NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3982 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: پایه های gnd میکرو

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

پیش فرض پایه های gnd میکرو

سلام
    تو دیتاشیف ATmega8 هر دو پایه ی 8و22 رو زده gnd
    1-سوال من اینجاست که چه فرقی دارند؟
    مهم مهم مهم :2-اگر فرقی ندارند میشه یکی رو به gnd مدار وصل کرد (مثلا 8 رو) و اگر توی مدار gnd برای بقیه قطعات کم آوردیم پایه ی 22 میکرو رو به عنوان gnd بدیم؟؟؟(یعنی از داخل میکرو به هم وصلند؟خطری برای میکرو نداره؟)
    مرسی

2. # ADS
    Circuit advertisement

مدیر کل انجمن ها morteza_rk آواتار ها
    نام
    مرتضی رحیمی کردمحله
    تشکر شده 2,899 بار در 1,263 پست

سلام

یکی از دلایل استفاده از پایه های متعدد Vcc و GND در سری های SMD تامین مناسب جریان مورد نیاز قطعه هست.

مثلا شما فرض کن یه آی.سی SMD داری که 20 تا پایه داره و باید 500 میلی آمپر جریان بکشه. طبیعیه که کشیدن همه ی این جریان از یک پایه کار درستی نیست. پس میان برای این آی.سی مثلا 2 تا Vcc و دوتا GND در نظر می گیرن.

دلیل دیگه هم به حداقل رسوندن نویز و شیلد کردن خود آی.سی هست.

حالا در سری AVR تقریبا این قوانین حاکمه. اما مثل اینکه منظور شما نوع DIP هست. در سری AVR یادتون باشه که اون پایه ای که به عنوان GND معرفی شده و نزدیک واحد ADC هست (یعنی نزدیک پایه های AVcc و AGND) مربوط به قسمت مبدل آنالوگ به دیجیتال هست. و با وصل نکردنش مشکلی پیش نمیاد.

توجه : پیشنهاد شرکت اتمل اینه که شما همیشه قسمت ADC رو با یه فیلتر پائین گذر(شامل سلف 10 میکرو و خازن 100 نانو - ترجیحا نوع MKT) تغذیه کنید. حتی مواقعی که نمی خواید از واحد ADC استفاده کنید. و من همیشه این کارو می کنم!
    .
    اَللّهُمَ صَلّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجّل الفَرَجَهُم

وبلاگ شخصی من

4. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما morteza_rk برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال
    نام
    علی حاجی آبادی
    تشکر شده 237 بار در 155 پست

سلام ،
    یکی از دوستان من یکبار همین کاری که شما گفتید رو انجام داد ولی به مشکل برخورد کرد. مشکلش با اتصال هر دو gnd حل شد. پیشنهاد می شه هر دو رو به gnd مدار وصل کنید.

6. تشکرها از این نوشته :

مدیر کل انجمن ها morteza_rk آواتار ها
    نام
    مرتضی رحیمی کردمحله
    تشکر شده 2,899 بار در 1,263 پست

یکی از دوستان من یکبار همین کاری که شما گفتید رو انجام داد ولی به مشکل برخورد کرد. مشکلش با اتصال هر دو gnd حل شد. پیشنهاد می شه هر دو رو به gnd مدار وصل کنید.
    در اتصال GND میکروکنترلرهای DIP من تا حالا مشکلی نداشتم. منظورم اینه که فقط یک زمین رو وصل کردم و مشکلی پیش نیومده. مدارمم روی بردبرد بوده.

ولی در حالت SMD قضیه فرق می کنه احتمالا. چون جدیدا من خوردن به مشکل!

مثلا شما ATMega8 از نوع SMD رو در نظر بگیرید. 3تا پایه ی زمین داره. پایه ی 21 که قبلا توضیحشو دادم (قسمت ADC) ولی دوتا پایه ی 3 و 5 هم زمین هستن. ظاهرا اگه هردو رو به زمین وصل نکنیم میکروکنترلر دچار مشکل خواهد شد.
    .
    اَللّهُمَ صَلّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجّل الفَرَجَهُم

وبلاگ شخصی من

8. تشکرها از این نوشته :