NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3540 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 18 از 18

موضوع: یه سوال در مورد تغذیه میکرو

عضو جدید
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

پیش فرض یه سوال در مورد تغذیه میکرو

سلام
    اگه تو یه مدار 5 تا میکرو با هم کار کنند با یک منبع تغذیه 12 ولت ولتاژ همشون رو میشه از یک رگولاتور قابلمه ای گرفت یا برای هر کدوم یک رگولاتور بزاریم( به صورا موازی)

2. # ADS
    Circuit advertisement

مدیر انجمن sobhan537 آواتار ها
    نام
    عبدالملکی
    تشکر شده 804 بار در 495 پست

با سلام و خسته نباشید خدمت اساتید گرامی...
    دوتا سوال درمورد تغذیه میکرو داشتم. اگه جواب بدید ممنون میشم...

1- همونطور که میدونید توی دیتاشیت میکروکنترلرهای سری a نوشته که این سری در محدوده ولتاژی 2.7v-5.5v کار میکنند. حالا سوال من اینه که کارایی میکرو، سرعت پردازش میکرو و ... در این محدوده ولتاژی هیچ فرقی با هم نداره؟ یعنی اگه من تو یه مدار به میکرو (که کریستال خارجی هم بهش وصله) 2.7ولت بدم کارکرد و امکانات میکرو "دقیقا دقیقا" شبیه به موقعی هست که تو همون مدار بهش 5ولت دادم؟ مثلا درحالت 2.7ولت یه موقع ریست نمیشه؟ یا میکرو قاطی نمیکنه؟ یا زود هنگ نمیکنه؟ یا در ارسال و دریافت اطلاعات از rxd و txd دچار مشکل نمیشه؟

2- من مداری دارم که شامل میکرو هست و ولتاژ کل مدار 5ولته. من میخوام ولتاژ رو 1.4ولت کاهش بدم، بعد به میکرو بدم. یعنی تغذیه میکرو 3.6ولت باشه. به نظر شما بهترین راه برای این کار چیه؟ اگه دوتا دیود رو باهم سری کنم تا ولتاژ 1.4ولت کاهش پیدا کنه، میشه؟ آیا این کار اصولی هست؟ من میخوام کارم اصولی باشه و ارزان. اگه کاهش ولتاژ با دیود اصولیه و مشکلی نداره، آیا دیودی هست که افت ولتاژ دوسرش نزدیک 1.4ولت باشه تا دیگه از دوتا دیود سری استفاده نکنم و از اون دیود استفاده کنم؟ اگه همچین دیودی هست لطفا معرفی کنید.

منتظر پاسخ دوستان هستم...
    ویرایش توسط sobhan537 : 12-06-2013 در ساعت 15:48

کاربر فعال
    تشکر شده 70 بار در 47 پست

سلام
    اگه تو یه مدار 5 تا میکرو با هم کار کنند با یک منبع تغذیه 12 ولت ولتاژ همشون رو میشه از یک رگولاتور قابلمه ای گرفت یا برای هر کدوم یک رگولاتور بزاریم( به صورا موازی)
    میکرو زیاد جریان نمیکشه با همون قابلمه ای کارت رو راه می افته فقط سعی کن برای قسمت هایی که جریان زیاد می کشند رگلاتور جداگانه بذاری مثل L298 .....
    با سلام و خسته نباشید خدمت اساتید گرامی...
    دوتا سوال درمورد تغذیه میکرو داشتم. اگه جواب بدید ممنون میشم...
    1- همونطور که میدونید توی دیتاشیت میکروکنترلرهای سری a نوشته که این سری در محدوده ولتاژی 2.7v-5.5v کار میکنند. حالا سوال من اینه که کارایی میکرو، سرعت پردازش میکرو و ... در این محدوده ولتاژی هیچ فرقی با هم نداره؟ یعنی اگه من تو یه مدار به میکرو (که کریستال خارجی هم بهش وصله) 2.7ولت بدم کارکرد و امکانات میکرو "دقیقا دقیقا" شبیه به موقعی هست که تو همون مدار بهش 5ولت دادم؟ مثلا درحالت 2.7ولت یه موقع ریست نمیشه؟ یا میکرو قاطی نمیکنه؟ یا زود هنگ نمیکنه؟ یا در ارسال و دریافت اطلاعات از rxd و txd دچار مشکل نمیشه؟
    2- من مداری دارم که شامل میکرو هست و ولتاژ کل مدار 5ولته. من میخوام ولتاژ رو 1.4ولت کاهش بدم، بعد به میکرو بدم. یعنی تغذیه میکرو 3.6ولت باشه. به نظر شما بهترین راه برای این کار چیه؟ اگه دوتا دیود رو باهم سری کنم تا ولتاژ 1.4ولت کاهش پیدا کنه، میشه؟ آیا این کار اصولی هست؟ من میخوام کارم اصولی باشه و ارزان. اگه کاهش ولتاژ با دیود اصولیه و مشکلی نداره، آیا دیودی هست که افت ولتاژ دوسرش نزدیک 1.4ولت باشه تا دیگه از دوتا دیود سری استفاده نکنم و از اون دیود استفاده کنم؟ اگه همچین دیودی هست لطفا معرفی کنید.
    منتظر پاسخ دوستان هستم...
    یه نگاه به دیتا شیت میکرو بنداز مقدار ولتاژ تغذیه رابطه مستقیم با فرکانس کریستال داره مثلا 5 ولت مجاز به استفاده از 40 مگا هرتز هستی یه نموداری توی دیتاشیت میکرو هست که رابطه ی تغذیه میکرو رو با کریستال نشون داده ..........
    برای ولتاژ زیر 5 ولت از LM317 استفاده کن هر ولتاژی بخوای می تونی ازش بدست بیاری با حداکثر جریان 1 امپر(کلا LM317 با دوتا مقاومت 1000 تومن ) ولتاژ ورودی هم اگر از مقدار قبلی بیشتر بشه خروجی LM317 هیچ تغییری نمی کنه مزیت LM317 به دو دیود ....دیود ها معمولا 0.7 ولت هستند.

5. تشکرها از این نوشته :

نام
    عبدالملکی

نقل قول نوشته اصلی توسط meysam.z نمایش پست ها
    یه نگاه به دیتا شیت میکرو بنداز مقدار ولتاژ تغذیه رابطه مستقیم با فرکانس کریستال داره مثلا 5 ولت مجاز به استفاده از 40 مگا هرتز هستی یه نموداری توی دیتاشیت میکرو هست که رابطه ی تغذیه میکرو رو با کریستال نشون داده ..........
    منظورتون نمودار ACTIVE SUPPLY CURRENT vs. FREQUENCY هستش؟ (شکلش هم ضمیمه کردم) راستشو بخواین من از این نمودار سر در نمیارم. من یه میکرو ATmega16A دارم که کریستال خارجی 11.0592MHZ بهش وصله. من میخوام بدونم آیا این میکرو با این فرکانس کاری، اگه ولتاژ 2.7 بهش بدم بخوبی کار میکنه یا نه؟ اگه با ولتاژ 2.7بخوبی کار نمیکنه، با 3ولت چطور؟ چون به دلیل شرایط مدارم، نمیشه ولتاژ بیشتر از 3ولت بهش بدم.

نقل قول نوشته اصلی توسط meysam.z نمایش پست ها
    برای ولتاژ زیر 5 ولت از LM317 استفاده کن هر ولتاژی بخوای می تونی ازش بدست بیاری با حداکثر جریان 1 امپر(کلا LM317 با دوتا مقاومت 1000 تومن ) ولتاژ ورودی هم اگر از مقدار قبلی بیشتر بشه خروجی LM317 هیچ تغییری نمی کنه مزیت LM317 به دو دیود ....دیود ها معمولا 0.7 ولت هستند.
    این ولتاژ 5ولتی که گفتم میخوام 1.4ولت کاهشش بدم رو از رگولاتور گرفتم. به همین دلیل نمیخوام دوباره از رگولاتور استفاده کنم. آیا سری کردن دوتا دیود برای کاهش ولتاژ اصولی هست و مشکلی پیش نمیاره؟ مهندس میدونم افت ولتاژ دوسر اکثر دیود ها 0.7ولت هست. اما من گفتم شاید دیودی باشه که افت ولتاژ دوسرش حدود 1.4 ولت باشه. دوستان اگه همچین دیودی میشناسن لطفا معرفی کنن...
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: Diagram.jpg
مشاهده: 21
حجم: 57.8 کیلو بایت  
    ویرایش توسط sobhan537 : 12-06-2013 در ساعت 15:49

مدیرکل انجمنها Doloop آواتار ها
    نام
    حسين
    تشکر شده 3,086 بار در 1,371 پست

اگه ولتاژ 2.7 بهش بدم بخوبی کار میکنه یا نه؟ اگه با ولتاژ 2.7بخوبی کار نمیکنه، با 3ولت چطور؟
    چون به دلیل شرایط مدارم، نمیشه ولتاژ بیشتر از 3ولت بهش بدم.
    سلام
    مهندس هرچی ولتاژ رو کم کنی حداکثر فرکانس قابل استفاده کمتر میشه

مثلا طبق شکل شما کریستال رو 11 مگ گذاشتی ولی توی ولتاژ 2.7 حدودا تا 8 مگ جواب میده
    در ضمن شما کریستال رو صرفا برای بهبود ارتباط سریال قرار دادی ولی در عمل نباید تاثیر گذار باشه مگر اینکه ولتاژ رو تا محدوده مجاز بالا ببرید

بعد شما مگه ولتاژ ورودیت 5 ولت نیست خوب مستقیم بده به میکرو بعد یه رگولاتور یا حالا به هر شیوه ای که ولتاژ روکاهش میدی برای قسمت های دیگه استفاده کن
    *** اللّهم عجّل لولیک الفرج ***

8. تشکرها از این نوشته :

نام
    عبدالملکی

نقل قول نوشته اصلی توسط doloop نمایش پست ها
    در ضمن شما کریستال رو صرفا برای بهبود ارتباط سریال قرار دادی
    درسته
    ولی در عمل نباید تاثیر گذار باشه مگر اینکه ولتاژ رو تا محدوده مجاز بالا ببرید.
    منظورتو نفهمیدم مهندس!

بعد شما مگه ولتاژ ورودیت 5 ولت نیست خوب مستقیم بده به میکرو بعد یه رگولاتور یا حالا به هر شیوه ای که ولتاژ روکاهش میدی برای قسمت های دیگه استفاده کن.
    من میکرو رو به ماژول sim900 وصل کردم. پایه های ماژول هم حداکثر 3ولت رو تحمل میکنن و نمیخوام از تقسیم مقاومتی یا شیفت دهنده dc یا بافر ترانزیستوری برای کاهش ولتاژ استفاده کنم و میخواستم پایه های tx , rx میکرو رو مستقیم بدم به ماژول، برای همین اصرار دارم که تغذیه میکرو از 3ولت بیشتر نباشه. که مثل اینکه نمیشه و باید از همون مدارهای واسط برای کاهش ولتاژ پایه های tx , rx استفاده کنم...
    ویرایش توسط sobhan537 : 13-06-2013 در ساعت 17:58

مدیرکل انجمنها Doloop آواتار ها
    نام
    حسين
    تشکر شده 3,086 بار در 1,371 پست

منظورم این بود که شما وقتی کریستال 11.0592 مگ رو گذاشتی یعنی فرکانس کاری سیستمت این هست

پس شما باید یه ولتازی رو انتخاب کنی که حداقل تا این فرکانس رو جواب بده

در صورتی که ولتاژ 2.7 ولت حدودا 8 مگ بیشتر جواب نمیده که این یعنی گذاشتن کریستال بیهوده بوده
    *** اللّهم عجّل لولیک الفرج ***

11. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما Doloop برای ارسال این پست سودمند:

Banned
    نام
    صادق علی بخشی
    تشکر شده 1,276 بار در 702 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط sniper-70 نمایش پست ها
    سلام
    سلام و عرض ادب
    اقا چرا میری سراغ دیگ و قابله؟؟؟؟؟
    شما با استفاده از همین رگولاتورهای معمولی و بستن مدار شکل پایین میتونید حداقل 5 آمپر از مدار بکشید .اصولی هم هست.

13. تشکرها از این نوشته :

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

سلام من توی مدارم از اتمگا 16 و sim900 استفاده کردم. و تغذیه کل مدار رو با یه آداپتور تامین کردم. از یه مدار هم استفاده کردم و درنهایت تغذیه ام 4.5 ولت میشه.
    پایه rx ام که به ماژول زدم 2.9 ولته و پایه tx 3.7
    آیا پایه tx ماژولم آسیب می بینه؟ اگر آره تقسیم مقاومتیش چه جوریه؟

Banned
    نام
    صادق علی بخشی

نقل قول نوشته اصلی توسط AvrProgrammer نمایش پست ها
    سلام من توی مدارم از اتمگا 16 و sim900 استفاده کردم. و تغذیه کل مدار رو با یه آداپتور تامین کردم. از یه مدار هم استفاده کردم و درنهایت تغذیه ام 4.5 ولت میشه.
    پایه rx ام که به ماژول زدم 2.9 ولته و پایه tx 3.7
    آیا پایه tx ماژولم آسیب می بینه؟ اگر آره تقسیم مقاومتیش چه جوریه؟
    سلام
    ولتاژ کاری پایه های دیجیتال سیم 900 3.3 ولت هست
    با تقسیم ولتاژ مقاومتی هم میشه این کار رو کرد ولی
    پیشنهاد میدم از یک زنر 3.3 ولت استفاده کنید و یک مقاومت حدودا 100 اهم بین میکرو
    و سیم 900 قرار بدید که از سوختن زنر جلوگیری کنه

16. تشکرها از این نوشته :

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط sadeghbakhshi نمایش پست ها
    سلام
    ولتاژ کاری پایه های دیجیتال سیم 900 3.3 ولت هست
    با تقسیم ولتاژ مقاومتی هم میشه این کار رو کرد ولی
    پیشنهاد میدم از یک زنر 3.3 ولت استفاده کنید و یک مقاومت حدودا 100 اهم بین میکرو
    و سیم 900 قرار بدید که از سوختن زنر جلوگیری کنه
    یعنی پایه rx میکرو رو وصل کنم به زنر و بعد زنر رو به مقاومت و مقاومت رو به tx ماژول ؟ (یعنی همه شون با هم سری اند؟)
    برای پایه tx هم همین طور؟
    زنر اسم خاصی داره یا به مغازه زنر 3.3 ولت بگم میده؟

Banned
    نام
    صادق علی بخشی

یعنی پایه rx میکرو رو وصل کنم به زنر و بعد زنر رو به مقاومت و مقاومت رو به tx ماژول ؟ (یعنی همه شون با هم سری اند؟)
    برای پایه tx هم همین طور؟
    زنر اسم خاصی داره یا به مغازه زنر 3.3 ولت بگم میده؟
    سلام
    من نمیدونم میکروتون چی هست ولی پایه ی دیجتال سیم 900 باید روی 3.3 ولت سیگنال بگیره
    پایه ی rx سیم 900 ورودی هست
    شما یک زنر 3.3 ولت به صورت معکوس به پایه و زمین متصل میکنید بعد از سر مشترک زنر و پایه ی ماژول
    یک مقاومت به میکرو میزنید
    دیود های زنر یک پارت نامبر دارند ولی من حفظ نیستم و کسی رو هم ندیدم حفظ کنه
    اکثرا هم به میزان همون ولتاژ کاریشون میشناسند
    یعنی به همون فروشنده بگید 3.3 ولت میدونه که چی باید بهتون بده
    الان پروتئوس روی سیستم ندارم
    ولی اگر متوجه نشدید بگید تا نرم افزار رو نصب کنم و از روی شکل توضیح بدم

19. تشکرها از این نوشته :

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

سلام
    من نمیدونم میکروتون چی هست ولی پایه ی دیجتال سیم 900 باید روی 3.3 ولت سیگنال بگیره
    پایه ی rx سیم 900 ورودی هست
    شما یک زنر 3.3 ولت به صورت معکوس به پایه و زمین متصل میکنید بعد از سر مشترک زنر و پایه ی ماژول
    یک مقاومت به میکرو میزنید
    دیود های زنر یک پارت نامبر دارند ولی من حفظ نیستم و کسی رو هم ندیدم حفظ کنه
    اکثرا هم به میزان همون ولتاژ کاریشون میشناسند
    یعنی به همون فروشنده بگید 3.3 ولت میدونه که چی باید بهتون بده
    الان پروتئوس روی سیستم ندارم
    ولی اگر متوجه نشدید بگید تا نرم افزار رو نصب کنم و از روی شکل توضیح بدم
    اینجوریه؟ (البته اون 100 اهم هست که اشتباها 100k شده)
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: مدار کاهش ولتاژ sim900.PNG
مشاهده: 24
حجم: 27.0 کیلو بایت  

Banned
    نام
    صادق علی بخشی

بله این جوریه
    ولی برای پایه ی rx
    rx گیرنده هست و پالس اعمالی رو دریافت میکنه
    tx فرستنده هست و پالس رو ایجاد میکنه

22. تشکرها از این نوشته :

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

بله این جوریه
    ولی برای پایه ی rx
    rx گیرنده هست و پالس اعمالی رو دریافت میکنه
    tx فرستنده هست و پالس رو ایجاد میکنه
    خب برای tx هم میشه راهنمایی کنید؟ (منظورتون از جمله بالا رو نفهمیدم!)

Banned
    نام
    صادق علی بخشی

خب برای tx هم میشه راهنمایی کنید؟ (منظورتون از جمله بالا رو نفهمیدم!)
    ببینید میکروکنترلر یک سیگنال ایجاد میکند که روی پایه ی tx یعنی خروجی ظاهر میشه
    دامنه ی این سیگنال اگر بیشتر از 3.3 ولت باشه میتونه به ماژول شما اسیب برسونه چون توی دیتاشیت گفته شده که
    ولتاژ پایه های دیجیتال 3.3 ولت هست
    پس باید به اندازه ی 3.3 ولت برسونیم بعد به ماژول اعمال کنیم یعنی به پایه ی rx ماژول متصل کنیم
    حالا پایه ی tx ماژول که فرستنده هست یه سیگنال با دامنه ی 3.3 ولت ارسال میکنه چون میکروکنترلر شما تا 5.5 ولت میتونه
    تحمل کنه مشکلی براش پیش نمیاد همین .
    البته یه چیز رو به ذهنت بسپار ولتاژ تغذیه ی میکرو باید بزرگتر مساوی ولتاژ سیگنالت باشه
    یعنی وقتی سیگنال 5 ولتی هست تغذیه 3 نباید بشه
    این قضیه در مورد اپ امپ هم هست چون باعث سوختن میشه

25. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما sadeghbakhshi برای ارسال این پست سودمند:

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

ببینید میکروکنترلر یک سیگنال ایجاد میکند که روی پایه ی tx یعنی خروجی ظاهر میشه
    دامنه ی این سیگنال اگر بیشتر از 3.3 ولت باشه میتونه به ماژول شما اسیب برسونه چون توی دیتاشیت گفته شده که
    ولتاژ پایه های دیجیتال 3.3 ولت هست
    پس باید به اندازه ی 3.3 ولت برسونیم بعد به ماژول اعمال کنیم یعنی به پایه ی rx ماژول متصل کنیم
    حالا پایه ی tx ماژول که فرستنده هست یه سیگنال با دامنه ی 3.3 ولت ارسال میکنه چون میکروکنترلر شما تا 5.5 ولت میتونه
    تحمل کنه مشکلی براش پیش نمیاد همین .
    البته یه چیز رو به ذهنت بسپار ولتاژ تغذیه ی میکرو باید بزرگتر مساوی ولتاژ سیگنالت باشه
    یعنی وقتی سیگنال 5 ولتی هست تغذیه 3 نباید بشه
    این قضیه در مورد اپ امپ هم هست چون باعث سوختن میشه
    1.چه عجیب! چون ولتاژ tx ماژولم 3.7 هستش!!! پس فقط برای rx ماژول اون مداره رو بذارم و tx اش چیزی نمی خواد؟
    2.منظورتون از ولتاژ سیگنال چیه؟ تغذیه که همون باتری یا آداپتور هستش دیگه. اصلا مگه میشه میکرو با یه ولتاژی تغذیه شه بعد خروجی بیشتر تحویل بده؟ یعنی تقویت میکنه؟!
    3.بازم چه عجیب تغذیه از سیگنال کمتر باشه، قطعه می سوزه؟!!
    ویرایش توسط AvrProgrammer : 20-07-2014 در ساعت 02:46

Banned
    نام
    صادق علی بخشی

نقل قول نوشته اصلی توسط avrprogrammer نمایش پست ها
    1.چه عجیب! چون ولتاژ tx ماژولم 3.7 هستش!!! پس فقط برای rx ماژول اون مداره رو بذارم و tx اش چیزی نمی خواد؟
    2.منظورتون از ولتاژ سیگنال چیه؟ تغذیه که همون باتری یا آداپتور هستش دیگه. اصلا مگه میشه میکرو با یه ولتاژی تغذیه شه بعد خروجی بیشتر تحویل بده؟ یعنی تقویت میکنه؟!
    3.بازم چه عجیب تغذیه از سیگنال کمتر باشه، قطعه می سوزه؟!!
    چه چیزش عجیب هست؟
    عرض کردم پایه ی ورودی ماژول شما محدودیت ولتاژ دارید مثل اینکه به یک دستگاه مثلا کامپیوتر ولتاژ 400 ولت بدید
    اون چی میشه؟
    در مورد سوال دوم منظور خروجی میکرو نیست منظورم ورودی هست یعنی tx میکرو
    به نظر میاد با اینکه توی دو سه تا پست قبل این دو پایه رو از هم تفکیک کردم هنوز متوجه فرقشون نشدید
    پیشنهاد میکنم یک کتابی پیدا کنید و پورت سریال رو بیشتر مورد مطالعه قرار بدید

28. تشکرها از این نوشته :