NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 4012 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 3 از 3 نخستنخست 123
نمایش نتایج: از 41 به 54 از 54

موضوع: رادار

کاربر علاقه مند abolfazld آواتار ها
    نام
    ابوالفضل دهقانی
    تشکر شده 64 بار در 48 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط hamid_67 نمایش پست ها
    این که گفتید دو پالس با فاصله مشخص میفرستیم خیلی جالبه و کارایی رو بالا میبره.

شما مدولاسیون رو توضیح دادید. اما من متوجه نمیشم که اصلن ما چرا باید مدولاسیون رو بکار ببریم؟ درواقع ما که نمیخوایم پیامی رو به جایی منتقل کنیم که اون رو مدوله کنیم تا بردش بیشتر بشه و نویز نگیره. فرض کنید ما سیگنالی رو روی یه موج سینوسی سوار کنیم و ارسال کنیم و بعد از برخورد به شئ اون رو دریافت کنیم، حالا فرکانس موج حامل تغییر کرده و ما این تغییر فرکانس و همینطور زمان بازگشت رو باید برای بدست آوردن سرعت و مکان شئ پردازش می کنیم، پس نقش سیگنال مدوله شده اینجا چیه؟ فکر نکنم مدولاسیون توی رادار انجام بشه
    ببنيد عمل مدولاسيون انجام نميشه در حقيقت ما سيگنال fرا به مدت 1ميكرو ثانيه وصل و بعد به مدت 3 ميكروثانيه قطع و دوباره 1 ميكروثانيه ميفرستيم.اين وسط مدولاسيوني صورت نميگيره

2. تشکرها از این نوشته :

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

کاربر علاقه مند hamid_67 آواتار ها
    نام
    حمید جعفری
    تشکر شده 12 بار در 12 پست

آها پس شما منظورتون از اون موجهایی که توی پالس مربعی کشیدید این بوده که اون پالس خودش یه موج سینوسیه. ولی اونجوری که نشون دادید عمل مدولاسیون رو تداعی میکنه
    ویرایش توسط hamid_67 : 30-04-2013 در ساعت 12:48 دلیل: غلط املایی!

نام
    ابوالفضل دهقانی

در قسمت گيرنده بايد اين پالس رو كه ناشي از برخورد با موانع هست و به صورت اكو بر ميگرده دريافت كنيم بعد بررسيش كنيم كه آيا اين سيگنال از سيستم ما ارسال شده يا خير كه بايد با مشخصات پالس ارسالي مقايسه كنيم در صورتي كه پالس برگشتي خودي بود آنگاه نسبت به پردازش هاي بعدي اقدام كنيم

6. تشکرها از این نوشته :

نام
    ابوالفضل دهقانی

آها پس شما منظورتون از اون موجهایی که توی پالس مربعی کشیدید این بوده که اون پالس خودش یه موج سینوسیه. ولی اونجوری که نشون دادید عمل مدولاسیون رو تداعی میکنه
    بله همينطوره
    اگه شما فكر ديگري داريد كه كار رو ساده تر ميكنه بگيد تا روش بحث كنيم

نام
    حمید جعفری

چند دقیقه پیش با یکی از اساتیدی که رادار تدریس میکنه صحبت کردم. زیاد مایل به حرف زدن نبود و فقط اینا دستگیرم شد:

-اون فرمول نصف طول موج برای آنتن، فقط برای آنتنهای دوقطبی(dipole) صدق میکنه. برای رادار باید آنتنهای جهتدار مثل آنتنهای دیش شکل، شیپوری، یاگی یودا و ... رو بکار برد که هرکدوم فرمول خاصی برای طراحی دارن. خودمم محاسباتشونو قبلنا توی درس آنتن خوندم ولی الان خاطرم نیس. گفت برای رادار ساده از دیش نمیشه استفاده کرد

-برای تولید موج از همین تولید کننده های موج معمولی مثل اسیلاتور باید استفاده کرد. (با یکی از این اسیلاتورها خودم توی آزمایشگاه سر و کار داشتم و براحتی میشه خرید و اندازه یه حبه قنده. البته باید براش یه مدار راحی کرد)

-موج رو راحت میشه تولید کرد اما چیزی که مهمه طراحی مدار تقویت کننده برای ارسال به فاصله های دوره.

-میشه از C هم برای برنامه نویسیش استفاده کرد

-برای این سوالم که از چه روشی برای تشخیص امواج خودی از بقیه امواج باید استفاده کرد جواب قانع کننده ای نداشت و پیچوند!
    ویرایش توسط hamid_67 : 01-05-2013 در ساعت 12:50

9. تشکرها از این نوشته :

نام
    حمید جعفری

نقل قول نوشته اصلی توسط abolfazld نمایش پست ها
    بله همينطوره
    اگه شما فكر ديگري داريد كه كار رو ساده تر ميكنه بگيد تا روش بحث كنيم
    من فعلن نظر خاصی ندارم و باید بهش فکر کنم. اما الان به نظر من ما توی یه لوپ افتادیم! چون فقط داریم در مورد اساس کار بحث میکنیم. شاید برنامه نویسی و تشخیص سیگنالهای خودی ساده ترین قسمت این کار باشه. من میگم اول باید مشخص کنیم که چه بلاک هایی توی رادارمون قراره داشته باشیم و بعد از اولین بلاک شروع کنیم و مدارهاشو طراحی کنیم و بریم سراغ بعدی.

http://www.mitsubishielectric.com/news/news_releases/2003/mel0588_fig3.html
    ویرایش توسط hamid_67 : 01-05-2013 در ساعت 13:24

نام
    ابوالفضل دهقانی

چند دقیقه پیش با یکی از اساتیدی که رادار تدریس میکنه صحبت کردم. زیاد مایل به حرف زدن نبود و فقط اینا دستگیرم شد:

-اون فرمول نصف طول موج برای آنتن، فقط برای آنتنهای دوقطبی(dipole) صدق میکنه. برای رادار باید آنتنهای جهتدار مثل آنتنهای دیش شکل، شیپوری، یاگی یودا و ... رو بکار برد که هرکدوم فرمول خاصی برای طراحی دارن. خودمم محاسباتشونو قبلنا توی درس آنتن خوندم ولی الان خاطرم نیس. گفت برای رادار ساده از دیش نمیشه استفاده کرد

-برای تولید موج از همین تولید کننده های موج معمولی مثل اسیلاتور باید استفاده کرد. (با یکی از این اسیلاتورها خودم توی آزمایشگاه سر و کار داشتم و براحتی میشه خرید و اندازه یه حبه قنده. البته باید براش یه مدار راحی کرد)

-موج رو راحت میشه تولید کرد اما چیزی که مهمه طراحی مدار تقویت کننده برای ارسال به فاصله های دوره.

-میشه از c هم برای برنامه نویسیش استفاده کرد

-برای این سوالم که از چه روشی برای تشخیص امواج خودی از بقیه امواج باید استفاده کرد جواب قانع کننده ای نداشت و پیچوند!
    اين حرف شما رو كاملا قبول دارم اكثر كساني كه در مورد رادار ميدونند مايل به صحبت نيستند و اصلا از دادن اطلاعات هم پرهيز ميكنند انگار كه در مورد يه كار نشدني صحبت كنند.من خودم سه سال پيش انرژي فراواني براي اين كار داشتم ولي با چند نفر اهل فن كه صحبت ميكردم منصرف شدم.ما توي كشور افراد با سواد و خبره زياد داريم ولي نميدونم تو اين جور كارها چرا به جايي نمي رسيم

12. تشکرها از این نوشته :

نام
    ابوالفضل دهقانی

خوب حالا به قول شما از لوپ خارج شيم بريم ببينيم چه كار مي تونيم بكنيم
    شما اصلا نگران تشخيص امواج خودي از غير خودي نباش اينها همه با برنامه نويسي حل ميشه
    الان بايد نگران ساخت آنتن و اجزاي فرستنده و گيرنده باشيم و روي اونا كار كنيم

14. تشکرها از این نوشته :

نام
    حمید جعفری

اوکی. من میگم اگه بریم سراغ طراحی قسمتهای اصلی ممکن هست که کورمال کورمال پیش بریم اما همین کورمال رفتن هم بهتر از اینه که هیچ کاری نکنیم.

اول باید برد رادار رو مشخص کنیم. شما چه بردی مد نظرتون هست؟

ابتدا از قسمت فرستنده شروع کنیم و بعد از اون بریم سراغ آشکارساز. پیشنهادم اینه که یه تقسیم کار انجام بدیم تا سریعتر پیش بریم. اگه موافق باشید من روی مدار مولد موج متمرکز میشم و شما به مدار تقویت کننده بپردازید. در حین کار باهم تبادل اطلاعات میکنیم.

طی تحقیقی که کردم دیدم طراحی مولد موج فرکانس بالا(در حد 800-900 مگاهرتز) چندان آسون هم نیس. بهرحال من روش وقت میذارم تا به نتیجه برسم

16. تشکرها از این نوشته :

نام
    حمید جعفری

یه سوال دیگه: باید حتمن موج سینوسی داشته باشیم یا اگه دندانه اره ای(مثلثی) هم تولید کنیم بکارمون میاد؟

نام
    ابوالفضل دهقانی

[QUOTE=hamid_67;68340]یه سوال دیگه: باید حتمن موج سینوسی داشته باشیم یا اگه دندانه اره ای(مثلثی) هم تولید کنیم بکارمون میاد؟[/QUOTE
    فکر میکنم فرق داره و باید موجی رو انتخاب کنیم که هارمونیک کمتری تولید بشه اینو باید روش تحقیق کنیم

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

سلام به دوستان عزیز
    همگی خسته نباشید
    آقا هر کسی از رادار هواپیما به صورت تخصصی اطلاعات داره لطفا لینک بدید و یا اینکه راهنمایی کنید
    عملکرد+نوع رادار هایی که استفاده می شه

نام
    ابوالفضل دهقانی

نقل قول نوشته اصلی توسط mosleh88 نمایش پست ها
    سلام به دوستان عزیز
    همگی خسته نباشید
    آقا هر کسی از رادار هواپیما به صورت تخصصی اطلاعات داره لطفا لینک بدید و یا اینکه راهنمایی کنید
    عملکرد+نوع رادار هایی که استفاده می شه
    تو صفحه اول و پست های ابتدایی چندین لینک و فایل قرار دادیم مطالعه کنید

نام
    حمید جعفری

هستیم

صفحه 3 از 3 نخستنخست 123