NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3979 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9

موضوع: نحوه عملکرد عقربه کیلومترسنج و دورموتورسنج خودرو

Banned
    نام
    مهدی رحیمی
    تشکر شده 1,448 بار در 579 پست

Gadid نحوه عملکرد عقربه کیلومترسنج و دورموتورسنج خودرو

با سلام به دوستان من یه پروژه ای دارم که نحوه عمکرد دستگاه شبیه همین کیلومتر سنج خودرو هستش چون امکان تست روی نمونه اصلی نیستش (قابل دسترسی به این راحتیا نیست) میخواستم روی یه کیلومتر خودرو تست کنم جواب داد روی دستگاه اصلی تست کنم کسی در مورد عمکرد این کیلومتر سنج اطلاعاتی داره
    خودم تصورم اینکه باید قسمت کیلومتر سنج و دور موتورسنج بر اساس یه ولتاژ انالوگ سنجش شده و با افزایش سرعت این ولتاژ بیشتر شده و عقربه رو بیشتر تحریک میکنه و سرعت بالاتریو نشون میده اگه کسی از دوستان در این ضمینه میتونه کمک کنه ممنون میشم البته اگه نحوه پیاده سازیشم با یه میکرو بگه که خیلی عالیه من خودم احتمال میدم با adc میکرو باید در گیر بشم ؟

2. تشکرها از این نوشته :

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

مدیر کل انجمن ها morteza_rk آواتار ها
    نام
    مرتضی رحیمی کردمحله
    تشکر شده 2,899 بار در 1,263 پست

سلام دادا

من قبلا با این سیستم کار کردم. یه سنسور داریم که دور میل گاردان نصب میشه. هر دوری که این میل میزنه سنسور پالس می فرسته به بیرون. این پالس ها میان توی یه میکروکنترلر و شمارش میشن و اکثرا در عدد 1.38 ضرب میشن تا عدد واقعی سرعت یا دور موتور بدست بیاد.

موتورهایی که پشت قسمت سرعت سنج یا دور سنج هستن با افزایش فرکانس پالس ها بیشتر به سمت عددهای بزرگتر حرکت می کنن (مثلا وقتی تو اتوبان 160تا میری!) و بلعکس.
    .
    اَللّهُمَ صَلّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجّل الفَرَجَهُم

وبلاگ شخصی من

5. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما morteza_rk برای ارسال این پست سودمند:

Banned
    نام
    مهدی رحیمی

یعنی مهندس من باید با تایمر ها برای شمارش این پالس ها در گیر شم مطمعننین ولتاژ انالوگ نیست؟
    در واقع اگه اینطور باشه عمکردش شبیه همون کیلومتر شمارش میشه که به ازای هر مسافتی یه پالسی میندازه و مثلا کیلومتر شمار یه واحد افزایش پیدا میکنه ؟
    راستی مهندس دسترسی به این سیمهای پشت کیلومتر اسونه مثلا برای پراید که بتونم این چنتا سیم رو بیارم بیرون و بردی که میخوام براش بزنمو تست کنم؟

نام
    مرتضی رحیمی کردمحله

یعنی مهندس من باید با تایمر ها برای شمارش این پالس ها در گیر شم مطمعننین ولتاژ انالوگ نیست؟
    آره مهندس. با یه کانتر تعداد پالس هارو می شماری و با یه تایمر هم پالس مورد نظرتو برای اعمال به موتورها می سازی.

راستی مهندس دسترسی به این سیمهای پشت کیلومتر اسونه مثلا برای پراید که بتونم این چنتا سیم رو بیارم بیرون و بردی که میخوام براش بزنمو تست کنم؟
    نمی دونم راستش! چون یه شرکتی ازین سرعت سنج ها و دورسنج ها بطور نمونه یکی دوتا واسم می فرستاد. من مدارشو طراحی می کردم و میدادم اونا خودشون وصل می کردن.

من پیشنهاد نمی کنم که مستقیما پنل پشت فرمو رو باز کنی. هم دردسر داره هم باعث ایجاد مشکل میشه. (واسه پراید پسر عمومو باز کردیم و led های پشت پنلشو عوض کردیم).

باید از یه جائی زیر کاپوت این کارو بکنی. به نظرم از تعمیراتی های کیلومترسنج بپرسی می دونن چی به چیه!
    .

وبلاگ شخصی من

8. تشکرها از این نوشته :

کاربر فعال yusef110 آواتار ها
    تشکر شده 62 بار در 40 پست

ولتاژ کیلومتر شمار چقدره ؟ میشه مستقیم به میکرو وصلش کرد ؟

نام
    مرتضی رحیمی کردمحله

ولتاژها معمولا 12 ولت هستن. منم فقط پالس رو براشون درست کرده بود. نمی دونم اونا چجوری داده بودن به 12 ولت.

البته من پیشنهاد کرده بودم که از یه ترانزیستور برای سوئیچ زنی استفاده کنن که اون ترانزیستور باید به 12 وصل می بود.
    .

وبلاگ شخصی من

11. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما morteza_rk برای ارسال این پست سودمند:

Banned
    نام
    مهدی رحیمی

ممنون اقا مرتضی
    اینجوری قضیه یکم پیچیده شد که تو یه فرومی بود که یکی از دوستان میخواست پالس های تولید شده از کیلومتر شماره بشماره و مثلا حساب کنه ماشین 5 کیلومتر راه رفته منظورم سرعت نیست ها مسافته یکی از دوستان گفتش که پالسهایی که سنسور کیلومتر انداز درست میکنه تقریبا 4 یا 5 ولت هستش اگه یادم باشه
    حالا ایجوری یکم داستان میشه برای محاسبه سرعت و کالیبراسیون پالسها البته با دوتا ترانزیستور میشه سطح ولتاژ رو تا 3.3 پایین اورد که ریورز هم نشه ولی سطح این ولتاژ رو از کجا میشه فهمید باید حتما عمل جراحی روی کیلومتر کرد؟
    ویرایش توسط kamikazi : 05-06-2013 در ساعت 12:38

نام
    مرتضی رحیمی کردمحله

در کل برای کالبراسیون مشکلی نیست دادا. چون فرکانس بسیار پائین هست. اگه ماشینت به اندازه پورشه راه بره میشه 350 - 60 تا پالس در ثانیه.

بنابراین تاخیر سوئیچ زنی ترانزیستورها اصلا به حساب نمیاد.

نمی تونی بری پیش این کیلومترسازها؟ (منظور تعمیر کاران کیلومتر هست)
    .

وبلاگ شخصی من

14. تشکرها از این نوشته :

Banned
    نام
    مهدی رحیمی

خیلی ممنون مهندس حتما یه سر باید برم پیششون ببینم میتونه این سیم میماشو بکشه بیرون

16. تشکرها از این نوشته :