NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 2414 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 53 از 89 نخستنخست ... 3343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1,041 به 1,060 از 1777

موضوع: CORTEX-A8 Cubieboard وارد ایران شد!

همکار علمی cover_itx آواتار ها
    نام
    میلاد نوری زاده
    تشکر شده 211 بار در 100 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط prm2 نمایش پست ها
    درسته من خودم رو کامپیوترم از لینوکس استفاده می کنم و با gcc و زبان c++ اشنایی کامل دارم
    فقط میخوام بدونم مصلا من یه uln با یکد کوبی دارم حالا چجوری به پورت ها دسترسی داشته باشم تا uln استپر رو بچرخونه
    (ینی این پورت ها مثل پورت پیرینتر کامپیوتر هستند یا یه library جدا دارن؟)
    دوست عزیز خدمت شما عرض کردم در کوبی برد و ایمیج های آن پورت ها با lib لینوکس و دسترسی های کرنل قابل کنترل هستند مثل gpio که توی کرنل فعال می کنید و بعد با api می توانید به آن در برنامه خود دسترسی پیدا کنید و آن را کنترل کنید یعنی 3 تا شرط دارد:
    1-در کرنل فعال باشد
    2-در script.bin تعریف شده باشد
    3-دسترسی آن در لینوکس وجود داشته باشد
    البته من هنوز هم نفهمیدم منظور شما از پورت ها چی است من به صورت کلی گفتم
    منتظر نمان پرنده ای بیاید و پروازت دهد , در پرنده شدن خویش بکوش

2. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

نام
    میلاد نوری زاده

دوستان کسی سورس کامل کرنل sunxi دانلود کرده است این سایت github با این سرعت پایین و سامانه امنیتیش 2 هفته است اقدام به دانلود کردم اما کامل نتونستم دانلود کنم اگر دوستان کامل سورس دارنند لطفا پورت gpi - spi - ovz76 و ماژول های کاربردی یا خروجی hw-cubieboard یا uimage بگیرد و برای دانلود بگذارد
    مد نظر من فعال سازی spi است اما اگر کسی ازدوستان تمامی پورت ها و ماژول های کاربردی را که در کوبی میشه فعال کرد کامپایل کنه و در اختیار دیگران بگذارد ممنون میشم
    ویرایش توسط cover_itx : 01-08-2013 در ساعت 08:02

همکار علمی mahdichi آواتار ها
    نام
    مهدی چنگانی
    تشکر شده 783 بار در 251 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط cover_itx نمایش پست ها
    دوستان کسی سورس کامل کرنل sunxi دانلود کرده است این سایت github با این سرعت پایین و سامانه امنیتیش 2 هفته است اقدام به دانلود کردم اما کامل نتونستم دانلود کنم اگر دوستان کامل سورس دارنند لطفا پورت gpi - spi - ovz76 و ماژول های کاربردی یا خروجی hw-cubieboard یا uimage بگیرد و برای دانلود بگذارد
    مد نظر من فعال سازی spi است اما اگر کسی ازدوستان تمامی پورت ها و ماژول های کاربردی را که در کوبی میشه فعال کرد کامپایل کنه و در اختیار دیگران بگذارد ممنون میشم
    با سلام،
    دوست عزیز، به طور پیش فرض خیلی از اینترفیس ها فعاله. spi را هم من درایورش را فعال کردم ولی هنوز نتونستم راه اندازیش کنم.
    شما که علاقه مند هستید می تونید آموزش های مربوط به gpio و serial و i2c را در قسمت ویکی ببینید.

اگر spi را هم نیاز دارید می تونم hwpack را برایتان آپلود کنم.

5. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند
    نام
    مازيار بيگي
    تشکر شده 17 بار در 16 پست

ميشه راهنمايي كنيد به صورت فارسي از هارد چگونه بوت كنم با چه نرم افزاري ؟؟؟ تشكر

نام
    میلاد نوری زاده

Exclamation

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdichi نمایش پست ها
    با سلام،
    دوست عزیز، به طور پیش فرض خیلی از اینترفیس ها فعاله. spi را هم من درایورش را فعال کردم ولی هنوز نتونستم راه اندازیش کنم.
    شما که علاقه مند هستید می تونید آموزش های مربوط به gpio و serial و i2c را در قسمت ویکی ببینید.

اگر spi را هم نیاز دارید می تونم hwpack را برایتان آپلود کنم.
    مهندس راستش من بعد از تلاش بسیار سورس کرنل sunxi دانلود کردم طبق آموزش ویکی هم اقدام به ساخت uimage و فعال سازی OV7670 کردم و آن را روی sdcart توی همون پارتیشن fat که script.bin در آن است ریختم اما بردم بوت نشد حتی به صورت خام هم سورس را کامپایل کردم باز بوت نشد ایمیج من دبیان است و برد a20
    نمی دانم شاید رجیستر های a20 و ایمیج های آن با a10 فرق دارند چون همین آموزش نصب ایمیج روی نند هم چندین بار روی بردم تلاش کردم اما نشد فایل پارتیشن ساز cubie_nand_uboot_partition_image.bin که روی نند کامپایل می کنم طبق آموزش توی ویکی انگار هیچی روی نند ریخته نمیشه وهیچ تاثیری ندارد که نند به دو بخش nanda nandb تقسیم می کند و پارتیشن بوت nanda ساخته نمی شود نمی دانم دلیلش چیه؟
    یک سوال دیگه هم دارم که فرق uimage با hwpack در چیست چون وقتی در کرنل m حالت ماژول و * حالت کامپایل که انتخاب می کنیم و uimage می ریزیم نیازی به hwpak است؟
    ویرایش توسط cover_itx : 03-08-2013 در ساعت 06:39

نام
    مهدی چنگانی

مهندس راستش من بعد از تلاش بسیار سورس کرنل sunxi دانلود کردم طبق آموزش ویکی هم اقدام به ساخت uimage و فعال سازی OV7670 کردم و آن را روی sdcart توی همون پارتیشن fat که script.bin در آن است ریختم اما بردم بوت نشد حتی به صورت خام هم سورس را کامپایل کردم باز بوت نشد ایمیج من دبیان است و برد a20.
    با سلام، دوست عزیز خود کرنل a10 با a20 تفاوتی چندانی نداره، فقط داریورهای اون هاست که تفاوت ایجاد می کنه، به خاطر همین بون نشده.

نمی دانم شاید رجیستر های a20 و ایمیج های آن با a10 فرق دارند چون همین آموزش نصب ایمیج روی نند هم چندین بار روی بردم تلاش کردم اما نشد
    فایل پارتیشن ساز cubie_nand_uboot_partition_image.bin که روی نند کامپایل می کنم طبق آموزش توی ویکی انگار هیچی روی نند ریخته نمیشه وهیچ تاثیری ندارد که نند به دو بخش nanda nandb تقسیم می کند و پارتیشن بوت nanda ساخته نمی شود نمی دانم دلیلش چیه؟
    uboot هر دو برد هم تفاوت داره به خاطر همین نمیشه از uboot کوبی1 برای کوبی 2 استفاده کرد. برای نصب روی نند باید خودتون یه uboot بسازید. اطلاعات بیشتر در این لینک هست.
    http://linux-sunxi.org/Building_on_Debian

یک سوال دیگه هم دارم که فرق uimage با hwpack در چیست چون وقتی در کرنل m حالت ماژول و * حالت کامپایل که انتخاب می کنیم و uimage می ریزیم نیازی به hwpak است؟
    uimage که همون کرنل هست ولی hwpack درواقع یه فایل زیپ حاوی کرنل و درایورها و تنظیمات برای نصب کنار یک rootfs هست که مجموعا یک OS کامل را تشکیل می دهند.
    بله، اگر شما هنگام کامپایل کرنل درایورها را بصورت * تنظیم کنید دیگه نیازی به لود کردن درایور آن نیست و هنگام بوت به صورت اتوماتیک لود میشه.

9. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما mahdichi برای ارسال این پست سودمند:

نام
    میلاد نوری زاده

با سلام
    جناب مهندس چنگانی hwpack a20 هم با سری a10 یکی است چون گفتیت درایور ها با هم متفاوت است پس مسلما hwpack متفاوت است؟
    من از سایت sunxi فقط 2تا hwpack موجود است ان هم فکر می کنم فرقشون در nor رمشون باشه
    اگر شما لینکی برای دانلود hwpack نسبتا کامل برای a20 دارید لطفا ارایه کنید

uboot هر دو برد هم تفاوت داره به خاطر همین نمیشه از uboot کوبی1 برای کوبی 2 استفاده کرد. برای نصب روی نند باید خودتون یه uboot بسازید. اطلاعات بیشتر در این لینک هست.
    Building on Debian - linux-sunxi.org
    فکر کنم این هم برای a10 باشد راستش مهندس برای ریختن روی برد من یک فکری کردم که
    hwpack a20 روی نند کامپایل کنم طبق همون اصول پارتیشن بندی 1M و..
    و بعد کل محتویات sdcart بریزم روی پارتیشن دوم nand به نظرتان این راه شدنی است؟

جناب چنگالی من یک مشکل دیگه روی برد دارم بعد یک پردازش سنگین ونصب یک برنامه یک دفه بردم خاموش می شود و دوباره که روشن می کنم باز خاموش می شود تا زمانی که usb otg وصل می کنم دیگه برد خاموش نمی شود البته منبع تغذیه من 5 ولت 10 آمپر صنعتی است اوایل من فکر می کردم یک مکانیزم امنیتی است برای اینکه a20 آسیب نبیند از گرما و پردازش زیاد خودکار برد خاموش میکند اما الان متوجه شدم پردازش زیادی انجام نمیشه به نظرتان مشکل از کجاست؟ من فکر می کنم منبع تغذیه باشد ...
    ویرایش توسط cover_itx : 03-08-2013 در ساعت 21:17

نام
    مهدی چنگانی

با سلام،
    اقای جعفری یک پیشنهاد دارم، یک uboot برای a20 کامپایل کردم. به نظرم روی یک uSD کوبی1 تست کنید. اگر جواب داد، در مرحله بعدی نند را امتحان می کنیم.

فایل پیوست شامل دوتا فایل هست با دستور زیر می تونید uboot و spl را عوض کنید.

dd if=sunxi-spl.bin of=/dev/sdb bs=1024 seek=8
    dd if=u-boot.bin of=/dev/sdb bs=1024 seek=32

اگر مشکلی بود حتما درمیان بزارید، تا با هم این مسئله را حل کنیم.
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده

12. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما mahdichi برای ارسال این پست سودمند:

نام
    میلاد نوری زاده

Exclamation

با سلام،
    اقای جعفری یک پیشنهاد دارم، یک uboot برای a20 کامپایل کردم. به نظرم روی یک uSD کوبی1 تست کنید. اگر جواب داد، در مرحله بعدی نند را امتحان می کنیم.

فایل پیوست شامل دوتا فایل هست با دستور زیر می تونید uboot و spl را عوض کنید.

dd if=sunxi-spl.bin of=/dev/sdb bs=1024 seek=8
    dd if=u-boot.bin of=/dev/sdb bs=1024 seek=32

