NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3360 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 5 از 19 نخستنخست 12345678910111213141516171819 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 81 به 100 از 361

موضوع: سوال در مورد fpga

مدیرکل انجمنها Doloop آواتار ها
    نام
    حسين
    تشکر شده 3,086 بار در 1,371 پست

من پیشنهاد میکنم دوستانی که تو این تایپیک مایل به کار کردن با FPGA هستند همت کنند و یه بورد طراحی کنند و هزینه رو از همه بگیرند و بورد رو بدهند برای چاپ

تا این آموزش واقعا نتیجه بهتری داشته باشه

انجمن STM32 رو اگه خاطرتون باشه قبلا برای شروع کار با میکروهای STM یه همچین کاری کردند و به نظرم بار آموزشی اون کار بیشتر از فقط تئوری کار کردن بود ... گر چه تایپیک زود خوابید

اینطوری هم توی هزینه چاپ بورد به نفع جمع میشه هم آموزشتون سریع تر و کاربردی تر میشه

در ضمن من گرچه توی مباحث شرکت ندارم ولی مطالب رو پیگیری میکنم
    اینم فقط بر حسب تجربه یه پیشنهاد بود ... تصمیم با دوستان هست

موفق باشید
    *** اللّهم عجّل لولیک الفرج ***

2. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما Doloop برای ارسال این پست سودمند:

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

کاربر فعال jonbakhsh آواتار ها
    نام
    H.J
    تشکر شده 225 بار در 101 پست

مدیر بخش STM32 sigma-mx آواتار ها
    نام
    سعید شریفیان
    تشکر شده 2,520 بار در 978 پست

سلام
    من با نظر Doloop کاملا موافقم . تو بخش stm32 هم یک همت و انرژی بالا برای شروع بود و پیشرفت نسبتا خوبی صورت گرفت . چون سخت افزارها یکی بود و اشتیاق برای یادگیری . خب فقط تعداد علاقه مندان کم کم رو به کاهش داشت متاسفانه ...!
    من هم پیگیر این تاپیک هستم و یکی از نیازهای ضروری رو یادگیری و کار عملی و طراحی با fpga میبینم ولی تا حالا یسری مشکلات باعث شده هر سری این کارها رو به عقب بندازم . بنظر من الان بحث روی اینکه رو کدوم سری کار کنیم خیلی مهمتره از اینکه رو کدوم زبان کار کنیم !! زبان هیچ مشکلی ایجاد نمیکنه ، خب یکی میاد vhdl کار میکنه و یکی verilog چه فرقی داره ؟! ما تاپیک رو برای برنامه نویسی نزدیم که ، هدف راه اندازی و طراحی ( استفاده ) از fpga هست . در ثانی ابتدا باید یه سخت افزاری وجود داشته باشه تا روش برنامه بنویسیم ! پس بیاید اول رو نوع برد ، نوع چیپ و اینا بحث کنیم تا این تاپیک 100 صفحه نشه ولی توش آموزش نباشه !

این ایده به تعداد برد زدن هم خیلی خوبه ولی به شرطی که مثل اون دفعه تو stm32 نشه !! حالا هیچی نشده چند گروه دعوا داشتن با هم که رو برد چیپ mp3 پلیر بزاریم یا رادیو یا گیرنده IR یا .. یسری هم گفتن اگه اترنت نباشه اصلا بدرد نمی خوره ! آخرش به اونجا هم اصلا نرسید !! منم مجبور شدم برای خودم یه برد طراحی کنم .
    زیاد فرقی نمی کنه برد آماده از نت پیدا کنیم یا طراحی کنیم . یه چیز مناسب باشه و امکانات ساده .. و البته یه چیپ که ظرفیت قابل قبولی برای طراحی داشته باشه .

دوستان یه همت کنند هرچی پیدا کردن لینک بدن اینجا تا جمع بندی بشه...

در مورد خود چیپ هم که گفتم خیلی مهمه ، من خودم تا حالا فقط با Altera کار کردم . ولی به نظرم اگه رو Xilinx کار کنیم بهتره فکر میکنم تنوع محصول این بهتره . نکته بعدی اینه که اصلا قراره رو fpga کار بشه یا cpld ؟؟؟؟ خب cpld که خیلی راحته و مثل میکرو میمونه و فک کنم جواب کارهای ما رو بده و خوبیش اینه که از لحاظ برنامه و طراحی فرقی چندانی با fpga نداره و برای Evaluation خوبه . حالا دوستان هم باید نظر بدن ...

قیمت چیپ رو هم مد نظر بگیرید ! در مورد کمیاب بودن و موجود بودن تو بازار یه تجربه ای تو stm32 که داشتیم این بود که ، اون موقع فقط یکی دو نمونه جوان الکترونیک داشت ولی چون آموزشها تو فرومها زیاد شد ( استارت آموزش stm32 تو ایران میکرو زده شد ) و تقاضا زیاد شد الان اکثر فروشگاهها حتی اینترنتی هم سری stm32 رو حداقل یکی دو نمونه دارند .

یا حق

6. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما sigma-mx برای ارسال این پست سودمند:

مدیر انجمن mzarkoob آواتار ها
    نام
    مهدی زرکوب
    تشکر شده 2,317 بار در 1,273 پست

سلام
    در مورد طراحی سخت افزار کاملا موافقم و در این مورد هم در سایت همسایه هم که بیشتر روی fpga بحث شده یه بار گفتم که اصل مشکل سخت افزار هست. اگر قیمت بردهای fpga را ببینید در فروشگاههای اینترنتی می بینید که واقعا زیاده و تا سخت افزار نباشه قرار همه روی چی آموزش بدهند!
    در مورد اینکه cpld باشه یا fpga خوب قطعا برای شروع cpld خیلی راحت تره ولی بعد محدودیت های آن را احساس می کنیم و می بینیم برنامه که یه کم زیاد شد دیگه جا نمی شه ! حالا برنامه زیاد شد منظور اینکه یه برنامه که مثلا اطلاعات را از سریال بگیره ال سی دی هم داشته باشه و یکی دو تا کار دیگه هم بکنه. پس یه برد زده بشه برای یه fpga بهتر است.
    من یه برد از ایستا گرفتم که هنوز باهاش کار نکردم و نمی دونم چطوریه!

حالا هر وقت برد زده شد در مورد زبان دعوا خواهیم کرد !

8. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما mzarkoob برای ارسال این پست سودمند:

نام
    سعید شریفیان

خب بله اگه بشه با قیمت قابل قبول از fpga استفاده کرد خیلی بهتره . مخصوصا همین سری spartan .
    برای برد evaluation نباید محدودیت داشته باشیم .
    شما مهندس یکم راجب این برد توضیح میدید . چیپش دقیقا چه شماره ایه ، ظرفیت و ... و مخصوصا قیمت . یه ایده خوب به ذهنم رسید اونم اینه که شاید بشه یه نمونه از این بردها رو تو بردهای چینی پیدا کرد و مهندس زارعی وارد کنند . فکر کنم ارزونتر در بیاد !!!

نام
    مهدی زرکوب

نقل قول نوشته اصلی توسط sigma-mx نمایش پست ها
    شما مهندس یکم راجب این برد توضیح میدید . چیپش دقیقا چه شماره ایه ، ظرفیت و ... و مخصوصا قیمت . یه ایده خوب به ذهنم رسید اونم اینه که شاید بشه یه نمونه از این بردها رو تو بردهای چینی پیدا کرد و مهندس زارعی وارد کنند . فکر کنم ارزونتر در بیاد !!!
    چیزایی که سایتش زده:
    یک برد fpga مبتنی بر خانواده spartan iii می باشد که از چیپ xc3s250 بهره می برد.
    در این پلاتفرم یک prom نیز قرار دارد.
    تمامی مراحل پروگرام کردن fpga و prom از طریق usb صورت می گیرد.
    قیمتشم انگار 6 ماه پیش بود 70 تومن.
    ولی انگار promش کار نمی کنه!

11. تشکرها از این نوشته :

نام
    سعید شریفیان

مهندس منظورت xc3s250e هست ؟

نام
    سعید شریفیان

یه selection guide داشتم ، نگاه کردم دیدم سری spartan3 اصلا 250 نداره . سری spartan3E هست که یه پله بالاتره حالا قابلیتهای اضافشو نمیدونم ...

نمیدونم این مشکل رو شما هم داری یا نه . من یکی از بزرگترین مشکلاتم با fpga اینه که درک درستی از ظرفیت کد نمیتونم براش داشته باشم چون اینجا به کیلو بایت نیست ! نمیدونم مثلا یه EPM7032 دارم این توش چقدر میشه برنامه نوشت ، مثلا فقط یه برنامه السیدی کارکتری توش جا میشه یا میشه برای راه اندازی السیدی رنگی هم براش برنامه نوشت !!
    ویرایش توسط sigma-mx : 06-08-2013 در ساعت 01:19

15. تشکرها از این نوشته :

کاربر فعال
    تشکر شده 204 بار در 77 پست

سلام به همه دوستان

من چند وقت پیش در مورد این برد توضیح داده بودم. با توجه به شباهت این برد با پروژه Papilio تقریبا مطمن هستم که برد فروشگاه ایستا کیت از همین پروژه Papilio گرفته شده. میتونین دز سایت زیر جزییات این پروژه همراه با شماتیک برد رو ببینید:
    Papilio FPGA Platform
    من با شرکت ایستاکیت که در تماس بودم میگفتن که این برد کاملا با ISE سازگار هست ولی من خودم هیچ وقت امتحان نکردم. همچنین با مبد USB به سریالی که روی برد هست میتونین FPGA رو برنامه ریزی کنین. توی سایت بالا شماتیک برد رو گذاشته و تا جایی که یادم هست برد 2 رو هست و از اونجا که با آیسی که روی برد استفاده شده BGA نیست خیلی راحت قابل مونتاژ خواهد بود.

اگر بخواین از چین بردی رو وارد کنیم من چند تا نمونه میشناسم که به نظر خوب میان:
    1- Xilinx Fpga Development Spartan 3E XC3S500E PQG208 Board 4 3" TFT LCD 4 Nios | eBay

2- Xilinx Spartan 3E XC3S500E 4PQ208C Fpga Development Board | eBay

3- Xilinx Spartan 3E XC3S500E Fpga Development Board With LCD1602 Download Cable | eBay

4- SPARTAN6 Xilinx XC6SLX9 TQG144 Fpga Core Development Board | eBay

5- Fpga Core Board XC6SLX9 With Sdram Xilinx Sparten 6 | eBay

6- Xilinx Fpga Board 4 3" TFT LCD 4 Nios Jtag Uart ADC DAC 1602 12864 VGA RS232 SPI | eBay

قیمت این برد ها هم بین 140 تا 160 دلار هست. مشکلاتی که دارن این هست که همشون نیاز به Xilinx Cable دارن بنابراین باید حدودا 50-60 دلار هم پول بابت پروگرامر بدین.

من خودم از برد های digilent استفاده میکنم. همونطور که میدونید یکی از اصلی ترین distributor های برد های Xilinx شرکت digilent هست. در بسیاری از کارهای تحقیقاتی به این برد ها رجوع داده میشه و این بردها دارای کیفیت خیلی بالایی هستند. من خودم از برد: Nexy2 استفاده میکنم که در آدرس زیر میتونین برد رو ببینید:
    Digilent Inc. - Digital Design Engineer's Source

خوبی برد این هست که نیاز به پروگرامر و کابل Xilinx ندارید و خود برد قابلیت پروگرام شدن برد رو داره. این برد از Fpga های سری Spartan 3 استفاده میکنه و قیمت برد هم بدون مالیات و هزینه پست 149$ هست. بنابراین به نظرم اگر بخواین برد از چین با اون قیمت ها وارد کنین کاملا به صرفه هست که بردهای Digilent رو وارد کنین.
    تا جایی که من خبر دارم تا حدود 1-2 ماه دیگه بردهای Nexy4 توسط digilent عرضه میشن و قیمتش هم حدود 120 دلار هست. تا جایی که من میدونم توی این برد از Spartan 6 استفاده شده. تمامی برد ها 6 لایه طراحی شدن و از کیفیت خیلی خوبی برخوردار هستند.
    ویرایش توسط hossein1387 : 06-08-2013 در ساعت 11:04

17. تشکرها از این نوشته :

کاربر فعال

یه selection guide داشتم ، نگاه کردم دیدم سری spartan3 اصلا 250 نداره . سری spartan3e هست که یه پله بالاتره حالا قابلیتهای اضافشو نمیدونم ...

نمیدونم این مشکل رو شما هم داری یا نه . من یکی از بزرگترین مشکلاتم با fpga اینه که درک درستی از ظرفیت کد نمیتونم براش داشته باشم چون اینجا به کیلو بایت نیست ! نمیدونم مثلا یه epm7032 دارم این توش چقدر میشه برنامه نوشت ، مثلا فقط یه برنامه السیدی کارکتری توش جا میشه یا میشه برای راه اندازی السیدی رنگی هم براش برنامه نوشت !!
    مهندس من این سوال رو از شرکت ایستاکیت پرسیدم. توی ise که من دارم (ورژن 13) اصلا سری 250 نبود ولی خودشون به من گفتن که این مشکل قابل حل هست حالا چه جوری من نمیدونم!

نام
    مهدی زرکوب

یه selection guide داشتم ، نگاه کردم دیدم سری spartan3 اصلا 250 نداره . سری spartan3E هست که یه پله بالاتره حالا قابلیتهای اضافشو نمیدونم ...
    سلام
    من در ورژن 9.1 که دارم، نگاه کردم برای spartan سه مدل بود:

چیزی هم که روی آی سی نوشته xc3s250E هست که در مدلش در این ورژن موجوده. در ورژن 13 نیست !؟
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: spartan.png
مشاهده: 147
حجم: 9.2 کیلو بایت  

کاربر فعال

حقیقتش من سال پیش دنبال این بودم که از این برد چند سری بخرم و توی ise که من داشتم (ورژن 13) این آیسی رو پیدا نکردم. نمیگم نمیشه ولی من بلد نیستم چه جوری میشه این مدل رو به ise شناسوند!

نام
    سعید شریفیان

میشه بگید که منظورتون از 250 چی هست؟
    منظورم مدل چیپ هست : XC3S250E
    که همونطوریکه مهندس زرکوب نشون دادن این 250 فقط تو سری E وجود داره . پس چیپ حتما سری SPARTAN-3E هست ..

جناب hossein1387
    برد هایی که لینک دادید خیلی گرونه ! ما هدفمون ارزونترین چیز ممکن هست . اصلا هدف اصلی دسترسی به پین هاست نه اینکه کلی امکانات سرش داشته باشه . خب شما حساب کن 150 دلار نزدیک 500 میشه قیمتش !!!! برای استارت خیلی گرونه . بعد گفتم چیپش قوی باشه و ظرفیتش هم خیلی کم نباشه ولی دیگه SPARTAN-6 خیلی زیاد نیست ! آخرین تکنولوژی برای شروع !! اگه یه برد زیر 100 باشه خیلی خوبه . منظور من از بردهای چینی از این Breakout Board های fpga بود که فقط پایه و این جور چیزا رو بیرون دادن . و البته برای پروگرامش هم باید فکری کرد . البته من این برد آقای زرکوب رو یه بررسی کردم فکر کنم اگه همین 70 باشه خیلی خوبه یا اینکه اگه ارزونتر در میاد ما شماتیک همین برد رو که داریم یسری ازش میزنیم ...

22. تشکرها از این نوشته :

نام
    H.J

برد زیر 100 fpga گیر نمیاد . قبلا من fpga از 40 میخریدم به بالا حالا توی سایت پایا الکترونیک از 120 داره به بالا
    cpla xc9572 که قبلا 4500 میخریدم حالا شده 32000 . بهتره با نرم افزار TINA کار کنید و کد VHDL شبیه سازی کنید دقیقا مثل پروتئوسه .

نام
    مهدی زرکوب

نمیدونم این مشکل رو شما هم داری یا نه . من یکی از بزرگترین مشکلاتم با fpga اینه که درک درستی از ظرفیت کد نمیتونم براش داشته باشم چون اینجا به کیلو بایت نیست ! نمیدونم مثلا یه EPM7032 دارم این توش چقدر میشه برنامه نوشت ، مثلا فقط یه برنامه السیدی کارکتری توش جا میشه یا میشه برای راه اندازی السیدی رنگی هم براش برنامه نوشت !!
    چیزی که در این باره می دونم اینه که وقتی در برنامه implement Design را می زنیم در fit تطابق با آی سی انجام میشه و اگر جا نشه خطا میزنه اگر جا بشه که ok میده:
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: Fit.png
مشاهده: 145
حجم: 12.3 کیلو بایت  

نام
    سعید شریفیان

ممنون مهندس ، میشه الان بگید مثلا این جدول که کامپایلر نشون داده ، برای چه برنامه ای بوده و چه چیپی که تقریبا یک سوم منابع ر استفاده کرده ؟

نام
    مهدی زرکوب

این فکر کنم یه برنامه ساده چشمک زن بوده و یه cpld به شماره XC9572-PC84
    حالا اگه یه برنامه سریال بذاریم کامل پر میشه و یه کم زیادش کنیم دیگه این fit خطا میده و قرمز میشه

نام
    H.J

خوب چرا با tina کار نمیکنید . من همه کد هامو توی اون تست میکنم بدن مشکل . تست lcd پورت سریال .....
    با ise یا qourteus برنامتونو بنویسید توی نرم افزار tina تستش کنید . کاری هم نداره که برنامتون چقدره .
    برنامتونو توی اون وارد کنید اون خودش برنامه به صورت بلوک میکنه و شما توی محیط شبیه سازی تست کنید

نام
    مهدی زرکوب

این نرم افزار tina از کجا میشه دانلود کرد من برخوردی باهاش نداشتم
    البته از بحث برد و طراحی اون هم فاصله گرفته شد با این موضوع ... !

صفحه 5 از 19 نخستنخست 12345678910111213141516171819 آخرینآخرین