NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 4136 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 21 به 40 از 44

موضوع: انتخاب سنسور (راهنمایی)

کاربر فعال
    نام
    علی حاجی آبادی
    تشکر شده 237 بار در 155 پست

مهندس یک بار دیگه اعداد و ارقامی که من استفاده کردم رو با دقت بخون!

شما واقعاً نیاز به اندازه گیری 0.0006 میکرو ثانیه یعنی 600 پیکوثانیه داری؟!
    اصلا اگر من بخام حداقل 600 میکرو ثانیه تا 30000 میکرو ثانیه رو اندازه بیگرم چیکار باید بکنم؟

2. تشکرها از این نوشته :

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

مدیر بخش STM32 sigma-mx آواتار ها
    نام
    سعید شریفیان
    تشکر شده 2,520 بار در 978 پست

مهندس ساعت اتمی هم دقت در حد پیکو ثانیه نداره !!!

5. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما sigma-mx برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

من نیاز دارم 600 میکرو ثانیه رو اندازه بگیرم تا 30000 میکرو ثانیه!
    ( شما واقعاً نیاز به اندازه گیری 0.0006 میکرو ثانیه یعنی 600 پیکوثانیه داری؟!)اینو نمیخام
    (شما واقعاً نیاز به اندازه گیری 0.0006 ثانیه یعنی 600 میکروثانیه داری؟! )اینو میخام.درسته؟؟؟؟

مدیر بخش STM32 sigma-mx آواتار ها
    نام
    سعید شریفیان
    تشکر شده 2,520 بار در 978 پست

بله ، این درسته ..
    شما می خوای 0.6 تا 30 میلی ثانیه رو در واقع اندازه بگیری ....

8. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

دقیقا دوست عزیز.حالا برای این دقت و اینکار چطور تنظیمش کنم؟atmega16 جواب میده؟میخام بین 600 میکرو و 601 میکرو و 602 میکرو ثانیه هم تفاوت قائل بشه.

کاربر فعال
    نام
    علی حاجی آبادی

ساده ترین تنظیماتی که الان به ذهنم می رسه اینه که کلاک 8 مگاهرتز به میکرو بدید و prescale رو هم روی 4 تنظیم کنید به این صورت فرکانس کاری تایمر می شه :
    8MHz / 4 = 2MHz

یعنی هر شمارش تایمر برابر 0.5 میکرو ثانیه خواهدبود. به این صورت با یک تایمر 16 بیتی می تونید تا 32768 میکرو ثانیه رو با دقت 0.5 میکرو ثانیه اندازه گیری کنید.
    البته من تنظیمات رو طوری گفتم که برنامه میکرو به ساده ترین شکل ممکن باشد.
    به نظر من فعلاً با این تنظیمات از سیستم جواب بگیرید بعداً برنامه رو یکم حرفه ای تر کنید تا دقت اندازه گیری بالاتر بره.

11. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

prescale4 رو نگیریه و میگه باید 1/8/64/256/1024 باشه.
    خوب تا اینجا همه چی رو گرفتم،الان اگر بخام یه کی پد که کلیدها 1-9 و اینتر و اعشار رو داشته باشه تا یه عدد ورودی که اعشارم داره بگیرم و روش کار انجام بدم چیکار کنم؟اگه کتاب یا مرجعی هم سراغ دارید ممنون میشم بگید.

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

اقا با پروتئوس ساختمش،برنامه رو هم تست کردم درست بود.حالا یه نکته ای.
    1-دقت تایمر رو میخام،یعتی با فرکانس 8000000 که گفتین و prescale 1 وقتی شمارنده فعال میشه و یک واحد بهش اضافه میشه اون واحد چند میکرو ثانیست؟
    2-میخام یه ورودی بدم به محاسباتم با دو رقم اعشار.حالا میشه راهی که به نظر من میرسه اینه یا 10 تا کلید برای اعداد 0-9 و یک کلید اعشار و یک کلید اینتر براش در نظر بگیریم که خیلی سخت میشه به نظرم و یا با استفاده از تکنیک ساعتهای دیجیتال این رقم رو بدیم بهش،یعنی کلید راست و بالا پائین رو بدیم بهش و با هر کلیک اعداد 0-9 تا بیاد و وقتی کلید راست رو زد بره روی عدد کناری!نظرتون چیه؟

مدیرکل انجمنها Doloop آواتار ها
    نام
    حسين
    تشکر شده 3,086 بار در 1,371 پست

دقیقا متوجه نشدم با کلیدا میخای چیکار کنی ولی خوب چرا یه Keypad استفاده نمیکنی
    *** اللّهم عجّل لولیک الفرج ***

15. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

میخام یک عدد دو رقمی + دو رقم اعشار وارد کنم!

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

خوب یک کیپد 3*4 براش انتخاب کردم،برنامشم دارم ردیف میکنم،دوستان عزیز لطفا یه راهنمائی بکنید در این مورد:
    1-دقت تایمر رو میخام،یعتی با فرکانس 8000000 که گفتین و prescale 1 وقتی شمارنده فعال میشه و یک واحد بهش اضافه میشه اون واحد چند میکرو ثانیست؟

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

هیچکی تجربه ای نداشت این تیکه رو راهنمائیم کنه یا بگه چطور بفهمم چقدره؟؟

کاربر فعال
    نام
    علی حاجی آبادی

آره حواسم نبود که 4 رو به عنوان prescale قبول نمی کنه. کریستال 16 استفاده کن با مقسم فرکانس (prescale) برابر 8. یعنی فرکانسی که به تایمر می رسه میشه 16/8 = 2 مگاهرتز. یعنی هر یک عدد شمارش تایمر برابر 0.5 میکرو ثانیه است.
    اگر تایمر 16 بیتی استفاده کنی، تایمر هر 65536 عددی که بشماره سرریز میشه و دوباره شروع می کنه به شمردن از 0.
    حالا اگر این 65536 رو ضرب در 0.5 میکرو ثانیه ای که هر شماره طول می کشه بکنی متوجه میشی که تایمر 16 بیتی شما می تونه تا 32768 میکرو ثانیه رو شمارش کنه. هر بار که تایمر 2 عدد شمارش می کنه یعنی 1 میکرو ثانیه گذشته.

اگر کریستال 8 با مقسم 1 بگزارید هر یک شمارش تایمرتون 0.125 میکرو ثانیه طول می کشه و تایمر 16 بیتی تون در مدت 8192 میکرو ثانیه سرریز می شه. در این صورت کارتون سخت تر می شه و برای شمارش 30000 میکرو ثانیه باید تعداد سرریز های تایمر رو بشمارید.

واسه راحتی کار و اینکه نیازی به شمارش سرریز ها نداشته باشید همون کریستال 16 با مقسم 8 رو استفاده کنید.

20. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما ali_h برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

علی جان واقعا ممنون از لطفت.
    دیگه برای اتمام پروژه الان فقط اینارو میخام بدونم:
    1-منبع تغذیه رو باید چیکار کنم؟یعنی برای ورودی برق به میکرو و ال سی دی چه چیزی لازمه؟چطور و از چه نوع باتری استفاده کنم؟
    2-از کجا بفهمم روی بردبورد وقتی قطعاتو میچینم قطعاتی مثل خازن و مقاومت و تقویت کننده و ... لازمه؟

ناظم انجمن vahidasm آواتار ها
    نام
    وحید
    تشکر شده 881 بار در 470 پست

سلام مهندس
    خب اینکه ساده ترین قسمت پروژه اس
    برای منبع تغذیه گفتی که میخوای از باطری استفاده کنی؟
    اگه میخوای از باطری استفاده کنی یه دونه باطری کتابی 12 ولتی بذار بعد با استفاده از یه دونه 7805 به 5 ولت تبدیلش کن
    برای سوال دومی هم مداری که بستی رو بذار همینجا ببینیم چی کم داره
    اولین مرحله شناخت آفرینش همانا خرد است چشم و گوش و زبان سه نگهبان اویند که لاجرم هر چه نیکی و شر است از همین سه ریشه می گیرد .و افسوس که بدنبال کنندگان خرد اندکند باید که به سخن دانندگان راه جست و باید جهان را کاوش نمود و از هر کسی دانشی آموخت و یک دم را هم برای آموختن نباید از دست داد . فردوسی خردمند

23. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما vahidasm برای ارسال این پست سودمند:

نام
    وحید

سلام مهندس
    خب اینکه ساده ترین قسمت پروژه اس
    برای منبع تغذیه گفتی که میخوای از باطری استفاده کنی؟
    اگه میخوای از باطری استفاده کنی یه دونه باطری کتابی 12 ولتی بذار بعد با استفاده از یه دونه 7805 به 5 ولت تبدیلش کن
    برای سوال دومی هم مداری که بستی رو بذار همینجا ببینیم چی کم داره
    اولین مرحله شناخت آفرینش همانا خرد است چشم و گوش و زبان سه نگهبان اویند که لاجرم هر چه نیکی و شر است از همین سه ریشه می گیرد .و افسوس که بدنبال کنندگان خرد اندکند باید که به سخن دانندگان راه جست و باید جهان را کاوش نمود و از هر کسی دانشی آموخت و یک دم را هم برای آموختن نباید از دست داد . فردوسی خردمند

25. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

من فقط سیم ها رو وصل کردم به میکروکنترلر!همین.
    خوب پس دونه دونه میگم لطف کن راهنمائیم کن لطفا:
    1-اگر بخام از مادون قرمز استفاده کنم برای اتصال فرستنده مادون قرمز به باطری 12 ولتی که گفتی باید مستقیم با مقاومت وصلش کنم یا از 7805 که گفتی؟
    2-برای گیرنده مادون قرمز که وصل میشه پورت ورودی میکرو که خروجیش 0 یا 1 هست چی لازمه؟
    3-میتونم برای اینکه مساحت تشخیص حرکت رو افزایش بدم چند تا سنسور رو به هم وصل کنم و انگار یک سنسورشون کنم؟
    4-برای تامین برق ال سی دی 4*20 و اتصالش به میکرو به چه قطعاتی نیازه؟برق اونم باید مستقیم از باتری بیاد یا ازون 7805 که 5 ولت خروجی میده؟
    5-زیاد شد نه؟واقعا دستتون درد نکنه.اصلا انتظر نداشتم بدون چشم داشت تا اینقدر کمکم کنید.خیلی خیلی لطف کردین همتون و سوال آخرم اینکه احتمالا برای سادگی کار کیپد نذارم ولی اگر یک کیپد تلفنی وصل کنم به میکرو برای اون چه قطعاتی لازمه؟
    اینم عکس پروتئوس که فقط مثل خط کشیهای زمان قدیم فقط سیم کشی کردم و هیچی بلد نبوم

باز هم از همگی دوستان تشکر میکنم.

نام
    وحید

سلام
    اول از همه اینو بدون که تمام تجهیزاتی که شما تو این مدار میخوای استفاده کنی برای تغذیه از 5 ولت استفاده میکنن
    الان ساعت 2:23 نصفه شبه و من 5:30 صبح باید برم دانشگاه بنا براین وقت زیادی ندارم که مدارها رو کامل برات بکشم ولی به محض اینکه بتونم میام برات میذارم
    مداری که کشیدی خوبه ولی یه نقص هایی داره
    1.تو ال سی دی پایه vee رو به زمین وصل نکن به وسیله پتانسیومتری که دو سر ثابتش به مثبت و منفی خوردن و پایه وسطش به vee تغذیه اش کن(این پایه برای تنظیم کنتراست هستن و اندازش 5k باشه خوبه)
    2.ال سی دی دوتا پایه دیگه داره که میشن 15 و 16 که تو پروتیوس گذاشته نشده و به صورت اتوماتیک وصل میشن
    شما این دوتا پایه دو برای نور پس زمینه ال سی دی باید استفاده کنی که یه دیود led میشه که 15 آند و 16 کاتده.
    برای راه اندازی گیرنده های مادون قرمز اگه از ترانزیستور استفاده کنی بهتره
    سنسورها اگه زیاد کنی باید رو برنامه نویسیشون کار کنی که اختلال پیش نیاد
    چون شما میخواین یه کار دقیق رو انجام بدین اگه از کریستال خارجی استفاده کنید بهتره چون کریستال داخلی به دما خیلی حساسه(از خازنهای بالانس 33pf هم استفاده کنید که نویز پذیری کم شه)
    ولتاژتعذیه مورد نیاز ال سی دی همون 5 ولته که پایه 1 میشه زمین ال سی دی و پایه 2 میشه مثبت 5
    اگه از کامپایلر بسکام استفاده میکنید و ال سی دی رو هم بصورت 4 بیت راه انداختید بهتره پایه rw رو زمین کنید
    در رابطه با کیپد باید بگم که کیپد های آماده به شکلی که شما تو شماتیکتون گذاشتین تو بازار وجود داره و طریقه اتصالش هم همینه فقط برای دریافت اطلاعات تز کیپد باید به برنامه نویسی دقت کنید
    موفق باشید

28. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما vahidasm برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال
    نام
    علی حاجی آبادی

دیدم که از پورت C استفاده کردید. حتماً فیوزبیت های مربوط به JTAG رو غیر فعال کنید یا اینکه از پورت B برای راه اندازی LCD استفاده کنید.
    پایه reset رو هم با یک مقاومت 4.7 کیلو اهم به 5 ولت وصل کنید.

برای اتصال پروگرامر به مدار مشکلی ندارید؟

کاربر فعال
    نام
    علی حاجی آبادی

دیدم که از پورت C استفاده کردید. حتماً فیوزبیت های مربوط به JTAG رو غیر فعال کنید یا اینکه از پورت B برای راه اندازی LCD استفاده کنید.
    پایه reset رو هم با یک مقاومت 4.7 کیلو اهم به 5 ولت وصل کنید.

برای اتصال پروگرامر به مدار مشکلی ندارید؟

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین