندم که "زکات علم آموختن به کسی که دنبال آن است" و از این حرفا و میبینم که شروطی داره

5. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما esisafa برای ارسال این پست سودمند:

مدیر انجمن sobhan537 آواتار ها
    نام
    عبدالملکی
    تشکر شده 804 بار در 495 پست

سلام...
    بحثه خوبیه...
    من نمیدونم چیزی که چند ماه برای یادگیریش وقت گذاشتم و چندتا قطعه سوزوندم برای یادگیریش ()، حالا یکی دیگه میخواد شروع کنه و اونو یادبگیره، منی که برای یادگیریش زحمت کشیدم، به اون طرف نشون بدم تا اون بدون هیچ زحمتی یاد بگیره؟ آیا این کار درسته یا نه؟

7. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما sobhan537 برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال amiray آواتار ها
    نام
    عباس یکانلو
    تشکر شده 360 بار در 187 پست

نظر خودم...
    در ابتدا هر چیزی ازم میپرسیدن یا میدیدم یکی اشتباه میکنه میرفتم و بهشون میگفتم. حتی پروژه آماده در اختیار همه قرار میدادم حتی بدون اینکه زحمتی بکشن
    یک بار یک بحث علمی به یک جمع گفتم که اشتباه میکردن و چون قبول نمیکردن مورد تمسخر هم قرار گرفتم
    ولی در حال حاضر در حال تغییر در این موضوع هستم و چند جا هم خوندم که "زکات علم آموختن به کسی که دنبال آن است" و از این حرفا و میبینم که شروطی داره
    با نظر شما موافقم. چون اگه کسی از ادم یه موضوعی رو نپرسه که ادم نمیتونه بزور مطلب رو بهش یاد بده. ولی در این مورد به نظر من قرار دادن پروژه کار درستی هست اگه هرکی دانلود میکنه درس ازش استفاده کنه و کپی رایت رو یه ذره رعایت کنه. و یا اصلا بهتره کل پروژه رو قرار ندیم که این موضوع هم پیش بیاد ولی زکات اون که یاد دادنش به یکی دیگه است رو انجام بدیم البته اگه طرف خودش طالب اون مطلب باشه.

من نمیدونم چیزی که چند ماه برای یادگیریش وقت گذاشتم و چندتا قطعه سوزوندم برای یادگیریش ()، حالا یکی دیگه میخواد شروع کنه و اونو یادبگیره، منی که برای یادگیریش زحمت کشیدم، به اون طرف نشون بدم تا اون بدون هیچ زحمتی یاد بگیره؟ آیا این کار درسته یا نه؟
    من با نظر شما یکمی مخالفم . مگه شما این مطالبی رو که میگین از کجا یاد میگیرین( خوب شما از هرجایی که یاد بگیرین یکی برای اونا تلاش کرده) . یا اصلا تو ایران هر نرم افزاری که دانلود میکنیم مگه برای اونا یکی زحمت نکشیده (چند تا قطعه نسوزونده) که ما به ایناسونی کرکش میکنیم.
    با این شرایط اگه ما خودمون براحتی از اینترنت یاد میگیریم و از اطلاعات دیگه استفاده میکنیم باید به راحتی هم اطلاعات مون رو در اختیار دیگران قرار بدیم. تا فقط خودمون پیشرفت نکنیم و همه باهم پیشرفت کنیم چه بسا در این راه خیلی مطالب دیگه رو یاد بگیریم.

9. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما amiray برای ارسال این پست سودمند:

همکار علمی sarbaz13 آواتار ها
    نام
    محمد قاسمی
    تشکر شده 425 بار در 230 پست

چون ما از علم غیب آگاه نیستیم.
    هر کس دانش و علم خود را در اینترنت و بیرون با نیت استفاده درست و خیر در اختیار دیگران قرار بدهد.
    و با خدا معامله کنه سر این علم اندکی که داره.
    ان شاء الله خود خدا ناظر کار و علم دوستان باشه و عوض آنرا بدهد.
    به دیگران کمک کنیم و به هم احترام بگذاریم.این دنیا صاحب دارد.
    شرکت Time Owner

11. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما sarbaz13 برای ارسال این پست سودمند:

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

ممنون. پس در مورد شرط این سخن چی که گفته به اهلش یاد بدین یا به کسی که ارزشش رو داره یا به کسی که دنبال علم میره و ... . این شروط تا حدودی شاید میگه که به هر کسی یاد ندین. مثلا به کسی که مفت میره مقاله رو میده استادش و بدون هیچ زحمتی نمره میگیره.

13. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما esisafa برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال amiray آواتار ها
    نام
    عباس یکانلو
    تشکر شده 360 بار در 187 پست

ممنون. پس در مورد شرط این سخن چی که گفته به اهلش یاد بدین یا به کسی که ارزشش رو داره یا به کسی که دنبال علم میره و ... . این شروط تا حدودی شاید میگه که به هر کسی یاد ندین. مثلا به کسی که مفت میره مقاله رو میده استادش و بدون هیچ زحمتی نمره میگیره.
    از طرفی نیت هامون رو هم صاف کنیم که اون نفر از مقاله درست استفاده میکنه. همه ما خیلی از مطالبی که بلدیم رو از اینترنت بلدیم و اگه کسی با نیت صاف اون مطالب رو تهیه نمی کرد ما الان خیلی از این مطالب رو بلد نیستیم.
    از طرفی اگه کسی با این دیدگاه باشه علمش رو به این راحتی در اختیار دیگران قرار نده باید به خودش زحمت بده و همه نرم افزار ها رو پول بده به این راحتی از اینترنت دانلود نکنه و بعد کرک کنه. چون برای این نرم افزار ها خیلی ها زحمت کشیدن.
    در ضمن در قران هم به این موضوع صریحا اشاره شده است:
    آيه 2 سوره الرحمن می‌فرمايد: «الرحمن علم القرآن»؛ خداوند رحمان، قرآن را آموزش و تعليم داده است و يا در سوره علق آيه 4 و 5 می‌فرمايد:
    «اقرء و ربك الاكرام الذي علم بالقلم علم الانسان مالم يعلم»؛ بخوان! و پروردگار تو بس گرامي است همان كسي كه با قلم انسان را آموزش داد؛ به انسان چيزي را كه نمي دانست، آموخت.

پس این دو تا ایه اشاره دارند به اینکه ما علم مون رو به دیگران اموزش بدیم. (چون خدا که منبع علم بی نهایت هست به بندگانش اموزش داده ما که علمی نداریم بخوایم این کار نکنیم).
    ویا یه ضرب المثل هست که میگه
    درخت هرچه پربارتر سربه زیر تر
    که باز اشاره به این داره که ادم هرچقدر علمش بیشتر باشه باید بیشتر به دیگران اموزش بده چون درخت هم هر چه میوه اش بیشتر باشد شاخه هایش پایین تر میان و چیدن میوه ازش راحتتره.(درسته که برای اون میوه ها یه سال زحمت کشیده).

15. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما amiray برای ارسال این پست سودمند:

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

حالا بیاین یک قدم از آموزش میکرو و الکترونیک که هر کسی بخواد از هر منبعی میتونه یاد بگیره بالاتر بریم.
    یعنی اگه من مثلا یک وسیله ی صنعتی طراحی کنم که به تولید صنعتی برسه و منبع درآمد من بوده و در اون یک ایده ی خاص استفاده شده که برای رفع مشکلات عملی سر راه بوده، باید این ایده به همه گفته بشه؟
    ویرایش توسط esisafa : 16-08-2013 در ساعت 23:43

17. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما esisafa برای ارسال این پست سودمند:

نام
    محمد قاسمی

شما این ایدتون به درد هرکسی نمیخوره
    بعدم شما اینجا هم انتشار بدین
    اگر ثبت شده این ایده
    و بعدم این ایده شما به درد کسی میخوره که مثل شما توی این زمینه کار کنه و علاقه هم داشته باشه شما درقبال چیزی که از اون طرف طالب اون علم هست ازش طلب علم کن .
    الانه پشتکار توی کارها بسیار کم شده حتی کپی رایتم دیگه هرکسی حسش رو نداره .
    شرکت Time Owner

مدیرکل انجمنها Doloop آواتار ها
    نام
    حسين
    تشکر شده 3,086 بار در 1,371 پست

نظر من اینه که اگر اون علم اسباب کسب درآمد کسی باشه خوب منطقی هست در اختیار کسی قرار نگیره (لااقل به راحتی و مفت و مجانی قرار نگیره)چون زحمت ها براش کشیده شده ولی اگه ازش درآمد دنیوی نداریم چه بهتر آخرتمون رو با آموختنش به دیگران بخریم

یادم نیست کجا این مطلب رو خوندم خیلی خوشم اومد و با این موضوع هم شاید زیاد بی ربط نباشه :

شیطان از عالم بیشتر میترسد تا از عابد چون عالم به فکر دیگران هست ولی عابد فقط به فکر خودش هست

برداشت من این بود که چون عالم به فکردیگران هست میتونه با آگاه کردنشون (علمش رو در اختیار دیگران بزاره) اونها رو در برابر مکر شیطان حفظ کنه اما عابد اینطور نیست
    البته انشاا... شما همه عالم و عابد باشید

در کل همه چیز دست خودمان هست که تصمیم بگیریم یاد بدهیم یا (ندهیم و با خودمان به گو ... ببریم)
    *** اللّهم عجّل لولیک الفرج ***

20. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما Doloop برای ارسال این پست سودمند:

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

یک ایده در یک زمینه ی خیلی خاص مخاطب خیلی کمی هم داره. پس در صورتی که از چنین شخصی به ازای در اختیار دادن علم خودمون چیزی طلب کنیم نباید مطالب به صورت عمومی باشه؟؟؟؟
    ببینید اگه یک چیزی عمومی نشه مخاطب ها هم کم خواهند بود ولی اگه این ایده عمومی بشه خود به خود مخاطب پیدا میکنه و دست زیاد میشه و موقعیت خودت خراب. حالا چه باید کرد

22. تشکرها از این نوشته :

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

نقل قول نوشته اصلی توسط doloop نمایش پست ها
    در کل همه چیز دست خودمان هست که تصمیم بگیریم یاد بدهیم یا (ندهیم و با خودمان به گو ... ببریم)
    بله. هدف من هم همینه که چطور و طبق چه خطوطی باید این اطلاعات رو قرار بدیم یا ندیم تا هم خیر دنیوی ببریم هم اخروی

24. تشکرها از این نوشته :

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

در دنیای تکنولوژی غرب یک بحث متن باز داریم و یک بحث حق کپی رایت که مقابل همدیگه هستن. در این بحث ها مطمئنا رضایت خدا در نظر گرفته نشده و از دو دید مختلف ایجاد شده
    حالا بحث دینی و اخروی رو چطور باید به این موضوع ربط داد که از هر دو طرف به نفع انسان باشه

26. تشکرها از این نوشته :

نام
    محمد قاسمی

شما تا کسی ازت نخواست افشا نکن این قانونش هست.
    شرکت Time Owner

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

نقل قول نوشته اصلی توسط sarbaz13 نمایش پست ها
    شما تا کسی ازت نخواست افشا نکن این قانونش هست.
    خوب این یک بحثی هست. اگه طرف هیچی نداشته باشه در اختیارت بزاره و سطحش پایین تر باشه چی؟ به نظر شما اگر در عوض گرفتن پول اطلاعات در اختیارش بزاریم، باز هم ارزش اخروی خودش رو داره

29. تشکرها از این نوشته :

مدیرکل انجمنها Doloop آواتار ها
    نام
    حسين
    تشکر شده 3,086 بار در 1,371 پست

گرفتن دستمزد در ازای آموختن چیزی از ارزش های اخرویش کم نمیکنه اگر دستمزد به حق باشه ...

آموختن صرفا یاد دادن یک مطلب خاص به طور کامل نمیشه بلکه راهنمائی کردن یا اشاره کردن به یک نکته خودش میتونه گره از کلی مشکلات باز کنه به نظر من اعمالی که با آخرت ما عجین هستند رو نمیشه براشون منطقی در نظر گرفت چون علمش رو نداریم و باید با هدف رضای خدا انجام بشه نه پرداختن زکات علم و امیدوارم اون دنیا بابت علمی که داشتیم و استفاده نکردیم و به دیگران هم یاد ندادیم مواخذه بشیم نه علمی که استفاده کردیم انشاا...

من برای این جور کارا منطق در نظر نمیگیرم که این کارو انجام بدم خوبه یا ندم بده و سعی میکنم فی سبیل ا... باشه قطعا اگه خدا راضی باشه کفایت میکنه

نظر من و دیگران هم فقط نظر شخصی هست و قطعا هر کسی به سن ما برسه میتونه تشخیص بده رضایت خدا توی انجام کدوم کاره ما که این کارا رو برای حوری و از این قبیل انجام نمیدیم شما هم نده

به قول یه بابایی :

فکر میکنید اونایی که رفتن بهشت الان دنبال لذت و سرگرم حوریانند نخیر الان همشون حیرت زده خیره به عظمت و شکوه خدایند و هیچ ارزشی برای حوریان قائل نیستند
    *** اللّهم عجّل لولیک الفرج ***

31. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما Doloop برای ارسال این پست سودمند:

نام
    محمد قاسمی

نقل قول نوشته اصلی توسط esisafa نمایش پست ها
    خوب این یک بحثی هست. اگه طرف هیچی نداشته باشه در اختیارت بزاره و سطحش پایین تر باشه چی؟ به نظر شما اگر در عوض گرفتن پول اطلاعات در اختیارش بزاریم، باز هم ارزش اخروی خودش رو داره
    به ازای گرفتن پول ارزش خودش رو از دست نمیده.
    شما تمامی تجربیات و علمی که دارین رو در هر زمینه ای که میدونید و میشناسید دریک دفترچه یا یک فایل نوشته و ذخیره کنید.
    شما با خدا معامله کنید در ازای دادن اطلاعات به دیگران
    ----------
    سخن شهید همت:
    برای اینکه لطف خدا و رحمت و آمرزشش نصیب ما بشود باید اخلاص داشته باشیم و برای اینکه اخلاص داشته باشیم نیاز به سرمایه داریم و برای اینکه سرمایه داشته باشیم باید از همه چیزمون بگذریم.
    شرکت Time Owner

ناظم انجمن Ma3ood آواتار ها
    نام
    مسعود
    تشکر شده 3,087 بار در 1,509 پست

دوستان نظرات خوبي بیان کردند
    گذاشتن پروژه هاي ساده و کاربردي و البته دانشجويي که در سطح نت فراوان هست و يه سري کد هست کسي را نتونسته پولدار کنه و به جايي برسونه و به نظرم باعث پيشرفت هم ميشه ولي خوب پروژه هاي صنعتي و سنگين گذاشتنش و نگذاشتنش فرقي به حال افراد عادي نمي کنه که توانايي درک اونو ندارند و نهايتا از نقشه و کد هگز استفاده کنند و فقط براي اون که تخصص لازم را داره مفيد ميتونه باشه و بحثي که گفتند تا کسي نخواسته نگذاريد درسته اگه کسي درخواست کدي کرد در ابتدا کاري کنيد خودش مشتاق به نوشتنش بشه و اگه نتونست مرحله به مرحله به اون کمک کنيم
    و در اخر از قديم نديما گفتن خواستي به يه گرسنه کمک کني ( حالا چه علمي و ..... ) بهش ماهي نده بلکه ماهي گيري ياد بده چون ماهي واسه يه روزش خوبه و ماهگيري تا اخر عمرش

34. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما Ma3ood برای ارسال این پست سودمند:

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

خوب ممنون
    درسته برای خدا رضایت خدا مهم هست که هر کاری رو برای اون انجام بدیم ولی اگه این کارا هدفمند و با حساب و کتاب و منطق باشه بهتر نیست و نتیجه ی بهتری نداره

دوستان میگن که چیزای عمومی باید راحت و عمومی آموزش داده بشه و چیزای اخنصاصی نه

اگه حرفها تموم نشده و چیز دیگه ای هم هست که بفرمایید و بگید. اگه تمومه که لطفا اگه حوصله دارین هر کدوم از دوستان در این مورد یک جمع بندی داشته باشن