NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 5475 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 21 به 40 از 66

موضوع: مدار ترموستات

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

اگه محبت كنيد نقشه pcb مدار را بزاريد فكر كنم مشكلم حل بشه.
    حقيقتش را بخواهيد من دانشجوي عمران هستم و اين مدار را براي يه قسمتي از طرحي كه دارم روي اون كار ميكنم نياز دارم. اما الان طوري شده كه اين مدار بيشتر از خود طرحم منو درگير كرده.
    فكر كنم اگه نقشه pcb كامل مدار را بزاريد از ژسش بر بيام چون تهيه مدار چاژي و سوراخكاري و... را بلدم اما از جزييات ميكرو كه دوستان به عنوان ژيش فرض ميشناسند اطلاعي ندارم و متاسفانه انقدر هم فرصت ندارم كه خودم مطالعه كنم و ياد بگيرم .

2. # ADS
    Circuit advertisement

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

هل من ناصر ينصرني!!!

کاربر فعال
    تشکر شده 99 بار در 50 پست

بابا اشکمو دراوردی. حالا شدم ناصر تو!

کشیدم برات فقط چون پروتلم ظاهراً خوب کرک نشده نتونستم نسخه PDF رو برات بزارم. عکسشو برات میزارم تا دانلودش کنی.

دریافت نقشه مدار ترموستات

اگه کیفیتش خرابه بگو تا یه فکر دیگه بکنم.
    برای برنامه نرم افزارش میتونی از همون برنامه ای که کویر عزیز زحمتش رو کشیده استفاده کنی. نقشه رو هم با توجه به همون نقشه کویر کشیدم. ولی با جزئیاتش (فقط اگه ملیونر شدی ما رو فراموش نکنی!!!).

سه نکته مهم :
    اول تو نقشه برای درایو رله دو مدار گذاشتم یکیشو انتخاب کن (یا ترانزیستور رو یا اپتوکوپلر رو). اپتوکوپلر برای مدارات با ولتاژ بالا بهتره. اینطوری خیالت راحته مدارت منفجر نمیشه! ولی ترانزیستوره هم بدک نیست. از اون میتونی استفاده کنی.

نکته دوم اینکه ببین رلت با 12 ولت کار میکنه یا با 5 ولت. اگه 12 ولته منبعش باید مطابق شکل باشه و از منبعی به غیر از منبع مدارت استفاده کن (یکی دیگه باید مثه اونچه که برای VCC تو نقشه میبینی طراحی کنی) ولی اگه رلت با 5 ولت کار میکنه به جای VDD از VCC استفاده کن.

نکته سوم خیلی مهم نیست ولی بهتره بین VCC و AVCC میکرو (پایه های 7 و 20) یه سلف 10uH بزاری.

مدیرکل سایت kavir آواتار ها
    نام
    زارعی
    تشکر شده 5,684 بار در 1,801 پست

آقا دستت درد نكنه ممنون
    منم مونده بودم آخه پروتل نصب نداشتم
    كي باشه اين cms سايت هم ورژن جديدش بياد و ما در جواب تشكر نديم
    براي دوستمون هم بگم در قوانين سايت كه به زودي مي ذارم در خواست كامل پروژه كه كسي انجام بده ممنوع است و هدف اينه كه شما استارت رو بزنيد و فقط مشكلات رو مطرح سازيد كه بيشتر به نفع شخص شما مي شود ودر ياد گيري خودتون خيلي موثر هست
    موفق باشين

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

حسام جان فايلي كه شما قرار داديد انگار شماتيكش هست نه؟

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

اقا دستت درد نكنه. خيلي با مرامي
    كوير جان من عمراني همش با تير و ستون و ارماتور و فونداسيون سروكار دارم. خدايي كلي نكته توي اين مدار بود كه اصلا فكرشم نميكردم. خداييش اگه از همين الان هم شروع كنم باز هم 5-6 ماه طول ميكشه تا اين نكته ها رو ياد بگيرم.
    لطفا توي قانون سايت يه ذره تخفيف بده واسه امثال من كه كارشون گيره.
    اما چند تا سوال فني:
    براي تغذيه مدار حتما بايد اون مداري كه شما قرارا داديد باشه؟ نميشه فقط از اي سي رگلاتور تنها استفاده كرد؟ مشكلي پيش مياره؟

سوال بعدي اينكه در مورد atmega8 در همه مداراتش بايد پايه هايي كه شما به vcc و gnd وصل كردي وصل بشه؟ چون در مدارات ديگه كه ديدم يكم فرق داره. مثلا من نميدونستم پايه 22 هم بايد به GND وصل بشه

سوال بعدي اينكه شاسي ريست چه بلايي سر مدار مياره؟

کاربر فعال

خواهش میکنم دوستان این سایت هم برای این درست شده تا با کمک هم مشکلات یکدیگر رو حل کنیم. حالا من اینجا مشکل شما رو رفع میکنم یه جای دیگه شما به من کمک میکنید. در مورد قانونی هم که کویر عزیز گفتن من خیلی از ایشون ممنونم. انصافاً درست نیست که از همدیگه درخواست برنامه کامل رو داشته باشیم. چون تمام زحمت ها گردن یکنفر میافته بدون اینکه سودی از کاری که میکنه و زحمتی که میکشه، ببره.

Tom عزیز، بله فقط نقشه شماتیکش هست. همونطور که گفتم از تو خود پروتل نتونستم پرینتش کنم و پیغام خطا میداد. فکر میکنم مشکل از کرکش باشه.خود فایل رو هم نزاشتم چون ورژن های پایینتر نمیتونن این فایل رو باز کنن. بنابراین فکر کردن یه عکس از مدار بزارم تا همه بتونن استفاده کنن.

nashakiba ی عزیز، انشاءلله که این مدار دیگه مشکلت رو حل کنه. در مورد تغذیه مدار حتماً باید خازنها باشن، حداقل در طرف خروجی. این دو خازن برای حذف نویز از تغذیه میباشند. ولی مقاومت و LED نیاز نیست. این فقط برای اینه که بدونی برق تو مدارت داری یا نه. میتونی حذفش کنی. ولی حداقل یک خازن به پایه خروجی رگلاتور باید وصل کنی(100n).
    خازنهای C1,C2,C3 وحی منزله که باشن اونم بیخه پایه هایی که بهشون وصله. این خازنها هم برای حذف نویز هستن و باعث میشن که یه ولتاژ صاف به پایه اعمال بشه. اصولاً میکروها به نویز حساسن و ممکنه باعث سوختن آی سی بشه.

دستت درد نکنه دیگه. اگه GND و VCC آی سی تو وصل نکنی پس چطور آی سی روشن شه؟ شاید یکی از مشکلات مدارت که گفتی کار نمیکنه همین باشه. بنابراین شک نکن که تمام پایه های تغذیه مدارت باید وصل باشن.

دکمه ریست بلایی سره مدار نمیاره فقط اگر بعد از n سال مدارت آی سیت هنگ کرد میتونی مجدد راه امدازیش کنی مثله دکمه ریست کامپیوترت. میتونی دکمه رو حذف کنی. ولی اشتباه نکن مقاومت باید باشه.

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

حسام جان خيلي دستت درد نكنه
    خلاصه جواب گرفتم.
    اين سومين مداري بود كه منتاژ ميكردم كه خلاصه جواب داد. خيلي از ميكرو خوشم اومده..
    راستش را بخواي مدار تغذيه را اصلا نبستم فقط از اي سي رگلاتور استفاده كردم البته تازه الان پست شما را خوندم.
    چند تا سوال دارم:
    با هر بار تغيير دما كل نوشته هاي روي lcd براي يك لحظه كوتاه ميره و دوباره مياد. نميدونم چطوري بگم . مثل يه فلاشر خيلي سريع. ايا اين طبيعي است؟

براي وضوح بيشتر lcd چه ترفندهايي وجود داره؟ من lcd ابي رنگ گرفتم. ميخوام بدونم سبز بهتره يا ابي؟

سوال بعدي در مورد مدار رله است. چرا بايد اون ترانزيستور و... به رله وصل بشن؟ اگه از رله 5 ولتي استفاده كنم باز هم بايد اون مدار را براش ببندم؟
    سوال اخر هم اينه كه من ميخوام نقشه pcb اين مدار را براي فيبر طراحي كنم. از چه نرم افزاري استفاده كنم؟

کاربر فعال

خب خوشحالم که بالاخره جواب گرفتی و موفق شدی.
    آره اون مشکلی نیست. علتش Refresh شدن LCD یته. هر بار کله اطلاعات رو LCD یت نوشته میشه و این تاخیر رو چشم میبینه. اگه بخوای کمتر بشه فقط باید خط دوم رو رفرش کنی تا سرعتت بیشتر شه و خیلی این حالت به چشم دیده نشه. البته خیلی مهم هم نیست ولی اگه بخوای درستش کنی زحمتت بیشتر میشه. چون باید برنامت رو عوض کنی.

راستش من از هیچکدومش استفاده نکردم و دوستانی که از اینها استفاده کردن بهتر میتونن جوابتو بدن. من معمولاً برای ارزون دراومدن از LCD های بدون Back light استفاده میکنم و خودم یه Light مناسب براشون درست میکنم.

همونطور که تو نقشه یه "OR" گذاشتم از یکی از دو مدار باید استفاده بشه نه از هر دو. بنابراین یا باید از مدار ترانزیستور (ترانزیستور و دو مقاومت) استفاده کنی یا از مدار اپتوکوپلر. بنابراین در مدارت یکی از این دو باید باشن نه هردو.
    اگه رلت 5+ ولتیه احتیاجی به مدار VDD نداری و بجای VDD ، میتونی VCC بزاری. و دیگه به مدار مشابه احتیاج نداری.
    برای نقشه باید از پروتل استفاده کنی. البته نرم افزارهای دیگه ای هم هستند که از این کارها میکنن. کارکردن با پروتل رو هم باید بلد باشی و به این سادگیها هم نیست. ولی میتونی مدار شماتیکت رو بدی تا PCB یش رو برات بزنن که هزینت هم بالا میره. تمام مغازه ها یا شرکت هایی که کار PCB میکنن، نقشه ها رو هم تبدیل به PCB میکنن. من بهت پیشنهاد میکنم یه الکترونیکی وارد پیدا کنی تا اون برات نقشه رو بکشه. ولی من بهت پیشنهاد میکنم قبل از اینکه PCB رو بزنی اول قطعاتت رو تهیه کن چون PCB برمبنای اندازه قطعات زده میشه.

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

حسام جان در مورد رله اگه از رله 5 ولتي استفاده كنم و هيچ كدام از مدارهاي پيشنهادي شما را نبندم چه مشكلي پيش مياد؟

دوستان در مورد كيفيت lcd پيشنهادي ندارين؟

نام
    زارعی

براي رله بگم كه نه حتما بايد از ترانزيستور يا درايور ديگه باشه چون حداكثر 20mA مي تونيه از هر پايه ميكرو بكشي كه باعث سوختن مي شه
    در مورد LCD هم پايه 3 رو با پتانسيو متر وصل كنيد من شخصا براي دونوعي كه توي بازار هست مستقيما مقاومت 1.5k وبراي نوع ديگش 150 اهم وصل مي كنم

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

دوباره سلام
    كوير جان به مشكل برخوردم:
    1- هر كاري ميكنم نميتونم دماي ترموستات را تغيير بدم. منظورم دماي ورودي است. دو تا منو بيشتر نداره اولي مينويسه relay on : 31 وقتي اين منو مياد هر شستي كه ميزنم فايده نداره و عددش تغيير نميكنه.
    منوي بعدي هم مينويسه change tempreture: yes no وقتي واردش ميشه و يس ميزني اين عبارت مياد max:100 min: 0 و هر شستي كه ميزنم چيزي تغيير نميكنه.

2- مشكل دوم كه بهش برخوردم اينه كه خوروجي رله اين مدار بايد به به پمپ مثل پمپ در ماشين وصل بشه و يه شفتي را بالا و پايين كنه. اما مشكل اينه كه وقتي رله فعال ميشه تا وقتي كه دما در همان محدوده است اكتيو ميمونه در صورتي كه پمپ فقط 5 ثانيه نياز به ولتاژ داره تا كارش را انجام بده و بعد از اون اگه جريان بهش وصل باشه اسيب ميبينه. متاسفانه امكان وصل تايمر و... نيست. ميشه برنامه مدار را طوري تغيير داد كه رله فقط 5 ثانيه اكتيو بشه؟؟؟؟؟
    ممنونم

کاربر فعال
    نام
    سعید نیکنامی
    تشکر شده 28 بار در 20 پست

با سلام
    اگه وقت كردم من تايمرو به برنامه اضافه مي كنم

کاربر فعال
    نام
    سعید نیکنامی

اقا مهدي من برنامه كامپيوتري ذماسنج رو تو چند تا كامپيوتر تجرا كردم اجرا نميشه
    صحفه رو باز مي كنه بعد از 2 ثانيه مي بنده

ممنون مي شم راهنمايي كنيد

نام
    زارعی

منظورتون شبيه ساز پروتئوس هست يا نه؟

کاربر فعال

اگه منظور تو پروتئوسه من مشكلي ندارم و تا وقتي دكمه توقف رو نزنم كار ميكنه و مشكلي ناره

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

اقا دستتون درد نكنه.
    من منتظرم.
    راستي براي تنظيم درجه حرارت هنوز مشكل دارم. كوير جان نظر شما چيه؟ چرا نميشه دماي ورودي را تغيير داد؟ هر كاري ميكنم همون 30 درجه پيش فرض خودش را نشون ميده و هيچ جور هم تغيير نميكنه.

کاربر فعال
    نام
    سعید نیکنامی

با سلام
    نه با برنامه ويندوزش مشكل دارم به چه زباني نوشته شده سي ++ بيلدر يا دلفي
    اگه مشه سورسشو برام بفرستسن

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

سلام
    تازه فهميدم مشكلش چيه
    منو هاش كار ميكنن اما مشكلش اينه كه هر 3 ثانيه دستورات را اجرا ميكنه يعني بايد هر شستي را 3 ثانيه نگه دارم تا دستورش را اجرا كنه.
    بدبختي اينه كه براي تغيير دما يك دهم يك دهم تغيير ميده يعني اگه بخواي 2 درجه دما را تغيير بدي بايد 20 بار و هر بار 3 ثانيه شستي را فشار بدي تا عمل كنه.
    ميشه اين مشكل را برطرف كرد؟

البته مشكل تايم 5 ثانيه اي براي رله هنوز ژابرجاست

نام
    زارعی

شما كريستال رو براي ميكرو درست تنظيم كردين؟
    منظورم تغيير فيوز بيت Atmega8 هست

صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین