NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3723 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از 21 به 28 از 28

موضوع: اثر نویز و ریست شدن میکرو pic

ناظم انجمن vahidasm آواتار ها
    نام
    وحید
    تشکر شده 881 بار در 470 پست

سلام
    بذا منم یه نظر بدم
    قبلا منم با این مشکلات زیاد برخورد میکردم
    اول یه سوال دارم که ممنون میشم جواب بدی(البته بدون عصبانیت )
    یه دونه مولتی متر بردار ولتاژ اون پایه ها رو اندازه بگیر ( منظورم همون پایه هایی هست که میگی با لمسشون میکرو ریست میشه)
    ببین اگه ولتاژ 5 ولت بهت میده؟؟
    اگه اینطور بود یه سر به برنامه ای که نوشتی بزن و تمامی پورتهایی که داری رو قبل از هر چیز مقدارشونو صفر کن بهد برنامه مورد نظرت رو بنویس و دوباره امتحان کن بعد نتیجه رو همینجا بگو
    اگه حل شد دلیلش رو میگم
    اولین مرحله شناخت آفرینش همانا خرد است چشم و گوش و زبان سه نگهبان اویند که لاجرم هر چه نیکی و شر است از همین سه ریشه می گیرد .و افسوس که بدنبال کنندگان خرد اندکند باید که به سخن دانندگان راه جست و باید جهان را کاوش نمود و از هر کسی دانشی آموخت و یک دم را هم برای آموختن نباید از دست داد . فردوسی خردمند

2. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

عضو جدید josef2600 آواتار ها
    نام
    یوسف
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

نه از کامپایلر هستش و نه از پروگرامر و اینها ! البته دوستمون از اول نگفتن که رله تو مدارشون دارن . من خیلی وقت پیش با همین سبک مشکلات ، اعصابم خورد میشد . یک کوتاه بخوام دلیلش رو بگم ، مربوط به خط زمین میشه . شما در نظر بگیرید خط 5 ولت رو رگوله میکنید . و معمولا به اندازه ی کافی صافه . اما زمین چطور ؟ زمین مدار در همه جای کل سیستم ، یکی هستش . چه رله و چه قطعات دیجیتال و آنالوگ و ... . همیشه توی مدارات آنالوگ مشکل نویز از خط زمین هستش که بسیار مشکل رفع میشه و پیچیده هستش . اما راه حل ساده برای حل مشکل حذف نویز رله بسیار ساده بود و هست ! فقط کافیه یک خازن 100 میکرو رو با رله وازی کنید . به صورت مستقیم یک خازن 100 میکرو با بوبین رله موازی بشه دیگه مشکلی نخواهد داشت . همین !
    موفق و شاد باشید .

کاربر فعال
    نام
    امین
    تشکر شده 123 بار در 101 پست

من نگفتم حتما روی کریستال خازن بذار گفتم به مقدارش دقت کن تا سیگنالت زمین نشه

کاربر فعال
    نام
    امین
    تشکر شده 123 بار در 101 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط josef2600 نمایش پست ها
    نه از کامپایلر هستش و نه از پروگرامر و اینها ! البته دوستمون از اول نگفتن که رله تو مدارشون دارن . من خیلی وقت پیش با همین سبک مشکلات ، اعصابم خورد میشد . یک کوتاه بخوام دلیلش رو بگم ، مربوط به خط زمین میشه . شما در نظر بگیرید خط 5 ولت رو رگوله میکنید . و معمولا به اندازه ی کافی صافه . اما زمین چطور ؟ زمین مدار در همه جای کل سیستم ، یکی هستش . چه رله و چه قطعات دیجیتال و آنالوگ و ... . همیشه توی مدارات آنالوگ مشکل نویز از خط زمین هستش که بسیار مشکل رفع میشه و پیچیده هستش . اما راه حل ساده برای حل مشکل حذف نویز رله بسیار ساده بود و هست ! فقط کافیه یک خازن 100 میکرو رو با رله وازی کنید . به صورت مستقیم یک خازن 100 میکرو با بوبین رله موازی بشه دیگه مشکلی نخواهد داشت . همین !
    موفق و شاد باشید .
    من خیلی وقت پیش 4 تا رله 5 ولت باتغذیه اصلی به 8051 وصل کردم هیچ مشکلی پیش نیومد فقط دوتا نکته رعایت کرد اول اینکه دیود هرز گرد گذاشتم و دوم خط زمین رله ها مستقیم بدون اتصال به جای دیگه و با سیم کلفت به زمین وصل کردم

کاربر علاقه مند mahdifah آواتار ها
    نام
    محمد مهدی
    تشکر شده 53 بار در 36 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط sajjad_ad نمایش پست ها
    سلام به همه ی کسانی که این تاپیک رو دنبال کردن و کسانی که تازه دیدنش

من بلاخره بعد از چند روز بیخیال شدن مشکل دوباره امروز شروع کردم به آزمایش روش های مختلف
    و به نتیجه ای رسیدم که باورم نمی شه,مشکل همون رعایت 0 تا 100 مسائل بود.

همه ی ما همیشه تو مداراتمون برای پایه ی reset میکرو از یه فیلتر rc با یه مقاومت 1 کیلو و یه خازن 100 نانو استفاده می کنیم.

ما که این کار رو برای ایجاد تاخیر در روشن شدن میکرو و جلوگیری از ورود نویز احتمالی به میکرو انجام میدیم و هرگز فکر نمی کنیم که بتونه باعث اختلال در عملکرد میکرو بشه,اینبار همین کاره که مشکل داره!!!

مشکل وجود اون خازن هست که من نمیدونم چه مشکلی داره اگه کسی میدونه حتما بگه.

من تو شماتیک های خارجی دیده بودم که از یه خازن 1 نانو به جای 100 نانو استفاده شده ولی همیشه از 100 نانو استفاده می کردم و مشکل همین بود و با حذف این خازن به طور کامل حل شد,من که دیگه این خازن رو چه 1 نانو و چه 100 نانو تو مداراتم استفاده نمی کنم و به شما هم توصیه می کنم این کار رو نکنید و اگه باورتون نمی شه مشکلی داشته باشه یه بار روی میکروی pic16f873 که خیلی به این کار حساسیت نشون میده آزمایش کنید تا اونچه رو که میگم با چشمای خودتون ببینید.

اگه خواستین آزمایش کنید یه رله رو با تغذیه ی میکرو روشن و خاموش کنید و یا با پیچ گوشتی پایه ها و یا سیم های تغذیه رو لمس کنید و ببینید که این میکرو اگه اون خازن رو گذاشته باشید چقدر به این کارا حساسه!!!

هدف من فقط رفع ابهاماته و خواهش می کنم اگه کسی مخالف حرف منه اول این آزمایش رو انجام بده و بعد با اعتماد به نفس کامل مخالفتشو اعلام کنه.
    ببخشید اگه سرتون رو بردم,من دوست ندارم مشکلات تکراری وقت کسی رو بگیره.
    آقا دم شما گرم. مننم به همین مشکل خورده بودم امروز. این پست خوندم مشکل حل شد.مشکل از همون خازن 100 نانو هست که با پایه mclr و زمین موازی شده. یعنی میکروچیپ اشتباه کرده توی دیتاشیت اینو گذاشته؟؟!!!! من با لمش کردن زمین میکروم ریست میشدش. چه برسه به پایه ها. که این خازن ورداشتم درست شد خدار شکر

کاربر ارشد 1nafar آواتار ها
    تشکر شده 4,874 بار در 1,377 پست

سلام
    به پایه mclr خازن به به تنهایی متصل نمیشه و در کنار اون دو تا مقاومت دیگه هم وجود داره :
    شما خازن رو به تنهایی به این پایه متصل میکنید ، توی فصل سه دیتاشیت با عنوان 3.0 RESET اطلاعات بیشتری در این باره وجود داره
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: mclr.jpg
مشاهده: 61
حجم: 92.3 کیلو بایت  

8. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما 1nafar برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند mahdifah آواتار ها
    نام
    محمد مهدی
    تشکر شده 53 بار در 36 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط 1nafar نمایش پست ها
    سلام
    به پایه mclr خازن به به تنهایی متصل نمیشه و در کنار اون دو تا مقاومت دیگه هم وجود داره :
    شما خازن رو به تنهایی به این پایه متصل میکنید ، توی فصل سه دیتاشیت با عنوان 3.0 RESET اطلاعات بیشتری در این باره وجود داره
    عکسی که گذاشتید واس سری 18 هستش. در ضمن خازن خالی نزاشم. همونجوری که توی دیتاشیتش گفته یه مقاومت 1 کیلوهم با پایه و 5 ولت موازی کردم عزیز

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

اینم یک سایت جهت http://picvmc.parsiblog.com/Posts/1 برای پی آی سی و ای وی ار

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12