NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 2120 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 6 از 15 نخستنخست 123456789101112131415 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 101 به 120 از 297

موضوع: ایجاد انجمن cnc

مدیر انجمن mzarkoob آواتار ها
    نام
    مهدی زرکوب
    تشکر شده 2,317 بار در 1,273 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط mnkh2009 نمایش پست ها
    توصیه سازندگان سی ان سی به همه :
    مراقب تب CNC باشید

آدمو دیونه میکنه

تب ساخت دستگاه cnc در ایران | احتیاط کنید

میگم این توصیه شامل کسانی که می خواهند فقط روی کنترلر cnc کار کنند هم میشه ؟؟!!

2. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

عضو جدید
    نام
    م - خ
    تشکر شده 12 بار در 9 پست

سلام
    نه - به نظر من طراحی و ساخت کنترولر زیاد هزینه بر نیست اما باز هم تبش بالاست.
    بهتره یه نفر بعد از آشنایی مقدماتی با کنترولرهای سی ان سی اول یه گرایش را انتخاب بکنه بعد حداقل یکی دو ماه بره شاگزدیشونو بکنه(خاک کارگاه بخوره) در حین کار با مسائل اون رشته آشنا بشه با ابزار ها و نحوه کار دستی که آشنا شد بیاد کنترولر اونو طراحی کنه و کنترولرش چیزی بیشتر از کنترل سه تا موتور باشه!!!
    فکر می کنید واسه چی تو مملکت ما این همه طراح سی ان سی داریم و صنعت داره درجا میزنه؟
    واسه اینه که من و شما به خودمون زحمت نمیدیم و نمیریم یه کار اساسی انجام بدیم و همش تو توهم خودمون داریم سی ان سی خلق می کنیم وبعد هم ولش می کنیم و سالها دیگه سراغش هم نمی ریم.

کار شما خیلی ارزشمنده. شما که وقت و انرژی می گذارید و یه کاریو انجام می دید خیلی ارزش داره حتما به کارتون ادامه بدید.

4. تشکرها از این نوشته :

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط hetler نمایش پست ها
    با سلام
    من ميخوام با نرم افزار mach 3 و 3 عدد استپر موتور 5 سيم يك cnc خيلي ك.چك درست كنم مشكل من ساخت برد درايو است فعلا براي يك محور ميخوام دست كنم ميخوام از ميكرو استفاده كنم وفقط با uln2003 درايو كنم چون موتورها كوچك هستند ودر ولتاژ 9 ولت فقط 150 ميلي امپر ميكشند
    فقط مشكل من فهماندن استپ وجهت است
    پايه 2 پرت lpt استپ ميده چگونه استپها را ميكرو بگيره و به ازائ هر استپ بين چهار پين موتور خروجي شيفت بده
    بايد مانند اسليواسكوپ عمل كرد
    پايه 6 پرت هم جهت همان موتور را ميده
    شرمنده خيلي كم ميكرو بلدم فقط بلدم تيكه سورس فايلها را سر هم بندي كنم بگم برنامه نوشتم
    فقط كمك هاتون بر اساس بسكام باشه
    سلام دوست عزیز من هم مثل شما می خواستم با یه میکرو AVR یه درایور استپر برای CNC بسازم ولی یه جاهایی گیر کردم. من فقط می خواستم به جای استفاده از سه عدد L297 از یه میکرو Mega32 استفاده کنم به این صورت که از سه عدد وقفه خارجی که در میکرو وجود داره برای پالس گرفتن از پورت پرینتر و 3 پایه دیگه برای جهت چرخ استفاده کنم تا اندازه ای هم برنامه رو با بسکام نوشتم ولی وسط کار به شک افتادم . آیا میکرو می تونه تمام دستوراتی که از پورت موازی کامپیوتر میاد رو پردازش و سر وقت به استپر ها برسونه ؟ این بود که کار رو متوقف کردم برای حرکت دادن موتور استپر هم از یه جدول استفاده کردم که توی اون یک سری کد رو به پورتی که استپر وصل بود می رسوند یه جدول برای فول استپ و یه جدول هم هالف استپ این کدها رو هم از روی L297 خودم اون رو توی پروتئوس راه اندازی کردم و با پالس دادم به اون خروجی رو چک کردم تا ببینم چه کدی تولید می کنه برای فول استپ 4 کد و برای هالف استپ 8 کد تولید می کنه می تونی امتحان کنی.
    ویرایش توسط behzadx : 19-10-2012 در ساعت 00:02

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

سلام
    آقایی که cnc میساخت اگه میشه یه زنگ یا ایمیل به هم بده من برای پلکسی یه دونه میخام البته با دلر
    09359453631kohan220@gmail.com

عضو جدید
    نام
    م - خ
    تشکر شده 12 بار در 9 پست

سلام
    پیام های خصوصی تونو چک کنید.

عضو جدید
    نام
    م - خ
    تشکر شده 12 بار در 9 پست

سلام مجدد.
    آقا بهزاد X
    مطمئن باش جواب میده. من جواب گرفتم.
    تو برنامه GCode سرعت حرکت یا براده برداری را بادستور Fxxxx کم کن.
    مثال :
    G00 X100.00 Y100.00 F300
    اگه از برنامه ماخ3 استفاده بکنی می تونی حداکثر سرعتو تنظیم کنی طوری که میکرو جواب بده.

ضمنا به نظر من هم استفاده از میکرو بهتر از L297 است.
    چون میکرو قابلیت انعطاف پذیری زیادی داره و میتونی :
    1- الگو های بیشتر و نامتعارفی استفاده کنی.
    2- سیستم تاکئومتری اونو راه بندازی و موقعیت محور ها رو داشته باشی و ارسال کنی
    3- آخرین موقیعت موتور ها رو ذخیره و بازیابی بکنی مخصوصا رجیستر پایه ها رو.
    4- با یه LCD کوچیک و یه بلندگوی معمولی و چند تا انکدر ، دستگاهتو از حالت کَر و کور و چلاق در بیاری
    و ...
    فقط هواست باشه بعد از اعمال دستورات حتما موتور ها رو خاموش کنی.

من تو میکرو با MikroPascal PRO از محصولات MikroE و تو کامپیوتر با دلفی کار می کنم(تطبیق دادنش راحته) اگه خدمتی از دستم بر بیاد در خدمت دوستان و اساتید گرامی هستم.

موفق باشید.
    ویرایش توسط mnkh2009 : 26-10-2012 در ساعت 18:51

9. تشکرها از این نوشته :

عضو جدید
    نام
    م - خ
    تشکر شده 12 بار در 9 پست

این یه رابط ه مثل اون چیزی که شما میخواهید اما واسه سرو موتوره
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده

11. تشکرها از این نوشته :

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

سلام مجدد.
    آقا بهزاد X
    مطمئن باش جواب میده. من جواب گرفتم.
    تو برنامه GCode سرعت حرکت یا براده برداری را بادستور Fxxxx کم کن.
    مثال :
    G00 X100.00 Y100.00 F300
    اگه از برنامه ماخ3 استفاده بکنی می تونی حداکثر سرعتو تنظیم کنی طوری که میکرو جواب بده.

ضمنا به نظر من هم استفاده از میکرو بهتر از L297 است.
    چون میکرو قابلیت انعطاف پذیری زیادی داره و میتونی :
    1- الگو های بیشتر و نامتعارفی استفاده کنی.
    2- سیستم تاکئومتری اونو راه بندازی و موقعیت محور ها رو داشته باشی و ارسال کنی
    3- آخرین موقیعت موتور ها رو ذخیره و بازیابی بکنی مخصوصا رجیستر پایه ها رو.
    4- با یه LCD کوچیک و یه بلندگوی معمولی و چند تا انکدر ، دستگاهتو از حالت کَر و کور و چلاق در بیاری
    و ...
    فقط هواست باشه بعد از اعمال دستورات حتما موتور ها رو خاموش کنی.

من تو میکرو با MikroPascal PRO از محصولات MikroE و تو کامپیوتر با دلفی کار می کنم(تطبیق دادنش راحته) اگه خدمتی از دستم بر بیاد در خدمت دوستان و اساتید گرامی هستم.

موفق باشید.
    کم کردن سرعت فکر خوبیه ولی اصلا حرفه ای نیست
    به نظر من اگه سرعت رو هم کم کنیم باز هم به مشکل می خوریم
    به فرض همین فرمان شما
    G00 X100.00 Y100.00 F300
    این فرمان برای حرکت به موقعیت داده شده است.
    اگه فرمان به صورت یکی بعد از دیگری باشه یعنی اول محور x حرکت کنه و بعد محور y با وقفه اون رو می تونیم بخونیم ولی اگه به صورت همزمان قرار باشه برای حرکت هر دو موتور ارسال بشه با توجه به اولویت بندی وقفه ها حداقل اتفاق رو می تونیم تاخیر در زمان بندی توصیف کنیم یعنی میکرو دستور اول رو میگیره میره اجرا کنه در حالی که یه دستور دیگه توی صف مونده و منتظر اجراست و تا بیا اون رو اجرا کنه با سرعت ارسال دیتا کلی دستور دیگه تو صف می مونه و حتی ممکنه از دست هم بره برای اینکه بتونیم توی یه زمان تمام دستورات رو داشته باشیم باید حداقل 3 پین داشته باشیم که به طور همزمان نمونه برداری کنه و به طور همزمان هم میکرو بتونه فرمان دریافت شده رو اجرا کنه البته نمی گم که شدنی نیست ولی احتیاج به زمان بندی دقیقی داره .

عضو جدید
    نام
    م - خ
    تشکر شده 12 بار در 9 پست

سلام
    حرفه اییه.
    شما نمی تونید بیشتر از سرعت استپ موتور ازش انتظار داشته باشی. استپ موتور که با سرعت جت نمی چرخه. در عمل فوقش بتونی 3khz کلاک داشته باشی که بسته به مکانیک دستگاه در حدود 2250 م م در دقیقه باشه(بال اسکرو با کورس5 م م ) که اینم از سرعت میکرو خیلی کمتره.
    ضمنا روش شما مناسب نیست.
    یه پایه وقفه نیاز داری نه سه تا!!!
    3 تا پایه در نظر بگیر واسه جهت.
    3 تا پایه در نظر بگیر واسه کلاک.
    در دستگاه ارسال کننده این 6 پین و مقدار دهی کن.
    پالس وقفه رو ارسال کن.
    در وقفه میکرو بنویس :
    پینهای کلاک رو بخون هر پین که کلاک دارد بسته به جهت اون (سه پین جهت) خروجی موتور بده.
    موتورها رو خاموش کن.(لطفا)
    تمام.

فکر نمی کنم نیاز به صف داشته باشد یا زمان زیادی ببرد.
    موفق باشید.
    ویرایش توسط mnkh2009 : 04-11-2012 در ساعت 14:51

عضو جدید
    نام
    م - خ
    تشکر شده 12 بار در 9 پست

چی شد
    تعطیله؟
    کجائید؟

نام
    مهدی زرکوب

پیش فرض نویز سرو درایور

سلام
    یه مورد در رابطه با اثرات نویزی که وقتی دارید با یک سرو درایور کار می کنید را مطرح می کنم. وقتی با میکروم(1768) فقط یک پالس به درایورم می دهم مسلما سرو موتور حرکت خواهد داشت. در این حین اگر بخواهید برنامه میکرو را عوض کنید به هیچ عنوان پروگرام انجام نمی شود. بایستی اتصال برد با مدارتان را قطع و یک بار پروگرامر را قطع و وصل کنید تا مجددا پروگرام انجام شود. حتی نزدیک سرو باز پروگرام انجام نمی شود!
    برای شمارش تعداد پالسهای انکدر چون نویز اثر زیادی دارد با اتصال مستقیم خرجی انکدر به میکرو به جای 2500 پالس حدود 200000 پالس براتون میشماره !
    راه حل ها؟

عضو جدید
    نام
    م - خ
    تشکر شده 12 بار در 9 پست

سلام
    راه حلهای اولیه:
    1- آیا مدارتون ایزوله است؟ اگر نیست ایزولش کن.
    2- در خروجی اینکدر مقاومت بالاکش یا پائیین کش دارید. اگه ندارید بزارین. اگه گذاشتین مقدارشو کم کنید.(نصف به نصف برید جلو)
    فعلا این دو تا رو امتحان کنید اگه نشد دوباره بررسی میکنیم.

17. تشکرها از این نوشته :

عضو جدید
    نام
    م - خ
    تشکر شده 12 بار در 9 پست

سلام
    آقا زرکوب تستش کردی؟
    جواب داد؟

Banned AnonyJavad آواتار ها
    تشکر شده 132 بار در 55 پست

تمام چیزی که من از cnc نیاز دارم یه وسیله هست برای چاپ راحت مدار چاپی و یک وسیله خانگی که باهاش بتونم قطعات پلاتیک یا فلزی رو راحت برش بدم یا خم کنم. مثل برش لیزر یا اولتراسونیک.
    کسی این دو قلم وسیله به صورت خانگی یا desktop می دونه کجا گیر میاد و هزینه اش چقدر میشه؟

نام
    مهدی زرکوب

سلام
    آقا زرکوب تستش کردی؟
    جواب داد؟
    سلام
    یه کم دستم بند بود زیاد نشد وقت بذارم ولی یه تست زدم با یه اپتوکوپلر اعمال پالس انجام نمی شد و در نهایت انگار اپتوکوپلر سوخت !! حالا یه وقت دیگه میذارم ببینم چطور میشه و خبر میدم

نام
    مهدی زرکوب

سلام
    راه حلهای اولیه:
    1- آیا مدارتون ایزوله است؟ اگر نیست ایزولش کن.
    2- در خروجی اینکدر مقاومت بالاکش یا پائیین کش دارید. اگه ندارید بزارین. اگه گذاشتین مقدارشو کم کنید.(نصف به نصف برید جلو)
    فعلا این دو تا رو امتحان کنید اگه نشد دوباره بررسی میکنیم.
    سلام. ایزوله کردم ولی کاری به اون نداشت. فعلا یه جورایی این مشکل قابل صرف نظر کردنه. مورد اصلی استفاده از انکدر است که با مواردی که مطرح کردید جواب نداد زیرا خروجی این انکدر تفاضلی است :

ظاهرا بایستی با یه مدار واسط تک سیگنالش کرد. سرچ کنیم مدارات زیاده. کدوم بهتره که در مقابل نویز هم جاب بده؟
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: encoder output.PNG
مشاهده: 179
حجم: 2.3 کیلو بایت  

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 10 بار در 7 پست

سلام
    خدمت دوستان عزیز
    من بدنبال سورس برنامه کنترل هستم در همین تاپیک با دو دوست پیغام دادم سورس دلفی می خواهم که بتوانم آن را با نیازهایم تطبیق دهم دوستان باهم تماس بگیرید با تشکر
    h_flightsazan@yahoo.com
    برنامه قادر باشد فایل های جی کد را خوانده و بصورت مستقل مثلا X در یک سطر جدول و غیره جدا نماید در هنگام کار هم با رسم دوباره و تغییر رنگ نمایش دهد که کجای کار هستیم
    با تشکر

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 10 بار در 7 پست

سلام
    چندتا از د وستان که به اصطلاح برنامه دارنند پیشنهادمی دهند و بعد دیگه پی گیر ایمیل نیستند چـــــــرا!
    با تشکر

مدیر انجمن javad naderi آواتار ها
    نام
    جواد نادری زاده
    تشکر شده 1,334 بار در 602 پست

سلام.دوستان من تمام پست هاتون رو خوندم.خوب راستش من چند وقت پیش یه دستگاه طلا سازی با دقت 2 میکرون راه انداختم که میشد دقت رو بالاتر هم برد ولی سرعت مهم بود.والا در همین حین رو یه دستگاه برش و خم النگو هم کار کردم.برای سه محور حرکت کردن از میل ماردون و واگن(اصطلاح خودمونی) استفاده کردم که سرعتش و دقتش عالی بود و با استپر درایو میکردم و درایوراش هم میکرو استپ خریدم 70 تومن و هر دور موتور رو 30000 قسمت میکرد برام.من از 10000 قسمتش استفاده کردم سرعتش هم عالی بود.برای ساخت cnc دقت مکانیک مهمه.اگه پایه باشن یه جایی تو یزد شروع به ساخت کنیم وقتمون رو برای طراحی درایور نکنیم چون قطعاتش نیست تازه خودمون بسازیم 5 برابر برامون تموم میشه.70 تومن بخریم راحت تریم.اگه مایل به شروع کار هستین یا علی رو بگین و تو یزد یه مکانی بگیریم و شروع کنیم.مطمئنا جواب میگیریم.حتی اگه تمیز و با دقت ساخته بشه میشه تولید کرد.یه ایده هایی هم دارم برای cnc pcb.
    مرسی

25. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما javad naderi برای ارسال این پست سودمند:

مدیر انجمن javad naderi آواتار ها
    نام
    جواد نادری زاده
    تشکر شده 1,334 بار در 602 پست

چرا کسی نیست تو این تاپیک.

صفحه 6 از 15 نخستنخست 123456789101112131415 آخرینآخرین