NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 2121 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 4 از 15 نخستنخست 123456789101112131415 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 61 به 80 از 297

موضوع: ایجاد انجمن cnc

کاربر دائمی alghasi آواتار ها
    نام
    سعيد القاصي
    تشکر شده 519 بار در 265 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdi8888 نمایش پست ها
    ممنونم از راهنمای تان
    من کلی توی اینرنت گشتم برنامه mach3 و kcam را دانلود کردم برای شروع و آشنایی با اینا کارکنم خوبه یا نه
    در ضمن اون خروجی کدی که پروتل میده gcod استانداره میشه به این نرم افزارها داد
    مهندس جان نرم افزار هایی که میگید خلی خوبن اما واسه اینن که با pc بخواید یه cnc بسازید. اگه میخواید با میکرو بسازید زیاد به دردتون نمیخوره. تو پست های قبلی گفتم چرا ساختن با میکرو بهتره از اینکه با pc بسازید. نرم افزار های خیلی قدرت مندی هستن برای الگو برداری هم خیلی خوبن. ساخت cnc با pc خیلی راحت تره اما اصلا صنعتی نیست و استفاده از این روش همون مونتاژه. چون برنامه که آمادست. درایو هم آماده . میز کارم آمادشو میشه پیدا کرد. این کار تکنولوژی به همراه نمیراه. اما اگه حدفتون فقط ساخت cnc هست خیلی هم این نرم افزار ها قوی هستند.
    هدف من تو این سایت و پروژه هایی که انجام میدم بومی سازی تکنولوژیه.

2. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما alghasi برای ارسال این پست سودمند:

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

نام
    سعيد القاصي

نقل قول نوشته اصلی توسط mzarkoob نمایش پست ها
    سلام
    این EVENT SYSTEM را بیشتر توضیح می دهید که چی هست و برای این کار به چه درد می خورد؟
    خوب سایر امکانات را هم ARM داره ولی در تعداد متفاوته. حالا آیا از همه این تعداد ما استفاده خواهیم کرد؟ مثلا از 8 تا تایمر با هم استفاده می کنیم یا برای یک cnc دو یا سه محور 4 تا تایمر کافیه؟ یا 24 تا pwm لازمه!!!؟ یا 8 تا USART فکر کنم یکی کافی باشه...
    مسئله بعد نرخ پالس دهی هست. اول اینکه این کنترلری که فرمودید با AVR ساختید خود میکرو پالس دهی می کرد؟ (با تایمر؟ )و مقدار این پالس دهی حدود چقدر است؟
    سلام. EVENT System یه رابط سخت افزاری داخلیه که بدون دخالت CPU یه سری کارا رو سخت افزاری انجام میده. برای مثال میتونید تعریف ککنید که هر وقت یه پین تحریک شد ADC اتوماتیک نمونه برداری کنه و یا هر وقت ADC نمونه برداری کرد اونو به خروجی منتقل کنه. شاید در نگاه اول بگید که اینو بقیه هم دارند اما این طور نیست. این کار کاملا سخت افزاری انجام میشه و هیچ ربطی به CPU نداره مثه اینه که کلاک اداوات داخلی رو با سیم به جایه دیگه ای وصل کننید. خیلی خیلی تویه کارای کنترلی کاربرد داره. مثلا تویه همزمان کردن داده برداری یا داده گذاری و یا مثالا فرمان قطع از یه سنسوری بیاد برای جلو گیری از تصادف CNC و فرز.... این لینک هم خیلی خوب توضیح داده
    http://http://www.atmel.com/Images/doc8313.pdf

داشتن تعداد زیاد تایمر ها برای نوشتن CNC هایبا محور های زیاد یا درجه آزادی بالا خیلی بدرد میخوره. خیلی خیلی برنامه کوچیک و سبک و سریع میشه. میشه گفت برای برنامه نویسی CNC برای هر موتور یه تایمر میخواید. برای زمان بندی هم حد اقل یکی می خواید. البته با یه تایمر هم میشه همه موتور ها را رو راه انداخت اما برنامه کند و پیچیده میشه.
    تعداد زیاد USART و SPI این امکان رو بهتون میده که براحتی چند تا میکرو رو با هم شبکه کنید یا بتونید هم زمان خروجی های مختلفی داشته باشید.
    در ضمن یه واحد Advance Wave Generator هم برای هر تایمر داره.
    PWM هم برای کنترل موتور، تغذیه لیزر، تنظیم حرارت و حتی نور بک لایت LCD , ... hsjthni ldai.
    براحتی تو این میکرو می توید حلقه های PID رو اجرا کنید و چون 16 کانال ADC و 4 کانال DAC (12بیتی) داره واسه کارای کنترل دور متور و حرارت و ... ایده عاله.
    در مورد اینکه نرخ پاس دهی چند بوده باید بگم وقتی خودتون درایو میسازید دیگه پالس دادن معنی زیادی نداره. مستقیم با موتور هر کاری بخواید میکنید. مثه آزاد گذاشتن یا قفل یک فاز 2 فاز یا 4 فاز و حرکت یک پله یا نیم پله و ... شاید بهتره بگیم استپ موتور ها رو با 800 پله در ثانیه کنترل میکردم. (4 دور در ثانیه یا 240 rpm).

5. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما alghasi برای ارسال این پست سودمند:

نام
    سعيد القاصي

7. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما alghasi برای ارسال این پست سودمند:

مدیر انجمن mzarkoob آواتار ها
    نام
    مهدی زرکوب
    تشکر شده 2,317 بار در 1,273 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط alghasi نمایش پست ها
    در مورد اینکه نرخ پاس دهی چند بوده باید بگم وقتی خودتون درایو میسازید دیگه پالس دادن معنی زیادی نداره. مستقیم با موتور هر کاری بخواید میکنید. مثه آزاد گذاشتن یا قفل یک فاز 2 فاز یا 4 فاز و حرکت یک پله یا نیم پله و ... شاید بهتره بگیم استپ موتور ها رو با 800 پله در ثانیه کنترل میکردم. (4 دور در ثانیه یا 240 rpm).
    با تشکر از توضیحاتتان
    من این قسمت آخر را متوجه نشدم منظورتان چیست. یک درایور کارش مگه این نیست که شما بهش یک پالس و یک جهت می دهید و این درایور خودش میاد اونو مثلا به چهار پالس تبدیل می کنه که بافر شده اش رابده موتور؟ :

حالا اگه این طور است می خواهیم بدانیم این کنترلر شما تا چه مقدار پالس دهی دارد؟ که این پالس به این درایور ما متصل شده.
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: wave22.gif
مشاهده: 197
حجم: 9.3 کیلو بایت  

9. تشکرها از این نوشته :

نام
    سعيد القاصي

با تشکر از توضیحاتتان
    من این قسمت آخر را متوجه نشدم منظورتان چیست. یک درایور کارش مگه این نیست که شما بهش یک پالس و یک جهت می دهید و این درایور خودش میاد اونو مثلا به چهار پالس تبدیل می کنه که بافر شده اش رابده موتور؟
    در صورتی که شما یک درایو آماده از بازار بخرید همین طوره که شما میگید. اما وقتی با میکرو میخواید یه استپ موتور را راه اندازی کنید درایو آماده معنی داره چون برای راه اندازی استپ موتور فقط 4 تا ماسفت احتیاج دارید . همین. حالا اون پالس ها یه شیفت سادست. یعنی تویه اون عکس که شما گذاشتید عدد 0x11 شیفت چپ و یا شیفت راست میدید. تویه زبانC میشه 1 >> 0x11 یا با اسمبلی میشه SHL یا SHR .خیلی راحت تر از پالس ساختنه.
    مهندس جان درایو استپ موتور به راحتی راه اندازی 4 تا LED هست فقط جریانش بالا تره.
    وقتی خودتو درایو میکنید مزایاش اینه:
    • خیلی ارزون تر میشه، تقریبا برای هر موتور با حساب PCB و بافر میشه 7 هزار تومان
    • سایز مدار خیلی کوچیک تر میشه. سایز درایو حدود 6* 4 سانتی متر
    • قدرت اتخواب اینو دارید که تک فاز بچرخونید یا دو فاز. که قدرت و جریان مصرفیش فرق داره
    • میتونید انتخواب کنید که قفل باشه یا آزاد تا فشار به متور در زمان استرحت نیاد.
    • نوع قفل شدن رو میتونید خودتون فرمان بدید: تک فاز ، 2 فاز، 4 فاز
    • دسته خودتونه که نیم پله انجام بدید یا تمام پله.

در زمن نمیدونم میکرو کار هستید یا نه، پالس ساختن تویه میکرو خیلی خیلی راحته و این میکرو تا 32MHz میتونه خروجی بده.

11. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما alghasi برای ارسال این پست سودمند:

نام
    سعيد القاصي

اینم یه شماتیک
    اگه از میکرو 5 ولتی استفاده کردید لزومی نداره بافر ها رو بزارید.
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: step.jpg
مشاهده: 91
حجم: 101.0 کیلو بایت  

13. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما alghasi برای ارسال این پست سودمند:

نام
    مهدی زرکوب

نقل قول نوشته اصلی توسط alghasi نمایش پست ها
    حالا اون پالس ها یه شیفت سادست. یعنی تویه اون عکس که شما گذاشتید عدد 0x11 شیفت چپ و یا شیفت راست میدید. تویه زبانC میشه 1 >> 0x11 یا با اسمبلی میشه SHL یا SHR .خیلی راحت تر از پالس ساختنه.
    مهندس جان درایو استپ موتور به راحتی راه اندازی 4 تا LED هست فقط جریانش بالا تره.
    در زمن نمیدونم میکرو کار هستید یا نه، پالس ساختن تویه میکرو خیلی خیلی راحته و این میکرو تا 32MHz میتونه خروجی بده.
    بله با توجه به توضیحات شما برای یک استپ موتور به این شکل راحت تره. خوب حالا اگه یک دو محور را بخواهیم درایو کنیم 8 تا پایه میکرو درگیر میشه.
    خوب حالا می خواهیم یک حرکت در دو محور داشته باشیم. مثلا بال اسکرو در راستای یک خط با زاویه 30 درجه حرکت کند. می خواهیم به دو استپ موتور به صورت مستقل پالس چهارتایی بدیم تا این حرکت اتفاق بیافتد. در این حالت از gpio برای ایجاد پالس استفاده میشه یا مد تایمر یا مد pwm؟ شکلی که گذاشتم را به راحتی با pwm میشه ایجاد کرد. درسته؟ و اگه این جور باشه باید 8 تا پایه را بتونه ساپورت کنه. فکر کنم اینجاست که اون 24 تا pwm بدرد میخوره
    ما حالا با 32 مگ کار نداریم. در هر محور تا 4 مگ بهمون بده کافیه. ولی یک ماسفت، تا چه فرکانسی بهش میشه پالس داد و یک استپ موتور تا چقدر میشه بهش پالس داد؟

15. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند
    نام
    علیرضا
    تشکر شده 32 بار در 16 پست

از اساتید عزیز عذر خواهی میکنم ولی میشه یکی توضیح بده که اون همه قطعات تو درایورهای صنعتی آماده واسه چیه؟
    فکر نمیکنم فقط واسه این باشه که گرون تر بفروشنشون!!
    مثلا به این نکته توجه کنید که دستگاه شما میخواد تو یه محیط صنعتی کار کنه که انواع نویزها و بارهای سلفی و اهمی اطرافش وجود داره!
    بهتره مسائلو جدی تر و حرفه ای تر دنبال کنیم

کاربر علاقه مند
    نام
    علیرضا
    تشکر شده 32 بار در 16 پست

Icon16

با سلام
    کسی توی مشهد آدرس فروشگاهی داره که بال اسکرو و لینر گاید داشته باشه
    یه سر به کالای صنعتی امیدفر بزن!
    من واسه تعمیر فرز دکر ازش میل و مهره محور x خریدم
    نرسیده به 4 راه گاراژدارها از سمت میدون ضد روبروی پمپ بنزین
    3413034-35
    تلفنشه
    ویرایش توسط iranelektor : 24-07-2012 در ساعت 03:10

نام
    سعيد القاصي

خوب حالا می خواهیم یک حرکت در دو محور داشته باشیم. مثلا بال اسکرو در راستای یک خط با زاویه 30 درجه حرکت کند. می خواهیم به دو استپ موتور به صورت مستقل پالس چهارتایی بدیم تا این حرکت اتفاق بیافتد. در این حالت از gpio برای ایجاد پالس استفاده میشه یا مد تایمر یا مد pwm؟ شکلی که گذاشتم را به راحتی با pwm میشه ایجاد کرد. درسته؟ و اگه این جور باشه باید 8 تا پایه را بتونه ساپورت کنه. فکر کنم اینجاست که اون 24 تا pwm بدرد میخوره
    ما حالا با 32 مگ کار نداریم. در هر محور تا 4 مگ بهمون بده کافیه. ولی یک ماسفت، تا چه فرکانسی بهش میشه پالس داد و یک استپ موتور تا چقدر میشه بهش پالس داد؟
    برای درست کردن پالس ها به شکلی که خودتون گذاشتین همون طور که قبلا گفتم فقط و فقط دستور شیفت کافیه. تو تاپیک های قبلی هست. PWM نمیخواد. اما برای اینکه بتونید هم زمانی و باهم کار کردن رو رعایت کنید احتیاج به timer دارید. برای راحتی برنامه نویسی هر تایمر و رو به یک STEP موتور اختصاص میدید. که حد اقل 3 تا استپ موتور دارید و 3 تایمر میخواید. برای این پروژه برای کنترل دور موتور سوراخ کاری یا حکاکی میشه استفاده کرد. فرق زیادی با درایو آماده نمیکنه. تو او مدل هم باید به هر موتور یه تایمر اختصاص بدین.
    نگران GPIO نباشید که 78 I/O داره.

19. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما alghasi برای ارسال این پست سودمند:

نام
    سعيد القاصي

نقل قول نوشته اصلی توسط iranelektor نمایش پست ها
    از اساتید عزیز عذر خواهی میکنم ولی میشه یکی توضیح بده که اون همه قطعات تو درایورهای صنعتی آماده واسه چیه؟
    فکر نمیکنم فقط واسه این باشه که گرون تر بفروشنشون!!
    مثلا به این نکته توجه کنید که دستگاه شما میخواد تو یه محیط صنعتی کار کنه که انواع نویزها و بارهای سلفی و اهمی اطرافش وجود داره!
    بهتره مسائلو جدی تر و حرفه ای تر دنبال کنیم
    البته که درایو های تویه بازار قطعات و مدار های زیاد تری دارند و البته ایم مدار که گذاشتم پایه هست. بعضی از درایو های موجود در بازار رو خودم میزنم. تفاوتشون در موارد زیر هست:
    • ورودی ها به این دلیل که معلوم نیست به چه کنترلری زده بشه یا اینکه تصادفا اشتباه زده بشه، با اوپتو کوپلر ساخته میشن. که اینجا چون با PCB اصلی یک جا زده میشه و فیکس هست لازم نیست.
    • مدار محافظ خروجی در برابر جریان برگشت سیم پیچ های موتور لازم داره که اگه نباشه بعد مدتی Mosfet می سوزه و متور هم خیلی داغ میشه. که از اکثر ماسفت ها داخل خودشون دارن البته باز هم گذاشتن دیود محافظ مفیده (دیود شات کی و مقاومت وات بلا).
    • بسته به نوع خروجی طبقه آخر باید درایور هم برای آن در نظر گرفته شه. که اگر mosfet باشد mosfet درایور و اگر BJT باشد بسته به نوع طراحی یک طبقه پوش پول یا ... لازم داره. البته در مدل BJT (که اکثرا در بازار همین مدله) حتما درایور احتیاج داره اما در مدل mosfet اگه درایور نزارید فقط کند تر میشه. که باعث میشه هم تلفات بالا بره هم حد اکثر دور استپ موتور کم بشه. تو این کار که ما استفاده می کنیم 5 دور بر ثانیه خیلی زیاد هم هست که بدون درایور به همون میده. تلفاتشم چون خیلی تفاوت نمی کنه به علت پایین بودن سرعت سویچ (حدود 500Hz برای 5 دور بر ثانیه) خیلی کمه.
    • برای کنترل ماسفت ها یا BJT ها احتیاج به کنترل یا مدار logic هست که باید در مقابل نویز محبط هم ایزوله باشه. که ما اینجا خودمون کنترل میکنیم و اون مدارم که نسبتا زیاده رو لازم نداریم. (شیفت دادن و قفل کردن)
    • اگه بخوایم خیلی دقیق بزنیم deadtime هم باید به سویچ ها اضافه بشه که خیلی از نمونه های صنعتی نداره اما کنترلرXMEGA این کارو میتونه انجام بده.

مداری که بالا هست رو فقط اگه دیدود شاتکی بهش اضافه کنیم و پی سی بی و تغذیشو خوب بزنیم سال های سال تویه یه محیط صنعتی کار خواهد کرد. که من این کارو کردم و 5 6 ساله که آخ نگفته با بیش از روزی 10 ساعت کار.
    تویه تاپیک های قبلی گفتم که کار باید اصولی باشه اما نه انقد سختش کنیم که نتونیم تو گام انجامش بدیم. با اشراف به مشکلات کار میشه ساده سازی کرد.
    ویرایش توسط alghasi : 24-07-2012 در ساعت 08:43

21. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما alghasi برای ارسال این پست سودمند:

نام
    سعيد القاصي

راستی در مورد سرعت ماسفت باید بگم همه چی به نحوه سویچش و PCB بستگی داره. اگه درست درایو کنید راحت 50MHz رو میده. یه مقاله دیدم که یه ماسفت معمولی رو جوری سویچ کردن که تو 1ns از صفر به ولتاژ 1000 ولت رسیده بود!!!!!!!!!!!!!

23. کاربران : 6 تشکر کرده اند از شما alghasi برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند
    نام
    سید مهدی میری زاده
    تشکر شده 115 بار در 33 پست

با سلام
    من تصمیم گرفتم با توکل به خدا و کمک دوستان این دستگاه cnc سوراخ کاری برد را بسازم البته آهسته پیوسته
    هر مرحله از کار را که ساختم انشا الله اینجا می زارم
    فعلا دنبال تهیه لوازم مکانیک آن هستم و هم زمان
    برنامه نویسی دلفی را شروع کردم ( به توصیه دوستان)

یک سوال داشتم توی دلفی با چه دستورات یا کمپنتهای می تونم به پوت usb و سریال اطلاعات ارسال کنم

25. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما mahdi8888 برای ارسال این پست سودمند:

نام
    سعيد القاصي

یک سوال داشتم توی دلفی با چه دستورات یا کمپنتهای می تونم به پوت usb و سریال اطلاعات ارسال کنم
    سلام، خیلی خوبه آقا mahdi8888 که شروع کردین. منم گیر مکانیک هستم. اگه مکانیک باشه منم هستم و سورس برنامه هام رو در اختیار دوستان میزارم. یه خوبی اینکه دلفی رو انتخاب کردین اینه که لان میتونیم برنامه هامون رو با هم share کنیم.
    اما در مورد usb، پورت usb با بقیه پورت ها فرق زیادی داره کار کردن هم باهاش متفاوته. تویه پورت هایی مثه Com, LPT, ISA, ... شما می تونید از یه برنامه ثابت و یه روال ثابت که در نهایت به ریختن یه اطلاعات تویه آدرس پورت میشه (البته با اجازه گرفتن از سیستم عامل) با اونا کارکنید.
    اما در مورد USB قضیه کلا متفاوته. معمولا USB ها یه درایور دارن که شرکت سازنده چیپ با اون چیپ ارائه میده و تویه اون درایور خیلی از سرویس های Low level برای اون چیپ خاص قرار داره. علا وه بر اون یه سری فانکشن های سطح بالا هم برای ارتباط با USB تو همون درایور وجود داره که به شما اجازه میده با یه فرمت hi level با اون چیپ اطلاعات ردو بدل کنید. این فانکشن ها معمولا داخل یه فایل DLL هستند.
    پس به جای استفاده از یه کامپوننت ثابت برای کار با USB تویه سایت شرکت سازنده چیپ دنبال درایورها و نحوه اتصال به چیپ بگرد. معمولا شرکت های سازنده این چیپ ها نمونه کد برای همه زبان های برنامه نویسی برای کارکردن با درایورها رو تو سایتشون میزارن.
    برای مثال، آی سی های شرکت FTDI که دو نمونش FT232 , FT245 هست که کار کردن باهاش خیلی راحته. تویه سایتشم همه جور نمونه کد برای همه زبان ها وجود داره. البته یه راه خیلی راحت دیگه هم شرکت FTDI گذاشته به اسمه VCP که تویه کامپیوتر وقتی آی سی رو به USB میزنی به عنوان پورت کام میشناسه و میتونی با کامپوننت های پورت کام باهاش ارتباط برقرار کنی البته محدودیت هایی هم داره اما واسه مبتدی ها عالیه.
    از چه نسخه دلفی شروع کردی؟ پیشنهاد من Delphi XE2 هست خیلی خیلی پیشرفته هست البته از نظر معماری.... برای این نسخه از Delphi کامپوننت TurboPowerAsyncPro_2011-09-04 رو برای پورت COM پیشنهاد میدم. خوبه. این مجموعه امپوننت برای پورت کام، مودم، FAX و ... خیلی کامله
    یه PDF میزارم که تویه او هم گفته از کجا بگیرید و هم نوشته چطور نصب کنید.
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده

27. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما alghasi برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند
    نام
    سید مهدی میری زاده

من همون طوری که گفتم انشا الله دستگاه cnc سوراخ کاری می سازم
    البته چون مشغله کاری دارم یک مقداری طول میکشه ولی مطمئن باشید تا آخرش هستم
    اینکه من آز پا یه شروع کردم براری اینکه به تمام کار مسلط باشم و دستگاهی با مشخصات عالی بسازم و بتونم توسعه اش بدم .
    من خیلی خوشهال میشم که بتونم با بچه های این سایت کار کنم.

29. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما mahdi8888 برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند
    نام
    سید مهدی میری زاده

خوب
    از لحاض نرم افزاری من قبلا ویژال بیسیک کار کردم نه در حد حرفه ای ، برای این پروژه به توصیه آقای القاصی دارم با دلفی Delphi XE2 کار میکنم و آموزشهایش را می خونم البته با کمک شما.
    از لحاض میکرو با سری اتمل ، pic و مقداری با plc1768 کار کردم موجودی هام در این ضمینه یک برد آموزشی plc1768 با یک آیسی اضافی و تعدای pic16f877 با پروگرامرش است البته در این ضمینه برای انتخاب ایسی و برنامه نویسی هنوز کاری نکردم.
    برای قسمت مکانیک با کلی گشتن توی بازار مشهد تونستم یک چیزای پیدا کنم می خوام توی قسمت مکانیکی از بوش میله استفاده کنم چون ال ام گاید نتونستم پیدا کنم ، برای حرکت توی محور x از بال اسکرول و توی محور y از تسمه استفاده کنم برای اینکار یک پرینتر سوزنی قدیمی رو داقون کردم که از تسمه اش استفاده کنم اما کوتاه بود در این ضمینه دوتا استپ موتور یک آمپر یک موتور کوچک 16 هزاردور تهیه کردم
    البته فعلا بیشتر روی دلفی و نرم افرارهای pc میخوام کار کنم در کنارش کم کم مکانیش را پیش می برم

31. تشکرها از این نوشته :

نام
    سعيد القاصي

خیلی خوبه. منم خیلی دوست دارم با دوستان همکاری داشته باشم. برای سوراخ کاری 3 محور x,y,z لازهمه. Z خیلی مهمه. اونم باید کنترل شده باشه تا هم عمق سوراخ کاری مشخص باشه هم مته نشکنه و ...
    میکرو هم من xmega رو پیشنهاد میکنم که برای کار کنترل ساخته شده، بعد arm بعد avr معمولی.

33. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما alghasi برای ارسال این پست سودمند:

نام
    سعيد القاصي

سلام، یکمی اینجا خالوت شده به همین خاطر میخوام الگوریتم حرکت رو شروع کنیم:
    فرض کنیم یه cnc داریم که سه محور x, y , z داره و تو محور z یه دریل داریم که میتونه مته داشته باشه واسه سوراخ کاری یا سنگ برای براده برداری و حکاکی.
    می خوام در مورد تفاوت الگو حرکت cnc سوراخ کاری و cnc حکاکی بحث کنیم.

مثلا وقتی قراره از نقطه a به b بره چه فرقی میکنه؟!

35. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما alghasi برای ارسال این پست سودمند:

نام
    مهدی زرکوب

سلام
    آره این تایپیک یه کم خوابیده!
    یه مورد اینکه من دو نوع مثال Cutter و Router در یه جا دیدم. دقیقا اینا چه تفاوت هایی دارند در نوع حرکت؟
    یه مدل هست سرش یه هوابرشه یا پلاسما که میبره که قائدتا این باید باشه Cutter و اگه سرش مته باشه که با چرخش اون حکاکی ایجاد کنه میشه Router .
    حالا در مورد روتر این مته مخصوص می تونه با چرخش خودش روی یک سطحی مثل چوب از طریق فقط نوک مته حکاکی کنه که مختصات محور z براش مهمه(چیزی که من دیدم) یا روی سنگ این کارو انجام بده که خوب اینم قائدتا باید در زیرشاخه روتر بشه حکاکی
    حالا اگه نخوایم حکاکی کنه و فقط سوراخ کنه(یه برد pcb را) میشه سوراخکاری!؟
    خوب حالا با این همه اوصاف چه تفاوتی دارند مدل حکاکی و سوراخ کاری!!؟
    فعلا چیزی که به ذهنم میرسه اینه که حکاکی باید حرکتش آروم تر باشه و گر نه مته میشکنه! همین طور محور z باید حرکت دقیق داشته باشه
    ولی سوراخ کاری اگه مطابق اون تعریف من درآوردی! خودم باشه فکر کنم رفتن به موقعیت دقیق xy مهمه
    در نهایت منتظریم شما با شرح دقیقتان ما را از این فکر کنم ها بیارید بیرون

37. تشکرها از این نوشته :

صفحه 4 از 15 نخستنخست 123456789101112131415 آخرینآخرین