NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 2119 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 5 از 15 نخستنخست 123456789101112131415 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 81 به 100 از 297

موضوع: ایجاد انجمن cnc

کاربر فعال nima_elc آواتار ها
    تشکر شده 606 بار در 263 پست

من دقیقا نمیدونم ولی میدونم که این دستگاه ها نوع مته ای و لیزری و... دارند
    از لیزری برای کارای دقیق استفاده میشه مثل صنعت طلا کاری که اونم بسته به حساسیت دستگاه داره
    ولی تفاوت مدل های سوراخ کاری با حکاکی فکر کنم بیشتر در این هست که دستگاه های لیزری قابلیت تعریف جنس ماده را به صورت سطحی دارند و قدرت مته یا لیزر در مواد سخت تر بیشتر میشود
    من یه نمونه دستگاه که اینجا یکی از شرکت ها داره دیدم و تو کاتالوگ هاش نوشته بود قابلیت تعریف 16 لایه برای حکاکی و برش
    حالا اینکه ما سوراخکاری فقط بسازیم هم این مشکل هست ...چون فکر کنم برش سطح فیبر و سطح مس بردهای تک لایه یا 2 لایه و... قدرت های متفاوتی احتیاج داره و مطمنن در تفاوت های بیشتری هم دارند
    چون این دستگاه ها به عنوان برش فلز و غیر فلز عنوان میشن تو بازار
    ویرایش توسط nima_elc : 30-08-2012 در ساعت 20:45

2. # ADS
    Circuit advertisement

کاربر علاقه مند NAS2000CO آواتار ها
    نام
    تهران
    تشکر شده 72 بار در 20 پست

پیش فرض مبحث مکانیک

با سلام خدمت دوستان عزیز
    من حاضرم طراحی کامل مبحث مکانیکش رو به عهده بگیرم کار من طراحی ماشینه و میتونید کاملا بدون دغدغه اونو به من بسپارید برای ساختش هم مشکلی نیست برای این کار پیمانکارهای خوبی دارم
    ولی یک موضوع هست و آن هم اینکه چند نفر علاقه مند واقعی در این زمینه دور هم جمع بشیم
    و تعاملات ما باید کامل و دقیق باشه و خارج از انجمن هم این ارتباط وجود داشته باشه تا همه مطمئن باشیم که این یک کار تفننی نیست که وسط کار به امان خدا رها بشه نتایج طراحی رو هم میشه با صلاحدید افرادی که در پروژه حضور داشتند به طور کامل یا اجمالی برای کمک به دیگر دوستان در انجمن قرار داد
    موضوع بعدی یک تعریف از اون چیزیه که میخواهیم بسازیم
    اگر یک ماشین سوراخکاری pcb مورد نظر هست خوب باید کمی واقع بینانه تر به اون نگاه کنیم
    و موضوع رو زیاد پیچیده نکنیم
    برای ساخت این ماشین موارد زیر رو خدمتتان بیان میکنم

اینطور که از کلیات مطالب دوستان دستگیرم شد نظر اجماع استفاده از موتور استپر است با درایو میکرو استپ که البته میتوانیم از این نوع درایو هم استفاده نشود با توجه به گام پیچ و این موضوع که نمیخواهیم کار فرز کاری انجام دهیم نه دقت آنچنانی مورد نظر است و نه لرزش حرکت تاثیری روی کار ما دارد ولی در نهایت استفاده از درایو میکرو استپ آینده نگرانه تر است .

دقتی که برای این کار میتوانیم مد نظر داشته باشیم نه یکصدم بلکه در حد 0.2 هم عالی میباشد
    بالا بردن بی دلیل دقت یعنی هزینه اضافی در بخش مکانیک - بالسکرو هم نیاز نیست یک پیچ ACME نهایتا با backlash گیر مکانیکی به راحتی جواب ما را میدهد تمامی دقتهای تعامدی محور ها رو هم باید در سطح 0.05 تعریف کنیم تا بتوانیم با هزینه معقول میز کار را بزرگتر نماییم - محور سوم یعنی محور z هم که فقط برای پایین و بالا بردن دریل میباشد که آن هم نیاز به کنترل ندارد
    میتوانیم با یک موتور gearhead جریان مستقیم و همان مکانیزم پیچی با فید ثابت حرکتی و limit switch های انتهای کار محور z را تمام کرد تازه اگر feed متغیر هم مد نظرتان باشد با کنترل موتور با pwm میتوانیم به نتیجه برسیم
    چون load عملیاتی بسارپایین است باید از سیستمهای گاید و بوش و پین برای میزها استفاده کنیم که گاید قطر 10 نهایتا 12 برای کورس حرکتی 500 مناسب است - میز هم از آلومینیوم 7075 میگیریم و نهایتا با آنادایز سختکاریش میکنم تا وزن را در حد نهایت سبک کنیم .

فعلا روی اینترفیس تمرکز نکنید سخت افزار مهمترین بخش این دستگاه است که باید اول انو تمام کنیم نقاط رو میشه با مختصات گیری از cad انجام داد چون نیاز به کد های متنوع برای این نوع ماشین نمیباشد

برای اینکودر بهتره از از نوع نسبی استفاده کنیم ( که حتی میشود آنرا ساخت ) و با استفاده از لیمیت سوئیچهای انتهایی و استفاده از سیم z اینگونه اینکودر ها و کوپل مستقیم آن به شفت بدون نیاز به خط کش میتوانیم جواب مورد نظر را به دست آوریم البته باید موقعیت 2 محور را درقالبهاب زمانی مناسب بر حسب فید حرکتی که کمترین میزان خطا را در حالت single fault ایجاد نماید در eeprom ذخیره سازیم
    با این ترفند میتوانیم هزینه خط کش دیجیتال و یا اینکودر مطلق را حذف نماییم .

دید طراحی را بیشتر بر اساس استفاده حداکثری از امکانات قابل حصول با قیمت معقول باشد که بتوانید نیازهایمان را در حد پروژه تعریف شده مرتفع سازد نه بیشتر از آن
    با تشکر
    قشقایی

4. کاربران : 8 تشکر کرده اند از شما NAS2000CO برای ارسال این پست سودمند:

مدیر انجمن mzarkoob آواتار ها
    نام
    مهدی زرکوب
    تشکر شده 2,317 بار در 1,273 پست

پیش فرض Theory and Design of CNC Systems

سلام
    یه کتاب هست در مورد cnc با نام Theory and Design of CNC Systems که اینجا هم آپلودش کردم.
    در موردش بحثی هست؟
    pasword : www.iranmicro.ir

6. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما mzarkoob برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 17 بار در 11 پست

با سلام
    من ميخوام با نرم افزار mach 3 و 3 عدد استپر موتور 5 سيم يك cnc خيلي ك.چك درست كنم مشكل من ساخت برد درايو است فعلا براي يك محور ميخوام دست كنم ميخوام از ميكرو استفاده كنم وفقط با uln2003 درايو كنم چون موتورها كوچك هستند ودر ولتاژ 9 ولت فقط 150 ميلي امپر ميكشند
    فقط مشكل من فهماندن استپ وجهت است
    پايه 2 پرت lpt استپ ميده چگونه استپها را ميكرو بگيره و به ازائ هر استپ بين چهار پين موتور خروجي شيفت بده
    بايد مانند اسليواسكوپ عمل كرد
    پايه 6 پرت هم جهت همان موتور را ميده
    شرمنده خيلي كم ميكرو بلدم فقط بلدم تيكه سورس فايلها را سر هم بندي كنم بگم برنامه نوشتم
    فقط كمك هاتون بر اساس بسكام باشه

نام
    مهدی زرکوب

با سلام
    شما از خروجی پورت پرینتر مشخص کردید که یک پایه مثلا 2 به شما پالس بده و یک پایه مثلا 6 جهت حرکت را مشخص کنه. این وسط یه درایور می خواهید که هم این پالس را به 4 سیم استپتان بدهد هم بافر شده باشه. خوب ساده ترین کار ساختن یه درایور با l297 و بافر کردن اون با L298 می باشد. در کاتالوگ l267 شماتیک هست:

البته درایور آماده همین هم در بازار هست.
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: l297.PNG
مشاهده: 181
حجم: 46.1 کیلو بایت  

9. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند

با سلام
    درايو بالا واقعا يك درايو كامله يك روز بايد همت كنم برم قطعاتش را از طالاقاني بگيرم فكر كنم l298 الان به قيمت بوق تومان رسيده باشه
    ولي در كل ميخواستم خودم هم كلا دستم بياد ميشه پرت را به ميكرو وصل كرد برنامه ش چيز خواستي بايد داشته باشه چون براي نمونه من يك پين از پرت ميكرو را ورودي تعريف كردم و در برنامه نوشتم هر وقت اين پين يك شد فلان پين ميكرو كه خروجي تعريف كردم يك بشه پينهاي 18 تا 25 پرت را هم كه گراند هست به زمين مدار وصل كردم ولي خروجي روشن نشد در حالي كه بين پرت 5 ولت خروجي ميدهد شرمنده خونه نبودم تا برنامه را بگزارم ولي در كل ميخواستم ببينم روند كار همينه يا من كلا از مرحله پرتم
    با تشكر از دوستان چشم انتظار نظرات و كمك شما دوستان هستم

عضو جدید
    نام
    م - خ
    تشکر شده 12 بار در 9 پست

با سلام
    دوستان توجه بکنن 9 صفحه نوشته داریم و هیچ
    ضمنا از avr نمیشه استفاده کرد. بدجوری قاطی میکنه. تا زمانی که اسپیندل خاموشه یا تو محیط آزمایشگاهی عالیه ولی وقتی بره یه جای پر نویز عکس العملش قابل پیش بینی نیست. من 3 سال از عمرم و با avr رو سی ان سی تلف کردم. بهترین میکرو واسه cnc اینه>> arm stm32 کاملا صنعتی با سرعت و امکانات خوب.
    البته من کارمو بصورت ماژول و با استفاده از میکرو پیک انجام میدم. بهتر از avr است(قابلیت اطمینان بالایی داره) در سیستم طراحی بصورت ماژول ، هر ماژول بعنوان یک هسته پردازشی عمل می کند.
    از l298 هم استفاده نکنید ولتاژ و جریان محدودی میده. اگه بخواهید سرعت و گشتاور خوبی داشته باشید باید به موتورها فشار بیارید مخصوصا در هنگام شروع حرکت. از موتورهای 6 سیم و درایور فت استفاده کنید

12. تشکرها از این نوشته :

عضو جدید
    نام
    م - خ
    تشکر شده 12 بار در 9 پست

اگر فشار اولیه کافی نباشه موتور پالسها رو رد میکنه. باید برنامه رو طوری بنویسید که حرکت آهسته و با قدرت شروع شده و سپس سرعت اونو اضافه کنید.
    در مورد تایمر/کانتر ها ، فقط تو سیستم Close Loop کارایی دارن. stm32 مدل Up-Down داره.
    اینم یه نمونه از برنامه سوراخکاری با دلفی ای اکس 2 نوشتم. خروجی جی کد و سی ام اف(ویژه دستگاه های ساخت خودم) رو میده.
    اگه وفت شد عکس مداراتشو میزارم
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
    ویرایش توسط mnkh2009 : 06-10-2012 در ساعت 08:22

14. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما mnkh2009 برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند

با سلام
    خيلي از دوستانم هم ميگويند از ميكرو استفاده نكن هر چند خودم نويز پزير بودن avr را قبول نداشته و اگه برنامه و مدار درست نوشته و بسته شود نويز كه هيچ ضد گلوله هم ميشود
    در مورد l298 براي كارهاي معمولي كامل جواب ميده تازه قيمت استپ موتري كه از ظرفيت l298 خارج باشد از ظرفيت جيب من هم بيشتر است
    به هر حال ديدم درست ميگيد چند صفحه نوشته و هيچ دوستان فكر كنم اين درايوي كه لينكش كامل باشه اگه دوستان نكته اي و نظري دارند قبل از اينكه دست به ساخت بزنم لطف كنند و بگن
    http://www.mediafire.com/?6xck4c426an2xci

16. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند

اين هم نقشه ميز cnc اگه كسي از اي طرح خوشش امد بگه تا فايل هاي برش قطعاتش با cnc را هم بزارم
    • نوع فایل: pdf Cnc.pdf (1.33 مگابایت, 517 نمايش)

18. تشکرها از این نوشته :

عضو جدید
    نام
    م - خ
    تشکر شده 12 بار در 9 پست

سلام
    طرح خوبیه
    ولی بهتره درایور توسط اپتوکوپلر ایزوله بشه. بهترین محل بین L298 و L297.
    لطفا فایلشو واسه من بفرستید.
    mkh702@yahoo.com
    در خصوص AVR هم علیرغم اینهمه اطمینان بیخیال شو وقت تلف کردنه. 2 تا مدار عین هم (فقط جای پایه ها متفاوت باشه) درست کن یکی با AVR و یکی دیگه با PIC . برنامشو هم عین هم بنویس بعد ببر تو یه محل صنعتی که توش دستگاه جوش نقطه داشته باشه با چند تا موتور سه فاز. راشون بنداز و چند خال سنگین بزن. و نتیجه رو داشته باش. AVR های من که باید دوباره برنامه ریزی میشدن.
    یا در کنار موتور سه فاز دستتو ببر طرف میکرو.
    در هرصورت مبارزه با نویز برای هر مداری لازمه ولی <<قابلیت اطمینان از عملکرد میکرو >> مهمتره.
    بر خلاف سایر مدارات که قاط زدن میکرو به راحتی و با یه ریست حل میشه(دستی یا Watch Dog) و کسی چیزی متوجه نمیشه اگه تو دستگاه سی ان سی قاط بزنه تازه اگه به کسی آسیب نرسه یا قطعه کار خراب نشه حداقلش اینه که یه ابزار با ارزش رو ازدست میدیم.
    ضمنا از تصمیمی که گرفتی خیلی خوشم اومد. بالاخره یکی دل به دریا زد.

کاربر علاقه مند

سلام
    ظاهرا بجز يك از دوستان يا همه يك cnc شش محور دارند يا اصلا علاقه اي به بحث ندارن
    اول همه با حرارت ميان بعد بدون اينكه به جايي برسيم !!!!!!
    اين هم يك قسمت ديگر از فايلهاي cnc خوشحال ميشم نظر دوستان را هم داشته باشيم

21. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما hetler برای ارسال این پست سودمند:

نام
    مهدی زرکوب

نقل قول نوشته اصلی توسط hetler نمایش پست ها
    سلام
    ظاهرا بجز يك از دوستان يا همه يك cnc شش محور دارند يا اصلا علاقه اي به بحث ندارن
    اول همه با حرارت ميان بعد بدون اينكه به جايي برسيم !!!!!!
    سلام
    cnc شش محور که هیچ یک محور هم نداریم ! ولی علاقه را داریم

23. تشکرها از این نوشته :

عضو جدید
    نام
    م - خ
    تشکر شده 12 بار در 9 پست

احتمالا اون یک نفر هم منم. البته 6 محور ندارم فقط یه دستگاه کوچیک سه محور دارم مال یکی از دوستان بود . از کار افتاده بود اونم اوراقش کرده بود قطعاتشو واسه دستگاه مشابه برداشته بود. من بدنه شو ازش گرفتم و راش انداختم. البته از مرحله GCode تا سر موتورها (پردازش کد ها - کنترل و ترسیم کد ها ، محاسبه و تبدیل کدها به زبان ماشین و ارسال آنها - سپس دریافت و تبدیل کد ها و ارسال آنها به موتورها و ...)
    حداقل 11 مدل کنترلر و برنامه واشس آماده دارم. در حال حاضر هم داره لنگ لنگان کارشو می کنه.
    hetler عزیز من حاضرم در حد توان کمکت بکنم. پیغام بذار

25. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما mnkh2009 برای ارسال این پست سودمند:

عضو جدید
    نام
    م - خ
    تشکر شده 12 بار در 9 پست

پیش فرض مراقب باشید

توصیه سازندگان سی ان سی به همه :
    مراقب تب CNC باشید

آدمو دیونه میکنه

تب ساخت دستگاه cnc در ایران | احتیاط کنید

ویرایش توسط mnkh2009 : 09-10-2012 در ساعت 23:56

27. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند

با سلام

بالسکرو يا پيچ مسئله اين است؟

در پستهاي قبل هم به اين موضوع اشاره شده من هم به شخصه به پيچ راي ميدهم
    البته در جاي هم خواندم كه بال اسكرو ارزان هم پيدا ميشه
    يكي از دوستان هم در پستهاي قبلي به پیچ ACME و backlash گیر مکانیکی اشاره كردند از دوستان كسي محل فروش و قيمت در اصفهان دارد؟
    خلاصه اين دقت كه هميشه ذهن منو درگير ميكنه از نظر سرعت پيشروي مشكلي نيست چون قرار نيست صنعتي باشه ولي دقت فكر كنم تا 0.1mm جوابگوي كار من باشد ( كم توقع)
    منتظر نظرات و كمك شما دوستان هستم

عضو جدید
    نام
    م - خ
    تشکر شده 12 بار در 9 پست

با سلام
    شما بهتره هدفتونو از ساخت cnc و انتظاراتتونو از دستگاه مطرح کنید تا ما هم بدونیم چی میخواییدو واسه چه مدت استفاده؟اونطوری بهتر میشه با هم مشورت کرد.
    شما میخوایید دستگاهی بسارید که حداقل چهار پنج تومن قیمتشه.و بعد از ساخت تازه یه سری کاربری هم بهش اضافه می کنید. بهتره حداقل نصفشو هزینه کنید.
    ضمنا شاید با اون ابزار ، رو کاغذ به دقت 0.1 برسید ولی عملا میبینید که همین هم مشکله. بهتره اولیو خوب درست کنید که واسه دستگاههای بعدیتون!!! بتونید ازش استفاده بکنید.
    یه سری به این سایت بزنید در مورد کنترولره.
    Planet CNC
    ویرایش توسط mnkh2009 : 10-10-2012 در ساعت 15:24

30. تشکرها از این نوشته :

عضو جدید
    نام
    م - خ
    تشکر شده 12 بار در 9 پست

سلام
    دوستان چرا ادامه نمی دن؟
    آقای hetler نیستید تازه گرم می شدیم.

کاربر علاقه مند

سلام
    هستيم فقط يك روز مرخصي گرفتم
    با اين موتور هاي ضعيفي كه من دارم فعلا يك cnc كوچيك بسازم تا بفهمم مشكلات كجاس وچقدر جوابگوي نيا منه و از هزينه كردن بيهوده جلوگيري ميكنه
    اگه بخوايم همه چيز را بزرگ و مشكل بگيريم و وارد بحث عملي نشيم 10 صفحه كه هيچ تا 1000 صفحه مينويسيم
    ولي توي اين 10 صفحه من متوجه شدم دوستان نصبت به اين بحث كم لطفي ميكنند.

کاربر دائمی sina_browser آواتار ها
    نام
    سینا
    تشکر شده 423 بار در 261 پست

سلام
    دوستان برای ساخت یه دستگاه cnc کوچیک چقدر هزینه لازمه؟

صفحه 5 از 15 نخستنخست 123456789101112131415 آخرینآخرین