NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 2120 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 10 از 15 نخستنخست 123456789101112131415 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 181 به 200 از 297

موضوع: ایجاد انجمن cnc

کاربر علاقه مند nazeri آواتار ها
    نام
    محمدرضا ناظری
    تشکر شده 13 بار در 7 پست

Talking

نقل قول نوشته اصلی توسط mzarkoob نمایش پست ها
    کار کردنش که کار میکنه. فقط شاید برای یه محصول صنعتی که در شرایط مختلف کاراییش را حفظ کنه باید چاشنیش را زیاد کنید
    متوجه نشدم یعنی نیمشه تو صنعت استفاده کرد؟

2. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

مدیر انجمن mzarkoob آواتار ها
    نام
    مهدی زرکوب
    تشکر شده 2,317 بار در 1,273 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط nazeri نمایش پست ها
    متوجه نشدم یعنی نیمشه تو صنعت استفاده کرد؟
    من کی گفتم نمی شه !؟ فقط باید مثلا در ورودی پالس و .. اپتوکوپلر بذارید. در مقابل نویز مقاومش کنید و ....

نام
    محمدرضا ناظری
    تشکر شده 13 بار در 7 پست

Icon16

نقل قول نوشته اصلی توسط mzarkoob نمایش پست ها
    من کی گفتم نمی شه !؟ فقط باید مثلا در ورودی پالس و .. اپتوکوپلر بذارید. در مقابل نویز مقاومش کنید و ....
    میشه بیشتر راهنمایی کنید چون من زیاد وارد نیستم

عضو جدید
    تشکر شده 2 بار در 2 پست

سلام من میخوام یک دستگاه کوچک cnc بسازم و چون رشته تخصصیم الکترونیک نیست تو ساخت یه درایور bipolar ناکام موندم خواهش میکنم کمکم کنید.
    درایور ساخته شده با l293d , 4027 , 4070ساخته شده و مدارشو از یه سایت خارجی گرفتم ولی نمیدونم چرا کار نکرد حدث میزنم سوخته
    استپ موتور هم 4 سیمه است( 4.5 ولت و 1 آمپر و با 2 کیلوگرم سانتی متر گشتاور) تا به صورت bipolar بشه درایوش کرد.
    چون میخوام درایورها به صورت مستقیم به پورت پرینتر (موازی) وصل بشن پس حتما ورودی درایور باید بیشتر از 3 تا نباشه(step ,enable, direction) تا برای سه محور بشه نه پین و سه تای باقی مونده از 12 تا پین فعال پورت موازی برای 3 عدد میکرو سویچ جهت کنترل ابعاد میز کار هستش.
    با توجه به اینکه نرم افزار kcam بسیار مناسبه برای این کار بخش برنامه نویسیش حله.
    طراحی سیستم سازه و تعویض بال اسکرو با پیچ بدون لقی برام راحته.
    فقط مونده این درایور که در زیر هست فک کنم چون من به ورودی vs (پایه 8) 1 آمپر دادم (البته 4.5 ولت و 7 ولت) سوخته میشه بگید چطور تستش کنم؟؟؟؟

ویرایش توسط ghmasoud : 09-05-2013 در ساعت 12:26

عضو جدید
    تشکر شده 2 بار در 2 پست

ضمنا تو دیتا شیتش نوشته حد اکثر جریان برای l293d میتونه 1.2 آمپر باشه ولی برای چند میکرو ثانیه میشه بگید این ماکزیمم جریان برای تغذیه ic هست(پایه 16) یا برای پایه تغذیه موتور(پایه 8)

میشه یه کتاب هم معرفی کنید که بشه الکترونیک عملی رو در حد مدارات ساده یاد بده (البته زبان خیلی ساده) آخه بعضی کتاب ها به جای اینکه واسه افراد با معلومات کمتر از نویسنده نوشته بشه برای اساتید نوشته میشن !!!!!!!!!!!!

عضو جدید
    تشکر شده 2 بار در 2 پست

اینجا مثل اینکه خیلی سوت و کوره کسی به ما اعتنا نمیکنه؟؟؟!!

کاربر علاقه مند
    نام
    ماهان باستانی
    تشکر شده 28 بار در 19 پست

سلام آقا خوب هستید؟

یک مشکل اصلی‌ که باعث می‌شه آی‌سی l293 در مدار شما سریع بسوزه دیود‌هایی‌ هستش که باید بذارید و نذاشتید!

این آی‌سی از روش ترانزیستوری استفاده می‌کنه در نتیجه اگه دیود pulldown و pullup براش نذارید جریان برگشتی‌ موتور‌ها یا جریان القایی میره داخل ترانزیستور‌ها و دود میشن :د

شما باید ۴ تا دیود سر هر سیم موتور بذاری سرشونو وصل کنی‌ به ۴.۵ولت و ۴ تا دیگه هم بذاری وصل کنی‌ به gnd ؛)

درضمن l293 هم ممکن ساخته باشه من با l298 کار می‌کنم تقریبا ۴،۵ تا سوزوندم واسه همین قضیه .

اگر هم نقشه ساده برد کنترل با پورت lpt و درایور l298/l297 می‌خوای برو اینجا توی سایتم هست: www.avrmp.com

فقط درایوریکه من گذاشتم مال موتور‌های ۶ ولت به بالا هست ولی‌ معمولا اگه به موتور ۴.۵ ولتی ۶ هم بدی کار می‌کنه!
    در ضمن من با این ۲ تا آی‌سی دیگه که استفاده شده در مدارتون کار نکردم، اگه با این دیود‌ها حل نشد بگو که یه نگاهی‌ به دیتاشیت اونها و بقیه مدار هم بندازم

موفق باشید
    ویرایش توسط mahanb : 13-05-2013 در ساعت 11:08

9. تشکرها از این نوشته :

کاربر فعال
    نام
    Dany
    تشکر شده 185 بار در 106 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط mahanb نمایش پست ها
    سلام آقا خوب هستید؟

یک مشکل اصلی‌ که باعث می‌شه آی‌سی l293 در مدار شما سریع بسوزه دیود‌هایی‌ هستش که باید بذارید و نذاشتید!

درضمن l293 هم ممکن ساخته باشه من با l298 کار می‌کنم تقریبا ۴،۵ تا سوزوندم واسه همین قضیه .

موفق باشید
    سلام
    برای l293 نیاز نیست این دیودهای هرزگرد را بگذارید داخل خود IC این دیود ها را دارد ولی L298 نداره و باید خودتان اضافه کنید

11. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما skiboys برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال
    نام
    Dany
    تشکر شده 185 بار در 106 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط ghmasoud نمایش پست ها
    ضمنا تو دیتا شیتش نوشته حد اکثر جریان برای l293d میتونه 1.2 آمپر باشه ولی برای چند میکرو ثانیه میشه بگید این ماکزیمم جریان برای تغذیه ic هست(پایه 16) یا برای پایه تغذیه موتور(پایه 8)
    بله اون جریان جریان لحظه ای هستش که درایور می تونه برای موتور فراهم کنه یعنی مثلا این موتور مربوط به یک ربات هستش حالا به هر علتی موتور یک دفعه جریان زیادی می کشد اگر این زمان زیاد بشود کم کم این l293 داغ می کنه و می سوزه کلا IC ضعیفی هستش L298 را با هیت سینک استفاده کنید دیگه خیالتون راحت باشه
    میشه یه کتاب هم معرفی کنید که بشه الکترونیک عملی رو در حد مدارات ساده یاد بده (البته زبان خیلی ساده) آخه بعضی کتاب ها به جای اینکه واسه افراد با معلومات کمتر از نویسنده نوشته بشه برای اساتید نوشته میشن !!!!!!!!!!!!
    همه چی را که توی یک کتاب پیدا نمی کنید، پیشنهاد می کنم زیاد کتاب فارسی نخونید
    ویرایش توسط skiboys : 13-05-2013 در ساعت 11:48

کاربر علاقه مند
    نام
    ماهان باستانی

سلام استادان عزیز

آقای "skiboys" راست می‌گویند، من دقت نکرده بودم که l293 مدلی‌ که D داره تهش، دیود داخلی داره، ولی‌ با این حال من که کار کردم باهاش بدون دیود‌ها بازهم داغ میکرد، البته با دیود اضافه هم داغ میکرد ولی‌ خیلی‌ کمتر. به هر حال، من شماتیک یک مدار رو گذشتم واسط که باهاش دارم الان cnc میسازم و کار می‌کنه فیلمشم هست اگه خواستی‌، ولی‌ کلا این l298و l293یک مقدار دردسر دارند مخصوصاً واسهٔ سروو، به نظر من اگه می‌تونی این آی‌سی رو پیدا کنی‌ با این بساز TA8435H، این آی‌سی توشیبا هستش و و خیلی‌ هم چیز خوبیه آی‌سی واسطه هم نمیخواد مدارشم پره توی اینترنت.

موفق باشید

14. تشکرها از این نوشته :

عضو جدید
    تشکر شده 2 بار در 2 پست

آقا دمتون گرم.
    بعد از کمی تحقیق فهمیدم که مشکل اصلی تو سیستم عامل بود چون ویندوز 7 با برنامه kcam و lpt مشکل داشت بعد از نصب dll برنامه مربوطه تو ویندوز xp میتونم دستور راست و چپو به موتور بدم ولی موتور به جای حرکت يه سوت کوچلو ميزنه و شروع به تق تق ميکنه !!!به نظرت مشکل چيه؟؟؟
    الان با اینکه هنوز از این درایور قطع امید نکردم ولی رفتم سراغ l298 , l297 اما تو دلم یقین دارم حتما راهشو پیدا میکنم خصوصا با تق تق هایی که دیشب شنیدم.

این دیود های pulldown و pullup فلسفشون چیه راستی اگه فقط دیود هایی به gnd وصل بشن( اگه اشتباه نکنم pulldown) تنها مشکل رو حل نمیکنن و جریان رو از مدار خارج نمیشه ؟دیگه این دیود هایی که به vcc وصل میشن جریانشون چیه؟؟؟؟

کاربر دائمی sina_browser آواتار ها
    نام
    سینا
    تشکر شده 423 بار در 261 پست

سلام
    تاحالا کسی از دوستان تونسته این دستگاهو درست کنه؟
    چقد هزینه داشته براش؟

کاربر علاقه مند
    نام
    ماهان باستانی

آقا دمتون گرم.
    بعد از کمی تحقیق فهمیدم که مشکل اصلی تو سیستم عامل بود چون ویندوز 7 با برنامه kcam و lpt مشکل داشت بعد از نصب dll برنامه مربوطه تو ویندوز xp میتونم دستور راست و چپو به موتور بدم ولی موتور به جای حرکت يه سوت کوچلو ميزنه و شروع به تق تق ميکنه !!!به نظرت مشکل چيه؟؟؟
    الان با اینکه هنوز از این درایور قطع امید نکردم ولی رفتم سراغ l298 , l297 اما تو دلم یقین دارم حتما راهشو پیدا میکنم خصوصا با تق تق هایی که دیشب شنیدم.

این دیود های pulldown و pullup فلسفشون چیه راستی اگه فقط دیود هایی به gnd وصل بشن( اگه اشتباه نکنم pulldown) تنها مشکل رو حل نمیکنن و جریان رو از مدار خارج نمیشه ؟دیگه این دیود هایی که به vcc وصل میشن جریانشون چیه؟؟؟؟

سلام

به به مبارکه هوراا

عرضم به حضورتون که نخیر کافی‌ نیست باید جفتشون باشن

به دلیل اینکه بار جریان فلایبکک هم می‌تونه (+) باشه، هم (-) باشه. بنابرین دیود gnd(-) میگیره، vcc(+)
    قضیه صوت موتور می‌تونه به چند دلیل باشه، یا فرکانس کاری درست نیست، یا اینکه سیمهای موتور رو درست وصل نکردی ( جا به جا زدی)، یا جریان موتور کافی‌ نیست ( که بعیده)

ویرایش توسط mahanb : 16-05-2013 در ساعت 07:08

کاربر علاقه مند
    نام
    ماهان باستانی

نقل قول نوشته اصلی توسط sina_browser نمایش پست ها
    سلام
    تاحالا کسی از دوستان تونسته این دستگاهو درست کنه؟
    چقد هزینه داشته براش؟
    سلام دوست عزیز

بستگی داره چه کاری بخوای باهاش بکنی‌، چقدر مساحت کارش باشه،دقت کارش و... ممکن اصلا بتوانید مجانی‌ درست کنی‌ ( با قطعات پرینتر قدیمی/ دی وی دی رایتر و...)

19. تشکرها از این نوشته :

کاربر دائمی sina_browser آواتار ها
    نام
    سینا
    تشکر شده 423 بار در 261 پست

سلام دوست عزیز

بستگی داره چه کاری بخوای باهاش بکنی‌، چقدر مساحت کارش باشه،دقت کارش و... ممکن اصلا بتوانید مجانی‌ درست کنی‌ ( با قطعات پرینتر قدیمی/ دی وی دی رایتر و...)
    خیلی ممنون از جوابتون
    مثلا یکی درست کنیم که ابعاد 1 *1 رو بزنه چقد هزینه داره؟
    اگه به اندازه یه کاغا a3 باشه چی؟
    محدوده قیمت هم بدید خوبه

عضو جدید
    تشکر شده 2 بار در 2 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط sina_browser نمایش پست ها
    خیلی ممنون از جوابتون
    مثلا یکی درست کنیم که ابعاد 1 *1 رو بزنه چقد هزینه داره؟
    اگه به اندازه یه کاغا a3 باشه چی؟
    محدوده قیمت هم بدید خوبه
    اگه بخوای بزرگ باشه و یه چیز معمولی به ابعاد حدود 1*1 و در صورتی که فقط قطعات رو منتاژ کنی حدود 5 م تومن . این هزینه بیشتر صرف خرید درایور های آمپر بالا ، کنترولر ، استپر ، اسپندل ، گاید و بال اسکرو و... میشه .البته هزینه pc توش حساب نشده که معمولیش هم 1.4م تومنه .
    اما اگه بخوای با قطعات کوچک و درایورهای دست ساز بسازی به اندازه 20 * 30 سانت زیر 500 تومن هزینه داری . نمونه هایی که من دیدم خیلی از نظر مکانیکی ساده اند و اصل قضیه ساخت درایور دستگاه هست که باید ساخته بشه که البته نباید فراموش کرد که چون این وسط کنترلر cnc حذف میشه باید دستگاه مستقیما از pc دستور بگیره که باید رفت سراغ پرت پارالل .

22. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند
    نام
    ماهان باستانی

والا منم اول همین فکرو می‌کردم ولی‌ چون خودم الکترونیک کار می‌کردم خیلی‌ ساده بود بخش الکترونیکش حتی می‌خوام کنترلر هم براش بزنم با ال‌سی‌دی رنگی‌ ولی‌ من هدفم از درست کردن سی‌ ان سی‌ pcb زدن بود! الان فهمیدم که بخش مکانیکش خیلی‌ مهم تر و سختتر و وقت بره ! ظاهرش سادست‌ ولی‌ ساختش نه!

عضو جدید
    تشکر شده 2 بار در 2 پست

والا منم اول همین فکرو می‌کردم ولی‌ چون خودم الکترونیک کار می‌کردم خیلی‌ ساده بود بخش الکترونیکش حتی می‌خوام کنترلر هم براش بزنم با ال‌سی‌دی رنگی‌ ولی‌ من هدفم از درست کردن سی‌ ان سی‌ pcb زدن بود! الان فهمیدم که بخش مکانیکش خیلی‌ مهم تر و سختتر و وقت بره ! ظاهرش سادست‌ ولی‌ ساختش نه!
    البته این یه برآورد اولیه است !! در صورتی که کل کارمطابق نقشه و میل ما پیش برود که در دنیای واقعی اینگونه نیست.

دوست من میشه مداری که شما بستید و نقشه pcb اون رو بزارید ؟ ممنون میشم که مارو از تجربیاتتون بهره مند کنید. بعد هم نوع موتور مورد استفاده و...
    با تشکر.

نام
    محمدرضا ناظری
    تشکر شده 13 بار در 7 پست

البته این یه برآورد اولیه است !! در صورتی که کل کارمطابق نقشه و میل ما پیش برود که در دنیای واقعی اینگونه نیست.

دوست من میشه مداری که شما بستید و نقشه pcb اون رو بزارید ؟ ممنون میشم که مارو از تجربیاتتون بهره مند کنید. بعد هم نوع موتور مورد استفاده و...
    با تشکر.
    شما اول مدار کنترل رو بساز بعد برو بخش مکانیکی رو بساز منم کمکت میکنم حالا این نقشه کنترل رو بگیر ببین میتونی ال سی دی بهش وصل کرد یا مدارشو بهتر کرد
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: ECA-100712093404.gif
مشاهده: 71
حجم: 60.1 کیلو بایت  

عضو جدید
    تشکر شده 2 بار در 2 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط nazeri نمایش پست ها
    شما اول مدار کنترل رو بساز بعد برو بخش مکانیکی رو بساز منم کمکت میکنم حالا این نقشه کنترل رو بگیر ببین میتونی ال سی دی بهش وصل کرد یا مدارشو بهتر کرد
    منم میخوام همینو بسازم و فردا قطعاتش دستم میاد ولی چه نیازی هست که lcd بهش وصل بشه؟! شما میتونی مستقیم از pc بهش دستور بدی فقط تا حالا باهاش موتور راه انداختی مثلا با kcam?? اگه انداختی چه موتوری چند آمپر ، چند ولت و با چه گشتاوری ؟؟؟
    ویرایش توسط ghmasoud : 18-05-2013 در ساعت 00:50

صفحه 10 از 15 نخستنخست 123456789101112131415 آخرینآخرین