NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3136 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10

موضوع: شروع کار با fpga

کاربر فعال
    تشکر شده 204 بار در 77 پست

Icon17 شروع کار با fpga

چند تا نکته و پیشنهاد دارم برای کسایی که میخوان با FPGA شروع به کار کنن :

1- FPGA اصلا مثل میکرو نیست! اصلا دو تا چیز متفاوت هستن. هر کدوم باید توی شرایط خودشون بررسی و استفاده بشن. کلا این ذهنیت رو بریزین بیرون که مثلا FPGA از میکرو بهتره یا بالعکس!

2- اگه میخواین با FPGA شروع به کار کنین به نظرم بهترین گزینه دیدن ویدوهای آقای صدری هست. ایشون لطف کردن و تمام کلاسهای FPGA خودشون رو که در دانشگاه صنعتی اصفهان تدریس میکردند رو ضبط کردن و توی سایت خودشون قرار دادن. آدرس سایتشون: http://googoolia.com/index.php?p=1_10_Videos-Download
    زبانی که ایشون انتخاب کردن Verilog هست. به نظر من عالی درس میدن و در کنار مطالب نظری مطالب عملی طراحی با FPGA رو هم درس میدن.
    اگر با ویدو حال نمیکنین و با حجمشون برای دانلود زیاد هست ( هر کلاس حدود 250 مگ هست) میتونین از کتاب دکتر نوابی استفاده کنین که به نظر من این کتاب هم عالی هست (زبان آموزش Verilog) لینک دانلود:
    http://hossein1387.persiangig.com/do...log-navabi.pdf
    این کتاب به زبان انگلیسی هست ولی خوب ریز به ریز نکات Verilog رو ایشون پوشش دادن.

اگه Verilog بلدین و میخواین با VHDL کد بزنین و یا با Verilog حال نمیکنین، ( البته به نظر من Verilog برای یاد گیری از VHDL راحت تر هست) میتونین از کتاب زیر استفاده کنین:
    http://hossein1387.persiangig.com/document/FPGA.pdf
    این کتاب به فارسی هم ترجمه شده. میتونین به اینجا یک سری بزنین:
    آموزش FPGA

در کل تجربه خودم این هست که با Verilog شروع به آموزش کنین. ولی خوب خوبی VHDL این هست که در طراحی یکم دستتون باز تر هست. اصلا نمیگم که از Verilog بهتر هست!!
    من شنیدم که معمولا طراحی رو با VHDL انجام میدن TestBench رو با Verilog مینویسن. من هم همین کار رو انجام میدم.

برای طراحی های حرفه ای تر و TestBench های قوی تر بهتره SystemVerilog رو یاد بگیرین ولی برای شروع همون Verilog از همه بهتر هست.

3- برای کار با FPGA نیاز به یک برد آموزشی دارین. متاسفانه مشکل اصلی کار با FPGA قیمت بالای اون نسبت به میکرو هست.(البته به صورت کلی میگم). مشکل دیگه پروگرامر USB هست که قیمتش اون هم زیاده!
    اگر خودتون میتونین برد بزنین میتونین از پروژه open source به نام papilo استفاده کنین:
    Papilio Hardware

من خودم این برد رو تاحالا استفاده نکردم ولی خوبی این برد این هست که پروگرامر USB روی خود برد تعبیه شده ( باز هم میگم من خودم از این برد استفاده نکردم). نمونه ایرانی! برد هم وجود داره که میگن خودمون تمام طراحی رو انجام دادیم حالا خودتون قضاوت کنین:
    محصولات FPGA - برد FPGA با حافظه - I300 - فروشگاه ایستا کیت

این بردها قیمتشون مناسب هست ولی خوب قطعا خیلی از قابلیت های Debugging رو ندارن.

اگه خوب پول دارین و میتونین خوب خرج کنین به نظرم بردهای spartan 3 گزینه مناسبی برای شروع باشه.

دیگه چیزی به ذهنم نمیرسه انشاالله که تونسته باشم کمکی کرده باشم.

2. کاربران : 14 تشکر کرده اند از شما hossein1387 برای ارسال این پست سودمند:

3. # ADS
    Circuit advertisement

5. کاربران : 6 تشکر کرده اند از شما mzarkoob برای ارسال این پست سودمند:

مدیر انجمن
    نام
    غلامحسن منصوری
    تشکر شده 819 بار در 248 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط hossein1387 نمایش پست ها
    .... نمونه ایرانی! برد هم وجود داره که میگن خودمون تمام طراحی رو انجام دادیم حالا خودتون قضاوت کنین:
    محصولات fpga - برد fpga با حافظه - i300 - فروشگاه ایستا کیت

این بردها قیمتشون مناسب هست ولی خوب قطعا خیلی از قابلیت های debugging رو ندارن.

اگه خوب پول دارین و میتونین خوب خرج کنین به نظرم بردهای spartan 3 گزینه مناسبی برای شروع باشه.

دیگه چیزی به ذهنم نمیرسه انشاالله که تونسته باشم کمکی کرده باشم.
    متشکرم.
    سایت رو دیدم. آیا قیمت بردها آپدیته؟ اگه میشه شماره تماستون رو بدین، ممنون میشم
    باتشکر

کاربر فعال Dr.ROOSTA آواتار ها
    نام
    اسماعیل
    تشکر شده 234 بار در 79 پست

سلام به همگی....
    من ی زمانی قصد داشتم تا اخر fpga برم ولی درگیر شدم با مسائلی که نشد....
    خواستم بگم بد نیست این سایت که یجورایی منم توش فعالیت دارم سر بزنید

محصولات در یک نگاه | شرکت رهپويان علم و صنعت آوا

8. تشکرها از این نوشته :

کاربر فعال

نقل قول نوشته اصلی توسط mansoory نمایش پست ها
    متشکرم.
    سایت رو دیدم. آیا قیمت بردها آپدیته؟ اگه میشه شماره تماستون رو بدین، ممنون میشم
    باتشکر
    سلام مهندس

اول از همه اینکه من هیچ ارتباطی با این سایت ندارم. همونطور که گفتم این بردها ( به نطر من) از پروژه open Source به اسم papilio استفاده میکنن. نمیدونم کیفیت بردها چه جوری هست ولی به نظر من مزیتی که دارن این هست که پروگرامر جدا نمیخوان (اینطور که خودشون میگن). من خودم چند بار بهشون زنگ زدم و درخواست برد دادم ولی متاسفانه بسیار بد قول هستن! حالا شاید هم بندگان خدا اون روزها سرشون شلوغ بوده ولی من بردها رو عجله ای میخواستم و اونها حدود 2-3 ماه من رو حیرون کردن و آخر هم قیمت رو بالا بردن و من نتونستم ازشون بخرم.
    ولی انصافا قیمت هاشون بد نیست.
    این سایتی هم که Dr.ROOSTA معرفی کردن هم من پرس و جو کردم (6 ماه پیش) کیفیت بردهاشون خوب هست وبردهای حرفه ای زیاد دارن (بعضی از بردهاشون تا 5-6 تومن هست!)
    حالا خودتون دیگه باید بهشون زنگ بزنین.

10. تشکرها از این نوشته :

Banned
    نام
    صادق علی بخشی
    تشکر شده 1,276 بار در 702 پست

آقا کسی کتاب کاربردی برای اموزش Verilog البته به زبان فارسی سراغ نداره؟
    الان اکثر کتابهایی که دیدم یا چرت نوشتند یا بیشتر از اینکه کد و الگوریتم یاد بدهند
    مدار منطقی درس میدهند به قول یکی از معلمان دبیرستان کتبشون بیشتر جنبه ی بازاری داره
    تا کاربرد و آموزش
    اگر هم فارسی میخواهم فقط بخاطر این هست که مدتهاست از زبان فاصله گرفتم
    خیلی چیزها رو یادم رفته

کاربر فعال

نقل قول نوشته اصلی توسط sadeghbakhshi نمایش پست ها
    آقا کسی کتاب کاربردی برای اموزش Verilog البته به زبان فارسی سراغ نداره؟
    الان اکثر کتابهایی که دیدم یا چرت نوشتند یا بیشتر از اینکه کد و الگوریتم یاد بدهند
    مدار منطقی درس میدهند به قول یکی از معلمان دبیرستان کتبشون بیشتر جنبه ی بازاری داره
    تا کاربرد و آموزش
    اگر هم فارسی میخواهم فقط بخاطر این هست که مدتهاست از زبان فاصله گرفتم
    خیلی چیزها رو یادم رفته

مهندس برای آموزش Verilog به زبان فارسی ویدو های آقای صدری رو نگاه کن. خیلی خوب توضیح دادن.
    آدرس سایت آقای صدری:
    googoolia.com - Mohammad Sadegh Sadri

لینک درس آقای صدری در مکتب خونه:
    http://maktabkhooneh.org/course?course=isfehan1246

یکی از بهترین سایت های آموزش زبان های Verilog,VHDL,SystemC و SystemVerilog هم سایت زیر هست:
    WELCOME TO WORLD OF ASIC

شما ویدو های آقای صدری رو ببین مطمن باش پشیمون نمیشی.

13. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما hossein1387 برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال
    تشکر شده 161 بار در 54 پست

سلام دوستان

من میخوام یه پروژه تحقیقاتی با FPGA رو شروع کنم. که هر موقع که قطعی شد تمامی دوستان رو مطلع میکنم. برای این پروژه من یه FGPA لازم دارم که هم سرعت بالایی داشته باشه و هم تعداد زیادی از gate رو بتونه داخلش جا بده. پیشنهادتون چیه؟ کدوم برد رو پیشنهاد میکنید؟ من توی این پروژه بردی لازم دارم که از رم هم پشتیبانی کنه ( ترجیحا RAM های DDR3 و DDR2 و اینا!!)

عضو جدید
    نام
    tehransar
    تشکر شده 2 بار در 2 پست

پیش فرض جواب

نقل قول نوشته اصلی توسط pswin نمایش پست ها
    سلام دوستان

من میخوام یه پروژه تحقیقاتی با FPGA رو شروع کنم. که هر موقع که قطعی شد تمامی دوستان رو مطلع میکنم. برای این پروژه من یه FGPA لازم دارم که هم سرعت بالایی داشته باشه و هم تعداد زیادی از gate رو بتونه داخلش جا بده. پیشنهادتون چیه؟ کدوم برد رو پیشنهاد میکنید؟ من توی این پروژه بردی لازم دارم که از رم هم پشتیبانی کنه ( ترجیحا RAM های DDR3 و DDR2 و اینا!!)
    سلام شما بسته به حجم کار میتونید انتخاب کنید ولی spartan 3 خوبه cpld های الترا هم پیشنهاد میشه

عضو جدید
    تشکر شده 15 بار در 10 پست

سلام.
    دوستان در همین رابطه میتونید سری هم به این تاپیک بزنید:
    برد آموزشی اسپارتان 6 - برد پازج