NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 2213 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

موضوع: نحوه ی درایو کردن و کالیبره کردن و برنامه نویسی سنسورگازی mq 9 به atmega در بیسکام

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

پیش فرض نحوه ی درایو کردن و کالیبره کردن و برنامه نویسی سنسورگازی mq 9 به atmega در بیسکام

سلام و خسته نباشید
    من در مورد سنسور گازی MQ 9 در سایت های زیادی گشتم ولی چیز چندان مفیدی پیدا نکردم

لطفا اگه کسی درباره سوال های زیر اطلاعات دقیقی داره کمکم کنه.

1-چطور سنسور گازی MQ 9 رو درایو کنم به atmga16؟ (توضیح نکته به نکته) یه چند جاهم دیدم ازپل دیود استفاده کرده بودندولی سر درنیاوردم

2- نحوهی کالیبره کردنش به صورت دقیق ؟
    میخواستم ببینم اگهامکانش هست مقدار گاز رو با ppm نشون بدم ولی اگه امکانش نباشه
    با متغیر های از خیلی کم تا خیلی زیاد درال سی دی 16*2 نشون بده با توجه به ولتاژ خوروجی

3-ولتاژ تثبیتیش چقدر هست و چطور برنامه نویسیش کنم که با تغییر ولتاژ از حالات تبیت شده که متغیر هارو نشون بده ؟ (به این شکل که در صد گاز در هوا ..کم ...یا....زیاد....است)

فکنم ولتاژ تثبیتیش در حالت عادی 0.9 هست من این رو میخوام که اگه ولتاژ از 0.9 به مقدار هر 0.3 دهم بالا میره یک متغیر رونشون بده در رابطه با درصد گاز در هوا.

یه سوال دیگه هم داشتم )))
    میشه با سنسور ADLX330 ارتفاع رو اندازه گیری کرد اگه میشه راه نمایی کنید

2. # ADS
    Circuit advertisement

عضو جدید
    تشکر شده 9 بار در 9 پست

سلام
    دوست من،اگه دیتاشیت و نگاه کنی،توضیحات کامل ونوشته!
    از دیتا شیت mq4 هم استفاده کن، درایوشون فرقی نداره!
    من با adc میکرو،راش انداختم. و از روش مقایسه و به صورت آزمایشی یا بهتر بگم:عملی،واسه سنس کردن گاز استفاده کردم.

کاربر علاقه مند
    نام
    وریا یونسی
    تشکر شده 32 بار در 23 پست

دوست عزیز سنسورmq9 جزو سنسورهای سری mqچینیه و برای تشخیص گاز های(منواکسیدکربن.ch4(گازطبیع ی).lpg(گازمایع)). استفاده میشه.
    من خودم یه اندک تجربه ای در رابطه با کار با این سنسور ها دارم. و پیشنهاد میکنم اگر شما نیاز به اندازه گیری نسبتا دقیق دارید از سنسور TGS813استفاده کنید.که این سنسور ساخت شرکت فیگارو هست و قیمتشم یخورده گرون تره.(چند برابر).
    ترتیب پایه وشکلشم درست مثل mq9 ست.(mq9نارنجی رنگه.tgsمشکیه).
    ولی اگر کارتون فقط با تشخیص گاز(چند مقدار با فاصله از هم)راه میاوفته.از همین mq9استفاده کنید.
    1-چطور سنسور گازی MQ 9 رو درایو کنم به atmga16؟ (توضیح نکته به نکته) یه چند جاهم دیدم ازپل دیود استفاده کرده بودندولی سر درنیاوردم
    این یه مدار ساده برای راه اندازی mq9واتصال به adcمیکرو.

2- نحوهی کالیبره کردنش به صورت دقیق ؟
    میخواستم ببینم اگهامکانش هست مقدار گاز رو با ppm نشون بدم ولی اگه امکانش نباشه
    با متغیر های از خیلی کم تا خیلی زیاد درال سی دی 16*2 نشون بده با توجه به ولتاژ خوروجی
    همنطور که گفتم دقت این سنسور خیلی خوب نیست.یعنی تو محیط های مختلف خروجیش متفاوته و نسبت به شرایط دمای هم تغییراتی تو خروجیش ایجاد میشه.
    برای کالیبره کردنش باید مقدار خروجی سنسور رو در شرایط مختلف بدست بیاری و طبق اون نقطه های که بدست میاد یه معادله براش بدست بیاری.حالا مقدار کنونی که سنسور خونده رو درش ضرب کنی.(یعنی اون معادله مثله یه ضریب kست که در مقدار کنونی ضرب میشه).

3-ولتاژ تثبیتیش چقدر هست
    بعد از راه اندازی این سنسور حدود چند ده ثانیه طول میکشه که ولتاژ خروجیش تثبیت بشه.
    اون بستگی به طول عمر کار کرد سنسور داره.یعنی هر چی سنسور نو تر باشه دیر تر به حالت ثابت در میاد و حالت گذراش بیشتر هست. ولتاژ حالت ماندگارشم بستگی به مدار راه اندازش داره.(که باید اندازه گیری بشه).

چطور برنامه نویسیش کنم که با تغییر ولتاژ از حالات تبیت شده که متغیر هارو نشون بده ؟ (به این شکل که در صد گاز در هوا ..کم ...یا....زیاد....است)
    متوجه نمی شم منظورتون چی هست!
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: MQ9.jpg
مشاهده: 203
حجم: 27.0 کیلو بایت  

5. تشکرها از این نوشته :

عضو جدید
    تشکر شده 4 بار در 3 پست

از سنسور شتاب adxl330 به تنهايي نميتوني واسه اندازه گيري ارتفاع استفاده كني اما ميتوني شتاب رو درجهات مختلف بسنجي

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

سلام کسی برنامه و مدار راه انداز سنسور mq9 رو با کدویژن داره برام ایمیل کنه ادرس ایمیلم
    a.sadri519@gmail.com
    خیلی منمون