اگر مشکلی بود حتما درمیان بزارید، تا با هم این مسئله را حل کنیم.
    مهندس چنگانی روی sdcard من مشکلی ندارم sd کارت من ایمیج نصب کردم و همچنین یک uboot خودم برای debian و fedora و arch تست کردم هیچ مشکلی ندارد به راحتی نصب می شود
    البته یک ایمیج دبیان هم شخصی سازی کردم که به امید خدا بتونم روی ماژول را فعال و کرنل هم فعال سازی کنم ایمیج همینجا برای بقیه دوستان قرار می دهم
    الان مشکل نصب روی نند است (نصب از sd روی نند)
    یک uSD کوبی1
    مهندس متوجه نشدم برد من a20 و کوبی 2 ...
    ویرایش توسط cover_itx : 03-08-2013 در ساعت 23:34

نام
    مهدی چنگانی

مهندس چنگانی روی sdcard من مشکلی ندارم sd کارت من ایمیج نصب کردم و همچنین یک uboot خودم برای debian و fedora و arch تست کردم هیچ مشکلی ندارد به راحتی نصب می شود
    البته یک ایمیج دبیان هم شخصی سازی کردم که به امید خدا بتونم روی ماژول را فعال و کرنل هم فعال سازی کنم ایمیج همینجا برای بقیه دوستان قرار می دهم
    الان مشکل نصب روی نند است
    اقای جعفری مطابق لینک Building on Debian - linux-sunxi.org یک نسخه uboot برای a20 با قابلیت بوت از نند کامپایل کردم.

اگر فرصت کردید امتحان کنید. زیاد مطمئن نیستم کار بده، چون این شاخه از سورس هنوز درحال توسعه هست و کاملا پایدار نیست.
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
    • نوع فایل: rar u-boot.rar (123.5 کیلو بایت, 29 نمايش)

15. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما mahdichi برای ارسال این پست سودمند:

نام
    میلاد نوری زاده

اقای جعفری مطابق لینک Building on Debian - linux-sunxi.org یک نسخه uboot برای a20 با قابلیت بوت از نند کامپایل کردم.

اگر فرصت کردید امتحان کنید. زیاد مطمئن نیستم کار بده، چون این شاخه از سورس هنوز درحال توسعه هست و کاملا پایدار نیست.
    حدستان درست بود تست کردم کار نمی کنه ... دیگه a20 داره پشیمونم می کنه
    باز روش کار می کنم
    مهندس اگه شما هم موفق شدید خبر دهید با تشکر از راهنمایی شما ...

نام
    میلاد نوری زاده

با سلام مجدد
    آقای مهندس زارعی راستی خبری از برد گسترش نشده است برد گسترشی که آقای معماری ساخت PCB انجام داده اند آیا تست شده است اگر قیمت مناسب است آمادگی خرید برد را داریم
    اگر هم خبری نیست خود در تلاش ساخت یک pcb مناسب برای برد باشیم

باتشکر

نام
    مهدی چنگانی

حدستان درست بود تست کردم کار نمی کنه ... دیگه a20 داره پشیمونم می کنه
    باز روش کار می کنم
    مهندس اگه شما هم موفق شدید خبر دهید با تشکر از راهنمایی شما ...
    فعلا بنظرم اگر نصب روی نند برایتان خیلی مهمه می تونید rootfs را روی نند بریزید و فقط کرنل و uboot روی uSD باشه.

برای اینکار لازمه فایل uEnv.txt را کنار کرنل قرار داده و مسیر rootfs را روی نند تنظیم کنید.
    فایل را می تونید توی آموزش نصب روی نند پیدا کنید.

19. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما mahdichi برای ارسال این پست سودمند:

نام
    میلاد نوری زاده

Icon2008

با سلام مجدد
    دوستان مشکل من حل شد خود سایت کوبی به تازگی یک ایمیج بتا لینارو برای a20 ارایه داده است که از نظر من همه مشکلات ایمیج های قبلی رفع شده است در این ایمیج اکثر ماژول ها فعال است و همچنین من یک usb lan rtl8188su داشتم که اون هم در کرنل روی این ایمیج فعال است (چقدر دغدغه فعال کردن اینو داشتیم) تا اینجای کار ایمیج کاملی است
    لینک دانلود
    راستی من تونستم توی این ایمیج hybernate و swap را فعال کنم
    تا فردا عکس هایی از آن می گذارم...

