NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3685 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 3 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 41 به 60 از 110

موضوع: برنامه نویسی لینوکس برای cortex-a8

کاربر دائمی
    تشکر شده 128 بار در 102 پست

راستش یکمی برام عجیبه . اینکه دوستان برای خودشون هدف مشخص نمیکنند و این بازار هست که واسشون هدفگذاری (اونهم کوتاه مدت و اغلب احتمالا بی نتیجه) انجام میده!
    یکروز AVR میاد همه جمع میشند که اون رو یاد بگیرند چند ماه بد مثلا ARM میاد و دوباره سیر مهاجران شکب میگیره . بعدش برد مینی pc مبتنی بر ویندوز CE میاد همه میرند اون سمت . بعدش مبتنی بر اندرویدش باز همه میرند دنبال اون و الانم لینوکس و فردا ختما ویندوز ۸ RT همه این جماعت رو میبره اون سمت و این تاپیک هم فراموش میشه!

من به عنوان بیسوادترین فرد این سایت به این نتیجه رسیدم که آدم اول یابد بیاد و فیلد یا فیلدای کاریش رو مشخص کنه و بگه من دلم میخواد آ - ب - ث بسازم . واسه ساختن هرکدوم همچین چیزایی نیاز دارم (پردازنده با این سرعت - با این توانایی ها - با این حافظه - با این مقاومت و کارایی و ... و .... ) . بعدش بیاد ببینه کدوم زبان برنامه نویسی به دردش میخوره ؟ کدوم سیستم عامل ؟ کدوم محیط برنامه نویسی ؟ و ....

مثلا یکی که میخواد یک ربات پرنده بسازه هیچوقت نباید بره یک مینی پی سی روش بذاره و دات نت نصب کنه و با سی شارپ روش کد بزنه .
    و یا کسی که میخواد یک برد بسازه که مثلا به یک تابلو تبلیغاتی وصل بشه و یا یک رابط گرافیکی واسه lcd یک دستگاهی بسازه لزومی نداره بیاد برنامه رو کلا با سی بنویسه و پذر خودش رو دربیاره آخرشم اون نتیجه که مثلا میتونست با سی شارپ بگیره رو به دست بیاره .

الان مثلا خیلی ها میخوان این برد رو یاد بگیرند که چی بشه؟ چه استفاده ای واسشون داره؟
    به نظر من این برد به درد سیستم هایی میخوره که در حال حاضر دارند با کامپبوتر(یا لپ تاپ) کنترل میشند و این برد ها حجم و فضارو و هزینه هارو میتونه خیلی کاهش بده . و با مثلا به درد اتصال به دوربین های توی خیابون ها و یا سایر اماکن و کارای پردازش تصویر میخوره . و یا میشه روی ربات های انسان نمای ساده ازش استفاده کرد . نه اینکه واسه کارایی که با یکدونه میکروی ARM هم میشه انجام داد بری این برد رو بخری و بعد بخوای لینوکس و جاوا یاد بگیری و ......!

به نظرم دوستانی که علاقه دارند با این برد کار حرفه ای کنند در اصل علاقه مند به رشته کامپیوتر شده اند!!!! چون دقیقا استفاده از این برد مثل این هست که روی همین کامپیوتر هایی که الان دارید برنامه بنویسید و بعد ماژولهاتون رو بهش وصل کنید و کار کنه! یعنی ۱۰۰٪ برنامه نویسی کامپیوتر هست و اینکه پردازنده آرم هست هیییچ تاثیر و تغییری ایجاد نمیکنه!

خب پس ورد شمارو به رشته کامپیوتر تبریک میگم!

در مورد Qt و eclipse و کلا IDE من یک مثال ساده میزنم . قدیما یادتون باشه این دفترهای با جلد های مرغوب و ورق های خط کشی شده ی امروزی که نبود . یک دفترهایی بود نه جلد داشت و نه خط کشی و آدم باید همه کارهاشو خودش انجام میداد . IDE ها شبیه این دفترهای جدید میمونه که یکسری از اینطور کارهارو برای راحتی برنامه نویس انجام داده از پیش و این شما هستید که داخلش جی مینویسید و از این نظر هیچ فرقی با دفتر قدیمی نمیکنه!

البته کیوت فریم ورک هست و امکانات بیشتری داره و مثلا انگار یک دفتری باشه خودش توش سرمشق داشته باشه یا مثلا یکسری چیزایی مثل نام و نام خانوادگی و مشخصات رو از قبل نوشته و جلوش جای خالی گذاشته که شما پر کنید . که همه اینها در جهت سرعت گرفتن توسعه نرم افزارها صورت گرفته و شاید یکجور استانداردسازی کدنویسی و یا برنامه نویسی بشه به حسابش آورد که همه طبق اون استاندارد بنویسند .

ولی شما میتونید یک empty project ایجاد کنید و همه چیزو خودتون بنویسید و از کتابخونه های پیش فرضش استفاده نکنید. ضمنا فلسفه ایجادش هم این بوده که شما یک کدی که توی ویندوز مینویسید و از قابلیت های این سیستم عامل استفاده کردید برای اینکه برنامه نهایی رو بخواید ببرید توی لینوکس یا توی اندروید یا هرجای دیگه که ساپورت میکنه کیوت ، اجرا کنید نیاید همه برنامه یا بخش عمده شو از اول بنویسید!! و همین برنامه رو ببرید و اونجا کامپیاب کنید و این فریم ورک هست که این تبدیلات رو خودش انجام میده . همین . البته شرطش اینه که قریم ورک روی سیستم مقصد هم نصب باشه .

دیگه چیزی به ذهنم نمیرسه. اگر جاییش رو غلط گفتم دوستان تصحیح کنند ولی فکر میکنم اصل مطلب رو گفته باشم و قصدم هم همین بود و نخواستم وارد جزییات بشم

2. # ADS
    Circuit advertisement

مدیرکل سایت kavir آواتار ها
    نام
    زارعی
    تشکر شده 5,684 بار در 1,801 پست

@alamdar
    من با نظر شما مخالم
    دلیلش هم اینه مثل این می مونه شما وقتی 98 کار میکردین الان سون دارید کار میکنید ایا حاظرید برگردید 98 کار کنید؟
    یا z80 حاظرید برگردید به دوره قبل!؟
    خوب قطعا نه هرگز حاظر نیستید
    اگر به بازار قبل از ما بود بله هیچ وقت این بردها توی ایران نمی یومد
    تا حالا فکر کردید چرا بازار ما بروز نمیشه؟
    من بهتون میگم چون کسانی که بازار دستشون هست نمیخوان هر روز یک میکروی جدید میاد بیارن و روی یک مورد و عمده ای کار کنن بیشتر خوششون میاد تا میکروهای جدید
    و این یک واقعیتی هست میکروهای 8 بیتی 32 بیتی ما داره جاش به سیستم عامل میده خوب قطعا نرم افزار محدودیت ایجاد نمیکنه و وقتی ابونتو کار باشید برای این سیستم عامل وقت میذارید و اینده دار هست
    ولی میکرو خودتون حساب کنید
    ما با تولید کنندگان اونور در ارتباط هستیم و تا چند ماه دیگه برد جدید رونمایی میشه در همین حد بدونید کا فیه!
    و اما ما چه میکنیم
    من نظرم اینه وقتی که بروز باشیم و حتی استفاده کننده باشیم خواهیم ساخت
    قبلا توی انجمن اشاراتی کردم بهش من بهتون قول میدم کمتر از دوسال پروژه هایی که اجرا میکنید با میکروهای 1گیگا هرتزی باشه! و این سخت افزار از اونجایی که سر بسته نیست و دستری به IO داره بسیار کارگشا هست برای کارهی صنعتی و قطعا دوستانی که پیگیر این برد هستن به فکر ساخت مدار ساده یا پروژه ساده نیستن
    این حرف شما ورودی به دنیای کامپیوتر بله قطعا همینه و داره اتفاق می افته و بزودی همه گیر میشه
    من شخصا لینوکس کار نکرده بودم حتی محیط اوبونتو هم ندیده بودم ولی تا الان خیلی پیشرفت حاصل شده و نتیجه زحمت دوستان هست
    کویر ویدئو راه اندازی شد

اگر چه دیر ولی برگشتم به جمع دوستان قدیمی....

4. تشکرها از این نوشته :

کاربر دائمی

آخه این پیشرفتی که میگید در عرصه کامپیوتر رخ داده نه در عرصه الکترونیک ! یعنی این کامپیوتر هست که کوچک شده و ارتباطی به الکترونیک نداره. من حرفم اینه .
    وگرنه خود من چند بار سال و ماه های قبل به شما ایمیل زدم چرا از این مینی pc ها وارد نمیکنید! و اتفاقا اختمالا از خریدارانش هم هستم چون برخلاف برخی دوستان که بازار بهشون خط میده من چند ماه فکر کنم بود که به سایت سرنزده بودم و به خاطر پروژه خودم سرچ کردم و دیدم شما این برد جدید رو وارد کردید و اتفاقا من الان کلی هم خوشحالم و از شما تشکر میکنم!

من میگم یک الکترونیکی باید \یشرفت های روز الکترونیک رو پیگیری کنه و باهاش کار کنه نه کلا تغییر رشته بده و وارد کامپیوتر بشه ! قسمتی از صحبت هاتون اگر درست متوجه شده باشم اشاره کردید که این باعث میشه ما خودمون کم کم سازنده اینگونه برد ها بشیم !! من نمیدونم چطوری ! اگر منظورتون فقط رسم شماتیک و ساخت PCB هست یعنی فقط حای عناصر روی برد یا مدل اونهارو عوض کنیم که هیچ . اما اگر منظورتون طراحی و ساخت یک میکروکنترولر جدید یا اصلا یک معماری جدید در الکترونیک و سخت افزار هست که من بازم نمیدونم چطوری!
    وگرنه اینکه ما هم مثل چین برداریم بردهارو فقط خودمون مونتاژ کنیم یا در بهترین حالت یک کپی ساز بشیم فکر نمیکنم خیلی پیشرفت بزرگی در این عرصه باشه!

به هرحال بحث سر این بود که این تاپیک و کلا این مقوله (برد های سیستم عامل دار) از الکترونیک خارج و وارد کامپیوتر میشه و من به نظرم میرسه کار بر روی اینها مربوط به مهندسین کامپیوتر میشه و وظیفه مهندسین الکترونیک طراحی و ساخت مدارات جانبی هست که قراره به این کامپیوتر به عنوان مغز اصلی سیستم متصل بشه

شاید شما الان فکر کنید برنامه نویسی اینها هم به سادگی میکروکنترولرها باشه اما وقتی وارد این مقوله بشید متوجه میشید که دانش بالای کامپیوتر رو طلب میکنه (من رشته خودم سخت افزار هست و یک میان رشته بین نرم افزار و الکترونیک هست و به خاطر اشنایی با هر دو مقوله راجع به جفتش نظر دادم و اینکه فکر میکنم مربوط ترین گرایش به این بحث شاید رشته ما باشه!)

عضو جدید
    تشکر شده 8 بار در 5 پست

در جواب آقای alamdar ،
    سخت افزار و ساخت مدار همیشه و با سرعت زیاد در حال تغییر و پیشرفت هست ولی پیشرفت نرم افزار و برنامه نویسی تغییراتش با مرور زمان خیلی کمتره، شما زبان C رو یاد بگیرید با صرف زمان کم می تونید برای کارهای مختلف ازش استفاده کنید،چه برای سیستم عامل چه برای میکرو ..اما وقتی مدارها و المان ها الکترونیک آینده کلا تبدیل به مدارات و المان های نانویی و اپتیکی شد، اونایی که یک عمر الکترونیک خوندن خیلی واسشون بد میشه!
    برای همین کسانی که الکترونیک یا برق می خونن، به خصوص به خاطر اینکه دانشگاه ها بعد از فارق التحصیلی به دانشجوها جهت و امکانات هم نمی دن، دچار سرگیجه میشن و بیشتر به برنامه نویسی تمایل پیدا می کنند.

7. تشکرها از این نوشته :

کاربر دائمی

نقل قول نوشته اصلی توسط Bigli نمایش پست ها
    در جواب آقای alamdar ،
    سخت افزار و ساخت مدار همیشه و با سرعت زیاد در حال تغییر و پیشرفت هست ولی پیشرفت نرم افزار و برنامه نویسی تغییراتش با مرور زمان خیلی کمتره، شما زبان C رو یاد بگیرید با صرف زمان کم می تونید برای کارهای مختلف ازش استفاده کنید،چه برای سیستم عامل چه برای میکرو ..اما وقتی مدارها و المان ها الکترونیک آینده کلا تبدیل به مدارات و المان های نانویی و اپتیکی شد، اونایی که یک عمر الکترونیک خوندن خیلی واسشون بد میشه!
    برای همین کسانی که الکترونیک یا برق می خونن، به خصوص به خاطر اینکه دانشگاه ها بعد از فارق التحصیلی به دانشجوها جهت و امکانات هم نمی دن، دچار سرگیجه میشن و بیشتر به برنامه نویسی تمایل پیدا می کنند.
    سلام دوست عزیز
    من نمیخوام بحث کنم یا حرفم رو ثابت کنم ، فقط حس کردم این حرفها هم باید گفته بشه چون به نظرم در موردش غفلت شده.
    من با این قسمت حرف شما که روی سخت افزار در کشور ما سرمایه گذاری نمیشه و همین باعث کوچ الکترونیکی ها و برقی ها سمت نرم افزار میشه کاملا موافقم و این یک ایراد و ضعف اساسی هست که همچنان ادامه داره و هرسال مارو از کشورهای به روز در این عرصه عقب تر میندازه و اصلا یک امر محال میکنه و تنها دلخوشی ما مونتاژ کردن قطعات و کشیدن pcb جدیده! که البته خیلی دوستان الکترونیکی ایین کارو هم نمیکنند و فقط از روی نقشه ها و شماتیک های برد های مختلف یک برد جدید میزنن معمولا و اگر کسی سفارش یک برد جدید با قابلیت هایی بده که نشه نقشه مشابهش رو روی اینترنت پیدا کرد نمیدونم چه اتفاقی میفته؟!

البته این مختص الکترونیک نیست و تقریبا توی همه رشته ها اینطوری هستیما !! اما نرم افزار چون هزینه ی آزمایشگاهی نداره یا خیلی اندکه نیروی کار بیشتری روش وقت میذاره و به نتایجی میرسند که شاید بشه نام تولید روش گذاشته بشه!

در مورد اینکه زبان C رو یاد بگیری و بعدش هر استفاده ای کنی موافق نیستم چون برنامه نویسی اینقدر وسیع و گسترده است که کسی که ۲۰ سال داره از C استفاده میکنه هرگز همچین ادعایی نمیکنه . مثل این میمونه که بگیم شما اصول الکترونیک دیجیتال رو یاد بگیری یا دروس مدار الکتریکی ۱ و ۲ و۳ رو پاس کنید دیگه هر مداری خواستید میسازید!

اما حرف آخر و بازم حرف اصلی من این بحث ها نبود ، من میگم این برد به درد کارهای الکترونیکی نمیخوره (کارایی که من زیاد دیدم از قبیل روشن کردن السیدی و تابلو روان و دماسنج و نهایتا ساخت یک مدار کنترولی یا پی ال سی ساده!) .
    من میگم این برد به درد کسایی میخوره که تا الان با کامپیوتر پروژه انجام میدادند . یعنی مثلا یک دستگاه یا خط تولیدی داشتند که باید یک لپ تاپ بهش وصل میشده که کنترلش کنه وگرنه انجام دادن پروژه های ساده با کامپیوتر فقط تلف کردن وقت و هزینه است!

من حس میکنم اسم ARM روی این برد یک عده رو به اشتباه میندازه و فکر میکنن این ادامه راه میکرو هاست ولی این اصلا ربطی به میکروها نداره و این یک کامپیوتر هستش! همین

و به نظر من صنعت میکرو کنترولرها نه تنها از رده خارج نشده بلکه هر روز به روز رسانی میشه (از سری های جدید میکروهایی که وارد بازار میشه کاملا مشحصه) .
    یادمه خود من عین این سوال رو سر کلاس میکروپروسسور از استادمون پرسیدم (خودم قبلا توی یک سایت اینترنتی خونده بودم) : استاد این حرف درسته که با اومدن میکروکنترولرها دیگه میکرو پروسسورها منسوخ شده؟ استاد خنده اش گرفت و گفت این چه حرفیه! اینها ۲ مقوله کاملا متفاوته!
    چون دوستان که سابقه شون زیاده یا تاریخچه میکرو رو دنبال کردند میدونن که میکروکنترلر ها بعد میکرو پروسسورها اومدن و همین باعث شد عده ای فکر کنن میکرو کنترولر نوع پیشرفته میکروپروسسور هست و اون دیگه منسوخ شده!

حتی توی برنامه نویسی هم بعضی ها با اومدن سی شارپ این اشتباه رو کردند و فکر کردند سی و سی++ منسوخ شدند که اینم باز اشتباه بود .

من حس کردم این اشتباه بازم داره صورت میگیره و وظیفه دونستم چیزی که فکر میکنم درسته رو بگم تا دوستان تحقیق بیشتری در انتخاب مسیر آینده شون داشته باشند

چقدر حرف زدم حسته شدم
    ویرایش توسط alamdar : 19-02-2013 در ساعت 19:32

نام
    زارعی

اقای علمدار منم جواب رو ندادم تا تاپیک منحرف نشه لطفا برای ادامه بحث یک تاپیک جدا بزنید
    کویر ویدئو راه اندازی شد

10. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما kavir برای ارسال این پست سودمند:

همکار silentshot آواتار ها
    نام
    مهندس رحمانی
    تشکر شده 170 بار در 83 پست

با سلام این تایپیک به نظرم خیلی پیشرفتس و به دلیل اینکه بیشتر ماها تا الان ویندوزی بودیم نمی تونیم تو این تاپیک نقشی داشته باشیم
    بنابراین با اجازه دوستان یه کتابی رو معرفی میکنم از اقای امیری که برای شروع کسانی که دوست دارن با اوبنتو کار کنن عالیه
    999 تا منبع فارسی تو نت هست جز گیج کردن کاره دیگه ایی نمی کنن اما این کتاب من به همه تازه کارایی مثل خودم پیشنهاد میکنم

ubuntu-for-beginners.pdf

بازم ببخشید
    با تشکر از همه

12. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما silentshot برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال naatamam آواتار ها
    نام
    حسن معماری
    تشکر شده 877 بار در 286 پست

سلام
    این هم سیستم عامل اوبونتو لمسی برای تبلت ها

Ubuntu on tablets | Ubuntu

این ویدئو را هم در این رابطه ببینید

Ubuntu for tablets - Full video - YouTube

14. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما naatamam برای ارسال این پست سودمند:

عضو جدید
    تشکر شده 8 بار در 5 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط alamdar نمایش پست ها
    سلام دوست عزیز
    من نمیخوام بحث کنم یا حرفم رو ثابت کنم ، فقط حس کردم این حرفها هم باید گفته بشه چون به نظرم در موردش غفلت شده.
    من با این قسمت حرف شما که روی سخت افزار در کشور ما سرمایه گذاری نمیشه و همین باعث کوچ الکترونیکی ها و برقی ها سمت نرم افزار میشه کاملا موافقم و این یک ایراد و ضعف اساسی هست که همچنان ادامه داره و هرسال مارو از کشورهای به روز در این عرصه عقب تر میندازه و اصلا یک امر محال میکنه و تنها دلخوشی ما مونتاژ کردن قطعات و کشیدن pcb جدیده! که البته خیلی دوستان الکترونیکی ایین کارو هم نمیکنند و فقط از روی نقشه ها و شماتیک های برد های مختلف یک برد جدید میزنن معمولا و اگر کسی سفارش یک برد جدید با قابلیت هایی بده که نشه نقشه مشابهش رو روی اینترنت پیدا کرد نمیدونم چه اتفاقی میفته؟!

البته این مختص الکترونیک نیست و تقریبا توی همه رشته ها اینطوری هستیما !! اما نرم افزار چون هزینه ی آزمایشگاهی نداره یا خیلی اندکه نیروی کار بیشتری روش وقت میذاره و به نتایجی میرسند که شاید بشه نام تولید روش گذاشته بشه!

در مورد اینکه زبان C رو یاد بگیری و بعدش هر استفاده ای کنی موافق نیستم چون برنامه نویسی اینقدر وسیع و گسترده است که کسی که ۲۰ سال داره از C استفاده میکنه هرگز همچین ادعایی نمیکنه . مثل این میمونه که بگیم شما اصول الکترونیک دیجیتال رو یاد بگیری یا دروس مدار الکتریکی ۱ و ۲ و۳ رو پاس کنید دیگه هر مداری خواستید میسازید!

اما حرف آخر و بازم حرف اصلی من این بحث ها نبود ، من میگم این برد به درد کارهای الکترونیکی نمیخوره (کارایی که من زیاد دیدم از قبیل روشن کردن السیدی و تابلو روان و دماسنج و نهایتا ساخت یک مدار کنترولی یا پی ال سی ساده!) .
    من میگم این برد به درد کسایی میخوره که تا الان با کامپیوتر پروژه انجام میدادند . یعنی مثلا یک دستگاه یا خط تولیدی داشتند که باید یک لپ تاپ بهش وصل میشده که کنترلش کنه وگرنه انجام دادن پروژه های ساده با کامپیوتر فقط تلف کردن وقت و هزینه است!

من حس میکنم اسم ARM روی این برد یک عده رو به اشتباه میندازه و فکر میکنن این ادامه راه میکرو هاست ولی این اصلا ربطی به میکروها نداره و این یک کامپیوتر هستش! همین

و به نظر من صنعت میکرو کنترولرها نه تنها از رده خارج نشده بلکه هر روز به روز رسانی میشه (از سری های جدید میکروهایی که وارد بازار میشه کاملا مشحصه) .
    یادمه خود من عین این سوال رو سر کلاس میکروپروسسور از استادمون پرسیدم (خودم قبلا توی یک سایت اینترنتی خونده بودم) : استاد این حرف درسته که با اومدن میکروکنترولرها دیگه میکرو پروسسورها منسوخ شده؟ استاد خنده اش گرفت و گفت این چه حرفیه! اینها ۲ مقوله کاملا متفاوته!
    چون دوستان که سابقه شون زیاده یا تاریخچه میکرو رو دنبال کردند میدونن که میکروکنترلر ها بعد میکرو پروسسورها اومدن و همین باعث شد عده ای فکر کنن میکرو کنترولر نوع پیشرفته میکروپروسسور هست و اون دیگه منسوخ شده!

حتی توی برنامه نویسی هم بعضی ها با اومدن سی شارپ این اشتباه رو کردند و فکر کردند سی و سی++ منسوخ شدند که اینم باز اشتباه بود .

من حس کردم این اشتباه بازم داره صورت میگیره و وظیفه دونستم چیزی که فکر میکنم درسته رو بگم تا دوستان تحقیق بیشتری در انتخاب مسیر آینده شون داشته باشند

چقدر حرف زدم حسته شدم
    زبان c که یاد بگیریم 60-70 درصد راه رو رفتیم، اگه در زمینه های مختلف بخوایم ازش استفاده کنیم باید فقط مثال ها یا سمپل هاشو انجام بدیم تا دستمون راه بیافته، منظورم این بودش.

همان طور که خودتون می دنید کارهای مربوط به طراحی سخت افزار و مدار پیشرفته توی این کشور آینده نداره، مگر اینکه تا دکترا بخونی اون وقت وارد صنایع نظامی بشی، تازه اون موقع باز هم باید مهندسی معکوس و مونتاژ انجام بدی!
    با این مدرک کارشناسی هم که نهایتش می رسیم به تابلو LED و اسمبل کردن مدارهایی که از ما بهترون قبلا اختراع کردن!
    کسی که بخواد هم توی برنامه نویسی تخصص پیدا کنه باید دائم بشینه پشت کامپیوتر توی خونش، الان هم ما می خوایم همین کارو بکنیم دائم بهمون می گن ، "زن"...!!!

16. تشکرها از این نوشته :

کاربر دائمی

نقل قول نوشته اصلی توسط Bigli نمایش پست ها
    زبان c که یاد بگیریم 60-70 درصد راه رو رفتیم، اگه در زمینه های مختلف بخوایم ازش استفاده کنیم باید فقط مثال ها یا سمپل هاشو انجام بدیم تا دستمون راه بیافته، منظورم این بودش.

همان طور که خودتون می دنید کارهای مربوط به طراحی سخت افزار و مدار پیشرفته توی این کشور آینده نداره، مگر اینکه تا دکترا بخونی اون وقت وارد صنایع نظامی بشی، تازه اون موقع باز هم باید مهندسی معکوس و مونتاژ انجام بدی!
    با این مدرک کارشناسی هم که نهایتش می رسیم به تابلو LED و اسمبل کردن مدارهایی که از ما بهترون قبلا اختراع کردن!
    کسی که بخواد هم توی برنامه نویسی تخصص پیدا کنه باید دائم بشینه پشت کامپیوتر توی خونش، الان هم ما می خوایم همین کارو بکنیم دائم بهمون می گن ، "زن"...!!!

بازم با قسمت اولش مخالفم ! دوست من یادگیری زبان سی مثل یادگیری الفبا میمونه! نمیدونم رشته شما برقه یا کامپیوتر اما اگر برقی هستید مثل این میمونه که بگید یاد گرفتن آلتیوم دیزاینر رفتن ۶۰-۷۰٪ راهه!!

اگر توی ایران منظورتونه بله کاملا درسته . منم یکهفته ای یادش گرفتم و چنتا هم مدار باش طراحی کردم اما مدارهایی که تیکه تیکه از روی اینترنت پیدا کرده بودم و فقط یکجوری اوناییش رو که میخواستم با هم ترکیب کردم و اونایی که نمیخواستم رو حذف کردم!

حالا من طراح مدارم؟ من ۶۰-۷۰٪ راه رو رفتم؟!

اگر کسی اومد یک برنامه سی نوشت که توش فقط از کتابخونه های موجود استفاده کرد و فقط ورودی و خروجی داد بهش و فکر کرد برنامه نویس شده و ۶۰-۷۰٪ راهو رفته پس منم مهندس و طراح الکترونیک هستم!

برنامه نویس کسیه که میره یک سخت افزار رو با تمام اجزاش میشناسه و تجزیه و تحلیل میکنه و بعدش میاد واسش کتابخونه - کامپایلر - اسمبلر - درایور و ... و .... مینویسه! نه کسی که میره توایع رو include میکنه تو برنامه و یکبار به a میده ۱ و بار دیگه میده ۲ !

امیدوارم حرفم رو تونسته باشم روشن کنم . من خودم رشته ام سخت افزاره و روی برنامه نویسی هم زباد کار کردم و مطالعه داشتم ولی هنوز که هنوزه پیش یک برنامه نویس نیمه حرفه ای(غکر نکنم تو ایران حرفه ای داشته باشیم) میرم بعضی وقتها سر درنمیارم داره چکار مینه بس که این عرصه گسترده و بی سر و ته هست!

اینطوری نیست که بگیم هرکس الفبای فارسی رو یاد گرفت میتونه مثل حافظ شعر بگه!!! چون اون الفبا تازه ۱۰٪ راهه و خیلی مفاهیم گسترده دیگه ای پشتش هست

اما من حس میکنم شما از لحاظ کاربردی به موضوع نگاه میکنید و منظورتون استفاده از کتابخونه های آماده اسن که خب بله . حتی میشه پروژه کامل هم از روی اینترنت پیدا کرد و پز داد که ببین چه برنامه خفنی نوشتم . اما دریغ از اینکه بفهمی حتی یک خط اون هزاران خط کد چطور داره اجرا میشه و چه اتفاقی داره اون لایه های پایینی برنامه و در نهایت روی سخت افزار رخ میده!

**** من یک چیز تلخ تر به شما بگم . ما حتی در زمینه نرم افزار که خیلی هزینه ها کمتره هم هیچ کار زیربنایی انجام نداده ایم!! چه رسد به سخت افزار.(دلم میخواد خیلی حرفها بگم ولی خب مدیر فروم گفته بحث ۳۰آسی نکنید! )

جانا سخن از زبان ما میگویی . اشکال نداره دادا همه دانشمندا عمرشون رو توی همین اتاق ها و زیر زمین ها و نهایت کارگاه های کوچیکشون گذروند و به کنایه ها و حرف های بقیه کاری نداشتند . آیندگانند که قدر مارو میفهمند و نام ما جاودانه میشه در تاریخ نه نام این کوته فکران!

چاکریم

18. تشکرها از این نوشته :

کاربر فعال Hesam1984 آواتار ها
    نام
    مهره مار
    تشکر شده 108 بار در 77 پست

بستگی داره دوستان، شما می خواهید چرخ دوباره اختراع کنید یا پروژه رو به پایان برسونید. مشتری هیچ جای دنیا اهمیتی نمی دهد چی در دستکاه شماست. ایشان عملکرد درست می خواهد و تمام.
    حالا اگر پروتکل جدید می خواهید بنویسید برین از صفر بیاین بالا.

کسانی هم که هنور با تصورات عوام الناس فکر می کنند که مرد باید بیرون باشه، انگار که بیرون حلوا خیرات می کنند، سالها ار دنیا و حتی همین ایران عقبن. بچه های ایران با این همه محدودیت باز هم از لحاظ فنی خوبن خودتون رو دست کم نگیرید.

کاربر دائمی

من به نظرم میرسه بیایم ۲-۳ نفر بشیم یک پروژه کوچک روی لینوکس انجام بدیم تا هم دستمون راه بیفته و هم در آینده از این خرده پروژه ها میتونیم در پروژه های بزرگتر استفاده کنیم . کسایی که تمایل دارند اعلام آمادگی کنند و به نظرم هر گروه بیش از ۳ نفر نشه و همچنین وقت تعیین کنیم . مثلا بگیم تا ۴ شنبه یا ۵ شنبه هرکس چه وظیفه ای داره و خلاصه کار رو کم کم ببریم جلو .

من مدتی هست که لینوکس روی کامپیونرم نصب کردم و دارم روی پردازش تصویر کار میکنم . به نظرم فرق خاصی با برنامه نویسی در ویندوز نداره چون هم زبان و کامپایلر سی استاندارد هست و هم کتابخونه opencv کراس پلتفرم هست .

همچنین علاقه مندم روی برنامه نویسی درگاه های I/O در لینوکس هم کار کنم اما هنوز شروع نکردم.

فکر میکنم بهترین استفاده هایی که بشه از این برد کرد همین ۲ مورد باشه . بازم اگر دوستان دیگه پیشنهادی دارند بگند.

نصب لینوکس هم کار خیلی ساده ای هست و شبیه ویندوز هست و چیز خاصی نداره.خود لینوکسم شبیه ویندوز هست.فقط یکسری قابلیت های اضافه نسبت به ویندوز داره ، همین!

اگر لینوکس ندارید پیشنهاد میکنم تهیه و به صورت جدا از ویندوز نصب کنید و بعدش یک محیط برنامه نویسی(فرق نمیکنه چی باشه) انتخاب کنید و شروع کنیم .

من برای پردازش تصویر محیط کیوت رو پیشنهاد میکنم چون ویژوال هست و راحت تر و سریعتر میشه باهاش کار کرد. اما برای برنامه نویسی port نظر خاصی ندارم چون چیز زیادی در این زمینه نمیدونم! شاید برای این قسمت مناسب باشه از IDE دیگری و یا حتی زبان دیگری (خود لینوکس یک زبان برنامه نویسی داره که اسمشو نمیدونم اما با خط فرمانش میشه همه کاری کرد انگاری) استفاده کنیم .البته شاید انتخاب مناسبی نباشه چون این دستورات توی توزیع های مختلف ممکنه فرق کنه و شاید چند باره کاری بشه!

خلاصه دوستان نظر بدید تا شروع کنیم.

نظر من : با برنامه نویسی پورت سریال شروع کنیم (چون خودم بلد نیستم و میخوام یاد بگیرم)

کاربر دائمی

seems that no one has interest to keeping this discusion , ok i am waiting for 2 or three days and i'll visited here and i hope seeing some interests from others.
    anyway if i reach any result i try to share it here for everyone.

bye for now

همکار افتخاری dariush_ab آواتار ها
    نام
    داریوش عباسی نژاد
    تشکر شده 1,810 بار در 1,064 پست

نظر من : با برنامه نویسی پورت سریال شروع کنیم (چون خودم بلد نیستم و میخوام یاد بگیرم)
    Mr English!
    خوشم میاد که زبانتون هم خوبه.
    میدونید چیه خیلی ها مثل من اینجا بیحالن و حوصله کار رو ندارن.
    یه عده دیگه هم دنبال یک چیز آماده هستن.
    گروه اندکی هم دلیلی برای ارائه اطلاعاتشون اینجا نمیبینن و خوب کاملا حق دارن.چه دلیلی داره فردی مثل جناب مهندس چنگانی اطلا عاتشون رو اینجا قرار بدن.البته ایشون همیشه لطف داشتن و اطلاعاتشون رو بدون هیچگونه چشم داشتی در اختیار همه از جمله اینجانب قرار دادن و از ایشون کمال تشکر رو دارم.
    در مورد لینوکس و به ویژه برنامه نویسی آن اینجانب هیچگونه اطلاعاتی ندارم و خوب اگر بخواهیم با هم شروع کنیم خیلی دردسر ساز میشوم.
    برای این برنامه نویسی پورت سریال چون هر دو اول کاریم به نظرم خوبه.
    برای کوبی چون پورت uart0 برای debug استفاده میشه اگر موافقید اول یکی از پورتهای دیگه رو راه بندازیم و جواب بگیریم و بعد بریم دنبال برنامه نویسی.
    اگر نه هم میخواهید از همون UART0 استفاده کنیم.
    پیشنهاد؟
    اگر بشه از HID هم جواب بگیریم .عالیه.
    موفق باشید.

23. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 50 بار در 25 پست

پیش فرض قفل کردن نرم افزارها در لینوکس

سلام به همه و عیدتون مبارک
    یک سؤال راجع به قفل نرم افزارها در لینوکس داشتم.
    من از این مارس بورد یا کوبی برد در یکی از پروژه هام میخوام استفاده کنم . البته چون من مبتدی هستم مدتی طول خواهد کشید تا پروژه تکمیل بشه ( البته با کمک اساتید این فروم ) سؤالم اینه که ما قبلا در میکرو کنترلرها برنامه هامون رو قفل میزدیم ( لاک میکردیم ) و خوب حد اقل افرادی که سوادشون در حد خودمون باشه قادر به کپی برداری نبودند .
    آیا برای نرم افزارهایی که با لینوکس بنویسیم میشه یک همچین کاری کرد . ( قفلی لاکی یا هر چیزی شبیه به این .... )
    البته شدنش که حتما امکان داره , منظورم برای افراد مبتدی مثل من هست که بتونیم در یک فرصت کوتاهی قفل گذاشتن روی نرم افزارهایی که خودمون مثلا با زبان پایتون یا php یا جاوا و... مینویسیم رو یاد بگیریم.
    من قبلا یک کمی با پایتون کار کردم و فکر میکنم برای پروژه من زبان پایتون مناسبه فقط قفل کذاریش رو نمیدونم .
    لطفا اگر کسی در این زمینه اطلاعات داره من رو راهنمایی کنه .
    چون اگر نتونیم نرم افزارهامون رو قفل بزنیم استفاده از این برد برای بعضی از پروژه ها محدود میشه
    متشکرم .

نام
    زارعی

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdi74 نمایش پست ها
    من از این مارس بورد یا کوبی برد در یکی از پروژه هام میخوام استفاده کنم . البته چون من مبتدی هستم مدتی طول خواهد کشید تا پروژه تکمیل بشه ( البته با کمک اساتید این فروم ) سؤالم اینه که ما قبلا در میکرو کنترلرها برنامه هامون رو قفل میزدیم ( لاک میکردیم ) و خوب حد اقل افرادی که سوادشون در حد خودمون باشه قادر به کپی برداری نبودند .
    آیا برای نرم افزارهایی که با لینوکس بنویسیم میشه یک همچین کاری کرد . ( قفلی لاکی یا هر چیزی شبیه به این .... )
    البته شدنش که حتما امکان داره , منظورم برای افراد مبتدی مثل من هست که بتونیم در یک فرصت کوتاهی قفل گذاشتن روی نرم افزارهایی که خودمون مثلا با زبان پایتون یا php یا جاوا و... مینویسیم رو یاد بگیریم.
    من قبلا یک کمی با پایتون کار کردم و فکر میکنم برای پروژه من زبان پایتون مناسبه فقط قفل کذاریش رو نمیدونم .
    چون اگر نتونیم نرم افزارهامون رو قفل بزنیم استفاده از این برد برای بعضی از پروژه ها محدود میشه
    متشکرم .
    مورد خوبی اشاره کردین
    همیشه نرم افزار های مثل پایتون راه حل براش هست
    چون خیلی روش کار میشه
    اینو نگاهی بندازین
    licensing - How do I protect python code? - Stack Overflow
    و نتیجه رو برای ما و دوستان بذارید تا در ویکی بذاریم
    کویر ویدئو راه اندازی شد

26. تشکرها از این نوشته :

همکار silentshot آواتار ها
    نام
    مهندس رحمانی
    تشکر شده 170 بار در 83 پست

دوستان به نظرتون کدوم IDE می تونه بهترین باشه برای کارای ما؟
    eclipseیا kdevelop یا netbeans و یا IDE های دیگه

کاربر علاقه مند
    نام
    علی سعید
    تشکر شده 81 بار در 37 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdi74 نمایش پست ها
    متشکرم .
    توی لینوکس هم میشه قفل روی برنامه ها گذاشت مثل کاری که توی برنامه های ویندوز میکنین،مثلا میتونیید کاری کنید که برنامه شما شماره سریال پردازنده رو بخونه و فقط با همون شماره سریال کار کنه.

29. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما alisaeed برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند
    نام
    علی سعید
    تشکر شده 81 بار در 37 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط silentshot نمایش پست ها
    دوستان به نظرتون کدوم IDE می تونه بهترین باشه برای کارای ما؟
    eclipseیا kdevelop یا netbeans و یا IDE های دیگه
    من با eclpse و netbeans کار کردم قرف زیادی ندارن اما من eclipse رو ترجیح میدم.

31. تشکرها از این نوشته :

نام
    زارعی

eclipse v رو من تعریفش زیاد شنیدم
    کویر ویدئو راه اندازی شد

33. تشکرها از این نوشته :

صفحه 3 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین