NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3695 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 4 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 61 به 80 از 110

موضوع: برنامه نویسی لینوکس برای cortex-a8

همکار silentshot آواتار ها
    نام
    مهندس رحمانی
    تشکر شده 170 بار در 83 پست

خب پس شد eclipse

یه سرچی زدم و فهمیدم که با زدن این 2 تا دستور تو ترمینال ، eclipse از مخازن دانلود می شه
    اولی برای هسته اکلیپس یا پلتفرمش و دومی هم برای نصب پلاگینش برای برنامه نویسی c و ++c

البته قبلش باید جاوا رو نصب کنید با این کد
    sudo apt-get install openjdk-7-jdk openjdk-7-jre

بعد

sudo apt-get install eclipse-platform

sudo apt-get install eclipse-cdt

(البته حجمی که دانلود می کنه نزدیک 700 مگه )

خب سعی می کنم از این به بعد کارامو با جزییات اینجا بزارم امیدوارم اساتیدم کمکمون کنن
    ویرایش توسط silentshot : 19-04-2013 در ساعت 23:42

2. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما silentshot برای ارسال این پست سودمند:

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

مدیرکل انجمنها Doloop آواتار ها
    نام
    حسين
    تشکر شده 3,086 بار در 1,371 پست

سلام

دوستان این اوبونتو که نسخه 13.04 اومده

کسی میدونه root password پیش فرض چیه ؟؟؟
    *** اللّهم عجّل لولیک الفرج ***

همکار افتخاری dariush_ab آواتار ها
    نام
    داریوش عباسی نژاد
    تشکر شده 1,810 بار در 1,064 پست

سلام

دوستان این اوبونتو که نسخه 13.04 اومده

سلام حسین آقای عزیز.
    فکر نکنم لازم باشه بدونید که پسورد پیش فرض چیه.
    اگر پسورد یک یوزر عادی رو دارید با اون وارد شوید و سپس هر پسوردی که دوست دارید برای root بگذارید.
    کد:

sudo passwd

6. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 4 بار در 4 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط pswin نمایش پست ها
    کلا همه علوم چه می خواد نرم افزار باشه یا الکترونیک به اندازه کافی ‍یچیده هستن. و مهندسین این دو نمی تونن بصورت تخصصی وارد رشته های مختلف بشن. مثلا هیچ وقت یه مهندس الکترونیک نمی تونه با یه مهندس کامپیوتر توی زمینه ای مثل برنامه نویسی رقابت کنه و یا برعکس

برای همین موضوع هم یکسری از رشته های مهندسی میانه وجود داره بشکلی که مهندسین اون رشته بتونن داخل هر دو حوزه وارد بشن. توی علوم مهندسی معمولا به عنوان معمار از اونها یاد میشه. یعنی کسی که معماری سیستم رو درست می کنه و بعد اون با توجه به اطلاعات داده شده مهندسین دو و یا چند رشته شروع به محاسبات مهندسی می کنن.

اصولا سیستم های الکترونیک دیجیتالی و سیستم های کامپیوتری مثل سخت افزار و نرم افزار باهم درگیر هستن و رشته ای که اینها رو به هم متصل میکنه بهش معماری سیستم های کامپیوتری میگن. حالا اگر بحث مکانیک و سیستم های آنالوگ هم باز بشه رشته مکاترونیک عرض ادب میکنه.

متاسفانه از اونجا که توی مملکت ما نه همکاری هست ونه حس همکاری و نه متخصص درست و حسابی همیشه این رشته ها جدا از هم می مونن. و نتیجه کار خوبی بیرون نمیاد.

مثلا همین الان بچه های تالاربا اینکه درگیر کار سیستمی هستند درگیر QT شدن که بیشتر یه کتابخونه UI هست. و در آینده شاید فقط ۱۰ درصد کارشون رو با QT انجام بدن. مشکل اینجاست که اینجایی ها اکثرا الکترونیک هستند و با حوزه نرم افزار آشنایی ندارند. و بر عکس

من فکر میکنم برای کار اصولی روی سیستم های embedded در مرحله اول باید کار سیستمی انجام داد. برای کار سیستمی هم برنامه نویس سیستمی لازمه. برنامه نویسی سیستمی هم توی لینوکس و اندروید به راحتی برنامه نویسی avr و یا دات نت نیست و جند زیر شاخه میشه:

۱. برنامه نویسی POSIX: استفاده از امکانات نرم افزاری سیستم های لینوکسی
    ۲. برنامه نویسی درایور: توسعه درایورهای مورد نیاز در لینوکس ( الان خود لینوکس یه رنج بزرگ رو ساپورت میکنه معمولا نیازی نیست مگر اینکه درایور جدید و یا مورد خاصی باشه.
    ۳. برنامه نویس هسته: توسعه، تغییر و یا خصوصی سازی در حیطه لینوکس ( مثلا نوشتن یه ماژول برای لینوکس و ... )
    ۴. برنامه نویس کتابخانه های جانبی مثل:

۱. برنامه نوییس OpenGL/OpenGL ES برای استفاده از قابلیت GPU پردازشگر ARM A10
    ۲. برنامه نویس OpenCV و .....

دقیقا اینکه چه تخصصی لازمه مربوط به پروژه هست و قبل از هر کاری ( حتی برنامه نویسی ) پیشنهاد می کنم که اول یه مقدار با خود لینوکس کار کنید و ببینید چه کارهایی میشه باهاش کرد و توی مرحله بعد اگر دیدن نیازهاتون حل نمیشه اونا رو مطرح کنید تا جایی که از دستمون بر بیاد راهنماییی کمک کنیم.

واقعیت اینه که این سیستم ها لینوکسی خیلی پیچیده تر و گسترده تر از اونی هستند که فکر می کنید. یعنی امکان نداره با گذاشتن یک کتاب مثل کتاب avr بتونید از حتی ۱۰ درصد امکاناتش سر در بیارید. چه برسه که بخوایید خبره شین و روی مباحثی مثل اینکه چی خوبه یا چی مناسب نیست بحث کنید.

شما داخل لینوکس بدون نوشتن برنامه c هم می تونید از طریق خط فرمان کل پایه های برد و یا جتی مواردی مثل usart و ... رو کنترل کنید.
    QT كامپايلر نيست يه فريم ورك يا SDK هست. تقريبا GNU compilers از جمله gcc كامپايلر تمام زبانها رو فراهم ميكنه و ميشه هم براي اندرويد و هم لينوكس و هم آرم و هم x86 و چندين معماري ديگه باهاش برنامه نوشت.
    qt: فریم ورک هست
    qt-creator: محیط توسعه هست
    eclipse: محیط توسعه هست.
    gcc: کامپایلر c هست.

فریم ورک qt چه کارهایی انجام میده؟
    بیشتر از هر چیزی یکسری توابع و امکانات رو برای برنامه نویسی ui فراهم میکنه اما امکانات دیگه ای رو هم برای کار با پایگاه داده و ... فراهم میکنه.

با qt چه کارهایی نمیشه کرد:
    بطور خلاصه کارهای زیادی. اما اگر به مبحث ما مربوط باشه:
    ۱. کار با GPIO
    ۲. کار با پورتهای خاص
    ۳. کارهای سیستمی تحت لینوکس

پس چطور اینکارها رو باید انجام بدم:
    qt یه فریم ورک ناتیو هست. یعنی هر کاری رو که نمی تونید باهاش انجام بدید، می تونید برای اونکار از مابقی کتابخونه های ناتیو استفاده کنید.

کتابخونه های ناتیو چی هستن:
    زبان C علاوه بر قدرتش ، کتابخونه هایی ( مجموعه توابع و ...) داره که شهرت زیادی دارن از جمله اونها:
    ۱. OpenGL: برای گرافیک سه بعدی و دو بعدی
    ۲. DirectX: برای گرافیک سه بعدی
    ۳. OpenAL: برای صدای سه بعدی
    ۴. GTK/GTK+, wxwidgets و ... : برای ui
    ۵. OpenCL: برای محاسبات توزیعی نا همگن
    ۶. OpenMP: برای چند پردازندگی و چند هسته ای کردن یه برنامه
    ۷. DevIL: برای کار با تصویر ( از جمله بار گذاری و ذخیره و تغییر )
    ۸. OpenCV: برای پردازش تصویر
    ۹. کتابخونه های مرتبط با sql-lite و mysql و ... : برای کار با پایگاه داده ها
    ۱۰. و ...

تقریبا برای هر کاری یکسری کتابخونه وجود داره. به غیر از کتابخونه های یکسری API هم از جمله POSIX و Win32API وجود داره که از اونها برای کارهای سیستمی و برقراری ارتباط با لینوکس استفاده میشه.

چه کارهایی میشه با eclipse و qt-creator کرد:
    فقط تایپ متن برنامه و یا ادیت یه منوی گرافیکی. این ابزارها در ماکزیمم حالت امکان برقراری ارتباط شما با کامپایلر رو فراهم می کنن. یعنی چی؟
    یعنی اگر دکمه کامپایل رو داخلشون زدین کامپایلر (توی این مورد GCC ) رو فراخوانی می کنن.

بدون eclipse و qt-creator میشه کار کرد؟
    بله. تقریبا حرفه ای هاسعی می کنن از این ابزارها استفاده نکند.
    دوستان
    به نظر من اول از همه لینوکس رو درست و حسابی یاد بگیرید بعدش کم کم متوجه میشید که باید چه جوری برنامه نویسی و ... انجام بدید. شما همین الان هم بشینید لینوکس رو یاد بگیرید یه شیش هفت ماه کار دارید ( تازه اگر بکوب اینکار رو بکنید ). لینوکس یه سیستم عامل حرفه ای هست و کار باهاش مثل ویندوز نیست. من نمی دونم چه شکلی می خواید بدون اینکه لینوکس رو یاد بگیرید براش برنامه بنویسید. این مثل این میمونه که شما بدون اینکه بخواید avr رو یاد بگیرید باهاش کارهای صنعتی تولید کنید.

یه مورد دیگه که هستش، برنامه نویسی لینوکس کلا متفاوت با اون چیزی هست که فکر می کنید. این شکلی نیست که یه چیز رو انتخاب کنید و یاد بگیرید و تموم شه بتونید از برد کار بکشین. وقتی وارد حیطه سیستم عامل شدید میشید یکی از هزاران برنامه نویسی که دارن مثلا برای بازار PC برنامه تولید می کنن ( یکی گیم میسازه یک دیتابیس و هر کدوم تخصص خودشون رو دارن‌). دیگه شما وارد حیطه حرفه ای برنامه نویسی میشید که این حیطه اینقدر پیچیده هست که خود کسایی که کامپیوتر هم خوندن توش گیر میکنن.

نمی خوام ضد حال بزنم اما با توجه به وضعی که دارم می بینم اکثر دوستان به مشکلات جدی توی کار با این برد بر میخورن. من فکر می کنم به جزء یه عده کم چند نفری کسه دیگه ای نتونه با این برد حداقل در سطح تجاری کار کنه.
    دوست عزیز خیلی از سوالایی که خیلی وقت بود دنبال جوابش میگشتم رو شما جواب دادید .

من فقط با محیط گرافیکی مینت کار کردم و بس .

دلیل علاقم به لینوکس دو تاس
    اونی که الان دنبالشم اینه که بتونم رو ARM لینوکسی داشته باشم که تنها امکاناتی که میخوام داشته باشه ( امکانات اضافی کامپایل نشن ) و همچنین بتونم از همه ی امکانات ARM تو محیط لینوکس استفاده کنم - و بتونم محیط گرافیکی برا برنامه هایی که مینویسم ایجاد کنم ( میدونم این بخش با اوپن جی ال قابل اجراست ) .

الان سوال من اینه که :
    میدونم لینوکس دستورات و فرمان هایی مخصوص به خودش داره - حالا تا چند درصد این دستورات رو باید بدونم تا بتونم شخصی سازی هسته - کامپایل هسته - اضافه کردن قطعات جانبی -درایور نویسی - رابط کاربری و ... رو انجام بدم ؟ و اصلا اینکه به جای این دستورات نمیشه از زبان سی استفاده کرد ؟

سوال دوم اینه که :
    من آخرین بار تو محیط Code Blocks تو ویندوز برنامه نوشتم . همونطور که میدونید کامپایلرش GCC هست .
    ولی اصلا از این کار راضی نیستم و میخوام با ادیتور معمولی برنامه بنویسم و با لینک کردن و نوشتن میک فایل کامپایل و دیباگ رو انجام بدم .

شما رو به خدا کمکم کنید
    ویرایش توسط goldperson : 26-07-2013 در ساعت 20:14

کاربر فعال
    تشکر شده 161 بار در 54 پست

میدونم لینوکس دستورات و فرمان هایی مخصوص به خودش داره - حالا تا چند درصد این دستورات رو باید بدونم تا بتونم شخصی سازی هسته - کامپایل هسته - اضافه کردن قطعات جانبی -درایور نویسی - رابط کاربری و ... رو انجام بدم ؟ و اصلا اینکه به جای این دستورات نمیشه از زبان سی استفاده کرد ؟
    برای نوشتن برنامه عادی می تونید از QT و یا POSIX و کتابخونه های دیگه استفاده کنید. من یقین دارم QT می تونه تمامی نیازهای شما رو تو زمینه برنامه های کاربردی فراهم کنه.

برای برنامه نویسی هسته هم حتما باید با توابع هسته کار کنید که کار ساده ای نیست. قبل از اون باید حتما خود لینوکس و بعد برنامه نویسی POSIX رو یادبگیرید. که خودش مدت زمان زیادی رو لازم داره. و زبان تمامی اینها هم همون C/C++ هست.

من آخرین بار تو محیط Code Blocks تو ویندوز برنامه نوشتم . همونطور که میدونید کامپایلرش GCC هست .
    ولی اصلا از این کار راضی نیستم و میخوام با ادیتور معمولی برنامه بنویسم و با لینک کردن و نوشتن میک فایل کامپایل و دیباگ رو انجام بدم .
    من سوالتون رو متوجه نشدم. اما خب ادیتورهای زیادی داخل لینوکس موجود هست:

ادیتورهای محیط متنی
    ۱. vi
    2. vim
    3. nano

ادیتورهای محیط گرافیکی:
    1. gedit
    2. emacs
    و ....

و در مورد نوشتن Makefile هم باید مطالعه کنید. چندان هم ساده نیست. مخصوصا برای پروژه های پیچیده

از جمله دیباگر ها هم میشه به موارد زیر اشاره کرد:
    ۱. gdb
    2. ddd
    و ...

گزینه های برنامه نویسی داخل لینوکس خیلی زیاده

9. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما pswin برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال

همون پسوردی هست که زمان نسب می دید. در برخی از زیر توزیع ها مثل backtrack پسورد toor هست.

اگر پسورد یک یوزر عادی رو دارید با اون وارد شوید و سپس هر پسوردی که دوست دارید برای root بگذارید.
    برای این حالتم پسورد یوزر root لازمه

11. تشکرها از این نوشته :

کاربر فعال

(البته حجمی که دانلود می کنه نزدیک 700 مگه )
    می تونید از مخازن یکسری داونلودش کنید و بعدا به کمک دستور dpkg نصبش کنید. لازم نیست هر دفعه دریافتش کنید.

خب سعی می کنم از این به بعد کارامو با جزییات اینجا بزارم امیدوارم اساتیدم کمکمون کنن
    eclipse بصورت پیش فرض با جاوا کار میکنه. بعد از نصب اون باید یه افزونه C که اسمش cdt هست رو نصب کنید. ضمننا لازم نیست بسته های openjdk-7-jdk openjdk-7-jre رو بصورت جدا نصب کنید. اگر لازم باشه خود برنامه apt براتون دریافت و نصب میکنه. ‍پس مراحل رو بصورت زیر دنبال کنید:

کد:
    sudo apt-get install eclipse eclipse-cdt
    بعدش هم می تونید از طریق ترمینال و یا شل گرافیکی eclipse رو اجرا کنید:
    کد:
    $ eclipse&
    علامت & میگه eclipse رو پشت صحنه اجرا کن و بعد از اجرا منتظر خاتمه برنامه نشو و کنترل رو فورا دباره به ترمینال برگردون. و $ هم همون اعلان شل سیستم هست.

13. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما pswin برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 4 بار در 4 پست

برای نوشتن برنامه عادی می تونید از qt و یا posix و کتابخونه های دیگه استفاده کنید. من یقین دارم qt می تونه تمامی نیازهای شما رو تو زمینه برنامه های کاربردی فراهم کنه.

برای برنامه نویسی هسته هم حتما باید با توابع هسته کار کنید که کار ساده ای نیست. قبل از اون باید حتما خود لینوکس و بعد برنامه نویسی posix رو یادبگیرید. که خودش مدت زمان زیادی رو لازم داره. و زبان تمامی اینها هم همون c/c++ هست.

من سوالتون رو متوجه نشدم. اما خب ادیتورهای زیادی داخل لینوکس موجود هست:

ادیتورهای محیط متنی
    ۱. Vi
    2. Vim
    3. Nano

ادیتورهای محیط گرافیکی:
    1. Gedit
    2. Emacs
    و ....

و در مورد نوشتن makefile هم باید مطالعه کنید. چندان هم ساده نیست. مخصوصا برای پروژه های پیچیده

از جمله دیباگر ها هم میشه به موارد زیر اشاره کرد:
    ۱. Gdb
    2. Ddd
    و ...

گزینه های برنامه نویسی داخل لینوکس خیلی زیاده
    دوست عزیز ابتدا تشکر میکنم از پاسختون

یعنی دستوراتی که تو خط فرمان لینوکس هم تایپ میشن به زبان c هستن ؟

همونطور که گفتم من فقط با قسمت گرافیکی مینت کار کردم . که کار کردن یا نکردن با اون فکر نکنم هیچ ربطی به یاد گرفتن لینوکس داشته باشه . پس من صفر کیلومترم .
    خواهشا یه سری منابع آسون معرفی کنید که بتونم قدم به قدم یاد بگیرم . خودم هرچی پیدا کردم به زبان انگلیسی بوده و اونقد هم بد نو.شته بود که حتی خود انگلیسی زبان ها هم دادشون در اومده بود .

کتاب فارسی میخوام که مبنای درسش هسته لینوکس باشه نه توزیع های مختلف .

علاوه بر معرفی منابع لطفا بفرمایید که به ترتیب چه چیزهایی رو باید یاد بگیرم .

بینهایت ممنونم .

کاربر فعال

یعنی دستوراتی که تو خط فرمان لینوکس هم تایپ میشن به زبان c هستن ؟
    تمامی دستورهایی که توخط فرمان تایپ میشن برنامه هستند. که معمولا در آدرس های زیر قرار دارند:

کد:
    /bin/
    /usr/bin
    /sbin
    البته 99 درصد این برنامه ها با زبان C نوشته شدند.

خواهشا یه سری منابع آسون معرفی کنید که بتونم قدم به قدم یاد بگیرم . خودم هرچی پیدا کردم به زبان انگلیسی بوده و اونقد هم بد نو.شته بود که حتی خود انگلیسی زبان ها هم دادشون در اومده بود .
    منبع زبان فارسی مناسبی وجود نداره و همه اونها ایراداتی دارن. اما کتاب Linux+ ( سطح یک و دو و مدیریت شبکه ) از انتشارات دیباگران تهران برای شروع بد نیست.

علاوه بر معرفی منابع لطفا بفرمایید که به ترتیب چه چیزهایی رو باید یاد بگیرم .
    این دقیقا مربوط به اینه که شما چه کاری می خواید با لینوکس انجام بدید. بعضی ها برای سیستم های embedded لازمش دارن ( مثل خیلی از بچه های این فروم ) برخی دیگه مدیریت شبکه و هاست اینها می خوان انجام بدن و .... .

خب اما همگی قبل از هر کاری باید درست و حسابی لینوکس یاد بگیرند. مخصوصا خط فرمان. بعد از اینکه شروع به یادگیری کردید کم کم می تونید خودتون گام های بعدی رو متوجه بشید. من با دوستان دانشگاهیم حدود دو ماه هر هفته دو روز کار کردم و الان متوجه شدم که خودشون دارن خیلی از مسائل رو هندل می کنن.

16. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما pswin برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 4 بار در 4 پست

تمامی دستورهایی که توخط فرمان تایپ میشن برنامه هستند. که معمولا در آدرس های زیر قرار دارند:

کد:
    /bin/
    /usr/bin
    /sbin
    البته 99 درصد این برنامه ها با زبان C نوشته شدند.

منبع زبان فارسی مناسبی وجود نداره و همه اونها ایراداتی دارن. اما کتاب Linux+ ( سطح یک و دو و مدیریت شبکه ) از انتشارات دیباگران تهران برای شروع بد نیست.

این دقیقا مربوط به اینه که شما چه کاری می خواید با لینوکس انجام بدید. بعضی ها برای سیستم های embedded لازمش دارن ( مثل خیلی از بچه های این فروم ) برخی دیگه مدیریت شبکه و هاست اینها می خوان انجام بدن و .... .

خب اما همگی قبل از هر کاری باید درست و حسابی لینوکس یاد بگیرند. مخصوصا خط فرمان. بعد از اینکه شروع به یادگیری کردید کم کم می تونید خودتون گام های بعدی رو متوجه بشید. من با دوستان دانشگاهیم حدود دو ماه هر هفته دو روز کار کردم و الان متوجه شدم که خودشون دارن خیلی از مسائل رو هندل می کنن.
    بسیار ممنونم
    پس پیشنهادتون اینه که برای برنامه نویسی با qt کار کنم . و ابتدا شروع به یادگیری دستورات لینوکس کنم .
    اونطوری که من متوجه شدم از فصل 13 به بعد این کتاب که معرفی کردید مربوط به مباحث شبکه میشه .
    کدوم توزیع از لینوکس رو برای یادگیری خط فرمان پیشنهاد میکنید ؟ همچنین کدوم نسخه ( Gnome , KDE , LXDE ,XFCE ) ؟
    نصب کنم بهتره یا از wmware تو ویندوز استفاده کنم ؟
    با تشکر فراوان
    ویرایش توسط goldperson : 28-07-2013 در ساعت 11:58

کاربر فعال

سلام

پس پیشنهادتون اینه که برای برنامه نویسی با qt کار کنم . و ابتدا شروع به یادگیری دستورات لینوکس کنم .
    قبل از هر کاری خود لینوکس رو یاد بگیرید.

اگر برنامه GUI دار و یا برنامه دیتابیس و مثل اون میخوایید طراحی کنید از QT استفاده کنید.

اونطوری که من متوجه شدم از فصل 13 به بعد این کتاب که معرفی کردید مربوط به مباحث شبکه میشه .
    مطالب ابتدایی نظیر اتصال به شبکه و ... هست.

کدوم نسخه از لینوکس رو برای یادگیری خط فرمان پیشنهاد میکنید ؟
    معمولا همه یکی هستند فرق خاصی وجود نداره. اما دو توزیع اصلی فدورا و دبین وجود داره که نحوه کانفیگ اونها فرق میکنه. لینوکس ابونتو یکی از زیر توزیع های دبین هست که کار باهاش خیلی ساده هست و مینت هم مثل اوبنتو زیر توزیع دبین بشمار میره.

نصب کنم بهتره یا از wmware تو ویندوز استفاده کنم ؟
    بهتره برای اولین بار رو vmware بزنید اگر cpu شما corei باشه از vmx ساپورت میکنه که باعث میشه سرعت vmware هم خوب باشه

19. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما pswin برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 4 بار در 4 پست

با سلام مجدد و عرض تشکر فراوان

من توزیع فدورا رو انتخاب کردم ولی نمیدونم کدوم نسخه ( Gnome , KDE , LXDE ,XFCE ) ؟

اگر برنامه GUI دار و یا برنامه دیتابیس و مثل اون میخوایید طراحی کنید از QT استفاده کنید.
    من قصدم اینه که بتونم از تمام پورت ها و امکانات ARM تو محیط Linux استفاده کنم و در درجه بعد برم سراغ مباحث گرافیکی . مثلا بتونم از USB یا USB OTG یا LCD یا ADC و ... تو لینوکس استفاده کنم و در درجه بعد به سراغ نوشتن یه واسط گرافیکی برم ( یا به قولی : ابتدا بتونم درایور نویسی کنم بعد برم سراغ برنامه نویسی برای گرافیک و غیره - البته نمیدونم منظورم رو خوب بیان کردم یا نه ) .

بهتره برای اولین بار رو vmware بزنید اگر cpu شما corei باشه از vmx ساپورت میکنه که باعث میشه سرعت vmware هم خوب باشه
    CPU من Core 2 Quad هست کفایت میکنه برای Wmware ؟

ممکنه یه فروم تخصصی و حرفه ای برای لینوکس معرفی کنید ؟

.
    ویرایش توسط goldperson : 29-07-2013 در ساعت 12:57

کاربر فعال

ممکنه یه فروم تخصصی و حرفه ای برای لینوکس معرفی کنید ؟
    TECHNOTUX - مرجع فارسی لینوکس • صفحه فهرست

CPU من Core 2 Quad هست کفایت میکنه برای Wmware ؟
    بله

من قصدم اینه که بتونم از تمام پورت ها و امکانات ARM تو محیط Linux استفاده کنم و در درجه بعد برم سراغ مباحث گرافیکی . مثلا بتونم از USB یا USB OTG یا LCD یا ADC و ... تو لینوکس استفاده کنم و در درجه بعد به سراغ نوشتن یه واسط گرافیکی برم ( یا به قولی : ابتدا بتونم درایور نویسی کنم بعد برم سراغ برنامه نویسی برای گرافیک و غیره - البته نمیدونم منظورم رو خوب بیان کردم یا نه ) .
    میتونی اینکار رو هم بکنی. اما از من گفتن راه رو داری برعکس میری

22. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 2 بار در 2 پست

سلام
    میشه لطفا یکی کمک کنه بگه چجوری میتونم با کوبی یک led چشمک زن درست کنم
    منظورم کار با پورت ها است
    البته با زبان c++

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 2 بار در 2 پست

ایا میشه روی اوبونتو کوبی2
    متلب نصب کرد؟

تازه وارد
    تشکر شده 7 بار در 2 پست

سلام
    من مهندس نرم افزار هستم و تازه یه کوبی برد2 خریدم و اومدم اینجا
    جالب بود برام چون من چندین سال هست با لینوکس کار می کنم و در حال حاضر لینوکس کلیه چیزی که از کامپیوترم می خوام جواب می ده و اصلا ویندوز روی لپ تاپم ندارم فقط تو virtual box یه xp نصب کردم و بندرت روشنش می کنم بحثهایی که اینجا مطرح شده بود بیشتر در مورد لینوکس و برنامه نویسی لینوکس بود که لازمه یه کم توضیح بدم
    لینوکس یه سیستم عامل نیست بلکه فقط کرنل سیستم عامله که توسط لینوس تروالدز بعد از ایجاد پروژه گنو توسط ریچارداستالمن و توسط ابزارهای اون نوشته شد و به سیستم عامل به وجود اومده از ابزارهای گنو و کرنل لینوکس می گند گنو لینوکس که معمولا به اختصار و اشتباها لینوکس گفته می شه هدف از ایجاد پروژه گنو که مخفف GNU Not Uinx هست ایجاد سیستم عاملی شبیه یونیکس ولی آزاد بود به همین دلیل این سیستم عامل خیلی شبیه یونیکس هست همون طور که می دونید کرنل سیستم عامل مکینتاش هم یونیکس هست
    اگر بخوایید یه توزیع ساده گنو لینوکس ایجاد کنید حداقل باید 50 نرم افزار را کامپایل و toolchian کنید که یکیش لینوکس هست
    از جمله نرم افزارهایی که هنگام تولچین کردن مورد نیاز هست کامپایلر گنو یا همون gcc هست که در ابتدای تولید مخفف Gnu C Compiler بود و در حال حاضر مخفف Gnu Collection Compiler هست که از زبان های برنامه نویسی جاوا فورتن ایدا و سی و سی++ پشتیبانی می که و کد ماشین بیش از 40 سخت افزار مختلف از جمله arm و avr را تولید می کنه این کامپایلر برای ویندوز تحت عنوان mingw موجود هست
    این که پرسیده شد توی ترمینال لینوکس با سی برنامه می نویسند باید بگم ترمینال که به آن شل یا پوسته می گند در واقع واسطی هست بین کاربر و کرنل سیستم عامل و مستقیما با سیستم کال های لینوکس درگیر هست در این خصوص هم لینوکس شل های مختلفی را پشتیانی می کنه که معروف ترین آن های ba شل یا bash هست که توی لینوکس بیشتر استفاده می شود شل های دیگه ای هم داریم مثل aشل که توی آندروید استفاده می شه یا z شل که توی مکینتاش و یا c شل که بیشتر کد نویسیش شبیه c هست یا tc شل بنابراین می تونید توی لینوکس تمام این شل ها را داشته باشید و روی هرکدوم در محیط ترمینال سوییچ کنید یا پیش فرض هر کاربر را یه شل قرار بدید
    در خصوص برنامه نویسی زبان هایی برنامه نویسی به دو دسته تقسیم می شوند
    یک مفسری مثل perl php python
    و زبان های کامپایلری مثل c pascal
    زبانهایی هم مثل جاوا هستند که هردوتای اینا هستند یعنی کد را به زبان میانی کامپایل می کنند و زمان اجرا کد میانی را به زبان ماشین ترجمه می کنند
    هر زبان قابلیت خودش را داره و برای هدفی ساخته شده مثلا زبان c را طوری ساختند که دست برنامه نویس باز باشه کاری که توی C# یا جاوا نمی تونید انجام بدید مثل دسترسی مستقیم به حافظه و اسمبلی توی برنامه و خود کامپایل این زبان ها حافظه را مدیریت می کنند ونیاز نیست شما حافظه گرفته شده را آزاد کنید و خود این زبان ها مدیریت می کنند اما قابلیت شی گرایی بالایی دارند چیزی که توی c نیست و در واقع توی c++ اضافه شده و همچنین سرعت بالاتر کد های c++ نسبت به جاوا به دلیل ایجاد کد native و نداشتن واسط میانی
    توی لینوکس به همه این زبانها می تونید برنامه بنویسید و تقریبا همه کامپایلر ها نسخه لینوکس دارند کما اینکه اکثر اونها ابتدا برای لینوکس اومدند بعد برای ویندوز مثل gcc که متن باز هست یا perl php phyton که اسکریپتی هستند و بیشتر برای برنامه های تحت شبکه و وب استفاده می شند
    کیوت (QT) در واقع یک هک برای c++ هست که برای نوشتن برنامه گرافیکی با c++ به وجود اومد و در حال حاضر و در حاضر هدفی که دنبال می کنه مولتی پلفرم هست و در این خصوص در حال رقابت با جاوا هست
    در واقع کیوت تشکیل شده از یه کامپایلر کوچک به اسم moc یا meta object compiler و کتابخانه کامل و قوی c++ و به خودی خود کامپایلری برای کامپایل کد c++ ندارد می تونید برای کامپایل از کامپایلر gcc و یا microsoft vitual c++ استفاده کنید و یا کامپایلر های دیگر c++مثل LCC در حال حاضر کیوت ۵ بهینه شده برای استاندار c++11 که سرعت بهتری دارد کتابخانه های کیوت خیلی شبیه جاوا پیاده سازی شده و حتی نرم افزارهایی وجود داره که می تونید از این کتابخانه های در زبان های برنامه نویسی دیگه استفاده کنید مثل jambi که برای استفاده از کیوت توی جاوا درست شده یا pyqt که برای استفاده کیوت در پایتون طراحی شده است کیوت یه زبان توصیفی جدید به وجود آورده به نام QML که برپایه جاوا اسکریپت است و امکان طراحی فرم های زیبا را فراهم می کنه از کتابخانه های کیوت می توان در IDE های مختلفمثل netbeans eclips emacs virtual studio و.... استفاده کرد که پیشنهاد می شه از qt-creator که مخصوص استفاده از کیوت طراحی شده استفاده کنید من برای دوستانی که رشته الکترونیک هستند و میخوان یک زبان برنامه نویسی شروع کنند پیشنهادم کیوت هست به چند دلیل
    1- پیش زمینه ای که در دانشگاه از زبان برنامه نویسی c دارند و واحدش را پاس کردند
    2- سرعت بالاتر
    3- مولتی پلتفرم بودن و پرتابل بودن برنامه
    4- قابلیت استفاده در همه جا یک بار بنویس همه جا اجرا کن شبیه شعار جاوا
    5- بزرگ بودن کتابخانه ها و تابع های آماده کیوت که تقریبا اکثر نیاز ها را پشتیبانی می کنه
    6- زیاد بودن کد های و کتابخانه های متن باز به زبان c++ که با این برنامه لینک می شند مثل opencv box2d botan و...
    البته توی لینوکس می شه با کامپایلر FPC و محیط lazarus به زبان پاسکان برنامه نوشت مثل دلفی و یا با محیط توسعه mono به زبان C# و یا حتی به راحتی از زبان های اسکریپتی استفاده کرد اما من به شخصه کیوت را ترجیح می دم و دو ماهی هست دارم با اون برنامه نویسی را شروع کردم و راضی هستم و هدف ام هم برنامه نویسی موبایل بوده که به خاطر تست نرم افزار هام یه برد کوبی2 خریدم چون می خواستم هم لینوکس روش نصب کنم هم سیستم عامل های لینوکسی موبایل مثل meego tizen ubuntu و آندروید که هنوز توی پرگرام کردن یکیش موندم کسی هم نیست یه راهنمایی درست درمون کنه پشتیانیش خیلی ضعیه کاش raseberry گرفته بودم

26. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما reza1 برای ارسال این پست سودمند:

مدیرکل سایت kavir آواتار ها
    نام
    زارعی
    تشکر شده 5,684 بار در 1,801 پست

reza1@
    به جای این همه تفسیر یه سر به wiki.iranmicro.ir بزنید نحوه نصب لینوکس با نرم افزار phoenixsuit گفته شده همون ورژن بالای live suit هست نصبش کمتر از 5 دقیقه روی نند صورت میگیره در تاپیک قبلی که ایجاد کردین نوشتم براتون
    این سوالات تکراری هست ولطفا از ایجاد تاپیک جدید در بخش ویکی سرچ کنید و raspberry هم داریم و در بخش های مختلف از لحاظ سخت افزاری بررسی شده و دیگه بررسی نمیکنیم
    کویر ویدئو راه اندازی شد

اگر چه دیر ولی برگشتم به جمع دوستان قدیمی....

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 4 بار در 4 پست

سلام مجدد
    چند سوال دارم :

1.
    Cross Compile بدون استفاده از IDE ها یی مثل QT یا Eclipse و تنها با استفاده از کامپایلر GCC و Command Line خود لینوکس امکان پذیر نیست ؟
    قصدم اینه که تا حد امکان به IDE وابسته نباشم .

2.
    منظور از اصطلاح scratch در سیستم های Embedded چیست ؟
    "you learn how to build everything you need for an embedded project from scratch"

3.
    ممکنه در مورد Toolchain توضیح بدید ؟

تازه وارد
    تشکر شده 7 بار در 2 پست

1- امکان پذیر هست ولی استفاده از IDE ها به سرعت کد نویسی کمک می کنند و خود IDE ها کد را برای کامپایل به کامپایل تعریف شده توشون ارجاع می دند می تونید از دستور man gcc یا برای cpp از دستور man g++ توی ترمینال لینوکس راهنماش و پارامتر های را ببینید
    2- اصطلاح scratch یعنی از ابتدا منظور ساخت یه توزیع Embedded از ابتدا هست که توی توزیع های دستکتاپی این سایت آموزش کاملی داره Welcome to Linux From Scratch! توی توزیع های embedded هم فکر می کنم پروژه yocto توی این زمینه داره کار می کنه Yocto Project | Open Source embedded Linux build system, package metadata and SDK generator

3- همانطور که می دونید توی سیستم عامل کتابخانه های نرم افزار به دلیل متن باز بودن به صورت اشتراکی استفاده می شه و حتی برای نصب یه نرم افزار توی لینوکس اگه دیده باشید کلی کتابخانه های مختلف پیشنیاز داره برای درست کردن یک توزیع جدید لینوکس فقط کرنل نیست که باید کامپایل بشه و حدود 60 ابراز مختلف باید نصب بشه و کنار هم قرار بگیره که هرکدوم تنظیمات و کانفیگ های خاص خودشو داره به کنار هم گذاشتن این کد های مختلف و کامپایل کردن و تنظیم کردنشون برای کار مشخص toolchian می گند

فکر نمی کنم کار درستی باشه برای درست کردن ماشین بخوایید چرخ را از ابتدا اختراع کنید
    می تونید به راحتی از توزیع های سبک و بهینه شده برای بردتون استفاده کنید

30. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما reza1 برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال

2- یعنی از صفر

32. تشکرها از این نوشته :

صفحه 4 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین