NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3665 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 2 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 21 به 40 از 110

موضوع: برنامه نویسی لینوکس برای cortex-a8

همکار افتخاری dariush_ab آواتار ها
    نام
    داریوش عباسی نژاد
    تشکر شده 1,810 بار در 1,064 پست

Eclipse CDT رو میتونید از این لینک بگیرید Eclipse CDT
    این محیط برای تازه کارها تقریبا خوبه بیشتر از این جهت که کاربرای زیادی باهاش کار میکنند و مشکلات احتمالی راحت قابل حل کردن هستند.

-- Qt Creator هم محیط خوبی است و با کتابخانه غنی Qt ارائه میشه و برای کسانی که به یه محیط کامل و جامع عادت کردند و دوست دارند همه چی همونجا پیدا بشه محیط خوبی هست ولی تعداد کاربرانی که ازش استفاده میکنند به مراتب کمتر از Eclipse هست میتونید از اینجا دانلودش کنید (http://qt.digia.com) البته یکی از مزیت های کتابخانه Qt اینه که برنامه نوشته شده رو میتونید توی لینوکس، ویندوز و مک هم بدون تغییر یا با کمترین تغییر کامپایل کنید و استفاده کنید.
    این eclipse CDT چه فرقی با ECLIPSE داره؟
    این QT کرکش رو از کجا میشه دانلود کرد؟

میشه لطف کنید لینک دانلود کامل پکیج های ECLIPSE و QT رو بگذارید؟
    ممنون.

2. تشکرها از این نوشته :

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

نام
    داریوش عباسی نژاد

سلام دوستان.
    میشه یک لطفی کنید حرفم رو تایید کنید و یا اصلاح؟
    من چیزی که برداشت کردم اینه که برای سیستم عاملهای WINDOWS و LINUX و ANDROID میشه با IDE های QT و Eclipse و به زبانهای C/C++/JAVA برنامه نوشت.درسته؟و این QT و Eclipse نیز هر دو قابل نصب در linux , windows هستند؟ آیا برنامه ای که در eclipse نوشته میشه بر خلاف qt قابل اجرا در یک سیستم عامل خاص است؟آیا این دو کامپایلر هر سه زبان c/c++/java رو دارند؟netbeans IDE به نظرتون چه جوریه ؟ایا با اونم میشه برای LINUX و ANDROID برنامه نوشت؟
    خیلی ممنون.

5. تشکرها از این نوشته :

مدیرکل انجمنها Doloop آواتار ها
    نام
    حسين
    تشکر شده 3,086 بار در 1,371 پست

دوستانی که با این برنامه شبیه سازی لینوکس توی ویندوز7 کار کردن :
    اول : چطوری میشه صفحه رو کاملا فول اسکرین کرد ؟
    دوم : ویندوز 8 هم داره ولی برای من تا اون پنجره آبی رنگ چهار تیکه لودینگ میاد دیگه جلوتر نمیره ؟!!! چاره؟
    ویرایش توسط Doloop : 27-01-2013 در ساعت 08:56
    *** اللّهم عجّل لولیک الفرج ***

7. تشکرها از این نوشته :

نام
    داریوش عباسی نژاد

چطوری میشه صفحه رو کاملا فول اسکرین کرد ؟
    من ubuntu 12 رو نصب کردم خودش تمام صفحه میشه با vmware 9 البته بعضی ورژن ها تمام صفحه نیستن بایستی هم تنظیمات vmware درست باشه و هم resoluton خود صفحه linux.(این ubuntu خیلی کند عمل میکنه).
    شما چه نسخه ای رو نصب کرده اید؟

9. تشکرها از این نوشته :

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش
    تشکر شده 2,261 بار در 1,056 پست

دوستان به یک چیز توجه کنن. به نظر شما کامپایلری که برای pc x86 استفاده میشه برای arm هم استفاده میشه؟؟؟؟؟؟؟ من که بعید میدونم. قطعا باید کامپایلر کدهای سطح بالا رو با اسمبلی cortex تبدیل کنه و بعد اسمبلر cortex اونا رو زبان ماشین arm تبدیل کنه ولی در مورد pc متفاوته.
    این اوبونتو برای arm با اون اوبونتو برای pc فرق نداره؟؟؟؟؟؟؟؟
    ممکنه تمام دستورات و ظاهر هر دو لینوکس یکی باشه ولی کدهای ماشین این دو با هم فرق داره اصلا یکی risk و دیگری cisk هست. و برای همین باید از یک کامپایلر که برای arm هست استفاده کرد. البته ممکنه که کتابخونه ها یکی باشن که میتونه کار رو راحت کنه یعنی کدها رو برای هر کدوم بنویسیم بشه برای اون یکی هم کامپایل کرد

11. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما esisafa برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال
    تشکر شده 161 بار در 54 پست

این QT کرکش رو از کجا میشه دانلود کرد؟
    ديگه ما ايراني ها بدجور عادت به نرم افزار كركي كرديم. خوشبختانه تمام اين نرم افزارها مجاني هستن. فقط اگر از QT استفاده تجاري بكنين بايد ويرايش پولي رو تهيه كنيد. اين ويرايش با معموليش هيچ فرقي نداره.

آیا این دو کامپایلر هر سه زبان c/c++/java رو دارند؟
    QT كامپايلر نيست يه فريم ورك يا SDK هست. تقريبا GNU compilers از جمله gcc كامپايلر تمام زبانها رو فراهم ميكنه و ميشه هم براي اندرويد و هم لينوكس و هم آرم و هم x86 و چندين معماري ديگه باهاش برنامه نوشت.

13. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما pswin برای ارسال این پست سودمند:

نام
    حسين

من ubuntu12.04 رو دارم و با VirtualBox شبیه سازی کردم
    من که درگیر فول کردن بودم و کار خاصی نکردم ببینم سرعتش چطوره !!!
    ولی VirtualBox تنظیمات کاملی داره

اینطوری باشه من نصب میکنم شبیه سازی حال نمیده ولی اگه ویندوز8 جواب میداد شاید نظرم بر میگشت

15. تشکرها از این نوشته :

نام
    داریوش عباسی نژاد

سلام.
    خیلی ممنون paswin از پاسختون.
    QT كامپايلر نيست يه فريم ورك يا SDK هست.
    آره منظورم همون بود.
    دوسوال:
    گفتید با qt میشه برای آرم هم برنامه نوشت .این qt احتمالا از java برای آرم پشتیبانی نمیکنه؟
    آیا در qt و eclipse میشه برنامه ای گرافیکی برای این برد نوشت که بتونه مستقیما با GPIO برد ارتباط داشته باشه و مثلا یک فرکانس ورودی به یک پین رو بخونه؟
    خیلی ممنون.

نام
    داریوش عباسی نژاد

من ubuntu12.04 رو دارم و با VirtualBox شبیه سازی کردم
    من دوباره UBUNTU 12.1 رو با VirtualBox نصب و اجرا کردم.سرعتش نسبت به vmware بهتره ولی با vmware خودش تمام صفحه میشه اما با این VirtualBox نه.
    به نظر شما برنامه هایی که با ubuntu کار میکنن آیا با ubuntu این برد هم کار میکنن؟؟!

نام
    داریوش عباسی نژاد

سلام مجدد.

ديگه ما ايراني ها بدجور عادت به نرم افزار كركي كرديم. خوشبختانه تمام اين نرم افزارها مجاني هستن. فقط اگر از QT استفاده تجاري بكنين بايد ويرايش پولي رو تهيه كنيد.
    این مطلب رو به این خاطر گفتم چون تو سایت زیر گفته که 30 روزه است.

In your download evaluation e-mail, you will find a 30-day evaluation for Qt 5.0 and Qt 4.8
    http://qt.digia.com/Try-Qt-Now/

کاربر فعال

این مطلب رو به این خاطر گفتم چون تو سایت زیر گفته که 30 روزه است.
    توی ادامه همون مطلب گفته که فقط برای ویندوز embedded و rtos

آیا در qt و eclipse میشه برنامه ای گرافیکی برای این برد نوشت که بتونه مستقیما با GPIO برد ارتباط داشته باشه و مثلا یک فرکانس ورودی به یک پین رو بخونه؟
    اگر توی یک کلمه جواب می خوایینُ بله

اما واقعیت اینه که همه چی رو بهم ریختید. اصلا qt به eclipse و یا هر دوی اینها هیچ ربطی به gpio ندارن. یه بار دیگه میگم:

qt: فریم ورک هست
    qt-creator: محیط توسعه هست
    eclipse: محیط توسعه هست.
    gcc: کامپایلر c هست.

فریم ورک qt چه کارهایی انجام میده؟
    بیشتر از هر چیزی یکسری توابع و امکانات رو برای برنامه نویسی ui فراهم میکنه اما امکانات دیگه ای رو هم برای کار با پایگاه داده و ... فراهم میکنه.

