NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 2744 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 20 از 63

موضوع: راه اندازی خط تولید قطعات و مدارات الکترونیکی در ایران

کاربر دائمی
    تشکر شده 128 بار در 102 پست

پیش فرض راه اندازی خط تولید قطعات و مدارات الکترونیکی در ایران

سلام

دوستان به نظرتون راه اندازی خط تولید مثلا میکرو کنترولر ، میکرو پروسسور یا همین برد های آموزشی و ... توی ایران جواب میده؟

حدودا چقدر هزینه اولیه میخواد و چندتا کارمند و کارگر مورد نیازه؟

آیا اصلا قبلا کسی یا کسایی اینکارو کردند؟

2. # ADS
    Circuit advertisement

همکار علمی zakariya moradi آواتار ها
    نام
    ذکریا مرادی
    تشکر شده 448 بار در 125 پست

سلام. ما اگر خط تولید خازن رو راه انداختیم ، بعدش میریم سر میکرو . تجهیزات و مواد مصرفی و نیروی انسانی یه طرف موضوع ، در دست داشتن معماری و لایسنس اون هم یه موضوع.

4. تشکرها از این نوشته :

کاربر دائمی

چطور طرف با مدرک سیکل خط تولید تبلت و موبایل راه انداخته و خوبم میفروشه (Dimo ) اونوقت ما با لیسانس و فوق لیسانس نمیتونیم یه خط تولید میکرو -> وارد کنیم؟

یا حداقل قطعات رو وارد کنیم اما بردهایی شبیه این برد های آموزشی سایت بزنیم؟

البته منم شنیدم بعضی تکنولوژی ها رو نمیفروشن اما نمیدونم چی ها شاملش میشه و چی ها نمیشه؟ و همینو میخوام از دوستان بپرسم؟
    همچنین این راهو قبلا کشورهایی مثل ژاپن و کره جنوبی و چین و تایوان و .... رفتند . چرا ما تو ایران نریم؟(تا کم کم در کنارش خودمونم یه روزی تولید کننده بشیم)

6. تشکرها از این نوشته :

Banned
    نام
    مهدی رحیمی
    تشکر شده 1,448 بار در 579 پست

سلام مهندس بحث اصلی قیمت تمام شده و بازار فروش هستش یکی از اینا بلنگه کار کردن روی این چیزا جز هزینه و پول دور ریختن چیزی نداره بعدشم باید یه تیم قوی داشته باشید

8. تشکرها از این نوشته :

همکار علمی zakariya moradi آواتار ها
    نام
    ذکریا مرادی
    تشکر شده 448 بار در 125 پست

دیمو و جی ال ایکس که فقط خط مونتاژشون توی ایرانه و بقیه چین تولید میشه. مونتاژ با تولید خیلی فرق داره

10. تشکرها از این نوشته :

Banned
    نام
    مهدی رحیمی
    تشکر شده 1,448 بار در 579 پست

شک نکنید مهندس تولید انبوه دانش و مهارت و تجربه و تیم قوی و سرمایه زیادیو میطلبه

12. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما kamikazi برای ارسال این پست سودمند:

مدیر کل انجمن ها morteza_rk آواتار ها
    نام
    مرتضی رحیمی کردمحله
    تشکر شده 2,899 بار در 1,263 پست

محصولات دیمو و جی ال ایکس فقط طراحی ایران هستن. و مونتاژشون توی ایرانه. قطعات الکترونیکی که همه چینی هستن. قابشم چشم آب نمی خوره که توی ایران بسازن. ولی همون طراحیشم ارزش داره و خدا قوت.

تولدی میکروکنترلر که سواد جمعی و تیمی می خواد. تکنولوژی تولیدشم که نگو و نپرس.

از طرفی برای خیلی از کشورها نمی صرفه که خودشون تولید کننده باشن. ژاپن چند ساله که خط تولید سونی رو فروخته به مالزی و فقط خودش طراحی معماری و محصول می کنه ولی نمی سازه. میده مالزی بسازه.

آمریکا 50 - 60 سال پیش خط تولید lg و سامسونگ رو فروخت به کره و ....

کلا کشورهای پیشرفته خودشونو درگیر تولید نمی کنن بلکه میرن سمت طراحی و ابداع و اخترع....
    .
    اَللّهُمَ صَلّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجّل الفَرَجَهُم

وبلاگ شخصی من

14. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما morteza_rk برای ارسال این پست سودمند:

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش
    تشکر شده 2,261 بار در 1,056 پست

شنیدم که هزینه ی راه اندازی خط تولید آیسی حداقل 3 میلیارد دلار هزینه داره. در ایران کسی اینقدر پول داره؟ میدونید یعنی چند کارخونه ی ذوب آهن و سیمان و پالایشگاه محصولات نفتی . ما هر چی بدبختی از لحاظ تکنولوژی میکشیم همه بخاطر نفت و معادنمون هست که پول راحت در اختیارمون گذاشته

ما کشوری هستیم که اگه یک جنس رو با دانش کاملا بومی تولید کنیم نه اینکه تمام دستگاه ها و مواد اولیه وارداتی باشن میتونیم از چین هم ارزونتر تولید کنیم. چون سوخت ارزان و نیروی انسانی تقریبا ارزون و ماشاالله قیمت ارز گرون در اختیار داریم

در ضمن تکنولوژی الکترونیک رو نباید خرید چون تمام هزینه ای که کردی حداکثر یک سال فایده داره بلکه باید اون رو داشت تا دائما بهبود پیدا کنه همونطور که تکنولوژی سی پی یو ها هر سال کوچکتر میشه

16. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما esisafa برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال jonbakhsh آواتار ها
    نام
    H.J
    تشکر شده 225 بار در 101 پست

یه جائی نوشته بود که قبل از انقلاب یکم از تجهیزاتش وارد شده بود و حالا هم دستگاه هاش توی یکی
    از دانشگاه های ایرانه ولی ازشون استفاده نشد و قدیمی شده دیگه به درد نمیخوره . فکر کنم توی سایت eca نوشته بود .

ناظم انجمن vahidasm آواتار ها
    نام
    وحید
    تشکر شده 881 بار در 470 پست

کلا در ایران و در حال حاضر نمیشه یه همچین کاری رو انجام داد-شاید الان پیش خودتون بگین باز یه آدم نا امید پیدا شد ولی من این حرف رو از روی نا امیدی نزدم این کارها زمان میخواد که مثلا بشه یه آیسی تولید کرد.اگرم بشه به قول شما یک تکنولوژی رو خریداری کرد بازم فایده نداره-من کسی رو میشناختم که اینورتر تولید میکرد(تو ایران) ولی چون اینورتر خارجی خیلی ارزونتر و همینطور تعدادش هم بسیار زیاد و متنوع بود این کار رو کنار گذاشت و به واردات رو آوورد.
    در کل همه این چیزا مستلزم گذشت یک زمان طووووووووولانی هست که فک نمیکنم عمر من یکی قد بده
    اولین مرحله شناخت آفرینش همانا خرد است چشم و گوش و زبان سه نگهبان اویند که لاجرم هر چه نیکی و شر است از همین سه ریشه می گیرد .و افسوس که بدنبال کنندگان خرد اندکند باید که به سخن دانندگان راه جست و باید جهان را کاوش نمود و از هر کسی دانشی آموخت و یک دم را هم برای آموختن نباید از دست داد . فردوسی خردمند

19. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما vahidasm برای ارسال این پست سودمند:

Banned
    تشکر شده 2 بار در 2 پست

ما که داریم ریاضت می کشیم لااقل یه جور ریاضت بکشیم که در آینده نتیجه بده نه مثل مرتاض های هندی...
    توی این ۳۰ و اندی سال بیشتر سختی هایی که کشیدیم از روی بی عقلی بوده و جنبه خود زنی و ریاضت بیهوده داشته.

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش
    تشکر شده 2,261 بار در 1,056 پست

من از یک استاد شنیدم که یکی از طراح های آیسی در ایران برای یک پروژه خاص آیسی طراحی کرده بود و 350 میلیون دلار دستمزد گرفته بود.
    برای منم باورش سخت بود ولی یک استاد برای چی باید دروغ بگه وقتی هیچ فایده ای براش نداره. همچنین گفت برای طراحی از نرم افزاری استفاده کرده که لایسنس اون 2 میلیون دلار قیمت داره. وقتی که اینو گفت اون دستمزد برام قابل هضم تر شد. فکر کنید.

مدیر کل انجمن ها morteza_rk آواتار ها
    نام
    مرتضی رحیمی کردمحله
    تشکر شده 2,899 بار در 1,263 پست

ما که داریم ریاضت می کشیم لااقل یه جور ریاضت بکشیم که در آینده نتیجه بده نه مثل مرتاض های هندی...
    همیشه ریاضت کشیدن نتیجه نمیده. ما اگه تکنولوژی رو بخریم و بیاریم داخل که ارزش نداره. چون بعداز یه مدت کهنه میشه و چون ما صاحب سبک نیستیم و خریداریم نمی تونیم اون تکنولوژی رو به روز کنیم.

از طرفی اگه بخوایم با ریاضت علم این تکنولوژی رو بدست بیاریم و بومیش کنیم 100 سال از دنیا عقب می مونیم! تا میره ما یه اپ-امپ بسازیم اندازه ی سی.پی.یو شده به اندازه ی ته سوزن ته گرد!

بهترین راه اینه که ما هم بریم دنبال علم طراحی. حتی ما الان مهندسینی داریم که توی ایران زندگی می کنن ولی برای شرکت فیلیپس آی.سی طراحی می کنن!

یه جائی نوشته بود که قبل از انقلاب یکم از تجهیزاتش وارد شده بود و حالا هم دستگاه هاش توی یکی
    از دانشگاه های ایرانه
    این تجهیزات اگه اشتباه نکنم توی شیراز و صا ایران هست! الان تنها کاری که می تونن بکنن پک کردن ویفر یا فیلم آی.سی هست. یعنی شما یه آی.سی طراحی می کنی ، میدی مثلا چین فیلمشو (یا ویفرشو) می سازه ، بعد وارد ایران می کنی و توی شیراز برات بصورت dip یا smd پک می کنن. البته dip رو می دونم که داره ولی smd رو نمی دونم.
    .
    اَللّهُمَ صَلّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجّل الفَرَجَهُم

وبلاگ شخصی من

کاربر دائمی

خیلی ممنون از همه دوستانی که نظرشون رو گفتند

ببینید خب منم میدونم اون چیزی که حرف اول رو میزنه دانش هست اما وقتی نگاه میکنم به کشورایی شبیه چین کره و حتی ژاپن ، اونا هم یه روزی از خرید تکنولوژی شروع کردند و الان کم کم خودشون هم دارند علمش رو بدست میارند + کلی سرمایه بدست آوردند از اینکار و کلی توی دنیا اسم در کردند!

منم انتظار ندارم ظرف 1-2 سال یه آیسی بسازیم که با شرکت اتمل رقابت کنه ، اما میگم حداقل مثل این چینی ها کپی کاری کنیم تا بالاخره دانشش رو هم یاد بگیریم ، یا مثل کرده ای ها بعد چند سال بتونیم محصولاتی بدیم (سامسونگ) که ادعا کنه با اپل داره رقابت میکنه!
    ضمن اینکه همه چیز رو نمیشه خودمون بسازیم و خیلی کشورها هم دیگه اینکارو نمیکنن . مثلا خود شرکت نوکیا هم پردازنده های arm رو مستقیم میخره ، همونطور که سامسونگ و خیلی شرکتای دیگه میخرند اما هرکدوم معماری خودش رو و خلاقیت به کارگیری و تکمیلی خودش رو به کار میبره .

من بیشتر نظر اینه بالاخره از یک جایی شروع کنم ، بعدش کم کم ... کم کم .... در کنار تولید و سود دهی این پول رو به جای مسکن و سکه و دلار صرف واحد r & d شرکتم کنم تا حداقل اگر به عمر من نرسید ، پسرم یه روز بتونه تولید کننده ای بشه که با دنیا رقابت کنه! (همه ما الان از پدرانمون شاکی هستیم میگیم اگر 40 سال پیش فلان میکردند ، 30 سال پیش فلان ، 20 سال پیش فلان، حداقل ما یه کاری کنیم 30 سال دیگه بچه هامون بگن دمشون گرم که فلان کارهارو کردند و بالاخره تولید رو از یه جایی شروع کردند)

به نظر شخصی خودم ، ما توی نانوتکنولوژی خوب داریم پیش میریم و اگر کسایی پیدا بشن که بتونن نانو رو وارد الکترونیک - کامپیوتر - مکانیک و .... بکنن بتونیم خیلی از این عقب ماندگی های این 200 سال اخیر رو جبران کنیم.

24. تشکرها از این نوشته :

کاربر دائمی

منتهی سوال اصلی که باعث ایجاد این تاپیک شده اینه : از کجا باید شروع کرد؟ بهترین راه کدوم هست؟

کاربر فعال jonbakhsh آواتار ها
    نام
    H.J
    تشکر شده 225 بار در 101 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط alamdar نمایش پست ها
    منتهی سوال اصلی که باعث ایجاد این تاپیک شده اینه : از کجا باید شروع کرد؟ بهترین راه کدوم هست؟
    من فکر میکنم از مقاومت شروع کنیم بهتره . اول اگه تونستیم یک مقاومت درست کنیم که 20 درصد بیشتر خطا نداشته باشه و پول مقاومته و 2 تا پایه هاش کمتر از 10 تومان در بیاد یه پنجره امیدی هست

27. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما jonbakhsh برای ارسال این پست سودمند:

Banned
    تشکر شده 2 بار در 2 پست

باید اول دانشگاه ها رو اصلاح کرد...بالاخره معلوم نیست این دانشگاه ها قراره به چه درد بخورن؟!
    برای ما که نه به درد شغل و کار عملی خورد نه به درد کنکور و تست زنی و نه به درد تحقیق و پژوهش.فقط انرژی و انگیزه ما رو تلف کردن .
    با صرف وقت و هزینه ی خیلی کمتر می شد در همین موسسات پولی مطالب رو بهتر یاد گرفت.
    فقط مدرکش دهن پر کن هست و میشه گفت از بیکاری و شستن دستشویی در پادگان مفیدتره!

29. تشکرها از این نوشته :

ناظم سایت KHM آواتار ها
    تشکر شده 2,131 بار در 905 پست

فعلآ دانشگاه خیلی جلوتر از صنعته...تو ایران طراح های فوق العاده خوبی هستن...مشکل طراحی نیست...
    دکتر حدیدی چنتا طرح خیلی موفق داشتن..چندبار طرح آیسی های خودشون رو به شرکت های بزرگ فروختن (در حد سونی)..حالا نظرشون اینه که به جای اینکه طرح رو بفروشن،بیان آیسی اش رو تولید کنن (تو خارج سفارش بدن بسازن) و بفروشن...ولی حتی نمیتونن اینکارو بکنن...ببینین وضعمون چجوره دیگه..(نمیشه همه چیز رو هم گفت آخه)
    ولی مشکل یچی دیگه اس...مشکل صنعته...
    و نمیشه درستش کرد...

31. تشکرها از این نوشته :

Banned
    تشکر شده 2 بار در 2 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط khm نمایش پست ها
    فعلآ دانشگاه خیلی جلوتر از صنعته...تو ایران طراح های فوق العاده خوبی هستن...مشکل طراحی نیست...
    دکتر حدیدی چنتا طرح خیلی موفق داشتن..چندبار طرح آیسی های خودشون رو به شرکت های بزرگ فروختن (در حد سونی)..حالا نظرشون اینه که به جای اینکه طرح رو بفروشن،بیان آیسی اش رو تولید کنن (تو خارج سفارش بدن بسازن) و بفروشن...ولی حتی نمیتونن اینکارو بکنن...ببینین وضعمون چجوره دیگه..(نمیشه همه چیز رو هم گفت آخه)
    ولی مشکل یچی دیگه اس...مشکل صنعته...
    و نمیشه درستش کرد...
    همین دکتر حدیدی شما احتمالا تحصیلات تکمیلیش رو در خارج گذارنده؟
    بعدش هم استادهای داخلی وقتی پروژه می گیرن همش رو واسه خودشون بر می دارن و از دانشجو هاشون بیگاری می کشن به خاطر مبلغ ناچیزی یا نمره!
    در حالی که در خارج از کشور از اول سهم هرکس مشخص و قابل توجه هست.

کاربر دائمی

دوستان همه این گله گذاری ها و مشکلات برای همه مون مشخص و روشنه . بیاید راجع به اینکه چیکار میشه کرد صحبت کنیم؟

خود من میتونم راحت استخدام نفت بشم و تا آخر عمرم خیالمو راحت کنم . در کنارش هم بساز بفروشی ، مغازه ای وارداتی چیزی که وضع مالیمم توپ! بشه !

اما وجدانم قبول نمیکنه اینهمه درسی که خوندم ، اینهمه مطالعه و اینهمه آرزو رو رها کنم . مطمئنن تولید وسایل الکترونیکی آرزوی همه شما هم بوده اما خب خیلی ها به خاطر شرایط بیخیالش میشند و میرند.

ولی حالا امثال من که زن و بچه ندارند و دستشون توی خرج نیست حداقل بیایم تلاشمون رو بکنیم بعدا پیش وجدان خودمون شرمنده نباشیم!

من بیشتر دنبال نقطه شروع و راه صحیح برای وارد شدن به عرصه ی تولید میگردم؟

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین