NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 2615 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 21 به 40 از 48

موضوع: مقایسه ویژگی های stm32,lpc

مدیر باز نشسته behnam6500 آواتار ها
    تشکر شده 899 بار در 390 پست

پس دوستان روی چه اصولی از کار کردن با st تعریف میکنن و میگن خیلی خوبه... تنها به صرف مقایسه با آرم اتمل تعریف میکنند؟

منظور من این نیست که بد باشه... ولی خب هرچیزی که این داره، lpc دارش.... چیزی سر تر از lpc توی این میکرو فکر نکنم باشه... به جز قیمت کمش!!! اگر اشتباه میکنم دوستان اصلاح کنند...

در اصل توی مقایسه این دو خانواده من چیز دندون گیری از stm ندیدم که به خاطر اون بگم "آره stm واقعن عالیه" چون همه اون امکانات رو توی lpc دارم میبینم... چه بسا بهترش رو!!! مثل همون هایی که دوستمون agape فرمودند و مثلن فرکانس کاریه میکروها...

تفاوت، علاوه بر قیمت، فقط توی تعداد امکانات بود مثلن توی این خانواده 4 تا uart توی اون یکی مثلن 3 تا...

دوستان ممنون میشم ایرادات رو اصلاح کنید...
    ویرایش توسط behnam6500 : 24-10-2013 در ساعت 00:13

2. # ADS
    Circuit advertisement

مدیر انجمن mzarkoob آواتار ها
    نام
    مهدی زرکوب
    تشکر شده 2,317 بار در 1,273 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط behnam6500 نمایش پست ها
    تفاوت، علاوه بر قیمت، فقط توی تعداد امکانات بود مثلن توی این خانواده 4 تا uart توی اون یکی مثلن 3 تا...
    در مورد امکانات یه مواردی در stm بیشتر هست آدم فکر میکنه این میکرو را ساختند فقط برای این کار مثلا ADC آن 16 کاناله که در 1768 تعدادش 8 کانال هست.
    دو تا
    Watchdog Timers داره در 1768 یکی
    در بعضی مدلها تعداد بیشتری تایمر داره نسبت به 4 تایمر در 1768
    در بعضی مدلها DAC نداره و در مدلهای دیگه دو تا داره!
    وقتی از pa0 به عنوان وقفه استفاده می کنی دیگه از pb0 و .. نمیشه استفاده کرد.
    .....

4. کاربران : 8 تشکر کرده اند از شما mzarkoob برای ارسال این پست سودمند:

تازه وارد
    تشکر شده 10 بار در 2 پست

با عرض سلام خدمت اساتید بزرگوار

دو مزیت اصلی میکرو های شرکت ST نسبت به LPC

1- استفاده از شتاب دهنده ART که توسط شرکت ST طراحی شده و در محصولات این شرکت استفاده می شود که باعث بیشتر شدن سرعت دسترسی به حافظه فلش در ST ها در مقایسه با LPC ها با فرکانس کاری مشابه می شود. این خصوصیت باعث بیشتر شدن سرعت دسترسی به حافظه فلش شده و اجرای سریعتر دستورات می گردد.

2- توان مصرفی کم ST به علت طراحی تراشه با استفاده از تکنولوژی 90nm NVM که باعث می شود محدوده ولتاژ تغذیه ST ها بین 1.7 ولت تا 3.6 ولت قرار بگیرد, در مقایسه با ولتاژ تغذیه LPC ها که در محدوده 2.4 ولت تا 3.6 ولت قرار دارد.

6. کاربران : 9 تشکر کرده اند از شما l0030fer برای ارسال این پست سودمند:

دوستان خواهشن یه راهنمایی کنید چون الان دیگه دارم به مرز گیجیدن میرسم...

همینطور که قبلن عرض کردم، با 1768 کار میکنم... خب آرم رو با این میکرو شروع کردم...

همونطور که میدونید "قیمت" یکی از مهمترین فاکتورها در ساخت مدار هست (خصوصن در تیراژ بالا)

یکی از مهمترین فاکتورها هم امکاناتی هست که میکرو ارائه میده.

الان برای یه پروژه من نیاز به رم خارجی و nand flash دارم. البته پروژه فعلن در حال نیازسنجی هست و از نظر برنامه نویسی و سخت افزار کاری انجام نشده.

هیمنطور تعداد io هایی از میکرو هم نیاز هست...

خب... طی سوالاتی که از اساتید سایت داشتم، 1768 امکان اتصال به حافظه های خارجی رو نداره... در عوض میکروی 1788 چنین امکانی رو داره...

ولی قیمت 1788 بالاست... خود میکرو به تنهایی تو بازار 30 تومنی آب میخوره...

اگه بیام سراغ St ، اینطور که فهمیدم و توی دیتاشیت دیدم سری high density پارت های stm32f103vx و stm32f103zx (در شکل ضمیمه) FSMC رو دارن...

قیمت این دو سری هم در بازار اینطوریه:
    STM32F103ZCT6 قیمت 18 تومن
    STM32F103VCT6 قیمت 7 تومن
    STM32F103VET6 قیمت 12 تومن

به نظرتون بهتر نیست با St پروژه رو پیش ببرم؟؟ چون اینطوری میتونم از حافظه های خارجی استفاده کنم و توی پروژه دیگه محدودیت رم و حافظه فلش ندارم...

و اینکه آیا اتصال sdram و nand به سری های st راحت هست؟ از نظر پیکربندی و کار با اون؟

به نظرم با توجه به قیمت میکرو ها صرف الان بیشتر با St هست... چون همین امکاناتی که عرض کردم رو با قیمت کمتر میشه داشت... درسته؟ اون کجا که برای یه پروژه که رم خارجی بخوای (با آرم cortext m3) بخوای 30تومن پول بدی... اون کجا که 10-20 تومن...

ممنون میشم اگه راهنمایی کنید...
    ویرایش توسط mzarkoob : 17-01-2017 در ساعت 11:13

مدیر بخش STM32 sigma-mx آواتار ها
    نام
    سعید شریفیان
    تشکر شده 2,520 بار در 978 پست

سلام
    اولا قیمتهایی که گذاشتی قیمت قبلی هست . شما همیشه قیمت جنس موجود رو نگاه کن . فقط 103zc موجوده تو اون فروشگاه ...

ثانیا شما به چقدر ram و nand احتیاج داری ؟ حتما میدونی که تو اندازه این دو هم محدودیت داریم و هر مقداری رو نمیتونیم استفاده کنیم . و در ضمن نکته مهم هم اینه که ram مورد استفاده در این نوع میکروها sram هست نه sdram ! که از لحاظ قیمت گرونتره . مثلا یه sram حدود 1-2 مگابایت حدود 25-30 تومن برات در میاد .

9. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما sigma-mx برای ارسال این پست سودمند:

درسته فقط اون رو موجور داره.. منتها از نظر قیمت گذاشته بودم.. گفتم شاید جای دیگه هم بفروشه... الان قیمت جدیدشون چه نوسانی داشته؟

اول در مورد رم، خواستم یه دونه از این sdram های 32مگ توی فروشگاه استفاده کنم که اینطور که میگی مهندس فقط sram میخوره... حافظه بالا داشته باشه تا هر قدر که نیازه استفاده کنه... ولی در حد 1 تا 2 مگ رو حتمن نیاز داره...

در رابطه با nand هم یه 256 مگی نیازه. استفاده از nand هم برای این هست که با وصل شدن دستگاه به سیستم، یه درایو مجازی درست کنه و توی اون یه سری فایل برنامه برای نصب روی اون سیستم باشه... مثل cool disk

اگر هم بشه از nand علاوه بر کاربرد بالا برای قسمتی از برنامه فلش میکرو (در صورت پر شدن فلش خود میکرو) استفاده کرد که چه بهتر...

---

یه سوال دیگه: برای استفاده از nand به عنوان یه حافظه ای که یه سری فایل و داده توی خودش داره نه به عنوان حافظه فلش برای برنامه میکرو؛ حتمن میکرو باید بتونه از نظر سخت افزاری درایوش کنه؟
    میشه از طریق نرم افزاری خودمون با nand کار کنیم و داده هامون رو توی اون بریزیم؟ (هیچ ربطی به حافظه فلش میکرو نداره چون )

چون توی دیتاشیتش دارم میبینم یه سری ادرس داره و پینهای rd - wr و داده و...
    ویرایش توسط behnam6500 : 25-10-2013 در ساعت 16:11

نام
    سعید شریفیان

نه قیمتشون شاید 3-4 تومن پایینتر باشه . ولی زیر 10 تومن دیگه نیست مگر 103rb یا cb ...

والا بعید میدونم 256 مگ رو میکرو بتونه ساپورت کنه چون از لحاظ آدرس دهی باید اینقدر پایه داشته باشه ولی مطمئن نیستم ولی فکر نکنم حتی 64 مگ رو هم ساپروت کنه ! میکروهای دیگه هم این محدودیت رو دارند چون اگه قراره اینهمه پایه برای آدرس و داده و کنترلی صرف بشه دیگه کار برای چیزای دیگه نمیمونه !!
    و چون نیازی هم به اینهمه فلش نیست ! این فضا جهت ذخیره کد و دیتا هست . مگه چقدر کد داریم !؟

دیتا هم اگه نیاز که ذخیره کنیم خب راه های ساده تر و کم هزینه تر هم هستند که بهترین اونا مموری کارت هست . خیلی راحت یه 32 گیگ هم میتونی به چند پین فقط متصل کنی ... بعد دیتای لازم رو از مموری کارت استفاده کنی و کد و دیتایی که نیاز به سرعت خیلی بالا داره رو از فلش نند .

ضمنا بله اگه قراره که فلش داخلی ( حافظه کد ) رو زیاد کنی بجهت لزوم آدرسدهی مستقیم باید خانه های حافظه برای میکرو سخت افزاری معین باشه و عمل خوندن و نوشتن رو خود سخت افزار میکرو انجام بده . مثلا نمیشه کد رو از مموری کارت اجرا کنه . میشه یه کارایی کرد ولی در واقع باید یه برنامه واسط بعنوان مفسر نوشت که برنامه ها و کد ها رو از مموری کارت مثلا بخونه و تک تک اجرا کنه که سرعتش خیلی پایین میاد و همچنین انعطاف پذیریش ولی محدودیت حافظه برنامه رو از بین میبره ..

یا حق

12. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما sigma-mx برای ارسال این پست سودمند:

پس 256 مگ رو 1788 چطوری ساپورت میکنه؟؟

ولی فکر کنم شدنی باشه که از nand به عنوان محلی برای ذخیره داده های زیاد استفاده کنیم... مثل کول دیسک...

من نمیخوام کد هگز برنامه میکرو رو توی فلش ببرم... در اصل یه سری فایل های اجرایی pc میخوام توش بریزم... مموری کارت نمیشه استفاده کرد چون نخواستند!

واسه همین میخوام از نند فلش برای نگهداری و خوندن اون فایل ها استفاده کنم

نام
    سعید شریفیان

الان نگاه کردم . من با چیز دیگه ای اشتباه گرفتم . 256 مگ رو بله ساپورت میکنه . البته باید از سریهای ظرفیت و پین بالاتر استفاده کنید .

ولی فکر کنم شدنی باشه که از nand به عنوان محلی برای ذخیره داده های زیاد استفاده کنیم... مثل کول دیسک...
    بله من هم نگفتم نشدنیه . فقط گفتم راه ساده ترش مموری کارت هست و همچنین برای بالا بردن طرفیت نند هم محدودیت وجود داره و اونم به تعداد پینهای آدرس موجود و همچنین ساپورت واحد fsmc از اون ظرفیت بستگی داره ...

من نمیخوام کد هگز برنامه میکرو رو توی فلش ببرم... در اصل یه سری فایل های اجرایی pc میخوام توش بریزم... مموری کارت نمیشه استفاده کرد چون نخواستند!
    بله کد اصلی رو درصورتی تو نند میریزیم که جا کم بیاد وگرنه اصلا نیازی نیست . چون فلش اصلی هم پرسرعتتره و هم مطئنتر .

15. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما sigma-mx برای ارسال این پست سودمند:

نام
    مهدی زرکوب

سلام
    در میکرو stm32 از واحد تایمر برای چندین کار استفاده شده.
    فایل پیوست 7699
    در lpc این کارها هر کدام در یک پریفرال مجزا انجام شده : timer , pwm , MCPWM , QEM

17. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما mzarkoob برای ارسال این پست سودمند:

نام
    مهدی زرکوب

در مورد تایمر stm موارد جالبی هست که نیست! :
    1- در فیلیپس اگر می خواستیم به صورت سخت افزاری پایه ای با سر ریز تایمر، تاگل شود با یک تنظیم ساده این کار انجام میشد و دیگر نیاز نبود در هر بار سر ریز در زیرروال وقفه تایمر، با gpio تاگلش کنیم. این در stm ندیدم ! (شما دیدید!؟)خوب اگه بخواهیم پالس درست کنیم و cpu درگیر نباشه این خیلی خوب بود در 1768
    2- در pwm در فیلیپس یه تنظیم داشت که خروجی پالس کانال دو و سه و .. وابسته به کانال قبلی میشد ولی من اینم باز در stm ندیدم!

19. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 34 بار در 26 پست

زمان adc توی stm نسبت به lpc کمتر از نصفه.

کاربر فعال
    نام
    مصطفی
    تشکر شده 128 بار در 93 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط mzarkoob نمایش پست ها
    در مورد تایمر stm موارد جالبی هست که نیست! :
    1- در فیلیپس اگر می خواستیم به صورت سخت افزاری پایه ای با سر ریز تایمر، تاگل شود با یک تنظیم ساده این کار انجام میشد و دیگر نیاز نبود در هر بار سر ریز در زیرروال وقفه تایمر، با gpio تاگلش کنیم. این در stm ندیدم ! (شما دیدید!؟)خوب اگه بخواهیم پالس درست کنیم و cpu درگیر نباشه این خیلی خوب بود در 1768
    سلام
    در مد ctc تغییر وضعیت پین به صورت سخت افزاری انجام میشه و نیازی نیست که توی نرم افزار کاری انجام بدید!!

نام
    مهدی زرکوب

نقل قول نوشته اصلی توسط mstkmn نمایش پست ها
    سلام
    در مد ctc
    مد ctc !؟ تو سرچ رفرنس منوآل همچین عبارتی در dma هست (CTCIF7) نه تایمر. دقیقا کجا ذکر شده این موضوع؟
    در مدهاش یک Toggle OCxREF هست درست چک نکردم منظور همین بوده؟

نام
    مهدی زرکوب

در پریفرال ADC در میکروی stm32 با استفاده از circular و یک بار تنظیمات مرتب اطلاعات از adc به رم می رود و هر زمان که بخواهیم می توانیم از آن استفاده کنیم. یعنی مقدار فعلی adc همیشه در دسترس است.
    مد جالبیه
    ولی این آپشن در lpc ندیدم. یعنی به صورت معمول بخواهیم انجام دهیم اگر یک بار چند کانال خواند و ریخت در رم برای بار دوم دوباره تنظیمات dma انجام شود و ...

همکار افتخاری
    نام
    محمد هادی عبدی
    تشکر شده 294 بار در 73 پست

به نظر من stm32 از lpc خوش دست تر برای برنامه نویسی من خودم خیلی باهاش ارتباط خوبی برقرار کردم همه چیز سلیقه ایی هستش مطمئن باشید این دوتا شرکت دارن کلی سرمایه گذاری میکنن برای بهتر شدن ولی Stm داره وقت بیشتری میذاره روی موضوع اقتصادی هم خیلی کار کردن هزینه تولیدش پایین تره تنوع تولیدشم زیاد من stm32 رو میپسندم

25. تشکرها از این نوشته :

کاربر فعال
    نام
    مصطفی
    تشکر شده 128 بار در 93 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط mzarkoob نمایش پست ها
    مد ctc !؟ تو سرچ رفرنس منوآل همچین عبارتی در dma هست (CTCIF7) نه تایمر. دقیقا کجا ذکر شده این موضوع؟
    در مدهاش یک Toggle OCxREF هست درست چک نکردم منظور همین بوده؟
    مدهایی که تغییر پین به صورت سخت افزاری انجام میشه
    forced output mode
    output copmare mode که تقریبا مثل همون مد ctc توی AVR هست.
    PWM mode

کاربر فعال mohammadne آواتار ها
    نام
    محمد پورخلیلی
    تشکر شده 214 بار در 132 پست

بنظرم کلاک میکروها رو نمیشه مقایسه کرد مثلا میکرو STM32F103 تا کلاک 128 مگاهرتز رو جواب میده و در فرکانس 72 به صورت تضمینی کار میکنه، سرعت مبدل انالوگ به دیجیتال STM حدودا 5 برابر LPC1768 هست، جریان مصرفی در میکرو stm32f103 کمی کمتر از LPC هست در پروژ هایی که محدودیت انرژی هست میشه از سری LOW POWER استفاده کرد که جریان مصرفیش در حد چند میلی امپره، متاسفانه در بازار ایران هم از این سری موجود نداریم ، از نظر قیمت STM خیلی پایینتره ، سرعت IO ها و خواندن دیتا از حافظه فلش STM خیلی بالاتر از LPC هست، من برای تست یه عکس رو روی هر دو میکرو نمایش دادم ، در میکرو STM تعویض عکس قابل مشاهده نبود اما در LPC عکس به صورت صحنه اهسته تعویض میشد. از مثالهای emWIN مثلا SPEED رو روی میکرو STM32F103RET6 اجرا کردم و نمایشگر هم با ILI9320 , HX8352 , ILI9431 تست کردم نتیجه 5400000 پیکسل بر ثانیه و برای SSD1963 این عدد pixel/s 3500000 بود. دوستانی که این مثال emWIN رو روی یکی از این نمایشگرها و میکرو LPC1768 اجرا کردن اطلاع بدن سرعتی که انتهای کار نمایش میده چه عددیه ؟؟؟

28. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما mohammadne برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال mohammadne آواتار ها
    نام
    محمد پورخلیلی
    تشکر شده 214 بار در 132 پست

نمی دونم چرا سرعت نمایش عکس از sd در stm32103rb روی tft lcd خیلی کم بود نسبت به lpc1768
    غیر ممکنه کمتر باشه، اگه هر دو با رابط spi ارتباط برقرار کرده باشین تنها عامل محدود کننده سرعت کلاک spi هست که در lpc1768 ماکزیمم 12.5 مگابیت و در stm32f103rb ماکزیمم 18 مگابیت هست و اگه به صورت bit-banged ارتباط برقرار کرده باشین بازم سرعت stm بالاتره، احتمالا جایی از برنامه که باید به دفعات اجرا بشه از تاخیر استفاده کردین یا اینکه دستور نوشتن روی io سریع نیست یا اینکه فرکانس کلاک خروجی PLL ارتباط spi یا gpio ها و کلاک کل میکرو پایینه .
    کسی این مثال emWIN رو روی LPC1768 چک نکرده ؟؟؟

31. تشکرها از این نوشته :

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین