NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 1187 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 4 از 4 نخستنخست 1234
نمایش نتایج: از 61 به 80 از 80

موضوع: مشکل نویز روی lcd کاراکتری در کار با کنتاکتور!

ناظم انجمن Ma3ood آواتار ها
    نام
    مسعود
    تشکر شده 3,087 بار در 1,509 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط sadeghbakhshi نمایش پست ها
    سلام دوستان
    ببخشید اینجا سوالم رو مطرح میکنم
    نخواستم یه تاپیک جدید بزنم
    می خواستم بدونم مصرف بکلایت یک lcd 2*16 آبی چند میلی آمپر هست
    اخه من امروز دو تا باطری کتابی گرفتم گذاشتم توی مدار 2 دقیقه نشد باطری تموم کرد
    البته به طرف گفته بودم معمولی ولی فکر کنم آشغالی داده بی وجدان
    بعضا تا 100 میلی امپر هم جریان میکشه کلا یه مقاومت تپل بزار سر راهش حالش جا بیاد
    البته من قبلا نمونه 10 میلی امپری هم داشتم ادمونه جریان میکشید . ولی جنس های زیادی تو بازار هست یکی از یکی بی کیفیت تر
    ویرایش توسط Ma3ood : 31-12-2013 در ساعت 12:21

2. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما Ma3ood برای ارسال این پست سودمند:

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

مدیر کل انجمن ها morteza_rk آواتار ها
    نام
    مرتضی رحیمی کردمحله
    تشکر شده 2,899 بار در 1,263 پست

آقا برد رسید دستم. تست کردم.

تا اینجائیکه تست کردم میکرو اصلا هنگ نمی کنه. بلکه صفحه lcd محو میشه یا کاراکترهای بیخود نشون میده.
    ضمن اینکه پایه های وقفه در لحظه ی قطع و وصل کنتاکتور یا فن 220 ولت (مخصوصا در لحظه قطع) یهو صفر میشن.

اینم شاید بخاطر این باشه که من برای وقفه هام (که با لبه پائین رونده فعال میشن) مقاومت پول آپ نذاشتم! چرا نذاشتم؟ چون اینا به ماژول هائی وصلن که خود اون ماژول ها خروجیشون پول آپ هست.

حالا موارد زیر رو هم تست می کنم و نتیجه رو اعلام می کنم.

1. استفاده از فریت بین زمین میکرو و زمین مدار
    2. استفاده از مدار اسنابر در دو سر فن و کنتاکتور
    3. استفاده از اپتوکوپلر

تذکر : هسته گیر نیاوردم برای پیچیدن سیم ، نویزگیر منبع تغذیه کامپیوتر هم گیر نیاوردم!
    .
    اَللّهُمَ صَلّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجّل الفَرَجَهُم

وبلاگ شخصی من

5. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما morteza_rk برای ارسال این پست سودمند:

همکار افتخاری dariush_ab آواتار ها
    نام
    داریوش عباسی نژاد
    تشکر شده 1,810 بار در 1,064 پست

مهندس یک سوال؟
    شما برای چی برای رله ها رگولاتور گذاشتین؟

نام
    مرتضی رحیمی کردمحله

مهندس یک سوال؟
    شما برای چی برای رله ها رگولاتور گذاشتین؟
    چون رله های من بچه میلون 5 ولت بود. من نتونستم از طریق اینترنت رله های بچه میلون 12 ولتی بخرم. وگرنه از 7805 اسفاده نمی کردم. الان 7805 هیت سینگ داره به اندازه ی 2*2.5*1.5 ، داغ می کنه ولی خوبه. البته 10 تا رله با هم روشن بشن داغیش دستو می سوزونه!
    .

وبلاگ شخصی من

8. تشکرها از این نوشته :

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

به نظر من یه مقاومت 100 نانو بین + و- lcd بذار و مدارتو (lcd و میکرو) داخل یه جعبه فلزی بذار که زمینش به جعبه وصل بشه...احتمالا مشکل حل بشه...

کاربر فعال jonbakhsh آواتار ها
    نام
    H.J
    تشکر شده 225 بار در 101 پست

تغذیه مدار با باطری دادی که با منبع تغذیه نباشه ؟؟؟

نام
    مرتضی رحیمی کردمحله

با اینکه خیلی وقته از رفع مشکل من می گذره ولی یادم رفته بود که راهکارها و موارد مربوطه رو در این تاپیک عنوان کنم.

بهمین خاطر پست اول تاپیک رو ویرایش کردم. و نتایج مشاهدات و آزمایشات خودمو اونجا قرار دادم. لطفا مطالعه کنید.
    .

وبلاگ شخصی من

12. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما morteza_rk برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال
    تشکر شده 70 بار در 45 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط morteza_rk نمایش پست ها
    پست اول ویرایش شد (بعداز رفع مشکل و گرفتن نتیجه مطلوب)

================================================== ===

سلام

مشکل این بود ==> توی یه پروژه ای دارم 5تا کنتاکتور رو با 5 تا رله سوئیچ می کنم. میکروکنترلر من atmega128a هست. رله ها 12 ولت هستن و باید کنتاکتورهای 220 ولتی رو سوئیچ کنن.

الان یه مشکلی وجود داره. وقتیکه کنتاکتورهارو به برق 220 وصل می کنم روی lcd کاراکترری (2*16 هست ، بک لایت آبی) نویز می افته و کلی کاراکتر عجیب و غریب نشون میده ، ولی خود میکرو نه هنگ می کنه و نه ریست میشه. اصلا توی قسمت میکرو مشکلی نیست.

دوتا نکته ی کنکوری هم این وسط وجود داره :

1. وقتی با رله ها مستقیم سیم فاز رو قطع و وصل می کنم هیچ نویزی روی lcd نیست. ولی وقتی سیم فاز رو به ورودی کنتاکتور وصل می کنم نویز میاد! درحالیکه اصلا رله وصل نشده هنوز! (جل الخالق!)

2. در لحظه ی وصل شدن کنتاکتورها نویز کمتره ، ولی در لحظه ی قطع شدن نویز بیداد می کنه! ولی بازم میکرو داره به کارش ادامه میده. این lcd هست که کاراکترهای مختلف نشون میده.

با یک کنتاکتور هم همین موضوع وجود داره. الان میام هر یک ثانیه صفحه ی lcd رو پاک می کنم ولی روش ضایعی هست.

Lcd در مد 4 بیتی راه اندازی شده ، 4 بیت پائین رو هم با مقاومت 4.7 کیلو pull down کردم. ولی فایده ای نداشت.

راهکارهای موثر در رفع نویز مدارات صنعتی :

1.
    میکروکنترلر از نوع مرغوب و ترجیحا smd باشه.

2. حتما فیلتر پائین گذر شامل خازن 100 نانو و سلف 10 میکروی قسمت آنالوگ به دیجیتال میکرو رو وصل کنید. حتی در مواقعی که نمی خواید از مبدل آنالوگ به دیجیتال استفاده کنید.

3. تا جائیکه ممکنه فرکانس کاری میکرو رو با انتخاب کریستال مناسب پائین بیارید.

4. حتما از مقاومت های پول آپ خارجی استفاده کنید. برای ولتاژ 5 ولت بهترین مقاومت در محدوده ی 4.7 کیلو تا 10 کیلو هست.

5. از مدار ریستی که در فایل پیوست اومده استفاده کنید.

6. تا اونجائیکه ممکنه از lcd در مد 8 بیتی استفاده کنید یا در مد 4 بیتی ، بیت های کم ارزش رو pull down کنید. یا اینکه از lcdهای اشمیت تریگر استفاده کنید.

7. برای کنترل رله ها استفاده از سری uln‌ به جای ترانزیستور توصیه میشه.

8. رله ها رو در یک طرف برد و دور از میکروکنترلر و سایر قطعات قرار بدید. حتی بهتره که برای رله ها یک برد جداگانه طراحی کنید که با کابل فلت به برد میکروکنترلر وصل بشه.

9. حتما برای روشن و خاموش کردن رله ها از اپتوکوپلر و تغذیه جداگانه برای رله ها استفاده کنید. اپتوکوپلرها ulnهارو کنترل می کنن و ulnها ، رله ها رو.