با qt چه کارهایی نمیشه کرد:
    بطور خلاصه کارهای زیادی. اما اگر به مبحث ما مربوط باشه:
    ۱. کار با GPIO
    ۲. کار با پورتهای خاص
    ۳. کارهای سیستمی تحت لینوکس

پس چطور اینکارها رو باید انجام بدم:
    qt یه فریم ورک ناتیو هست. یعنی هر کاری رو که نمی تونید باهاش انجام بدید، می تونید برای اونکار از مابقی کتابخونه های ناتیو استفاده کنید.

کتابخونه های ناتیو چی هستن:
    زبان C علاوه بر قدرتش ، کتابخونه هایی ( مجموعه توابع و ...) داره که شهرت زیادی دارن از جمله اونها:
    ۱. OpenGL: برای گرافیک سه بعدی و دو بعدی
    ۲. DirectX: برای گرافیک سه بعدی
    ۳. OpenAL: برای صدای سه بعدی
    ۴. GTK/GTK+, wxwidgets و ... : برای ui
    ۵. OpenCL: برای محاسبات توزیعی نا همگن
    ۶. OpenMP: برای چند پردازندگی و چند هسته ای کردن یه برنامه
    ۷. DevIL: برای کار با تصویر ( از جمله بار گذاری و ذخیره و تغییر )
    ۸. OpenCV: برای پردازش تصویر
    ۹. کتابخونه های مرتبط با sql-lite و mysql و ... : برای کار با پایگاه داده ها
    ۱۰. و ...

تقریبا برای هر کاری یکسری کتابخونه وجود داره. به غیر از کتابخونه های یکسری API هم از جمله POSIX و Win32API وجود داره که از اونها برای کارهای سیستمی و برقراری ارتباط با لینوکس استفاده میشه.

چه کارهایی میشه با eclipse و qt-creator کرد:
    فقط تایپ متن برنامه و یا ادیت یه منوی گرافیکی. این ابزارها در ماکزیمم حالت امکان برقراری ارتباط شما با کامپایلر رو فراهم می کنن. یعنی چی؟
    یعنی اگر دکمه کامپایل رو داخلشون زدین کامپایلر (توی این مورد GCC ) رو فراخوانی می کنن.

بدون eclipse و qt-creator میشه کار کرد؟
    بله. تقریبا حرفه ای هاسعی می کنن از این ابزارها استفاده نکند.

20. کاربران : 9 تشکر کرده اند از شما pswin برای ارسال این پست سودمند:

نام
    داریوش عباسی نژاد

سلام.
    واقعا ممنون.توضیحاتتون واقعا خوب بود.
    به نظر شما برای من که تازه کار هستم بهتره برم Eclipse رو یاد بگیرم یا برم دنبال qt ؟
    با نصب qt-creator و eclipse احتمالا gcc هم نصب میشه؟در مورد کامپایلر java چی؟
    qt با qt-creator نصب میشه؟
    ۱. OpenGL: برای گرافیک سه بعدی و دو بعدی
    ۲. DirectX: برای گرافیک سه بعدی
    ۳. OpenAL: برای صدای سه بعدی
    ۴. GTK/GTK+, wxwidgets و ... : برای ui
    ۵. OpenCL: برای محاسبات توزیعی نا همگن
    ۶. OpenMP: برای چند پردازندگی و چند هسته ای کردن یه برنامه
    ۷. DevIL: برای کار با تصویر ( از جمله بار گذاری و ذخیره و تغییر )
    ۸. OpenCV: برای پردازش تصویر
    ۹. کتابخونه های مرتبط با sql-lite و mysql و ... : برای کار با پایگاه داده ها
    ۱۰. و ...
    کتابخونه gpio چی؟
    ببخشید حتما خیلی سوالاتم تابلو است!!دارم آموزش qt رو دانلود میکنم ولی هنوز تموم نشده.
    اگر اشکالی داشتم میتونم مزاحم شما بشوم؟
    ویرایش توسط dariush_ab : 29-01-2013 در ساعت 14:01

کاربر فعال

کتابخونه gpio چی؟
    نمی دونم ( c/C++ فقط چند هزار تا کتابخونه متن باز داره. ) اما فکر نکنم. اینا توی حیطه سیستم عامل هستند و نه کتابخونه ها. خود مثالهای برد هم از خود سیستم عامل برای GPIO استفاده کرده.

به نظر شما برای من که تازه کار هستم بهتره برم Eclipse رو یاد بگیرم یا برم دنبال qt ؟
    من اون همه توضیح دادم. شما بازهم میگی qt یا eclipse. کلا نگرشتون در مورد برنامه نویسی اشتباه هست. این برنامه نویسی با برنامه نویسی که برای میکرو میکنید از زمین تا آسمون فرق داره.

با نصب qt-creator و eclipse احتمالا gcc هم نصب میشه؟
    دوست من gcc معمولا همراه همه لینوکس ها هست و اصلا معقوله جدایی از eclipse و qt-creator هست. هیچ کدوم از این دو برنامه gcc رو نصب نمی کنن. این برنامه ها رو باید تنظیم کنی که با چه کامپایلری کار کنن. این برنامه ها فرق چندانی با نوت پد ویندوز از لحا عملکرد واقعیشون ندراند ( فقط امکانات بیشتری فراهم می کننو) و بدون اونها هم میشه هم برنامه qt نوشت و هم برنامه اندروید. اصلا شما می تونید داخل eclipse برای qt برنامه بنویسید.

qt با qt-creator نصب میشه؟
    برعکسش معمولا صادقه. اما امکان داره نه. این بسته به شماست که چی رو بخوایید نصب کنید.

ببخشید حتما خیلی سوالاتم تابلو است!!دارم آموزش qt رو دانلود میکنم ولی هنوز تموم نشده.
    اگر اشکالی داشتم میتونم مزاحم شما بشوم؟
    بله

دوستان
    به نظر من اول از همه لینوکس رو درست و حسابی یاد بگیرید بعدش کم کم متوجه میشید که باید چه جوری برنامه نویسی و ... انجام بدید. شما همین الان هم بشینید لینوکس رو یاد بگیرید یه شیش هفت ماه کار دارید ( تازه اگر بکوب اینکار رو بکنید ). لینوکس یه سیستم عامل حرفه ای هست و کار باهاش مثل ویندوز نیست. من نمی دونم چه شکلی می خواید بدون اینکه لینوکس رو یاد بگیرید براش برنامه بنویسید. این مثل این میمونه که شما بدون اینکه بخواید avr رو یاد بگیرید باهاش کارهای صنعتی تولید کنید.

یه مورد دیگه که هستش، برنامه نویسی لینوکس کلا متفاوت با اون چیزی هست که فکر می کنید. این شکلی نیست که یه چیز رو انتخاب کنید و یاد بگیرید و تموم شه بتونید از برد کار بکشین. وقتی وارد حیطه سیستم عامل شدید میشید یکی از هزاران برنامه نویسی که دارن مثلا برای بازار PC برنامه تولید می کنن ( یکی گیم میسازه یک دیتابیس و هر کدوم تخصص خودشون رو دارن‌). دیگه شما وارد حیطه حرفه ای برنامه نویسی میشید که این حیطه اینقدر پیچیده هست که خود کسایی که کامپیوتر هم خوندن توش گیر میکنن.

نمی خوام ضد حال بزنم اما با توجه به وضعی که دارم می بینم اکثر دوستان به مشکلات جدی توی کار با این برد بر میخورن. من فکر می کنم به جزء یه عده کم چند نفری کسه دیگه ای نتونه با این برد حداقل در سطح تجاری کار کنه.

23. کاربران : 9 تشکر کرده اند از شما pswin برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند electera آواتار ها
    نام
    مصطفی
    تشکر شده 190 بار در 67 پست

همینطور که دوستمون گفتن برنامه نویسی برای این مینی پی سی ها با میکرو فرق داره اما اگر بخوام ساده بگم، اینجا شما باید اپلیکیشن بسازین یعنی برنامه قابل نصب روی سیستم عامل مورد نظر.
    پیشنهاد من:
    1- برای اندروید از Eclipse استفاده کنین که در اون میتونین جاوا و c و... کد بنویسین و پیشنهاد خود گوگل هم همینه و سمپل و کتابخونه و... فراوونه و چندتا سایت خوب فارسی مثل این همه چیرو گفته و چندتا کتاب تو بازار هست: آموزش برنامه نویسی اندروید و برنامه نویسی آندروید

2- برای بقیه سیستم عامل ها بنظرم qt و...

3- برای ارتباط با دنیای بیرون و ارتباط با میکرو و... میتونین از مبدل usb به com که تو فروشگاه هم هست استفاده کنین، و راه انداز و درایور اونم برای اندروید هست.

شخصا برای خودم ورود به این دو زبان توی این یک ماه سخت بوده ولی با انجام مثالهای ساده درک زیادی از این دنیای جالب برام ایجاد شده، درسته که همه چیرو اصولی بریم جلو خوبه ولی شخصاً چون عمرم کوتاه و نیازم محدوده ترجیح دادم برم تو آب تا شنا رو یاد بگیرم.

25. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما electera برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال

3- برای ارتباط با دنیای بیرون و ارتباط با میکرو و... میتونین از مبدل usb به com که تو فروشگاه هم هست استفاده کنین، و راه انداز و درایور اونم برای اندروید هست.
    دستگاه چند تا پورت سريال داره. نيازي به com به usb نيست. به غير از اون پورت شبكه و GPIO هم داره.

27. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما pswin برای ارسال این پست سودمند:

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش
    تشکر شده 2,261 بار در 1,056 پست

دوستان قطعا برنامه هایی هست که بشه برای سیستم عاملها درایور نوشت. مثلا اگه الان یک پورت جدید تولید بشه باید چکار کرد؟ قطعا باید درایور براش بنویسن. مخصوصا که لینوکس مولتی پلتفرم هست و میشه برای پلتفورم های مختلف سازگارش کرد. حالا بهتر نیست که برای پورتهای io این بورد یک درایور بسازین. این برنامه ها قطعا ساختاری دارن که بین سخت افزار و سیستم عامل ارتباط برقرار میکنن

نام
    حسين

ما همچنان منتظریم دوستان مشکل نمایش تصویرشون بر طرف بشه و بریم سراغ برنامه نویسی

مدیرکل سایت kavir آواتار ها
    نام
    زارعی
    تشکر شده 5,684 بار در 1,801 پست

اینم از فروم رسمیش که افتتاح شد
    Deployment Cubieboard
    اقای معماری هم اونجا رو زودتر از ما پیداکرده
    اقای معماری منم سرم خلوت شده میتونم کمک کنم لطفا نتیجه کارتون برای ما هم ایمیل کنید تا همینجا بذارید
    در ضمن tft 40pin استاندارد 7 اینچ هم داریم میاریم اونم اضافه کنید عالیه
    کویر ویدئو راه اندازی شد

اگر چه دیر ولی برگشتم به جمع دوستان قدیمی....

31. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما kavir برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال
    تشکر شده 158 بار در 66 پست

Exclamation

نقل قول نوشته اصلی توسط zaghaghi نمایش پست ها
    ورژن ۵ تازه اومده و فکر نکنم مشکلی داشته باشه و اگر روی ویندوز برنامه نویسی انجام میدید همونی رو که مشخص کردید دانلود کنید. البته قبل از دانلود، مطالب مربوط به کراس کامپایل Qt رو هم مطالعه کنید (Qt 4.7: Cross-Compiling Qt for Embedded Linux Applications)

مطالعه این لینک هم ممکنه به درد بخور باشه: arm - Qt 4.8 Cross Compile for Embedded Linux using Linaro Toolchain from Windows - Stack Overflow
    توی فروم ایران qt نوشته نسخه 5 خیلی باگ دارد.

از کیوت ۵٫۰٫۰ استفاده نکنید | Qt Project forums | Qt Project

33. تشکرها از این نوشته :

کاربر فعال naatamam آواتار ها
    نام
    حسن معماری
    تشکر شده 877 بار در 286 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط kavir نمایش پست ها
    اینم از فروم رسمیش که افتتاح شد
    Deployment Cubieboard
    اقای معماری هم اونجا رو زودتر از ما پیداکرده
    اقای معماری منم سرم خلوت شده میتونم کمک کنم لطفا نتیجه کارتون برای ما هم ایمیل کنید تا همینجا بذارید
    در ضمن tft 40pin استاندارد 7 اینچ هم داریم میاریم اونم اضافه کنید عالیه
    سلام
    من هفته پیش کمی سرم شلوغ بود ولی تونستم بیشتر pcb را که اشکال داشت را اصلاح کنم کمی از آن باقی مانده که فردا (شنبه) تمامش می کنم.
    مدل و اطلاعات ال سی دی 7 اینچ را برام بفرست که در برد لحاظ کنم تا ندادم برای چاپ.

در مورد اون فروم رسمیش هم که گفتین من بردم را آنجا قرار دادم که نشان بدم ما بهترش را طراحی و خواهیم ساخت.

35. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما naatamam برای ارسال این پست سودمند:

صفحه 2 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین