NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3692 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 1 از 6 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 20 از 110

موضوع: برنامه نویسی لینوکس برای cortex-a8

مدیرکل انجمنها Doloop آواتار ها
    نام
    حسين
    تشکر شده 3,086 بار در 1,371 پست

پیش فرض برنامه نویسی لینوکس برای cortex-a8

بسم الله الرحمن الرحیم

تایپیک از من استارت از شما
    سوالات مربوط به برنامه نویسی لینوکس از محیط برنامه نویسی و نمونه مثال و غیره گرفته تا ...

من بعد از آموزشی ملحق میشم
    اگه عنوان تایپیک هم مورد پسند نبود ویرایش رو میزارم به عهده مدیران
    *** اللّهم عجّل لولیک الفرج ***

2. کاربران : 7 تشکر کرده اند از شما Doloop برای ارسال این پست سودمند:

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

کاربر فعال naatamam آواتار ها
    نام
    حسن معماری
    تشکر شده 877 بار در 286 پست

سلام
    از آنجایی که من هیچ آشنایی با لینوکس ندارم چند سوال در این باره برام پیش آمده

1- آیا میشه این لینوکس را در ویندوز هم شبیه سازی کرد بطوریکه در آن بشه برای لینوکس برنامه نوشت ؟

2- در لینوکس در چه محیطی و با چه زبانی برنامه نویسی میکنیم ؟

3- برای شروع کار با لینوکس چه پیشنهادی دارید ؟

5. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما naatamam برای ارسال این پست سودمند:

همکار افتخاری dariush_ab آواتار ها
    نام
    داریوش عباسی نژاد
    تشکر شده 1,810 بار در 1,064 پست

سلام.
    سوالات خوبی رو کردید.
    در مورد سوال اولتون بله با VIRTUAL MACHINE میشود.
    برای این کار -شبیه سازی -میتوانید از دو نرم افزار زیر استفاده کنید :

1-VMWARE که حجمش زیاده و پولیه.(البته نه برای ما!)
    2- ORACLE VM Virtual Box که هم حجمش کمه و برای لینوکس خیلی خوبه.

اگر پیداش نکردید بگید آپلودش کنم.

برای سوالات دیگه دوستان با تجربه ترند پاسخ خواهند داد.

موفق باشید.

7. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما dariush_ab برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال
    تشکر شده 161 بار در 54 پست

2- در لینوکس در چه محیطی و با چه زبانی برنامه نویسی میکنیم ؟
    با هر زبوني كه دلتون مي خواد. ( اما زبان قالب C هست )

3- برای شروع کار با لینوکس چه پیشنهادی دارید ؟
    اول نصبش كنيد با محيط گرافيكيش يكم كار كنيد و بعدش يه كتاب فارسي هم ميتونه مفيد باشه. اما براي برنامه نويسي كتاب the linux interface programming خوبه كه فكر كنم 65 فصل داره.

9. کاربران : 11 تشکر کرده اند از شما pswin برای ارسال این پست سودمند:

نام
    داریوش عباسی نژاد

با هر زبوني كه دلتون مي خواد. ( اما زبان قالب C هست )
    خوب بهترینشو معرفی کنید تا نصب کنیم؟؟

NetBeans IDE روی لینوکس نصب میشه ؟

IDE یا برنامه ای که بشه تو لینوکس و با C براش برنامه نوشت چیه؟

11. تشکرها از این نوشته :

مدیر بخش STM32 sigma-mx آواتار ها
    نام
    سعید شریفیان
    تشکر شده 2,520 بار در 978 پست

NetBeans IDE روی لینوکس نصب میشه ؟

IDE یا برنامه ای که بشه تو لینوکس و با C براش برنامه نوشت چیه؟
    در اینجا باز هم همون بحث همیشگی مقایسه پیش میاد ! کدوم بهتره ؟ کدوم قابلیت بیشتری داره و کدوم راحتتره ؟
    و طبق معمول جواب کاملی به این سوالات نمیشه داد ولی از لحاظ محبوبیت C و C++ در بالای بالا قرار دارند . و بیشتر برنامه های لینوکس با این زبانها نوشته شدند . تو لینوکس دست برنامه نویس خیلی بازه ! اگه تا بحال تو لینوکس کار نکردین و یا برنامه هم ننوشتین تو ویندوز این حرف منو درک نمیکنید . وقتی که مثلا یک ماه فقط با لینوکس کار کنید میفهمید که مایکروسافت فقط سر همه رو گول مالیده و با ظاهر و رنگ و لعاب اصل قضیه رو از دید ما پنهان کرده ! تو برنامه نویسی هم همین طور شاید فکر کنید ( مخصوصا دوستان خبره visual studio کار) الان یه برنامه ویژواااال تو لینوکس بچه ها معرفی میکنند و ما میریم و شروع میکنیم به برنامه نوشتن !! ولی خوشبختانه اینطور نیست . مفهموم و کلمه ویژوال انحصارا مال مایکرو سافت هست !!!! در لینوکس تقریبا همچین چیری نداریم . یسری IDE برای ساخت GUI داریم (gui designer)که اگر خواستید برنامه GUI بنویسید تو ظاهر برنامه ( فرم ها و دکمه ها و ... ) به شما کمک میکنه . یعنی پنجره ای که ساختید به فایل معمولا XML تبدیل میکنه و شما تو سورس اون رو ایمپورت کرده و استفاده میکنید . در حالت کلی برای تمامی زبانهای برنامه نویسی تو لینوکس محیط ما میتونه همون مثل notepad خودمون باشه (text editor) که با خط فرمان ما بعد فایلو کامپایل میکنید .
    لینوکس شما رو محدود نمیکنه ، ده ها زبان دیگه هم وجود داره که میتونید از اونا استفاده کنید .تنها کاری که باید کنید اینه که کامپایلرش رو از مخازن لینوکس دانلود . نصب کنید.

IDE هایی نظیر NetBeans و Eclipse در اصل برای لینوکس و مک نوشته شدن !

IDE های مختلفی وجود داره مثل دو مورد بالا و CodeBlock و Geany و .....
    ویرایش توسط sigma-mx : 19-01-2013 در ساعت 15:56

13. کاربران : 8 تشکر کرده اند از شما sigma-mx برای ارسال این پست سودمند:

نام
    داریوش عباسی نژاد

خیلی ممنون از اطلاعات بسیار مفیدی که گفتید.
    آره حق کاملا با شماست اما من متاسفانه گرفتار مایکروسافت شدم و زیاد لینوکس کار نکردم!

15. تشکرها از این نوشته :

نام
    حسن معماری

نقل قول نوشته اصلی توسط AnonyJavad نمایش پست ها
    کتاب خیلی هست روی اینترنت در این مورد، قبلا یک سری شو آپلود کردم:
    http://www.4shared.com/folder/Z_08ldhP/Embedded.html
    اگه حوصله دارید خوب هاشو پیدا کنید به من هم اسمشو بگید ;)
    -----------
    این لینوکس برای cortex با بقیه آرم ها فقط سر کراس کامپایل فرق میکنه یا فرق دیگه هم داره؟
    سلام
    این آدرس که دادید شامل چندین فایل زیر است

آز آنجایی که حجم فایل ها بسیار بالا می باشد(جمعا" 4,571,886 کیلو بایت) لطفا" مشخص کنید که اینا همه یک کتاب هستند یا چیز دیگری ؟
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: Embedded.JPG
مشاهده: 439
حجم: 55.4 کیلو بایت  
    ویرایش توسط naatamam : 19-01-2013 در ساعت 13:48

17. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما naatamam برای ارسال این پست سودمند:

همکار علمی sarbaz13 آواتار ها
    نام
    محمد قاسمی
    تشکر شده 425 بار در 230 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط dariush_ab نمایش پست ها
    در مورد سوال اولتون بله با VIRTUAL MACHINE میشود.
    برای این کار -شبیه سازی -میتوانید از دو نرم افزار زیر استفاده کنید :
    </b><b>1-VMWARE که حجمش زیاده و پولیه.(البته نه برای ما!)
    ببخشیدا کی گفته Vmwareپولی هستش؟و برای شما پولی نیست؟

این لینک دانلودش
    دانلود VMware Workstation v9.0.1 Build 894247 Lite + VMware-tools v9.2.2 - نرم افزار استفاده از چند سیستم عامل بطور هم زمان
    رایگان هستش با کرک سالم

19. تشکرها از این نوشته :

نام
    سعید شریفیان

بهترین و بروز ترین روش همون اینترنت هست . شما وقتی لینوکس رو نصب میکنی کافیه بگی چیا رو لازم داری . خودش اکثرا برات میگرده و پیدا میکنه و دانلود و نصب میکنه ... به این راحتی ... البته لینوکس official که نصب میکنی به یسری مخازن استاندارد و official وصل میشه اگه برای برنامه های خاصی احتیاج داشتی میتونی آدرس مخازن مورد نظر رو به لیست اضافه کنی ..

21. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما sigma-mx برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال hamidam آواتار ها
    نام
    حمید مومنی
    تشکر شده 157 بار در 60 پست

اگر میشه نحوه نصب لینوکس را از ابتدا همراه با فایل های مورد نیاز توضیح دهید
    من می خوام لینوکس را بصورت ویژال در ویندوز شبیه سازی کنم آیا در این صورت میشه برنامه نوشت در لینوکس ؟
    فایل های که برای برنامه نویسی لازم دارم چی هست (من میخوام به یکی از زبان های c یا c++ یا c# برنامه بنویسم)

23. تشکرها از این نوشته :

کاربر فعال

من كاملا با سيگما موافقم. اگر برنامه نويس باشيد بعد حدود يكي دو ماه كار با لينوكس حتي سراغ ويندوز هم نمي ريد و تازه مي فهميد كه با كامپيوترتون مي تونستيد چه كارهايي بكنيد كه از اونها قافل بوديد:

مفاهيم برنامه نويسي يه مقدار با ويندوز و محيطهاي ديگه متفاوت هست. توي لينوكس بايد 100 طبق اصول حركت كنيد و همه چي طبق اصول كامپيوتري ساخته شده. برنامه نويسي رو كه با هر چي انجام بديد فرق چنداني ني كنه اما شما داخل لينوكس يه كامپايلر داريد و يه محيط IDE و يك عالمه ابزار:

كامپايلرهاي C:
    - كامپايلر GCC: كامپايلر قالب و استاندارد لينوكس هست و 99 درصد از اين كامپايلر استفاده ميشه.
    - كامپايلر اينتل:‌اين كامپايلر پولي هست و امكانات جالب زيادي، مخوصا براي سيستم هاي چند پردازنده اي داره.

محيطهاي يكپارچه توسعه (ide):
    - eclispe
    - codeblock
    - emacs
    - qt
    و ...

اصولا برنامه نويسهاي حرفه اي لينوكس از يك text editor ساده استفاده مي كنن و قديميهاي لينوكس يا از vi و يا emacs و تازه كارها بيشتر eclipse و qt رو ترجيح ميدن.

همه اين اديتورها به غير از vi محيط متني لازم دارنو. اما vi حتي قابليت كار با پورت سريال رو هم داره. يعني حتي لازم نيست كه مانيتور داشته باشيد.

که بهش میگن IDE برای ساخت GUI
    ide براي ساخت gui نيست. ideها براس ساده تر كردن كار برنامه نويس طراحي شدن. يعني تمامي امكانات برنامه نويسي رو سعي ميكنن يكجا جمع كنن مثا داخل ويژوال استاديو علاوه بر برنامه نويسي مي تونيد به به پايگاه داده هم متصل بشيد و يا كار ديباگ رو انجام بديد. منتها مشكل ويژوال استاديو اينه كه مفاهيم رو پنهان كرده. يعني فرد نمي دونه روند كامپايل چجوريه يا چه پارامترهايي داخل كامپايل كدش دخيل هستند. ولي خدايش از نظر ide ويژوال استاديو فوقالعاده هست اما كامپايلرهاش خوب نيستن.

اما ابزارها:
    ابزارها مجموعه اي از برنامه هاي جانبي هستن كه تعدادشون كم نيست و بشدت تك تك اونها مفيد هستن. از جمله اونها ميشه به موارد زير اشاره كرد:

1. gdb
    2. dd
    3. objcpy
    4, objdump
    5. hexdump

و ...

مثلا gdb يه ديباگر تمام عيار هست. شما حتي مي تونيد بهش ip بديد و ديباگ يه برنامه از راه دور رو باهاش انجام بديد. objdump يك دي اسمبلر كامل هست. باهاش مي تونيد محل قرار گيري و تك تك متغييرهاي داخل كد رو بيرون بكشيد و يا objcpy امكانات زيادي رو از جمله حذف و اضافه كردن قسمتهايي به فايل exe خودتون رو انجام بديد.

علاوه بر ابزارهاي برنامه نويسي يكسري ديگه از برنامه ها براي كارهاي سيستمي كنار گذاشته شده مثل برنامه lsusb ليست usbهاي سيستم رو ميده.

قسمت ديگه اي از امكانات مربوط به ساخار فايل لينوكس ميشه. مثلا شما مي تونيد امكانات پردازنده سيستم رو داخل فايل /proc/cpuinfo ببيدنيد ( براي اينكار هيچ راهي داخل ويندوز به جزء دستور اسمبلي cpuid وجود نداره و اين دستور هم فقط رو يه قسمتي از كامپيوترهاي pc كار ميكنه.) و يا فايل /proc/meminfo به شما اجازه مشاهده مشخصات كامل حافظه رو ميده يا فايل /proc/version ويرايش لينوكس رو نگهداري ميكنه ( براي اينكار توي ويندوز يه api وجود داره كه يه شماره رو بر مي گرودنه و از طريق اون شماره ميشه ويرايش ويندوز رو بدست آورد و مشكل اينجاست كه مثلا شماره ويندوز 9 چي ميشه؟! )

يكي از مزيتها اينه كه اين فايلها محتويات متني دارن يعني شما بدون نوشتن برنامه هم مي تونيد كل مشخصات سيستم رو بيينيد مثلا با دستور زير مشخصات پردازنده چاپ ميشه.

کد:
    cat /proc/cpuinfo
    اگر گوشي اندرويد داريد مي تونيد برنامه ترمينال رو نصب كنيد و با تايپ اين دستور مشخصات پردازنده گوشيتون رو با تمام جزئيات مشاهده كنيد.

25. کاربران : 7 تشکر کرده اند از شما pswin برای ارسال این پست سودمند:

نام
    سعید شریفیان

ممنون که کامل توضیح دادی
    در مورد ide منظور من هم همین بود منتها برای برنامه نویسی ویژوال گفتم باید حتما از این IDE ها استفاده بشه .
    اگر برنامه نويس باشيد بعد حدود يكي دو ماه كار با لينوكس حتي سراغ ويندوز هم نمي ريد و تازه مي فهميد كه با كامپيوترتون مي تونستيد چه كارهايي بكنيد كه از اونها قافل بوديد:
    طوری هست که از اینکه میبینید همه چی به همین سادگی تو ویندوز نیست خوشحال میشین !!! چون همه چی حساب و کتاب داره و شما دقیقا درک میکنید که داره چه اتفاقی میوفته ! در واقع تو ویندوز و لینوکس و ... همینه منتها تو ویندوز مخفیه و کاربر و برنامه نویس فقط 4 تا کلیک میکنه و هست !

در مورد نصب لینوکس که دوستان گفتن ،به نظر من ، بهتره با توجه به گستردگی مطالب ، به انجمنهای ایرانی لینوکس مراجعه بشه . چون این مطالب کاملا در اونجا توضیح داده شده . برای اوبونتو : انجمنهای فارسی اوبونتو - فهرست
    ویرایش توسط sigma-mx : 19-01-2013 در ساعت 15:52

27. تشکرها از این نوشته :

نام
    حسن معماری

Thumbs down

نقل قول نوشته اصلی توسط anonyjavad نمایش پست ها
    مجموعه کتاب های در مورد برنامه نویسی و ساختار مدارهای embedded هست و سایر موضوعات، درهم هست :
    ممنون
    در این مجموعه کتاب های خوبی بچشم میخورد
    با اینکه حجم آن بالاست (در حد یک dvd) ولی من دارم دانلودش میکنم که فکر کنم تا یکی دو روزه دیگه تمام بشه
    لذا اگر هر کدام را خواستید بگید من لینک دانلود آنرا اینجا قرار دهم

29. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما naatamam برای ارسال این پست سودمند:

عضو جدید
    نام
    حامد ذقاقی
    تشکر شده 48 بار در 18 پست

من فکر میکنم اگر توزیع لینوکسی رو که میخواهید باهاش کار کنید رو مشخص کنید یه کم راهنمایی‌ها راحتتر میشه.
    اگر تازه وارد هستید توزیعی رو انتخاب کنید که کاربران ایرانی بسیاری ازش استفاده میکنند که در صورت برخورد با مشکل راحتتر حل بشه مشکل های لینوکسی تون رو میتونید توی چت روم‌های IRC گروه‌های لینوکسی شهرها برطرف کنید. مثلا Tehran Linux Users Group

در مورد برنامه نویسی هم همونطور که دوستان گفتند بعد از یه مدت متوجه میشید که با یه ادیتور ساده و قوی هم میشه برنامه نوشت مثلا (http://www.sublimetext.com). اما تا زمانی که تازه کار هستید و البته حتی زمانی هم که حرفه ای شدید میتونید از این محیطها استفاده کنید:
    -- Eclipse CDT رو میتونید از این لینک بگیرید Eclipse CDT
    این محیط برای تازه کارها تقریبا خوبه بیشتر از این جهت که کاربرای زیادی باهاش کار میکنند و مشکلات احتمالی راحت قابل حل کردن هستند.

-- Qt Creator هم محیط خوبی است و با کتابخانه غنی Qt ارائه میشه و برای کسانی که به یه محیط کامل و جامع عادت کردند و دوست دارند همه چی همونجا پیدا بشه محیط خوبی هست ولی تعداد کاربرانی که ازش استفاده میکنند به مراتب کمتر از Eclipse هست میتونید از اینجا دانلودش کنید (http://qt.digia.com) البته یکی از مزیت های کتابخانه Qt اینه که برنامه نوشته شده رو میتونید توی لینوکس، ویندوز و مک هم بدون تغییر یا با کمترین تغییر کامپایل کنید و استفاده کنید.
    ویرایش توسط zaghaghi : 20-01-2013 در ساعت 10:46 دلیل: تصحیح لینک‌ها

31. کاربران : 6 تشکر کرده اند از شما zaghaghi برای ارسال این پست سودمند:

نام
    حسن معماری

نقل قول نوشته اصلی توسط AnonyJavad نمایش پست ها
    کتاب خیلی هست روی اینترنت در این مورد، قبلا یک سری شو آپلود کردم:
    http://www.4shared.com/folder/Z_08ldhP/Embedded.html
    اگه حوصله دارید خوب هاشو پیدا کنید به من هم اسمشو بگید ;)
    -----------
    این لینوکس برای cortex با بقیه آرم ها فقط سر کراس کامپایل فرق میکنه یا فرق دیگه هم داره؟
    سلام
    این فایل ها را من همشو دانلود کردم (در حدود 4.30 گیگ ) که از Embedded.part01.rar تا mbedded.part11.rar
    ولی گویا کامل نیست و باید فایل یا فایل های دیگری هم باشند که مجموعه کامل شود...
    لطفا" فایل های (mbedded.part12.rar , .... ) بعدی را هم لینکش را قرار دهید

33. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما naatamam برای ارسال این پست سودمند:

نام
    حسن معماری

نقل قول نوشته اصلی توسط zaghaghi نمایش پست ها
    -- Qt Creator هم محیط خوبی است و با کتابخانه غنی Qt ارائه میشه و برای کسانی که به یه محیط کامل و جامع عادت کردند و دوست دارند همه چی همونجا پیدا بشه محیط خوبی هست ولی تعداد کاربرانی که ازش استفاده میکنند به مراتب کمتر از Eclipse هست میتونید از اینجا دانلودش کنید (http://qt.digia.com) البته یکی از مزیت های کتابخانه Qt اینه که برنامه نوشته شده رو میتونید توی لینوکس، ویندوز و مک هم بدون تغییر یا با کمترین تغییر کامپایل کنید و استفاده کنید.
    سلام
    من فکر میکنم که Qt Creato بهتر و کامل تر باشه و در سیستم عامل های دیگر(شنیدم حتی اندروید) هم میشه برنامه را اجرا کرد.
    با توجه به شکل زیر کدام ورژن را پیشنهاد میدهید دانلود کنم (اونی که علامت زدم مد نظر من است)
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: QT.jpg
مشاهده: 341
حجم: 79.7 کیلو بایت  

35. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما naatamam برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند electera آواتار ها
    نام
    مصطفی
    تشکر شده 190 بار در 67 پست

صحبتهای جالبی شده که شخصا استفاده کردم، ممنون از همه دوستان.
    منم تجربیات شخصیم رو با دوستان به اشتراک میزارم تا نظرشون رو بدن:
    شخصا معتقدم یک مهندس نرم افزار یا کامپیوتر باید بتونه با زبانهای مختلف برنامه نویسی کار کنه و با سیستم عامل مختلف و زبانهای برنامه نویسی آشنا باشه و براساس نیاز روی مورد یا مواردی مسلط باشه.
    اما برای مهندسین الکترونیک این قضیه یکم متفاوته! چراکه این قشر به اندازه کافی با اصطلاحات و اصول مختلف درگیر هستند که سوئیچ روی موضوع جدید برای اونها ممکنه دشوار باشه چراکه هر شاخه از الکترونیک خودش دنیاییه.
    پیشنهادم به دوستان الکترونیک اینه که زیاد نباید درگیر جزئیات برنامه نویسی شد و باید بیشتر روی الگوریتم و خروجی مورد نیازمون برای پروژه متمرکز شد تا کارنهایی مطلوبیت خودش و هدف غایتش رو ازدست نده.
    فکر میکنم به همین خاطره که سازمانی بزرگ مثل ناسا از زبانی گرافیکی (G) یعنی labview برای رفع نیازهاش استفاده میکنه.
    چندماهه پیش خودم در این زمینه احساس نیاز کردم و به این نتیجه رسیدم برم سراغ زبانهایی که خروجی اونها در سیستم عامل های مختلف قابل استفاده باشه و گزینه مناسب رو qt دیدم، البته گزینه های بهتر هم وجود داره اما باتوجه به پیش زمینه خودم و محیط کامل و... این مورد بنظرم جالب بود.
    لینکهای مفید:
    فیلم های آموزشی برای qt: Index of /video/voidRealMs
    انجمن: انجمن گروه موج سازان - برنامه نویسی در محیط QT
    http://en.wikipedia.org/wiki/Qt_%28framework%29
    http://www.voidrealms.com/tutorials.aspx?filter=qt
    http://qt.digia.com/

37. کاربران : 6 تشکر کرده اند از شما electera برای ارسال این پست سودمند:

عضو جدید
    نام
    حامد ذقاقی
    تشکر شده 48 بار در 18 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط naatamam نمایش پست ها
    سلام
    من فکر میکنم که Qt Creato بهتر و کامل تر باشه و در سیستم عامل های دیگر(شنیدم حتی اندروید) هم میشه برنامه را اجرا کرد.
    با توجه به شکل زیر کدام ورژن را پیشنهاد میدهید دانلود کنم (اونی که علامت زدم مد نظر من است)
    ورژن ۵ تازه اومده و فکر نکنم مشکلی داشته باشه و اگر روی ویندوز برنامه نویسی انجام میدید همونی رو که مشخص کردید دانلود کنید. البته قبل از دانلود، مطالب مربوط به کراس کامپایل Qt رو هم مطالعه کنید (Qt 4.7: Cross-Compiling Qt for Embedded Linux Applications)

مطالعه این لینک هم ممکنه به درد بخور باشه: arm - Qt 4.8 Cross Compile for Embedded Linux using Linaro Toolchain from Windows - Stack Overflow

39. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما zaghaghi برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال

شخصا معتقدم یک مهندس نرم افزار یا کامپیوتر باید بتونه با زبانهای مختلف برنامه نویسی کار کنه و با سیستم عامل مختلف و زبانهای برنامه نویسی آشنا باشه و براساس نیاز روی مورد یا مواردی مسلط باشه.
    اما برای مهندسین الکترونیک این قضیه یکم متفاوته! چراکه این قشر به اندازه کافی با اصطلاحات و اصول مختلف درگیر هستند که سوئیچ روی موضوع جدید برای اونها ممکنه دشوار باشه چراکه هر شاخه از الکترونیک خودش دنیاییه.
    کلا همه علوم چه می خواد نرم افزار باشه یا الکترونیک به اندازه کافی ‍یچیده هستن. و مهندسین این دو نمی تونن بصورت تخصصی وارد رشته های مختلف بشن. مثلا هیچ وقت یه مهندس الکترونیک نمی تونه با یه مهندس کامپیوتر توی زمینه ای مثل برنامه نویسی رقابت کنه و یا برعکس

برای همین موضوع هم یکسری از رشته های مهندسی میانه وجود داره بشکلی که مهندسین اون رشته بتونن داخل هر دو حوزه وارد بشن. توی علوم مهندسی معمولا به عنوان معمار از اونها یاد میشه. یعنی کسی که معماری سیستم رو درست می کنه و بعد اون با توجه به اطلاعات داده شده مهندسین دو و یا چند رشته شروع به محاسبات مهندسی می کنن.

اصولا سیستم های الکترونیک دیجیتالی و سیستم های کامپیوتری مثل سخت افزار و نرم افزار باهم درگیر هستن و رشته ای که اینها رو به هم متصل میکنه بهش معماری سیستم های کامپیوتری میگن. حالا اگر بحث مکانیک و سیستم های آنالوگ هم باز بشه رشته مکاترونیک عرض ادب میکنه.

متاسفانه از اونجا که توی مملکت ما نه همکاری هست ونه حس همکاری و نه متخصص درست و حسابی همیشه این رشته ها جدا از هم می مونن. و نتیجه کار خوبی بیرون نمیاد.

مثلا همین الان بچه های تالاربا اینکه درگیر کار سیستمی هستند درگیر QT شدن که بیشتر یه کتابخونه UI هست. و در آینده شاید فقط ۱۰ درصد کارشون رو با QT انجام بدن. مشکل اینجاست که اینجایی ها اکثرا الکترونیک هستند و با حوزه نرم افزار آشنایی ندارند. و بر عکس

من فکر میکنم برای کار اصولی روی سیستم های embedded در مرحله اول باید کار سیستمی انجام داد. برای کار سیستمی هم برنامه نویس سیستمی لازمه. برنامه نویسی سیستمی هم توی لینوکس و اندروید به راحتی برنامه نویسی avr و یا دات نت نیست و جند زیر شاخه میشه:

۱. برنامه نویسی POSIX: استفاده از امکانات نرم افزاری سیستم های لینوکسی
    ۲. برنامه نویسی درایور: توسعه درایورهای مورد نیاز در لینوکس ( الان خود لینوکس یه رنج بزرگ رو ساپورت میکنه معمولا نیازی نیست مگر اینکه درایور جدید و یا مورد خاصی باشه.
    ۳. برنامه نویس هسته: توسعه، تغییر و یا خصوصی سازی در حیطه لینوکس ( مثلا نوشتن یه ماژول برای لینوکس و ... )
    ۴. برنامه نویس کتابخانه های جانبی مثل:

۱. برنامه نوییس OpenGL/OpenGL ES برای استفاده از قابلیت GPU پردازشگر ARM A10
    ۲. برنامه نویس OpenCV و .....

دقیقا اینکه چه تخصصی لازمه مربوط به پروژه هست و قبل از هر کاری ( حتی برنامه نویسی ) پیشنهاد می کنم که اول یه مقدار با خود لینوکس کار کنید و ببینید چه کارهایی میشه باهاش کرد و توی مرحله بعد اگر دیدن نیازهاتون حل نمیشه اونا رو مطرح کنید تا جایی که از دستمون بر بیاد راهنماییی کمک کنیم.

واقعیت اینه که این سیستم ها لینوکسی خیلی پیچیده تر و گسترده تر از اونی هستند که فکر می کنید. یعنی امکان نداره با گذاشتن یک کتاب مثل کتاب avr بتونید از حتی ۱۰ درصد امکاناتش سر در بیارید. چه برسه که بخوایید خبره شین و روی مباحثی مثل اینکه چی خوبه یا چی مناسب نیست بحث کنید.

شما داخل لینوکس بدون نوشتن برنامه c هم می تونید از طریق خط فرمان کل پایه های برد و یا جتی مواردی مثل usart و ... رو کنترل کنید.

41. کاربران : 11 تشکر کرده اند از شما pswin برای ارسال این پست سودمند:

صفحه 1 از 6 123456 آخرینآخرین