10. در تنظیم فیوزبیت ها زمان استارت آپ رو بیشترین مقدار ممکن در نظر بگیرید.

11. خازن های کریستال میکرو خیلی خیلی مهم هستن. حتما در محدوده 10 تا 22 پیکو (بطور تجربی 18 پیکو) باشن. (اگه به دیتاشیت خود کریستال مراجعه کنید بهتره)

12. حتما فیوزبیت boden رو فعال کنید و فیوزبیت bodlevel رو روی 2.7 ولت تنظیم کنید.

13. حتما فیوزبیت ckopt رو فعال کنید. حتما حتما! این فیوزبیت باعث میشه که پالس های تولید شده توسط کریستال دامنه ی 0 تا vcc داشته باشن.

14. بین زمین میکرو و زمین مدار از یک فریت کوچیک استفاده کنید. از فریت بزرگتر میشه در خروجی منبع تغذیه متصل به مدار استفاده کرد.

15. حتما در دو سر بار سلفی 220 ولت از مدار اسنابر استفاده کنید. بطور مثال یک مقاومت 100 اهمی 3 وات که با یک خازن 100 نانو 450 ولت سری شده ، باید با دو سر بار سلفی 220 ولت موازی بشن.

16. حتما برای پایه های وقفه ی میکروکنترلر از یک خازن متصل به زمین هم استفاده کنید. در اینصورت بهتره که پایه وقفه با یک مقاومت 4.7 کیلو pull up شده باشه. اندازه خازن حتی می تونه به محدوده ی 1000 میکرو هم برسه! البته این بستگی داره به اینکه مدت زمان low بودن پایه وقفه چقدر هست. اگر این زمان خیلی کوتاه باشه مقدار خازن هم باید کوچیک باشه.

در ادامه فایل های شماتیک و pcb و عکس بردهائی که برای کنترلر رله ها و تشخیص ولتاژ 220vac طراحی کردمو قرار میدم. این بردها تست شدن و 100٪ جواب میدن.

توجه : عکس مربوط به برد رله ها قبل از لحیم کردن uln2003 گرفته شده. یعنی جای این آیسی ها توی عکس خالیه.

سلام
    با تشکر از جناب مهندس رحیمی بابت اعلام نتیجه و رفع شدن مشکلشون

منم در صنعت با چنین مشکلی مواجه شدم و زمانی که کناکتورها قطع و وصل میشند lcd به هم میریزه .ولی میکرو ریست نمیشه و به کار خودش ادامه میده و این مشکل بر میگیرده به lcd که نویز پذیری بسیار بالایی داره

من خودم مدارهامو میسازم و همراه مدارهام هم یه تابلو برق صنعتی که چند تا کنتاکتور و قطعات جانبی داره به مشتری میدم و این تابلو برق هارو خودم میسازم

روشی که من انجام میدم به شرح ذیل است

1= میکرو و رله و lcd و تمام قطعات الکترونیکی رو ؛ روی یک برد پیاده سازی میکنم

تمام دوستان و از جمله جناب مهندس رحیمی با توجه به توضیحاتی که دادند برای ؛کنترل کنتاکتور؛ برق 220 رو از داخل رله 12 یا 5 ولتی که روی مدار الکترونیکیشون هست عبور میدند .یعنی عملا دارند ولتاژ 220 ای که دارای هزار تا مخلافت هست روی میبرند روی مداری که داره با ولتاژ 5 ولت کار میکنه و بعد به این مشکل پی بردنند که این کار نویز پذیری داره و قسمت رله ها رو از میکرو کنترلر توسط یه کابل ارتباطی دور کردنند یعنی برد رله ها از برد اصلی جدا میشه

2= من روی تابلو برق های صنعیتم به ازای هر کنتاکتور یه دونه رله 24 ولت صنعتی مخصوص تابلوبرق میذارم . یعنی اگر 10 تا کنتاکتور باشه 10 تا رله 24 ولت میذارم داخل تابلوبرق . و ولتاژ 220 کناکتور که قرار هست کنترل بشه رو میدم به این رله 24 ولتی که داخل تابلو برق هست و من رله 24 ولتی داخل تابلو رو با رله داخل مدارم کنترل میکنم .بعنی به عبارتی ولتاژ 24 ولت رو میارم میدم به رله مدار اصلیم و توسط رله های مدارم ؛ رله های تابلو برق رو کنترل میکنم . با این روش عملا ولتاژ 220 رو نمیارم داخل مدارم و با ولتاز24 ولت کار میکنم

و تا تارییخ امروز هنوز با مشکل ریست میکرو و کاراکترهای عجیب غریب lcd مواجه نشدم

==================================
    فقط یه مشکلی دارم که اونو تا الان نتونستم حلش کنم
    زمانیکه دستگاهمو میذارم داخل تابلو برق ؛ و کنتالکتورها on/off میشه بعد از نیم ساعت نویز می افته روی lcd و lcd بهم میریزه . با این که ولتاژ 220 از داخل مدارم عبور نمیدم ولی این مشکل رو باهاش مواجعه هستم که این نویز ؛ نویز الکترومغناطیسی هست که داره تششع میکنه ؛ مثل امواج های مخابراتی هست

حتی دستگاهم رو از حالت کنترلی خارج کردم و خودم بصورت دستی کنتاکتورها رو خاموش روشن میکنم که بعد از نیم ساعت بازم lcd میریزه بهم .که این مسله نشون میده بخاطر نویز تششعشی هست .ولی وقتی 20 سانت دستگاه رو از تابلو برق دور میکنم چنین مشکلی ندارم .ولی به محض اینکه دستگاهم رو میذارم داخل تابلو ؛ بعد از نیم ساعت که کنتاکتورها on/off میشند روی lcd نویز می افته

برای حل این مشکل چه راه حلی رو دوستان پیشنهاد میکنند ؟

تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: VGI.jpg
مشاهده: 29
حجم: 86.9 کیلو بایت  

14. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما علیدلی برای ارسال این پست سودمند:

نام
    مرتضی رحیمی کردمحله

سلام مهندس

به نظر من روش جدا کردن برد رله ها از برد میکروکنترلر و lcd بهتر هست. چون هم در هزینه رله های 24 ولتی صرفه جوئی میشه و هم اینکه می تونید برد میکروکنترلر و lcd رو دورتر از منبع نویز قرار بدید.

من الان برای برد میکروکنترلر از یک جعبه پلی کربنات استفاده می کنم که با فاصله نیم متری از برد رله ها قرار گرفته (برد رله ها داخل جعبه برق صنعتی هست). اینطوری به مشکل نمی خورم. تغذیه برد میکروکنترلر از تغذیه برد رله ها جداست و از اپتوکوپلر استفاده می کنم.

نکته مهم اینه که lcdها واقعا نامرغوب هستن که دچار این مشکل میشن. وگرنه میکرو داره به درستی کار می کنه.
    .

وبلاگ شخصی من

16. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما morteza_rk برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال

سلام

واله هر کسی یه نظری داره و با توجه به شرایط کاریش مدارش رو طراحی میکنه .روشی که من استفاده میکنم. برای زمانی هست که از قبل مدارو ساختی و نمیخای دیگه pcb رو بهم بریزی

اینکه گفتید مرغوبیت lcd

.مدت گذشته یه جا رفتیم دیدم که ی نفر از lcd 128*128 استفاده کرده و اومده مدارش رو کلا بدون هیچ جعبه ای گذاشته داخل تابلو برق . دور تا دورش هم رله های صنعتی و کنتاکتور و یه دونه اینورتر . Lcd داشت مثل یه مردی کار میکرد . اتفاقا تا من مدارو دیدم تعجبم کردم گفتم این چه جوری این مدارو گذاشته داخل تابلو برق .یعنی مدارو مستقیم پیچ کرده بود روی تابلو . 4 تا تابلو گذاشته بود داخل هر تابلو یه دونه مدار .

فروشگاه بهار ؛ فک نکنم جعبه های پلی کربنات داشته باشه . شما از تهران خریداری میکنید ؟ در صورت مثبت بودن ممنون میشم ادرسشو بهم بدید

18. تشکرها از این نوشته :

نام
    مرتضی رحیمی کردمحله

بهارو نمی دونم داره یا نه؟ الانم که نمی تونم سایتش رو باز کنم.

من بخاطر قیافه و قیمت از پلی کربنات استفاده می کنم. پلی کربنات هم یه نوع پلاستیکه. وقتی جعبه مدارمو میذارم توش صفحه lcd از پشت درب بسته پلی کربنات دیده میشه. من سایز 30*25 رو می خرم 27 تومن که ارزونتر از جعبه تابلو برق فلزی هست.
    .

وبلاگ شخصی من

20. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما morteza_rk برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال

سلام

رله ها رو در یک طرف برد و دور از میکروکنترلر و سایر قطعات قرار بدید. حتی بهتره که برای رله ها یک برد جداگانه طراحی کنید که با کابل فلت به برد میکروکنترلر وصل بشه.
    در این قسمت که فرمودید برد رله ها از برد اصلی جدا باشه .بنظرتون روی این فلت که از میکرو اومده به برد اصلی نویز نمی افته یا خللی ایجاد نمیکنه ؟ بنظرتون میشه این فلت رو تا 2 متر افزایش داد؟

در ادامه فایل های شماتیک و PCB و عکس بردهائی که برای کنترلر رله ها و تشخیص ولتاژ 220VAC طراحی کردمو قرار میدم. این بردها تست شدن و 100٪ جواب میدن.

چه جوری در مدارتون ولتاژ 220 رو تشخیص میدید ؟ با قطعه ای خاص این کار اونجام میدید یا اینکه باکم کردن ولتاژ و در نهایت adc

ضمن اون قطعه ابی رنگ که شبیه رله هست چیه ؟؟

و در نهایت کدوم از پایه های lcd رو باید PULL UP و PULDOWN کنم ؟
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: lcd.png
مشاهده: 27
حجم: 5.1 کیلو بایت  
    ویرایش توسط علیدلی : 03-10-2014 در ساعت 18:45

22. تشکرها از این نوشته :

نام
    مرتضی رحیمی کردمحله

در این قسمت که فرمودید برد رله ها از برد اصلی جدا باشه .بنظرتون روی این فلت که از میکرو اومده به برد اصلی نویز نمی افته یا خللی ایجاد نمیکنه ؟ بنظرتون میشه این فلت رو تا 2 متر افزایش داد؟
    نه مهندس. تازه همین نیم متر هم ریسکه. اگه به فاصله بیشتری احتیاج دارید بجای کابل فلت از کابل های چند رشته شیلددار استفاده کنید و حتما شیلد رو وصل کنید به زمین مدار.

چه جوری در مدارتون ولتاژ 220 رو تشخیص میدید ؟ با قطعه ای خاص این کار اونجام میدید یا اینکه باکم کردن ولتاژ و در نهایت adc

ضمن اون قطعه ابی رنگ که شبیه رله هست چیه ؟؟
    با همون مداری که با راهنمائی جناب 1Nafar تهیه کردم. شماتیکشو گذاشتم. البته برای برق 3 فاز مقدار خازن 330 نانو باید به 47 میکرو (450 ولت) افزایش پیدا کنه.

اون آبی ها خازن MKT هستن. 330 نانو 250 ولت.

و در نهایت کدوم از پایه های lcd رو باید PULL UP و PULDOWN کنم ؟
    همون 4تا پایه ای که در حالت عادی به هیچی وصل نیستن. یعنی D0 تا D3. باید pull down بشن.
    .

وبلاگ شخصی من

24. تشکرها از این نوشته :

کاربر فعال

رله ها رو در یک طرف برد و دور از میکروکنترلر و سایر قطعات قرار بدید. حتی بهتره که برای رله ها یک برد جداگانه طراحی کنید که با کابل فلت به برد میکروکنترلر وصل بشه.
    من فک میکنم این کار ریکسش بالا باشه .چون شما uln رو میذارید روی برد رله . و از روی برد یه کابل کشیده میشه به میکرو .حالا فرقی نمیکنه چه cat5 شیلد و فویل دار باشه یا فلت . این وسط هیچ واسطی بین uln و میکرو نیست .اگر نویزی بیافته روی کابل انتقالش میده روی میکرو

مگر اینکه اپتوکوپلر بذاریم روی برد اصلی و uln گذاشته بشه روی برد رله . اینجوری دیگه کابل مستقیم با میکرو در ارتباط نیست

البته همه اینا نظریه هست که باید در عمل تست بشه

این نمونه برد رو ببینید

نام: IMG00031.jpg
مشاهده: 53
حجم: 81.3 کیلو بایت  

26. تشکرها از این نوشته :

نام
    مرتضی رحیمی کردمحله

وقتیکه از اپتوکوپلر استفاده میشه باید تغذیه میکرو از تغذیه اپتوکوپلر جدا باشه. یا ابید دوتا منبع تغذیه داشته باشیم یا اینکه با استفاده از فیلرتها و قطعات مناسب نویزهای دو طرف میکرو و اپتوکوپلر رو از هم ایزوله کنیم.

من که نتونستم مدار مناسبی برای ایزولاسیون پیدا کنم بنابراین از روش دو منبع تغذیه و جداسازی برد رله ها استفاده کردم. حالا اگه بخواید که اپتوکوپلرها روی برد میکرو باشن باید تغذیه اونارو از برد رله بیارید توی برد میکرو. و این دقیقا عمون کاریه که من نمی خواستم انجام بدم. راه دیگه هم استفاده از منبع تغذیه سوم هست.
    .

وبلاگ شخصی من

28. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما morteza_rk برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال

سلام

یه مقاله مطالعه کردم که خیلی جالب هست . این مقاله ب دو صورت پیاده سازی مدار اسنابر رو پیشنهاد داده. یکی موازی با سویچ و دیگری موازی با بار

این بسیار مفید رو مطالعه کنید و ببینید کدوم روش بهتر هست که اسنابر پیاده سازی بشه ؟اسنابر موازی بشه با بوبین کنتاکتور یا موازی بشه با بار ؟

http://gigpars.com/upload/58q_how-to-snubber-design.zip

کاربر فعال eagle آواتار ها
    نام
    علی ب
    تشکر شده 105 بار در 52 پست

مهندسای عزیز اپتوکوپلر چطوری نویز انتقال نمیده؟
    اسنابر چیه؟
    کاربر فعال

نقل قول نوشته اصلی توسط eagle نمایش پست ها
    مهندسای عزیز اپتوکوپلر چطوری نویز انتقال نمیده؟
    اسنابر چیه؟
    برای اپتوکوپلر باید بگم که هیچ ارتباط فیزیکی بین قسمت اولیه و ثانویه نیست .مثل ترانس که ثانویه و اولیه باهم ارتباط فیزیکی ندارند ولی روی همدیگه اثراتی رو القا میکنند

مدار rc رو میگن اسنابر. مقاله رو بخونید خودتون متوجه میشید

32. تشکرها از این نوشته :

کاربر فعال

سلام
    در بسکام یه دستور هست به نام INITLCD . این دستور کارش رفرش یا جاروب کردن LCDهس .دوستانی که در زمینه نویز LCD به مشکل برمیخورن از این دستور استفاده میکند اگر LCD بهم ریخت توسط این دستور LCD رو رفرش میکنند و این مشکل برطرف میشه

ولی مشکلی که داره اینکه خط تیره ( - )هایی؛؛ تو صفحهLCD از بالا تا پاین حرکت میکنه و نوشته های LCD رو بهم میریزه .

از دستورات Cursor Off و Cursor NOBLINKو .... هم استفاده کردم ولی مشکل هم چنان پا برجاست .ممنون میشم در این زمینه راهنمایی بفرمایئد .
    ویرایش توسط علیدلی : 27-03-2015 در ساعت 11:10

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

بهترین راه حل برای راه اندازی lcd کاراکتری اینه که آز آردوینو استفاده کنی.
    آردوینو کتابخونه آماده داره و دردسرش خیلی کمه
    فقط نیاز به یه پتانسومتر 10 کیلو داری دیگه به چیز دیگه ای نیاز نداری
    در ضمن کد نویسیشم خیلی سادس
    lcd کاراکتری 16*2 بک لایت آبی | الکترونیک | سنسور | برق | قطعات الکترونیک

صفحه 4 از 4 نخستنخست 1234