سوال از مهندس چنگانی
    حداکثر جریان کشی از پورت های gpio چقدر است من با gpio می توانم موتور dc راه بندازم برد آسیب نمیبینه ...؟
    مهندس برای استفاده از باطری پیشنهاد شما چیست؟ من این برد دارم جایگذین برد رباتم می کنم
    (نوع باطری جریان باطری پیشنهاد برای جریان کشی بهینه)

نام
    مهدی چنگانی

حداکثر جریان کشی از پورت های gpio چقدر است من با gpio می توانم موتور dc راه بندازم برد آسیب نمیبینه ...؟
    با توجه به این لینک (ابتدای صفحه، بخش Port Definitions) حداکثر جریان خروجی 40 میلی امپر است، که برای راه اندازی موتور DC خیلی کم هست، بنابراین حتما باید از ایسی بافر ویا درایور موتور DC استفاده شود.

برای استفاده از باطری پیشنهاد شما چیست؟ من این برد دارم جایگزین برد رباتم می کنم
    با توجه با این لینک و اینکه در حالت عادی میتوان از جریان یک usb 2 برای روشن کردن بورد استفاده کرد باتوجه به جریان 500 میلی امپری توان مصرفی در حدود 2.5 وات خواهد بود. پس باتری باید حداقل این توان را داشته باشه.

22. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما mahdichi برای ارسال این پست سودمند:

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

با سلام مجدد
    دوستان مشکل من حل شد خود سایت کوبی به تازگی یک ایمیج بتا لینارو برای a20 ارایه داده است که از نظر من همه مشکلات ایمیج های قبلی رفع شده است در این ایمیج اکثر ماژول ها فعال است و همچنین من یک usb lan rtl8188su داشتم که اون هم در کرنل روی این ایمیج فعال است (چقدر دغدغه فعال کردن اینو داشتیم) تا اینجای کار ایمیج کاملی است
    لینک دانلود
    راستی من تونستم توی این ایمیج hybernate و swap را فعال کنم
    تا فردا عکس هایی از آن می گذارم...

سوال از مهندس چنگانی
    مهندس برای استفاده از باطری پیشنهاد شما چیست؟ من این برد دارم جایگذین برد رباتم می کنم
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    سلام مهندس جعفری
    لطفا بفرمایید که این ایمیج جدید رو چطوری رو a20 باید نصب کنیم؟ من تویه روش نصب مشکل دارم

نام
    میلاد نوری زاده

نقل قول نوشته اصلی توسط mahmoudARM نمایش پست ها
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    سلام مهندس جعفری
    لطفا بفرمایید که این ایمیج جدید رو چطوری رو a20 باید نصب کنیم؟ من تویه روش نصب مشکل دارم
    سلام
    این ایمیج از نوع ایمیج نند می باشد و باید توسط LiveSuit نصب شود
    برای این کار بهترین برنامه PhoenixSuit است که آموزش و مستندات آن در ویکی موجود است
    http://wiki.iranmicro.ir/%D9%86%D8%B...8%AF-1021.html
    اگر مشکلی بود ذکر کنید تا باهم مشکل برطرف کنیم
    ویرایش توسط cover_itx : 12-08-2013 در ساعت 22:42

نام
    میلاد نوری زاده

با سلام و درود مجدد
    جناب مهندس چنگانی 2 هفته ایی است دارم روی یک وبکم uvc کار می کنم اما به هیچ وجه کیفیت مطلوب بدست نیاوردم
    در صورتی که وبکم من دارای سنسور 2 مگاپیکسل جنیوس است دریافت تصویر با 10 فریم در ثانیه نسبتا بدون تاخیر بوده است اما بالای 10 فریم برای برد سنگین است و تاخیر و نویز در تصویر مشاهده می شود
    من برد 2 هسته گرفتم تا در پردازش تصویر مشکلی نداشته باشم اما انگار این داستان همچنان پاورجاست ...
    به نظر شما روی ov7670 کار کنم؟ آیا شما در این ضمینه کار کرده ایید و جواب گرفته اید؟ جدا از فعالسازی در کرنل و اسکریپت آیا اتصالات سخت افزاری مشکلی ندارد؟(جنابعالی شماتیکی از اتصالات ov7670 بر روی برد دارید؟)

نام
    مهدی چنگانی

با سلام و درود مجدد
    جناب مهندس چنگانی 2 هفته ایی است دارم روی یک وبکم uvc کار می کنم اما به هیچ وجه کیفیت مطلوب بدست نیاوردم
    در صورتی که وبکم من دارای سنسور 2 مگاپیکسل جنیوس است دریافت تصویر با 10 فریم در ثانیه نسبتا بدون تاخیر بوده است اما بالای 10 فریم برای برد سنگین است و تاخیر و نویز در تصویر مشاهده می شود
    من برد 2 هسته گرفتم تا در پردازش تصویر مشکلی نداشته باشم اما انگار این داستان همچنان پاورجاست ...
    به نظر شما روی ov7670 کار کنم؟ آیا شما در این ضمینه کار کرده ایید و جواب گرفته اید؟ جدا از فعالسازی در کرنل و اسکریپت آیا اتصالات سخت افزاری مشکلی ندارد؟(جنابعالی شماتیکی از اتصالات ov7670 بر روی برد دارید؟)
    با سلام
    در زمینه وب کم متاسفانه تاجالا تجربه ای ندارم و امتحان نکردم ولی در مورد راه اندازی دوربین ov7670، مدتی پیش با یکی از دوستان کمی تلاش کردیم ولی متاسفانه درایورهای آن که در کرنل هست، هنوز درحالت آزمایشی و خیلی باگ دارد و ما نتونستیم راه اندازیش کنیم.
    شاید بعد از حدود 2 ماهی درایورهای آن بروز شده باشی. اگر فرصت شد حتما یکبار دیگه تست می کنم.
    اگر خودتون هم خواستید امتحان کنید، در همین موضوع جست و جو کنید مباحث آن را پیدا خواهید کرد.

برای اتصال دوربین به برد هم نکته خاصی نداره و براحتی میشه به برد وصلش کرد.

موفق باشید.

27. تشکرها از این نوشته :

نام
    مهدی چنگانی

با سلام به همه ی دوستان

به دوستان که دنبال یک ایمیج خوب می گردند یک خبر خوش بدم
    که حتما سایت http://cubian.org را نگاه کنید،
    هم برای کوبی1 و هم برای کوبی2 ایمیج داره، که حجم اون ها هم بسیار کمه و حدوده 70 80 مگابایت بیشتر نیست.

نقطه قوتی که این توزیع داره اینه که از پشتیبانی بالایی برخورداره و تقریبا داره مشابه توزیع Raspbian بورد Raspberry Pi عمل می کنه.

ویژگی هایی که تا الان من دیدم به صورت زیره:

1- قابلیت نصب روی نند به راحتی (اجرای یک دستور)
    2- قابلیت آپدیت کرنل و درایور به صورت اتوماتیک
    3- پشتیبانی بسیار عالی (به شخصه نیاز به یک درایور برای ماژول وای فای داشتم در عرض چند روز آپدیت آن را قرار دادند.
    4- حجم بسیار پایین ( البته نسخه هدلس هست و اگر کسی نیاز به محیط گرافیکی داره باید جدا نصب کنه، حدود 200 مگ نیاز به دانلود داره)
    5- سرعت بالا

29. کاربران : 6 تشکر کرده اند از شما mahdichi برای ارسال این پست سودمند:

صفحه 53 از 89 نخستنخست ... 3343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172 ... آخرینآخرین