NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3911 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

موضوع: استفاده از فیلتر emi در مدارات میکروکنترلری

مدیر کل انجمن ها morteza_rk آواتار ها
    نام
    مرتضی رحیمی کردمحله
    تشکر شده 2,899 بار در 1,263 پست

پیش فرض استفاده از فیلتر emi در مدارات میکروکنترلری

سلام

من تازه می خوام با فیلتر emi کار کنم. ظاهرا برای ایزوله کردن ولتاژ ورودی میکرو از ولتاژ سایر قسمت های مدار بکار میره و خیلی هم موثره. درسته؟

اصول کارکردش به چه شکله دقیقا؟ ضمن اینکه می خوام بخرم ولی انگار توی فروشگاه های اینترنتی نمی فروشن. کسی آمار قیمت و محل فروش از این نوع فیلترها داره؟
    .
    اَللّهُمَ صَلّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجّل الفَرَجَهُم

وبلاگ شخصی من

2. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما morteza_rk برای ارسال این پست سودمند:

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

نام
    مرتضی رحیمی کردمحله

یعنی از دوستان کسی با این فیلترها کار نکرده؟

من یه دونه ازینا توی یه برد دیدم. فکر کنم رنگ نوار دور سیم پیچش آبی بود. مقیافش مثل ترانس با هسته ی e بود. ولی خیلی کوچیک بود.
    .

وبلاگ شخصی من

نام
    مرتضی رحیمی کردمحله

عجـــــــــــــــــــــــ ـــــــب!!!؟

توی نت هم چیز بدرد بخوری گیر نیاوردم.
    .

وبلاگ شخصی من

مدیر انجمن sobhan537 آواتار ها
    نام
    عبدالملکی
    تشکر شده 804 بار در 495 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط morteza_rk نمایش پست ها
    خودتو نارحت نکن مهندس...

کاربر فعال
    تشکر شده 70 بار در 47 پست

سلام
    برگرفته از سایت IR-MICRO
    فیلتر emi یه نمنه فیلتر سلفی خازنی هست که برای اصلاح ضریب قدرت شبکه (cos فی )(با کیبرد فی رو چه جور مینویسن؟) و شکل موج اون به کار میره .
    شما فرض کن میخواهی 1000 تا لامپ رو با هم روشن کنی ، این هزار تا لامپ توب لحظه اول (اولین لحظه ای که شما کلید رو فشار میدی ) جریان زیادی رو از شبکه میکشه ، این جریان زیاد باعث میشه ولتاژ روی خطوط افت کنه و مصرف کننده های که با خونه شما موازی هستند درست تغذیه نشن ، همچنین ، جریان زیاد باعث چرخیدن بیش از حد کنتور و زیاد شدن پول برق میشه ....
    حالا خود لامپ ها توشون یه سیم پیچ وجود داره ، مقدار راکتانس سلفی یه دونه لامپ رشته ای زیاد نیست اما اگه تعداد لامپ ها زیاد بشه ، دیگه نمیشه ازش چشم پوشی کرد ، همین اثر سلفی ولتاژ و جریان شبکه رو به هم میریزه ،
    البته مقادیر بالا تاثیر زیادی نداره ، اما اگه مصرف کننده شما منبع تغذیه سوئیچینگ باشه ، یه خورده فرق داره ، توی منبع تغذیه های سویچینگ یکی (اگه پوش پول باشه 2 تا ) ترانزیستور وجود داره که مدام برق شهر رو اتصال کوتاه میکنه (یه دونه سلف توی مسیر اتصال کوتا ه است ) (شایدم نشه اسمش ر اتصال کوتاه گذاشت ) این اتصال کوتاه باعث میشه که شکل موج سینوسی برق شهر به هم بریزه ، چون موج سینوسی داره ایجاد میشه ، از صفر شروع شده تا مثلا 30 درجه رفته ، حالا یه دفه شما جریان زیادی میکشی ، شکل موج توی 30 در جه افت میکنه ، چون توی سوئچسنک فرکانس زیاد هست ، این افت ولتاژ ممکنه توی 35 در جه جبران بشه ، و توی 45 درجه دوباره تکرار بشه ، توی موارد لامپ و ... کل شکل موج افت میکرد ، سینوسی بود فقط مقدار وتلتاژش فرق داشت ، اما اینجا علاوه بر ولتاژ شکل موج هم به هم ریخته ، و این به هم ریختگی برای تمامی مصرف کننده های که با دستگاه شما موازش شدن خطر ناک هست مخصوصا بار های متوری ...

تجربه شخصی Meysam.z :
    معمولاً در اول مدارات الکترونیکی که با برق شهر کار می کنند استفاده می شود و قبل از یکسو کردن برق AC شهر و برای از بین بردن هارونیک ها نیز استفاده می شود
    من یه بار 8 تا کنتاکتور رو با رله سوییچ کردم بعد از شاید 20 یا 30 با میکرو هنگ میکرد بعد از چند ماه وقت گذاشتن رو این مسئله از یک مهندس خبره پرسیدم گفتند چون در زمان سوییچ رله ممکنه در زمان 60 درجه برق شهر کناکتور وصل بشه باعث اختلال در شبکه میشه برای همین یا از اپتوکوپلر های اشکار ساز عبور صفر و تراک استفاده کن یا از برد های EMI
    توی سایت جهان کیت قبلا میروختند ....
    اگه می خوای طرز کار قطعات emi رو متوجه بشی این لینک رو حتما ببین خیلی کامل توضیح داده :

http://takhtesefid.org/watch?v=260153182991

موفق باشی اقا مرتضی
    ویرایش توسط meysam.z : 13-08-2013 در ساعت 10:57

8. کاربران : 9 تشکر کرده اند از شما meysam.z برای ارسال این پست سودمند: