NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 4112 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8

موضوع: مشکل کم نور شدن lcd 16*2

کاربر علاقه مند 0121takpa آواتار ها
    تشکر شده 8 بار در 8 پست

Red face مشکل کم نور شدن lcd 16*2

یه پایه mega32 رو دادم به بیس ترانزیستور(Ic=500mA) و کلکتور رو به خروجی رگولاتور 7805 که با شارژر موبایلی که 6.8v ، 850mA هست تغذیه میشه و امیتر رو هم دادم به یه موتور DC 6V با جریان عملیلتی 200mA که با 5V هم ظاهرا مشکلی نداره و کار میکنه ؛ تو برنامه هر 1s یک بار بیس ترانزیستور رو 1 میکنم(همون موتور) ؛ مشکل اینجاست که با هر بار روشن و خاموش شدن موتور LCD16*2 ایی که به میکرو متصله کم نور و عادی میشه؛
    در ضمن برای میکرو و LCD و موتور از یک رگولاتور استفاده کردم
    خازن های بین منبع تغذیه و قبل و بعد رگولاتور رو هم قرار دادم
    تغذیه موتور رو قبل از رگولاتور هم گرفتم همین حالت پیش میاد
    چه کاری باید انجام بدم که با همون یه شارژر این اتفاق یعنی کم نور و پر نور شدن رخ نده؟

2. # ADS
    Circuit advertisement

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 54 بار در 16 پست

دوست عزیز این مشکل شما در اثر جریان کشیدن موتور و کم شدن سطح ولتاژ مدار اتفاق میفته چون اکثر lcd های تو بازار از بکلایت زیری بهره میبرن و جریانی در حدود 100 میلی آمپر مصرف میکندد ولی یک مدل lcd هم هست که بکلایتشون فقط یک عدد led و جریان خیلی کم در هد 5-10 میلی آمر مصرف میکنند تو رنگ آبی هم بیشتر است میتونین از این نوع استفاده کنید

تشکر شده 8 بار در 8 پست

خوب قبول ؛ جریان میکشه ، بکشه ؛ وقتی شارژر 850mA جریان میده و جریان عملیاتی موتور هم حداکثر 200mA هست دیگه واسه چی نور LCD کم و زیاد میشه
    درضمن این رو هم بگم ولتاژ ورودی و خروجی رگولاتور و همین طور VDD نمایشگر هم تو استارت موتور چندان فرقی نمیکنه در حد 0.3V کم و زیاد میشه

کاربر فعال
    نام
    علی حاجی آبادی
    تشکر شده 237 بار در 155 پست

سلام،
    1- معمولاً عددی که روی شارژر ها ذکر میشه زیاد قابل اطمینان نیست و اکثراً خیلی بیشتر از عدد واقعی نوشته می شه.
    2- با فرض درست بودن عدد نوشته شده شما باید از رگولاتور سوئیچینگ استفاده کنید تا بتونید از نهایت توان منبعتون استفاده کنید. چون رگولاتور های خطی مثل 7805 مجبور هستند که بخش زیادی از توان ورودی رو هدر بدن تا بتونند ولتاژ خروجی مد نظر شما رو در خروجی تحویل بدن.
    3- فیلتر های خازنی ورودی و خروجی رگولاتور رو باید قوی تر کنید. یک خازن نسبتاً بزرگ با موتور موازی کنید (در نزدیکترین فاصله فیزیکی از موتور) و در صورت امکان در نزدیک ترین فاصله فیزیکی از LCD هم یک خازن بین پایه های Backlight قرار بدید.
    4- من فکر کنم تو هیچ پروژه ای ولتاژ موتور رو از رگولاتور رد نکردم. به این گزینه هم فکر کنید.

6. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما ali_h برای ارسال این پست سودمند:

تشکر شده 8 بار در 8 پست

مجبور شدم واسه ایجاد بدترین حالت ممکنه ولتاژ موتور رو از خروجی رگولاتور بگیرم
    ولی تو پروژه اصلی این کار رو نمیکنم
    فعلا حتی اگه ولتاژ موتور رو قبل از رگولاتور هم بگیرم این اتفاق میفته
    اگه بتونم انو بعد رگولاتور مهار کنم دیگه قبل رگولاتور ؛ مطمئن هستم این اتفاق نمیفته ؛ این طوری بهتر نیست؟

ناظم انجمن Ma3ood آواتار ها
    نام
    مسعود
    تشکر شده 3,087 بار در 1,509 پست

دوست عزیز رگولاتور 7805 حداقل ولتاژ ورودیش 7.3 ولت هست اگه کمتر بشه رگولاتور ولتاژ 4 به پایین تو خروجی بهت میده البته شاید الان 5 ولت را بگیری اما جریان که از مدار کشیدی و منبعت زیر بار رفت ولتاژ رگولاتور را بگیر به احتمال زیاد زیر 5 ولت رفته پیشنهاد میشه از منبع بهتری و با ولتاژ بالاتر استفاده کنید .

9. تشکرها از این نوشته :

KHM

تشکر شده 8 بار در 8 پست

فعلا که ورودی رگولاتور 6.5v هست، خروجی رگولاتور 4.95v هستش
    مهندس masoud70 ، توضیح دادم: (( ولتاژ ورودی و خروجی رگولاتور و همین طور VDD نمایشگر هم تو استارت موتور چندان فرقی نمیکنه در حد 0.3V کم و زیاد میشه یعنی خروجی رگولاتور خیلی کم بشه میشه 4.7v ))
    بازم تشکر

تشکر شده 8 بار در 8 پست

بجای شارژر از یه آی سی که 220 ولت هم در محدوده ورودیش باشه و بشه خروجی 5 ولت هم ازش گرفت سراغ ندارین (پیدا شدنی هم باشه) مثلا tny280 که خروجیش 6w هست. ؟