NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 2394 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 2 از 89 نخستنخست 12345678910111213141516171819202152 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 21 به 40 از 1777

موضوع: CORTEX-A8 Cubieboard وارد ایران شد!

مدیرکل سایت kavir آواتار ها
    نام
    زارعی
    تشکر شده 5,684 بار در 1,801 پست

در مورد کی پد ماتریسی حقیقتش نفهمیدم دقیقا چی منظورتون هست!
    در مورد lvds همون السیدی های لپ تاپ هست
    در مورد نمونه کد ها منم دنبالش هستم منم لینوکس قبلا اصلا کار نکردم!
    cubieboard.org
    توی فرومش سرچ بزنید یه چیزای مختصری هست ولی باید سوال بپرسین تا یه چیزایی بدست بیاریم
    کویر ویدئو راه اندازی شد

اگر چه دیر ولی برگشتم به جمع دوستان قدیمی....

2. تشکرها از این نوشته :

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

کاربر فعال
    نام
    مرتضی مجتهدی
    تشکر شده 358 بار در 203 پست

برای اینجور برد ها ، مثل کامپیوتر، بهتر هست از ورودی خروجی خود سیستم استفاده نشه و حتما یک میکروکنترلر معمولی که مثلا با رابط سریال یا هر چیزی به این سیستم وصل هست، کارها رو بر عهده بگیره. همیشه در سیستم های مالتی تسک که کارهای سیستم عامل دست ما نیست، بهتر هست روی زمان بندی ها حساب باز نشه و اونها رو به سیستم جنبی بسپاریم.
    اصولا این برد هم باید کیبورد و ماوس معمولی بهش وصل بشه و دلیلی برای کیپد ماتیسی نداره ! فکر کنم اینبار هم مثل mk802 نتونم فعلا این برد رو تهیه کنم و کمکی برای این برد خاص از دستم بر بیاد، اما برای خود آندروید و اوبونتا و ... می تونم

و باز تاکید می کنم، با وجود این برد، از lpc1788 قافل نشید که به نظرم اون خیلی کاربردی تر هست !

5. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما modj.ir برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال
    تشکر شده 161 بار در 54 پست

آره فکر نکنم بشه gpio مستقیم داشت - jtag هم نداره باید با دات نت یا چیز دیگری براش برنامه نوشت.
    اگر از اونتو استفاده كنيد. اصولا نميشه از (دات نت مگر اينكه تحت مونو) استفاده كرد. اما خب ميشه برنامه نويسي زبانهاي تحت كامپيلر GNU مثل C رو انجام داد. فكر كنم بهترين گزينه QT و كتابخونه هاي زبان C باشن.

lvds برای ال سی دی های 10 اینچ و بالاتر هست! و هر چقدر رزولوشن بالاتر میره از کانالهای بیشتری از lvds استفاده میشه! راه اندازی ال وی دی اس رو سعی میکنیم راه بندازیم ولی برای ال سی دی های کوچکتر میتونید از مبدل استفاده کنید یا اینکه خروجی پین های برد رو راه بندازید که دارم روش کار میکنم!
    تا اونجا كه من ميدونم اگر درايور رو خود لينوكس بشناسه همه چي حله و راحت ميشه باهاش كار كرد. منتها اگر نشناسه بايد برنامه نويسي درايور و هسته بكنيد تا بتونيد ازش استفاده كنيد. ( و اين هم اونقدر آسون نيست). البته دقيقا نمي دونم ldvs چي هست اما اگر كار قسمت نرم افزاري هم داشته باشه. مثل ساخت درايور و .... خيلي سخت ميشه

براي بررسي درايورها موجود ميتونيد از دايركتوري /dev يه ليت بگيريد:
    کد:
    ls /dev

کاربر فعال

برای اینجور برد ها ، مثل کامپیوتر، بهتر هست از ورودی خروجی خود سیستم استفاده نشه و حتما یک میکروکنترلر معمولی که مثلا با رابط سریال یا هر چیزی به این سیستم وصل هست، کارها رو بر عهده بگیره. همیشه در سیستم های مالتی تسک که کارهای سیستم عامل دست ما نیست، بهتر هست روی زمان بندی ها حساب باز نشه و اونها رو به سیستم جنبی بسپاریم.
    اصولا این برد هم باید کیبورد و ماوس معمولی بهش وصل بشه و دلیلی برای کیپد ماتیسی نداره ! فکر کنم اینبار هم مثل mk802 نتونم فعلا این برد رو تهیه کنم و کمکی برای این برد خاص از دستم بر بیاد، اما برای خود آندروید و اوبونتا و ... می تونم
    سلام
    يه جورايي حق با شماست اما لينوكس (باتوجه به ويرايش هسته) قابليت معرفي تسكهاي بلادرنگ رو داره. يه مزيت ديگه هم كه وجود داره اينه كه مي تونيد هر قسمتي رو كه دوست نداريد حذف يا عوضش كنيد. مثلا من ميخوام به جاي اينكه شل سيستم عامل بالا بياد . مسقيما خود برنامه رو اجرا كنم ( يا به عبارتي به غير از تسكهاي هسته هيچ تسك ديگه اي وجود نداشته باشه - بدون اجازه من ) براي اينكار كافيه كه برنامه init رو عوض كنم.

و باز تاکید می کنم، با وجود این برد، از lpc1788 قافل نشید که به نظرم اون خیلی کاربردی تر هست !
    LPC 1788 برد خوبي هست به نظر منم ميتونه خيلي كاربردي باشه. اما خب اين برد هم نصبت به قيمتش خيلي عالي به نظر مياد. فقط بايد تست بشه و روش كار بشه. كاش يه مقدار قيمت اين LPC 1788 كمتر بود. با توجه به رم 32 مگي كه داره خيلي كارها ميشد باهاش كرد.
    ویرایش توسط pswin : 13-01-2013 در ساعت 20:46

8. تشکرها از این نوشته :

نام
    زارعی

Nightly Builds for AllWinner A10 U-boot, Linux Kernel and Hardware Packs
    How to Create Your Own Debian / Ubuntu Image for Mele A1000 (AllWinner A10 Based STB)

منم وقت نکردم خیلی روش زوم بشم چیزی که من میدونم اینه که اینا همه کد نویسی شدن و نیازی نداریم که کدنویسی کنیم فقط باید خروجی رو مثلا HDMI یا LVDS فعال کنیم توی فروم اصلیش یه چیزایی گفته .
    https://groups.google.com/forum/#!se...I/VZCKHqRnpAcJ
    چیزی که مهمه اینه که چطور ایمیج میسازن؟
    هسته اینا allwinner a10 هست توی نت خیلی روش کار کردن
    ویرایش توسط kavir : 13-01-2013 در ساعت 20:47
    کویر ویدئو راه اندازی شد

10. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما kavir برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال
    نام
    مرتضی مجتهدی

نقل قول نوشته اصلی توسط pswin نمایش پست ها
    ... اما لينوكس (باتوجه به ويرايش هسته) قابليت معرفي تسكهاي بلادرنگ رو داره. يه مزيت ديگه هم كه وجود داره اينه كه مي تونيد هر قسمتي رو كه دوست نداريد حذف يا عوضش كنيد. مثلا من ميخوام به جاي اينكه شل سيستم عامل بالا بياد . مسقيما خود برنامه رو اجرا كنم ( يا به عبارتي به غير از تسكهاي هسته هيچ تسك ديگه اي وجود نداشته باشه - بدون اجازه من ) براي اينكار كافيه كه برنامه init رو عوض كنم...
    به نظر شما یک میکروکنترلر Avr ساده اون کنار راحتتره یا اینکه توو سطح بالا برنامه نویسی اوبونتو من تنبل اولی رو انتخاب می کنم

راجع به اون 1788 هم فقط رم نیست که چشمگیر هست. هم قیمت، هم رابط ال سی دی هم nand و nor زیاد !! واقعا یکی سیستم کاملش می کنه.

افراد زیادی می تونن از این برد برای کارهایی مثل یک سیستم کنترلر مرکزی منزل که سوای سینمای خانگی بودن، محیط رو هم کنترل کنه استفاده کنند. یا یک hmi ! که توان پردازش خیلی بالا رو داره

12. تشکرها از این نوشته :

همکار افتخاری dariush_ab آواتار ها
    نام
    داریوش عباسی نژاد
    تشکر شده 1,810 بار در 1,064 پست

سلام آقا مرتضی.
    Avr خوبه ولی الان بچه ها برای روباتیک میرن ازون استفاده میکنن.
    برای ما کلاس نداره.حداقل بریم دنبال arm سطوح پایین.البته به قول شما برای خیلی کارا همون avr هم گاهی اوقات زیاد میاره!
    هر گلی بوی خودشو داره این برد a8 هم لذت کار کردن خاص خودش.
    موفق باشید.

نام
    زارعی

سلام
    دوستان لطفا مباحث رو به حاشیه نکشونید
    برای lpc1788 هم برنامه داریم
    این برد خیلی از شرکت های صنعتی کار میخواین
    اقای مجتهدی بسم الله اگر وقت میکنید یکی تاپیک بزنید و مهمش کنم و توی اونم بحث 1788 راه بندازیم

دوستان برای ابونتو من نظرم اینه قدم به قدم شروع کنید مثلا خود من هنوز کار نکردم این موراد رو طی کنید تا مدام به سوالات تکراری برنخوریم:
    1. اول سورس اصلی این هسته برای کامپایل کسی تونسته دانلود کنه؟
    2. برای شروع مرحله به مرحله یکی بگه چطور میشه کامپایل کرد و img ساخت
    3. بعد تغییرات سخت افزار هست مثلا فعال کردن lvds و...
    در ضمن دوستان روی تعداد بالا قیمت ها برای ما کمتر در میاد ولی بخشی از سود حاصله برای توسعه قرار میگیره ودر قیمت کلی محصول تغییر چندانی نخواهد داشت
    و اینکه هر کسی واقعا مطالب مفیدی و کاربردی بذاره و قدم مفیدی برداره 10 الی 50 درصد تحفیف میگیره
    همچینین دوستانی که مراحل اولیه خرید داشته باشن حمایت میشن مثلا بردهای جانبی و... با قیمت کمتری بهشون میدیم
    اگر وقت تایپ نمیکنید حتی بدون صدا فیلم بگیرین بذارین تا سریع تر کارها پیش بره البته توقع چندانی ندارم میدونم همه درگیر درس هستین
    با تشکر
    ویرایش توسط kavir : 13-01-2013 در ساعت 22:01
    کویر ویدئو راه اندازی شد

15. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما kavir برای ارسال این پست سودمند:

همکار علمی
    تشکر شده 289 بار در 151 پست

تو لینک زیر اندروید رو همراه با مثال برای این برد !
    Android - linux-sunxi

17. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما Pioneer برای ارسال این پست سودمند:

تازه وارد
    تشکر شده 3 بار در 1 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط kavir نمایش پست ها
    سلام
    دوستان لطفا مباحث رو به حاشیه نکشونید
    برای lpc1788 هم برنامه داریم
    این برد خیلی از شرکت های صنعتی کار میخواین
    اقای مجتهدی بسم الله اگر وقت میکنید یکی تاپیک بزنید و مهمش کنم و توی اونم بحث 1788 راه بندازیم

دوستان برای ابونتو من نظرم اینه قدم به قدم شروع کنید مثلا خود من هنوز کار نکردم این موراد رو طی کنید تا مدام به سوالات تکراری برنخوریم:
    3. بعد تغییرات سخت افزار هست مثلا فعال کردن lvds و...
    در ضمن دوستان روی تعداد بالا قیمت ها برای ما کمتر در میاد ولی بخشی از سود حاصله برای توسعه قرار میگیره ودر قیمت کلی محصول تغییر چندانی نخواهد داشت
    و اینکه هر کسی واقعا مطالب مفیدی و کاربردی بذاره و قدم مفیدی برداره 10 الی 50 درصد تحفیف میگیره
    همچینین دوستانی که مراحل اولیه خرید داشته باشن حمایت میشن مثلا بردهای جانبی و... با قیمت کمتری بهشون میدیم
    اگر وقت تایپ نمیکنید حتی بدون صدا فیلم بگیرین بذارین تا سریع تر کارها پیش بره البته توقع چندانی ندارم میدونم همه درگیر درس هستین
    با تشکر
    سلام
    منم تازه با انجمن شما آشنا شدم و خیلی خوشحالم
    ولی یک نظر هم داشتم همین اول کاری. قطعا شما عمده این برد بیارید قیمت تموم شده میتونه خیلی کمتر بشه برای من که دانشجو هستم تهیه این برد با این قیمت یکم سنگین هست
    وقتی من اصل برد نتونم بخرم خوب قطعا نمی تونم همکاری با دوستان داشته باشم
    شاید خیلی ها مشکل مالی داشته باشند و نتونند این برد تهیه کنن و تخفیف هم بکار نمی یاد
    خواهشی که دارم یک تجدید نظر بفرمائید اگر مقدور هست براتون
    امید وارم این نظر بنده بتونه کمکی برای امثال من باشه
    ممنون

19. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما radi_linux برای ارسال این پست سودمند:

نام
    زارعی

نقل قول نوشته اصلی توسط radi_linux نمایش پست ها
    سلام
    منم تازه با انجمن شما آشنا شدم و خیلی خوشحالم
    ولی یک نظر هم داشتم همین اول کاری. قطعا شما عمده این برد بیارید قیمت تموم شده میتونه خیلی کمتر بشه برای من که دانشجو هستم تهیه این برد با این قیمت یکم سنگین هست
    وقتی من اصل برد نتونم بخرم خوب قطعا نمی تونم همکاری با دوستان داشته باشم
    شاید خیلی ها مشکل مالی داشته باشند و نتونند این برد تهیه کنن و تخفیف هم بکار نمی یاد
    خواهشی که دارم یک تجدید نظر بفرمائید اگر مقدور هست براتون
    امید وارم این نظر بنده بتونه کمکی برای امثال من باشه
    ممنون
    سلام
    به انجمن ما خوش اومدی
    در مورد قیمت والله سری اول ما فقط 10 تومن روش کشیدیم !
    ولی سری دوم که سفارش داده شده منبع اصلی رو پیدا کردیم و با کلی رایزنی و یک سری کار که بعدا اعلام میکنیم قیمت ها واقعا شکسته شد به حد خیلی زیاد البته تعداد ما هم خیلی بالا تر رفت!
    دلیلی که من نوشتم قیمت تغییر ندیم چون هدفم این بود یک درصدی بدم دوستانی که فعالیت میکنن تا کار پابگیره
    البته اینم حرفی هست وقتی برد اصلی نداشته باشید چطور میتونید فعالیت کنید!
    دوستان نظرتون چیه قیمت کلی بیاریم پایین تا بیشتر بخرن؟ یا نه اختصاص بدیم برا توسعه؟
    البته دوستانی که تا نظر قطعی اعمال بشه خرید داشتن حقشون محفوظ هست و هرچی ضررش باشه شرکت تقبل میکنه فقط من خودم شخصا به این برد خیلی علاقه دارم و میخوام نتیجه خوبی بگیریم ازش!
    ویرایش توسط kavir : 14-01-2013 در ساعت 00:00
    کویر ویدئو راه اندازی شد

21. کاربران : 9 تشکر کرده اند از شما kavir برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال
    نام
    مرتضی مجتهدی

داریوش جان کلاس کار مهم نیست، حاصل کار مهمه ! حتی اگر با گین منطقی یا z80 باشه
    فعلا که هیچکدوم از این 2 برد رو فرصت نکردم بخرم که براشون تاپیک بزنم ! اما خوب الان چرا دنبال کامپایل هسته هستیم ؟
    آندروید که dvd برنامه نویسیش توو فروشگاه هست. تهیه کنین و خیلی راحت فعلا برنامه های پایه بنویسین، بعدا به کامپایل هسته هم می رسیم. اول از قدم های آسون شروع کنین که جمع از سختی زده نشه !

رام های خوبی توو :
    Download
    هست ! اکر منظور از سورس کد
    http://dl.cubieboard.org/software/so..._opentv.tar.gz
    باشه که 2 گیگ هست همش، با اینترنت های شبانه الان فوقش 1 شبه دانلود میشه !
    اما اصل فایلها و شماتیک و ... از اینجا بگیرین :
    Index of /

23. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما modj.ir برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال
    نام
    مرتضی مجتهدی

صفحه :
    Cubieboard - linux-sunxi
    رو که نگاه می کنم، ظاهرا روو U15 خودش خروجی VGA داره و مانیتور هم که مستقیم وصل میشه.کافیه پایه هاش رو وصل کنین 27 29 31 ...

در مورد ورودی خروجی هم که پایه هاش :
    A10/PIO - linux-sunxi
    اینجا به خروجی داده شده و توو اون لیست می تونین ببینین.

25. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما modj.ir برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال

سورس هسته لينوكس داخل kernel.org هست. من قبلا براي x86 كامپايل و نصب كردم.

اين يكي يه مقدار سخته. لينوكس دو قسمت ميشه. يكي سورس هسته و يكي ديگه برنامه هاي جانبي كه هر كدوم از اونها داستاني براي خودشون دارن. وقاعيتش اينه كه اين مورد خيلي سخته و تا حالا كسي توي ايران انجام نداده اما بچه هاي barnamenevis.org داران تلاش ميكنن كه اين موضوع رو حل كنن. اين تالار:

توسعه‌ی لینوکس و نرم افزارهای آزاد

براي توسعه هسته لينوكس بهتره مراحل زير رو دنبال كنيد:
    1. يادگيري محيط و مخصوصا شل
    2. يادگيري برنامه نويسي (مخصوصا POSIX)
    3. تغيير توي توزيع هاي آماده و ساخت ايميج (بچه هاي برنامه نويس تجربه دارن)
    4. ساخت توزيع جديد
    5. تغيير در هسته و ساخت درايور

بچه ها بايد اين نكته رو هم اضافه كنم كه هركسي بتونه هر 5 تا مرحله بالا رو تكميل كنه هم شركتهاي داخلي ولش نمي كنن و هم شركتهاي خارجي و يه نكته ديگه اينه كه هر 5 مرحله رو فكر نكنم كسي توي ايران بلد باشه (يا حداقل كامل) - يعني من نديدم -. اما تلاشهاي زيادي از طرف چندتا از برنامه نويسهاي سايت برنامه نويس داره انجام ميگيره. يكي از اونها اينجا هم عضو هست.

من پسر خوبيم. دوندونام مسواك ميزنم. بگذريم. اين خيلي خوبه كه از توسعه دهنده ها حمايت ميكنيد. من قبلا هم چند بار توي چند تا تاپيك اين موضوع رو ديده بودم. واقعا من هم از محصولاتي كه از سايت خريدم راضي هستم و هم از اين نحوه برخورد اين سايت ( برعكس بعضي سايت هاي ديگه.) - ديگه فكر كنم ته پاچه خواري بود

فعلا که هیچکدوم از این 2 برد رو فرصت نکردم بخرم که براشون تاپیک بزنم ! اما خوب الان چرا دنبال کامپایل هسته هستیم ؟
    آندروید که dvd برنامه نویسیش توو فروشگاه هست. تهیه کنین و خیلی راحت فعلا برنامه های پایه بنویسین، بعدا به کامپایل هسته هم می رسیم. اول از قدم های آسون شروع کنین که جمع از سختی زده نشه !
    اين گزينه منطقي تر هست.

دوستان دست آخر يكي دو تا كتاب خوب براي اينكه سريعتر كارها پيش بره:

1. براي برنامه نويسي لينوكس و درك ساختار اون :
    the linux interface programming

2. ساخت يه توزيع از پايه:
    Welcome to Linux From Scratch!

3. ياديگري لينوكس و موارد ديگه سايت زير هم خوبه:
    irantux.org

يكسري كتاب هم توي لينك زير معرفي كردم كه شايد بكارتون بياد:

منابع آموزشی سیستم عامل
    ویرایش توسط pswin : 14-01-2013 در ساعت 00:27

27. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما pswin برای ارسال این پست سودمند:

نام
    داریوش عباسی نژاد

سلام

دوستان نظرتون چیه قیمت کلی بیاریم پایین تا بیشتر بخرن؟ یا نه اختصاص بدیم برا توسعه؟
    جناب زارعی منظورتون از توسعه چیست؟

نام
    زارعی

نقل قول نوشته اصلی توسط dariush_ab نمایش پست ها
    سلام

جناب زارعی منظورتون از توسعه چیست؟
    اشتباهی نوشتم همون اموزش هاو...

در مورد هسته حالا نمیدونم دقیقا چی میشه و کرنل چی میشه و چیز ی هم که نمیدونی بهتره نگی میدونم
    فقط توی انجمن اصلی لینک هایی که دادم بخونید اینا کلا تنطیمات انجام دادن و فقط یجا خوندم نوشته بود یه فایلی هست باید توی فولدر اسکریپت کپی کنی و بعد کامپایل
    فکر نکنم ما درگیر این مسائلی که دوستان گفتن بشیم
    کویر ویدئو راه اندازی شد

کاربر فعال
    نام
    مرتضی مجتهدی

الان چک کردم، برای VGA مدار ساده ای مثل این :
    https://cubieboard.googlegroups.com/...?view=1&part=4
    نیاز هست. البته به نظرم هنوز هم بهترین گذینه هست برای خروجی

31. کاربران : 6 تشکر کرده اند از شما modj.ir برای ارسال این پست سودمند:

نام
    زارعی

اینم مدار خروجی برای lvds
    توی انجمن اصلیش دوستانی که وقت دارن لطفا سرچی بزنن
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
    کویر ویدئو راه اندازی شد

33. کاربران : 6 تشکر کرده اند از شما kavir برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال

مظئنيد اين همين CPU اين برد هست؟!!!‌ :
    A10 - linux-sunxi

اينجوري باشه كه پردازنده خيلي خفني داره:

واحد پرداش گرافيكي:
    Mali400 - linux-sunxi

GPU يه نوع پردازنده خاص منظوره براي كارهاي گرافيكي از جمله بازي هست. GPU از معماري SIMD و يا MIMD تبعيت مي كنن كه اين باعث ميشه بتونن چندين داده رو موازي پردازش كنن. يك از خواص اونها پردازش حجم داده اي اطلاعات بلوكي هست ( كه CPU ها توانشون براي اينكار كمه). ميشه گفت يه چيزي شبيه DSPها اما در عوضش برنامه هاي اونها بايد كوچيك باشه.

SIMD داره: توي اين معماري ميشه چندين داده رو همزمان جمع و تفريق و .... كرد. معمولا ريجيسترها توي اين معماري 4 تا ريجيستر معمولي رو توي خودشون جا ميدن بعدش با يه دستور ضرب اسمبلي و توي يه كلاك ميشه چهار تا داده رو توي چهار تاي ديگه ضرب كرد. اين معماري بيشتر براي پردازش هاي صوتي و تصويري به كار ميره.

OpenGL ES 2 رو ساپورت ميكنه: يعني ميشه باهاش بازيهاي سه بعد ساخت و يا كارهاي سه بعدي انجام داد. البته فكر نكنم پردازنده قابليت كار با حجم بالا رو داشته باشه اما اون روز يه مقاله در مورد يه A8 ميخوندم كه پردازنده توش مي تونست 10 ميليون مثلث رو توي يك ثانيه ضرب كنه. اگر پردازنده اين بتونه يه چيزي در حدود 60هزار * 30 فريم رو توي ثانيه رندر كنه. ميشه بازيهاي خوبي در سطح embedded ساخت.

OpenVG:اين هم براي كارهاي وكتور استفاده ميشه. مثل پلاتر و ... . البته من تا حالا باهاش كار نكردم.

35. کاربران : 6 تشکر کرده اند از شما pswin برای ارسال این پست سودمند:

نام
    داریوش عباسی نژاد

ساده ترین احتمالا همون vga هست.
    https://www.dropbox.com/s/3o81lkegsy...%20%282%29.jpg

37. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما dariush_ab برای ارسال این پست سودمند:

صفحه 2 از 89 نخستنخست 12345678910111213141516171819202152 ... آخرینآخرین