NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 4100 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

موضوع: راهنمايي در زمينه كنترل pwm با ولوم يا مقاومت متغير؟دوستان سلام به راهنمايي يا كمك اح

عضو جدید
    تشکر شده 2 بار در 2 پست

پیش فرض راهنمايي در زمينه كنترل pwm با ولوم يا مقاومت متغير؟دوستان سلام به راهنمايي يا كمك اح

دوستان سلام
    به راهنمايي يا كمك احتياج دارم كه چگونه كدهايي بنويسم كه با توجه به مقدار يك مقاومت متغير يك پهناي پالس يك موج pwm رو كنترل كنه؟
    مثلا بنويسم اگر مقاومت =0 بود؟ چيكار كنه ... و تا مقاومت مساوي چند مي تونم برنامه ريزيش كنم؟
    كاملا در اين پروژه كه متاسفانه دقيقه 90 شده و بايد تحويلش بدم گيج شدم و به كمك احتياج دارم؟
    ممنون

2. تشکرها از این نوشته :

3. # ADS
    Circuit advertisement

کاربر فعال ramin.st آواتار ها
    نام
    R . F . S
    تشکر شده 90 بار در 42 پست

دوست عزیز شما باید با یک پتانسیومتر ولتاژ رو تغییر بدین بعد ولتاژ بدین به میکرو
    بعدش میکرو مقدار انالوگ رو به دیجیتال تبدیل کنه و مقدارش رو برابر مقدار pwm قرار بده
    اگه برنامه رو با بسکام بخواین براتون قرار میدم

5. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما ramin.st برای ارسال این پست سودمند:

عضو جدید
    تشکر شده 2 بار در 2 پست

ممنون ولي من با بسكام بردم براي استادمون و از اونجا كه هيچي بلد نبودم فهميد كه از اينترنت برداشتم و گفت برو با سي بردار بيار ..
    ميدونيد چيه من الان چطوري تو كدها بنويسم كه پتانسيومتر = فلان مقدار شد خروجي پالس اينقدر بشه؟
    يعني اينطوري اشتباهه:
    if(resistor=0)
    {
    محاسبه PWM
    }

ناظم انجمن vahidasm آواتار ها
    نام
    وحید
    تشکر شده 881 بار در 470 پست

سلام
    خب دوست عزیز شما باید قبل از هر چیز مبدل آنالوگ به دیجیتال رو راه اندازی کنید
    بعد یکی از تایمر ها رو تو یکی از مودهای pwm قرار بدین و مقدار مورد نظر رو تعییر بدین بعد یه مقداری متناسب با اون رو به رجیسترهای مخصوص pwm بدین تا مقدارش تغییر کنه
    موفق باشید
    ویرایش توسط vahidasm : 04-01-2013 در ساعت 16:23
    اولین مرحله شناخت آفرینش همانا خرد است چشم و گوش و زبان سه نگهبان اویند که لاجرم هر چه نیکی و شر است از همین سه ریشه می گیرد .و افسوس که بدنبال کنندگان خرد اندکند باید که به سخن دانندگان راه جست و باید جهان را کاوش نمود و از هر کسی دانشی آموخت و یک دم را هم برای آموختن نباید از دست داد . فردوسی خردمند

8. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما vahidasm برای ارسال این پست سودمند:

Banned AnonyJavad آواتار ها
    تشکر شده 132 بار در 55 پست

شما ببین پتانسیومتر در حالت ماکزیمم و مینیمم چقدر ولتاژ روش میافته، بعد مقدار مینیمم رو صفر در نظر بگیر و ماکزیمم رو مثلا 5 ...بعدش هم ولتاژ پتانسیومتر رو بده به adc میکرو که دائم بخونه. بعد می تونی ولتاژ خوانده شده رو از طریق تناسب ربط بدی به طول پالس PWM یا همون Dutycycle .
    توی PWM هم تا اونجایی که یادمه با همین بایت های کنترلی می تونی dutycycle رو تغییر بدی.
    جزئیاتش چون خیلی وقته کار نکردم یادم نیست خودت برو از کتاب ها نگاه کن.فقط کلیاتشو گفتم.

10. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما AnonyJavad برای ارسال این پست سودمند:

عضو جدید
    تشکر شده 2 بار در 2 پست

باشه
    من يك نمونه كد اوليه رو مي نويسم بعدش مي ذارم اينجا ببينيد چه كردم؟ مشكلاتشو بگيد:
    ممنون

12. تشکرها از این نوشته :

مدیر کل انجمن ها morteza_rk آواتار ها
    نام
    مرتضی رحیمی کردمحله
    تشکر شده 2,899 بار در 1,263 پست

سلام

کلا این پروژه خیلی ساده هست. هم در بسکام و هم در کدویژن.

1. یه پتانسیومتر 10 کیلو اهم (از نوع مولتی ترن باشه خیلی بهتره) ور میداری ، یه سرشو میزنی به Vcc و یه سرشم زمین. حالا سر وسط میره به کانال ADC0 .

2. ADC رو راه اندازی می کنی و کانال ADC0 رو می خونی و مثلا می ریزی توی متغیر x .

3. با استفاده از تایمر 1 ، یک PWM با رزولوشن 10 بیتی درست می کنی با فرکانس دلخواه.

4. حالا کافیه متغیر x رو نسبت بدی به رجیستر PWM ، چون هم ADC و هم PWM ده بیتی هستن هر مقداری که پتانسیومتر ایجاد کنه متناسب با اون PWM هم ایجاد میشه. (یعنی هرچی مقدار x بیشتر باشه مقدار PWM بیشتری اعمال میشه و برعکس)
    .
    اَللّهُمَ صَلّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجّل الفَرَجَهُم

وبلاگ شخصی من

14. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما morteza_rk برای ارسال این پست سودمند: