NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3580 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

موضوع: كريستال دقيق 32768

کاربر فعال
    تشکر شده 83 بار در 35 پست

Gadid كريستال دقيق 32768

سلام دوستان
    من به يك مدار نوسان ساز دقيق 32768 هرتز براي اي سي ساعت نياز دارم(بدليل دقيق نبودن كريستال هاي 32768 هرتز)
    اما متاسفانه بدليل اطلاعات كم در زمينه الكترونيك نمي دونم چه جوري بايد طراحيش كنم
    البته اگر بشه تنها از المانهايي مثل مقاومت و خازن استفاده كرد(نه اي سي هايي مانند 555) خيلي خوبه اينم بخاطر مصرف توان پايين هنگام نبود برق و استفاده بهينه از باتري هستش
    ممنون ميشم دوستان كمكم كنيد

2. # ADS
    Circuit advertisement

کاربر فعال sajjad_AD آواتار ها
    نام
    سجاد
    تشکر شده 471 بار در 181 پست

سلام

کی به شما گفته کریستال های 32768 هرتز دقیق نیستن,مگه همین کریستال تو ساعت مچی شما نیست

ساعتتون سالی چند ثانیه عقب و جلو می شه؟

شما خودتون با این کریستال کار کردین؟ یا شاید ساعتی با دقت ساعت های اتمی می خواهید؟

کاربر فعال

سلام دوست من
    نه منظور من كريستالهاي موجود در بازار هست كه واقعا 32768 نيستند چون وقتي به ds1307 متصل ميكني تو يه يك ساعت يكي دو ثانيه عقب يا جلو مي افته و اين يه مشكل هست براي دراز مدت. البته من خودم يدونه خوبه شو دارم اما مشكل اينجاست كه الان حدود صد تايي ميخوام و تجربه نشون داده كريستالهاي توي بازار قابل اطمينان نيستند

کاربر فعال

دوستان كسي نمي خواد كمك كنه؟

تازه وارد
    تشکر شده 2 بار در 2 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط m_online3710 نمایش پست ها
    دوستان كسي نمي خواد كمك كنه؟
    سلام
    میدونم پست قدیمی هست. می تونی از DS3231 استفاده کنی که داخل خودش TCXO داره (1ppm برای سال اول و 10ppm برای 10 سال اول حداکثر خطاش هست). TCXO اسیلاتور هایی هستند که جبرانسازی دما توشون انجام میشه. اسیلاتوراشونم جداگانه هست که من تو بازار ایران ندیدم.

ضمنا وقتی دقت ساعت ازین بخواد بیشتر باشه نیاز به GPS یا NTP هست. با یه ساعت که خودشو از جایی سینک نمی کنه نمیشه دقت بالایی انتظار داشت.

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش
    تشکر شده 2,261 بار در 1,056 پست

سلام کسی میدونه کریستالهای ساعت با کیفیت بالا از کجا پیدا میشه؟؟؟ بالاخره یک فروشگاهی تو دنیا پیدا میشه که برای ساعتهای سوئیسی کریستال تولید کنه. نه؟ همه میدونیم که ساعتهای مچی امروزی سالی یک دقیقه هم عقب جلو نمیشن. اگر پیدا بشه که عالیه. این کریستالهای بازار که اعتماد زیادی بهشون نیست.
    البته بگم که این کریستالهای ساعت موجود در بازار ایران اینقدر بی دقت هستن وگرنه ما ساعت دیواری 20 سال عمر کرده داریم سالی 5 دقیقه هم خطا نداره.
    دقت کریستالها به چند عامل بستگی داره. یک کیفت سنگ کوارتز اونا هست. دومی دقت برش دادن و ابعاد سنگها. و چند عامل دیگه. حالا یک شرکت چینی میاد و با دستگاه های با دقت پایین برش بده یا سنگ ناخالص استفاده کنه دیگه انتظاری نمیشه ازش داشت.
    ویرایش توسط esisafa : 16-07-2014 در ساعت 20:42

تازه وارد
    تشکر شده 2 بار در 2 پست

هستن. کافیه با نام و نشون خریداری بشه. مهمترین نکتش هم ظرفیت خازنیشه که باید مشخص باشه. کریستالها نباید زیاد گرم بشن، اینکه می خوابونن رو برد و یه سیم به بدنش لحیم می کنن کار درستی نیست.
    کریستال ساعت های خونگی و ... معمولا 1 هرتز هست. تو این فرکانس 5ppm یا 20ppm می شه این مقدار جابجایی حدود 10 روز (یعنی 5 ثانیه تو 10 روز یا یک دقیقه تو 4 ماه).
    اگه انقدر دقیق لازمه، میشه GPS گذاشت یا با الگوریتمی نوشت که از یه ساعت رفرنس تحت شبکه بگیره مثل NTP

9. تشکرها از این نوشته :