NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 4012 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 20 از 54

موضوع: رادار

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

پیش فرض رادار

سلام.من تازه بااین سایت آشنا شدم.میخواستم پیشنهاد بدم درمورد رادار هرکس اطلاعاتی داره به اشتراک بذاره.اگر سوالی هم بود خوشحال میشم کمک کنم.

2. # ADS
    Circuit advertisement

کاربر علاقه مند hamid_67 آواتار ها
    نام
    حمید جعفری
    تشکر شده 12 بار در 12 پست

سلام. آخه در مورد رادار با یه سرچ ساده میشه کلی اطلاعات بدست آورد. به نظرم بهتره بیاییم در مورد ساخت رادار صحبت کنیم. اتفاقن رادار یکی از مواردیه که من بشدت بهش علاقه مندم. آیا برای ساخت یه رادار ساده کسی حرفی داره؟

کاربر علاقه مند abolfazld آواتار ها
    نام
    ابوالفضل دهقانی
    تشکر شده 64 بار در 48 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط hamid_67 نمایش پست ها
    سلام. آخه در مورد رادار با یه سرچ ساده میشه کلی اطلاعات بدست آورد. به نظرم بهتره بیاییم در مورد ساخت رادار صحبت کنیم. اتفاقن رادار یکی از مواردیه که من بشدت بهش علاقه مندم. آیا برای ساخت یه رادار ساده کسی حرفی داره؟
    دوستان من برای ساخت رادار علاقه مندم و پیگیرش هم هستم اگر اطلاعاتی هم خواستید میتونم بهتون بدم
    البته تجهیزات فرکانس بالا نیاز داره
    و آنتن آرایه ای
    یک فرستنده و یک گیرنده
    ROTARY JOJINT
    ,...
    در چه سطحی میخواین کار کنیمSSR,PSR,ASR,ARSR,....?

5. تشکرها از این نوشته :

نام
    حمید جعفری

Red face

نقل قول نوشته اصلی توسط abolfazld نمایش پست ها
    دوستان من برای ساخت رادار علاقه مندم و پیگیرش هم هستم اگر اطلاعاتی هم خواستید میتونم بهتون بدم
    البته تجهیزات فرکانس بالا نیاز داره
    و آنتن آرایه ای
    یک فرستنده و یک گیرنده
    rotary jojint
    ,...
    در چه سطحی میخواین کار کنیمssr,psr,asr,arsr,....?
    من مایلم از اطلاعاتتون استفاده کنم. شما خودتون این موضوع رو بصورت عملی کار کردین یا اینکه اطلاعات تئوری دارین؟ من کارشناسی مخابرات دارم و دوست دارم اگه شرایطش باشه یه رادار کوتاه برد بسازم. اگه ممکنه ایمیل خودتون رو بذارید

نام
    ابوالفضل دهقانی

اطلاعات تئوری رو تا جایی که بتونم میتونم بهتون بدم کمی هم با رادارهای ssrکار کردم ولی وارد جزئیات نشدم.خوب میتونیم بحث تئوری را شروع کنیم و ببینیم چی میخواهیم
    .abolfazl.dehghani@gmail.com

8. تشکرها از این نوشته :

نام
    حمید جعفری

بسیار خوب. چون رشته تحصیلیم مخابراته یه پیش زمینه ای در مورد تئوری دارم اما اگه سایتی میشناسید که بطور خلاصه اطلاعات مناسبی داره به من معرفی کنید یا اگه نکاتی هست که خودتون باید بگید.
    آیا تجهیزات فرکانس بالا برای ساختش در دسترس هست؟
    و یه سوال دیگه اینکه برای ساخت آماتور یه رادار ساده چه بردی رو میشه ازش انتظار داشت؟ مثلن به 1 کیلومتر میشه رسید؟ نمیدونم چقدر میشه انتظار داشت

نام
    ابوالفضل دهقانی

شاید بشه گفت سخت ترین قسمت رادار قسمت چرخان آن و انتن اونه حالا اگه ما بتونیم با یک ایده ای این انتن چرخان رو حذف و به انتن ثابت تبدیل کنیم یک کار نو و بزرگی انجام داده ایم.من دقیقا نمیدونم شما چه نوع راداری مد نظرتون هست و قصد آشکار کردن چه نوع موانع و یا اهدافی رو دارید اگه هدف رو محدود کنید بهتر میتونیم تصمیم گیری کنیم.در زیر یک فایل pdf گذاشتم که خودم نوشتم و ممکنه اشتباهاتی هم توش داشته باشه ولی اصوال کلی یک رادار اولیه و ثانویه رو آموزش میده.رادار مد نظر ما جزئ رادارهای اولیه محسوب میشه که امواجج حاصل از سیگنالهای برگشتی رو بایستی دریافت نماییم.
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
    • نوع فایل: pdf RADAR.pdf (213.1 کیلو بایت, 144 نمايش)

11. تشکرها از این نوشته :

نام
    ابوالفضل دهقانی

البته برای نوع ابتدایی ان فکر میکنم تجهیزات زیادی نیاز نداشته باشیم البته چون هنوز وارد کار نشدیم فکر میکنم .
    اگر ما نیاز نداشته باشیم که جهت هدف رو بدونیم و فقط قصد آشکار کردن هدف بدون نیاز به جهت رو داشته باشیم قضیه آنتن به خودی خود حل میشه(آنتن چرخان)
    ساختن حتی آنتن رادار به خودی خود جزئ پروژه های بزرگ محسوب میشه

13. تشکرها از این نوشته :

نام
    ابوالفضل دهقانی
    ویرایش توسط abolfazld : 10-04-2013 در ساعت 00:37

15. تشکرها از این نوشته :

نام
    ابوالفضل دهقانی

بلوک دیاگرام کلی یک رادار
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: block digram.jpg
مشاهده: 39
حجم: 89.9 کیلو بایت  

17. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما abolfazld برای ارسال این پست سودمند:

نام
    ابوالفضل دهقانی

انواع رادارها:
    رادارهای هواشناسی
    رادارهای اکتشاف زمینی
    رادارهای تشخیص اهداف زمینی
    رادارهای تشخیص اهداف فضایی شامل:psr-ssr-arsr-par,....

19. تشکرها از این نوشته :

نام
    حمید جعفری

ممنون بابت اشتراک اطلاعاتتون
    فکر میکنم برای یه رادار ابتدایی هیچ مشکلی نباشه اگه آنتن چرخان رو حذف کنیم و فرض کنیم که همیشه جهت هدف رو میدونیم و از یه آنتن ثابت استفاده کنیم.
    در مورد نوع رادار هم من رادار تشخیص اهداف هوایی مد نظرم هست. البته اگه بشه اون رو سبک ساخت قصد استفاده کردنش روی یک ربات پرنده رو دارم. کاش در مورد بردی که میشه بهش رسید هم یه تخمین میزدید.
    من این فایلها رو میخونم و بعد میتونیم تخصصی تر صحبت کنیم و به موضوعات اصلی بپردازیم.

21. تشکرها از این نوشته :

نام
    ابوالفضل دهقانی

به زبان ساده عملکرد رادار را شرح میدهم
    رادار ما شمامل 2 بخش است
    1-بخش فرستنده
    2 بخش گیرنده

بخش فرستنده در مدت زمان کوتاهی سیگنالی(پالس مربعی) را به آنتن می فرستد این زمان در مقایسه با زمان گیرندگی بسیار کوتاه است.زمانی که سیستم در حال ارسال و یا در مد فرستندگی است بخش گیرنده غیر فعال است و هیچ سیگنالی وارد نمیگردد برای آنکه سیگنالهای ارسالی از خودمان را دریافت نکنیم.امواج الکترومغناطیس با سرعت نور در فضا منتشر میشوند(300000متر بر ثانیه) و به اشیای اطراف خود برخورد میکنند و برمیگردند(اکو)

بخش گیرنده بعد از ارسال سیگنال فرستنده وارد گود میشود و انتن را در اختیار خود میگیرد مدت زمان گیرندگی چندین برابر مد فرستندگی است تا گیرنده فرصت داشته باشد سیگنالهای برگشتی از اهداف دوردست را نیز دریافت نماید.سیگنال دریافتی توسط گیرنده بایستی پردازش گردد .ما با این نوع رادار با استفاده از اثر داپلر و سرعت خود میتوانیم فاصله و سرعت اجسام را تشخیص دهیم
    در صورتی که از آنتن چرخان نیز استفاده نماییم جهت نیز قابل محاسبه است حتی زاویه هدف را با انتن های مخصوص در می آورند.
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: radarops.gif
مشاهده: 44
حجم: 15.7 کیلو بایت  
    ویرایش توسط abolfazld : 13-04-2013 در ساعت 01:25

23. تشکرها از این نوشته :

نام
    ابوالفضل دهقانی

در مورد قیمت نمیتونم فعلا نظری بدم چون نمیدونم قطعاتی که میخواهیم اصلا پیدا میکنیم یا نه
    ما برای سوئیچ از مد فرستندگی به گیرندگی نیاز به قطعهای به نام سیرکولاتور داریم تا آنتن را مرتب بین فرستنده و گیرنده سوئیچ نماید (نمیدونم گیر میاد یا نه؟)در صورتی هم که نخواهیم از سیرکولاتور استفاده نماییم باید از دو انتن استفاده کنیم
    احتمالا فرکانس رو هم بایستی در رنج گیگاهرتز انتخاب کنیم ( چون این رادار بایستی درون شیئ پرنده نصب بشه و نمیشه انتن رو بزرگ در نظر گرفت )که قطعاات اون هم نمیدونم هست یا نه و اگه هم باشه گرون در میاد و اگه رنج فرکانس رو بیاریم پایین طوال انتن بزرگ میشه
    در این مورد باید دقیق بررسی کرد
    شما چه هدفی رو میخواهید تشخیص بدی؟موانع رو یا اهداف مهاجم و در حال حرکت؟
    ویرایش توسط abolfazld : 13-04-2013 در ساعت 01:30

25. تشکرها از این نوشته :

نام
    حمید جعفری

سپاس که وقت میذارید
    امیدوارم قطعاتش پیدا بشه، حالا با گرونی و ارزونی میشه یه جوری کنار اومد. در هر صورت بحث مفیدیه.
    اگه وزن این سیستم زیاد نباشه و حجیم هم نباشه و بشه روی یه پرنده ازش استفاده کرد، میخوام که برای دیدن موانع جلوی پرنده بکار بره.
    چندتا سوال:
    ما از رنج طول موج امواج رادیویی استفاده خواهیم کرد؟
    برای پردازش از میکروکنترلر میتونیم استفاده کنیم؟ منظورم اینه که میکرو قدرت پردازشی لازم رو داره؟
    برای تولید موج از چه قطعه ای استفاده میکنیم؟
    چه نوع انتنی بکار میبریم؟ توی پستهای اول گفتید آرایه ای. آره؟ ابعاد انتن در چه حدودی باید باشه؟
    ویرایش توسط hamid_67 : 19-04-2013 در ساعت 01:24

نام
    ابوالفضل دهقانی

با سلام و پوزش بابت تاخیر
    من در مورد انتن های زمینی میدونم که طول برخی انتن ها تا 10 متر هم میرسه با اون شکل خاصش ولی توی هواپیما رو ندیدم تا الان که از چه نوع تکنولوژی و یا شکلی استفاده شده.این رو فکر کنم شما بهتر بتونید طراحی و یا آنالیز کنید چون رشتتون مخابرات هم هست
    فرکانس رادارهای که جهت شناسایی اهداف در صنعت هواپیمایی استفاده میشن 2.7 تا 2.9 گیگاهرتز است و توانی تا بعضا چند کیلو وات پخش میکنند.

بسته به رنج انتخابی فرکانس ما و طول انتن ما تغییر میکند
    حال ما باید ببینیم که میتوانیم رادرای با رنج فرکانسی پایین طراحی کنیم
    به عنوان مثال فرضا فرکانس ارسالی 100 مگاهرتز ویا بالاتر
    البته ما پردازنده هایی داریم که تا 1.5 گیگاهرتز (در سطح اماتور و پروژه ای میگم)نیز کار میکنند
    ما باید فرکانس خروجی سیستم را طوری انتخاب کنیم که بتونیم پردازشش هم بکنیم و این مستلزم اینه که فرکانس پردازشی بالاتر از خروجی سیستم باشه و کم نیاریم
    ویرایش توسط abolfazld : 21-04-2013 در ساعت 22:38

28. تشکرها از این نوشته :

نام
    ابوالفضل دهقانی

در صورتی ما به فرض از فرکانس 100 مگاهرتز به روی انتن بفرستیم در ان صورت طول انتن قابل محاسبه است.
    طول موج = c/f=300000/100000=3mو همانطور که میدانیم طول آنتم مضربی از لاندا دوم است یعنی طول انتن ما 1.5 متر خواهد شد البته اگر در فرمول اشتباه نکرده باشم
    حال اگه فرکانس خروجی از آنتن ما به یک گیگاهرتز افزایش یابد طول آنتن ما هم یک دهم مقدار محاسبه شده یعنی 15 سانتی متر خواهد شد.البته اینها همه تئوری است و بایستی وارد عمل شد

30. تشکرها از این نوشته :

نام
    ابوالفضل دهقانی

در مورد توان سیستم هم باید بگم که نیاز هست بدونیم برد رادار ما چقدر میخواهیم باشه
    همه چیز بستگی به برد داره و هرچه برد رادار کمتر باشه توان مصرفی آن کمتر خواهد شد.و نيز المانهايي هم كه استفاده خواهند شد كمتر و ارزانتر خواهد شد
    ویرایش توسط abolfazld : 22-04-2013 در ساعت 08:28

32. تشکرها از این نوشته :

نام
    ابوالفضل دهقانی

راستي امروز اطلاعات تازه اي در مورد سيستم هاي درون هواپيما به دست اوردم
    توي هواپيما سيستمي به نام gpws و يا taws جهت هشدار نزديكي هواپيما به موانع استفاده ميگردد.كه يك نمونه از ان ميتواند تا 30 ثانيه قبل از برخورد به مانع آنرا هشدار دهد
    Ground Proximity Warning System (GPWS)
    Terrain Avoidance and Warning System (TAWS)
    Enhanced Ground Proximity WarningSystem (EGPWS)

34. تشکرها از این نوشته :

نام
    حمید جعفری

درود
    ببخشید منم تاخیر داشتم
    من باید رجوع کنم به درس تئوری آنتن ها که خیلی وقت پیش پاس کردم و اطلاعاتی بدست بیارم. بله درسته، طول انتن مضربی از نصف طول موج هست. اما صرفا اولین مضرب اون نیست و این قاعده شرط "لازم" برای ارسال و دریافت امواج رو بیان میکنه و پارامترهایی مثل توان فرستنده هم در ابعاد آنتن دخیل هست.

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین