NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 2091 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 3 از 15 نخستنخست 123456789101112131415 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 41 به 60 از 297

موضوع: ایجاد انجمن cnc

تازه وارد
    تشکر شده 6 بار در 2 پست

برام مدار یه کنترلر بدید منم درعوض بدنه سی ان سی رو با دویست هزارتومان براتون تموم کنم

در حد عالی و خیلی دقیق

تعجب نکنید بخدا قسم الان دو ساله که دارم دق میکنم بالاخره تونستم بدنه رو خیلی حرفه ای بسازم

فقط کنترلرش مونده

2. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما asgar110 برای ارسال این پست سودمند:

3. # ADS
    Circuit advertisement

مدیر انجمن mzarkoob آواتار ها
    نام
    مهدی زرکوب
    تشکر شده 2,317 بار در 1,273 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط asgar110 نمایش پست ها
    برام مدار یه کنترلر بدید منم درعوض بدنه سی ان سی رو با دویست هزارتومان براتون تموم کنم
    در حد عالی و خیلی دقیق
    تعجب نکنید بخدا قسم الان دو ساله که دارم دق میکنم بالاخره تونستم بدنه رو خیلی حرفه ای بسازم
    فقط کنترلرش مونده
    والا تا اونجا که من می دونم کنترلر cnc فقط یه مدار نیست که .. اصلش برنامه میکرو کنترلرشه و البته برنامه اینترفیسش منظورتون اینه؟

کاربر دائمی alghasi آواتار ها
    نام
    سعيد القاصي
    تشکر شده 519 بار در 265 پست

سلام به همه دوستان
    ببخشید سرم خیلی شلوغ بود
    به برنامه از cnc که برای سوراخ کاری نوشته بودم قرار بود براتون بزارم. ببخشید که دیر شد.
    این برنامه قسمت usb رو برداشتم که به تونید اجراش کنید. چون جوری نوشته بودم که بدون usb به cnc گزینه هاش فعال نمی شد.
    یه برنامه دیگه نوشته بودم که فایل هلی autocad و corel رو میگرفت که برای حکاکی بود اونم پیدا کردم براتون میزارم
    تویه برنامه ای که براتون گزاشتم یه فایل NCDrill از مدار گزاشتم برای تست
    اگه خواستین تویه Protel DXP یعنی همون Altium یه PCB باز کنید، ابتدا از منوی Edit-> origin->set
    مبدا مختصات رو رویه گوشه پایین وسمت چپ مدار تنظیم کنید
    سپس از File-> fabrication output ->NC Drill file فایل NC Drill رو بسازید و Save کنید. تنظیمات مشخصات فایل تویه About نرم افزار هست
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: cnc.jpg
مشاهده: 103
حجم: 121.4 کیلو بایت  
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
    • نوع فایل: rar NCDril.rar (602.5 کیلو بایت, 470 نمايش)

6. کاربران : 8 تشکر کرده اند از شما alghasi برای ارسال این پست سودمند:

نام
    سعيد القاصي

منظورم از گذاشتن این برنامه اینه که تا حالا تا اینجای کار انجام شده. اگه دوستان بخوان میشه با کمک هم ادامه داد و به یه جای خوب رسوندش. چون ظاهرا دفع پیش بعضی از دوستان تویه یه تاپیک دیگه فکر میکردن که برای تبلیغ گذاشتم.
    مدار بیرونی که براش زده بودم با میکرو بود و 3 تا درجه آزاردی.
    یعنی 3 تا Step motor
    درایو ایستپ متور رو خودم ساختم ( 160 آمپری) البته متور هام 5 آمپر بودن. ساخت درایو راحته و دوستان هم زیاد گزاشتن . تو اینترنت هم زیاد هست. نگران درایو استپ موتور نباشید.
    میزی که من استفاده کرده بودم کار یکی از دوستام بود که متاسفانه از نظر جغرافیایی خیلی الان از هم دوریم. میز خیلی مهمه.

8. کاربران : 9 تشکر کرده اند از شما alghasi برای ارسال این پست سودمند:

نام
    سعيد القاصي

چی شد کسی نظری نداره؟ میخواید این سیستم رو ادامه بدیم؟

نام
    سعيد القاصي

نقل قول نوشته اصلی توسط asgar110 نمایش پست ها

در حد عالی و خیلی دقیق

فقط کنترلرش مونده
    مو شخصات رو دقیق تر بده تا دست به کار بشیم

مدیر کل انجمن ها morteza_rk آواتار ها
    نام
    مرتضی رحیمی کردمحله
    تشکر شده 2,899 بار در 1,263 پست

بازم احسنت به همت جناب alghasi !؟

پس بقیه کجان؟ من که اصلا در این زمینه تجربه و تخصص ندارم ، اما چنتا از کاربرا ظاهرا می خواستن همکاری کنن ، ولی کمتر می بینیمشون! جای بسی تعجب است!
    .
    اَللّهُمَ صَلّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجّل الفَرَجَهُم

وبلاگ شخصی من

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش
    تشکر شده 2,261 بار در 1,056 پست

من میتونم در زمینه کنترل موتورها با avr و ارتباط اون به کامپیوتر با usb و نوشتن برنامه کنترل اون در کامپیوتر با c# کمک کنم و علاقه هم دارم ولی متاسفانه وقتم پره. خودم هم میخوام یک پروژه کنترل دیجیتال مهندسی ( اصولی و با استفاده از تابع تبدیل ) که به رشته ارشدم مربوط میشه انجام بدم که همینم وقت نمیکنم.

خلاصه اینکه شما بفرما حجم کار کمه یا زیاد و در چه حد کمک میخوای تا ببینم چی میشه

پروژه ای که میخوام خودم انجام بدم اینه که یک آونگ معکوس رو پایدار کنم. همون چوب بلندی که روی کف دستمون راست نگه میداریم رو میگم. روی یک صفحه که با موتور سروو جابجا میشه. البته همونطور که گفتم با محاسبات ریاضی. نه اینکه در برنامه بنویسیم اگه اینطور شد برو راست اگه اونجور شد برو چپ. شبیه کاردستی هست ولی محاسبات مفیدی پشتش انجام میشه. در ضمن یک سیستم غیر خطی هم هست که بدتر میکنه شرایط رو
    دارم به یک نتیجه میرسم که حتی ربات تعقیب خط هم باید با اصول مهندسی و روشهای کنترل راه انداخت و شرطی در کار نباشه و فقط محاسبه ی فرمول. در کار اصولی اساس اینه که ربات، در صورت منحرف شدن خودش رو به خط نزدیک کنه و حتی بهتره که از خط هم رد نشه. ولی در ربات های مبتدی میگن که اگه سمت راست خط بود بپیچ چپ، اگه چپ بود بپیچ راست. که باعث وجود خطای دائم در حرکت ربات میشه
    ویرایش توسط esisafa : 16-07-2012 در ساعت 16:59

13. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما esisafa برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند
    نام
    سید مهدی میری زاده
    تشکر شده 115 بار در 33 پست

باتشکر فراوان از آقای alghasi و دیگر بچه ها
    من هم علاقه بسیاری برای ساختن CNC دارم ولی اطلاعات زیادی در این باره ندارم اگر آقای alghasi ( چون دستگاه CNCساخته اند)در این باره آموزشهایی قرار بدهند ممنون میشم

کاربر علاقه مند
    نام
    سید مهدی میری زاده

با سلام
    فکر میکنم که این بحث اونطوری که باید مورد توجه قرار نگرفته یک مقدار جذابیت تش را بیشتر کنم
    همون طور که میدانید cnc در صنعت کار برد های مختلفی داره و توی تمام صنایع مختلف جای خودش را باز کرده
    صنایع مانند چوب فلزات سنگ پلاستیک ....
    که برای برش سوراخکاری حکاکی تراشکاری و چاپ و حتی منتاژ مورد استفاده قرار میگیره
    با این طیف وسیع میتونه منبع درامد و بوجود آمدن طرحای جدید و ساخت دستگاه ای با طراحی جدید قرار بگیره
    اصول کار در تمامی این موارد حدودا یکی است
    عموما cnc تشکیل شده از چند بخش اصلی
    1 -طرح اولیه که داخل pc با نرم افزارهای خاص طراحی میشه
    2- اینتر فیسی که طرح را از pc می گیره وپردازش میکنه
    3- درایور متورها
    4- قسمت مکانیکی که بستگی به cnc داره که چند محور باشه ( در چند جهت کار کنه )
    5 - هد آن که میتونه یک دلر با مته باشه ( برای سوراخکاری برش حکاکی ) میتونه یک توپ لیزری باشه ( برای سوراخکاری برش حکاکی ) میتونه یک قلم باشه برای نقاشی ، میتونه یک دوربین باشه برای اسکن ، میتونه یک گیره یا بازو یا پمپ وکیوم باشه برای برداشتن و منتاژ کردن باشه ....
    و در کار الکترونیک میتونید باهاش دستگاه ساخت برد pcb سوراخ کاری برد و حتی دستگاه مونتاژ برد را بسازید
    در این رابطه اگر خواستید میتونم عکس و pdf و فیلم دستگاهای مونتاژ برد و ساخت برد pcb را بزارم

16. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما mahdi8888 برای ارسال این پست سودمند:

نام
    سعيد القاصي

سلام.
    ممنون از شما آقا mahdi8888 که توضیحاتی که دادین. دوستان هم منابع خیلی خوبی معرفی کرده بودن. از کاریرد ها و سیستماشون. حتی ساخت.
    2 دلیل اینکه الان یکمی از تکاپو افتاده:
    1 - وقفه ای تویه بحث افتاد و باعث شد که الان دوستان خیلی متوجه نباشن که دوباره پست ها ادامه پیدا کرده.
    2 - همه دوستان اطلاعات خوبی دارن اما وقت محدود. همه سرشون شلوغه. که موجه هست.
    به هر حال این تاپیک جزء بحث های R & D هست و چون نیاز مبرم دوستان نیست یکمی دیر به دیر جواب داده میشه.
    ویرایش توسط alghasi : 18-07-2012 در ساعت 09:15

18. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما alghasi برای ارسال این پست سودمند:

نام
    سعيد القاصي

دوست خوبمون هم آقای esisafa هم کاملا درست میگن. باید کارها اصولی باشه.
    منم بیشتر از 20 روبات ساختم و شاید بیشتر از 10 تا از اونها تعقیب خط بودن. بعد ساخت 2 تا روبات، یه روبات تعقیب خط رو شبیه سازی کردم تا پارامتر ها رو بهینه کنم. شبیه سازی حرکت و شتاب. حرکت در پیچ. شبیه سازی جای سنسورها. شبیه سازی نوع موتو ها . شبیه سازی مکان محور های چرخ ها. شبیح سازی ابعاد و نسبت طول به عرض . نقطه ثقل در سطوح شیب دار و ....
    بعد کلی شبیه سازی نتایج جالبی دیدم. ترمز خیلی مهم تر از همه فاکتور ها بود!!!! 2 عامل در مکان سنسور ها خیلی مهم بود: حدس زدن قبل از اینکه بپیچ برسید و سنسور هایی هم آخر رویات باشد که لیز خوردن روبات بعد از ترمز و خروج از خط رو حساب کنه.
    جالبه که تویه شبیه سازی بجای ترمز نرم بهترین ترمز قفل کامل بود!!!! خیلی زحمت زیادی داشت این همه شبیه سازی ولی ارزشش رو داشت چون یه مقام اولی کشوری روباتیک رو گرفتم.
    اون ربات های اونگ معکوس خیلی جالبن و چند تا نمونه صنعتی ازشون دیدم . یه وسیله هم هست که تو پارکا ها میارن و که یک محور و دوتا چرخ داره مثه همین ها است روش می ایستی و با خم کردن فرمان حرکت میکنه. اسمش رو یادم رفته اما خیلی جالبه که ورژن تجاریش تویه بازار اومده و خیلی هم عالی کار میکنه.
    منم دوست ندارم که کار ناقص انجام بدم . اما درست نیست که گام اول انقد سخت بشه که نشه انجامش داد. نظر من اینه که با یه مدل ساده شروع کنیم ولی سختی های کارو از الان ببینیم که براشون راه حل داشته باشیم.
    لزومی نداره الان بریم سر وقت یه CNC با دقت 1 میکرون اما میتونیم یه CNC با دقت 100 میکرون بسازیم. کاربردشون باهم فرق داره.
    برنامه PC من هم برای Protell (سوراخ کاری) هم برای حکاکی نوشتم. البته میتونم 3 بعدی هم بهش بدم که حکاکی با عمق باشه. درایو های استپ موتور خیلی خوبی هم تولید میکنم (5-50 ولت و 160 آمپر).
    فبلا مدار کنترل رو با AVR نساخته بودم اما الان پیشنهاد من برای XMEGA هستش. این میکرو معجزه کنترل هست ، چیزایی رو این میکرو برای کنترل گزاشتن که حتی Cortex M4 هم نداره.
    برنامه نویسی هم مخالف محیط دات نت هستم به 3 دلیل اصلی:
    1 - برنامه در محیط دات نت سنگین میشه و حتما باید دانت هم بهاش نصب بشه.
    2- به عالت وجود یه بستر میانی به اسم دات نت سرعت اجرای کد کند تره . که البته دانت کارها قبول ندارن اما با یه تست ساده مشخص میشه.
    3 - هدف دانت برای کار کردن با سخت افزار نبوده هر چند میتونه با سخت افزار هم کار کنه اما کند تر
    ویرایش توسط alghasi : 18-07-2012 در ساعت 09:18

20. کاربران : 8 تشکر کرده اند از شما alghasi برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند
    نام
    سید مهدی میری زاده

با سلام
    ممنونم از آقای القاصی که پاسخ دادن
    من میخوا یک cnc سوراخ کاری روی برد یا چاپ برد بسازم
    می خوام از برنامه pc شروع کنم
    به نظر شما با چی بنویسم و از کجا آموزشهاش گیر بیارم

نام
    مهدی زرکوب

نقل قول نوشته اصلی توسط morteza_rk نمایش پست ها
    پس بقیه کجان؟ من که اصلا در این زمینه تجربه و تخصص ندارم ، اما چنتا از کاربرا ظاهرا می خواستن همکاری کنن ، ولی کمتر می بینیمشون! جای بسی تعجب است!
    سلام
    چند روز نبودیم ببین چه جو سازی کردن برامونا!
    نقل قول نوشته اصلی توسط alghasi نمایش پست ها
    برنامه از cnc که برای سوراخ کاری نوشته بودم قرار بود براتون بزارم. ببخشید که دیر شد.
    این برنامه قسمت usb رو برداشتم که به تونید اجراش کنید. چون جوری نوشته بودم که بدون usb به cnc گزینه هاش فعال نمی شد.
    تویه برنامه ای که براتون گزاشتم یه فایل NCDrill از مدار گزاشتم برای تست
    این برنامه که زحمتش را کشیدید pc بیس کامله؟(یعنی پالسهای لازم را پورت پرینتر کامپیوتر میده؟)
    اگه خواستین تویه Protel DXP یعنی همون Altium یه PCB باز کنید، ابتدا از منوی Edit-> origin->set
    مبدا مختصات رو رویه گوشه پایین وسمت چپ مدار تنظیم کنید
    سپس از File-> fabrication output ->NC Drill file فایل NC Drill رو بسازید و Save کنید. تنظیمات مشخصات فایل تویه About نرم افزار هست
    یعنی با نرم افزار Altium یه PCB را به همین سادگی به gcode تبدیل می کنند!؟ نمی دونستم
    منظورم از گذاشتن این برنامه اینه که تا حالا تا اینجای کار انجام شده. اگه دوستان بخوان میشه با کمک هم ادامه داد و به یه جای خوب رسوندش. مدار بیرونی که براش زده بودم با میکرو بود و 3 تا درجه آزاردی.
    آها اینجا گفتین قسمت بیرون مدار یه میکرو گذاشتید. خوب این سیستمی که انجام دادین را بیشتر توضیح دهید و دقیقا مشخص کنید چه کارای دیگری باید انجام شود؟
    نقل قول نوشته اصلی توسط esisafa نمایش پست ها
    من میتونم در زمینه کنترل موتورها با avr و ارتباط اون به کامپیوتر با usb و نوشتن برنامه کنترل اون در کامپیوتر با c# کمک کنم و علاقه هم دارم
    فکر می کنم نشه با یه AVR کار قوی در اینجا انجام بشه. از طرفی دوست خوبمون آقای القاصی می فرمایند :
    قبلا مدار کنترل رو با AVR نساخته بودم اما الان پیشنهاد من برای XMEGA هستش. این میکرو معجزه کنترل هست ، چیزایی رو این میکرو برای کنترل گزاشتن که حتی Cortex M4 هم نداره.
    مطمئنید این بهتره؟ من تا الان فکر می کردم ARM بهتره! مگه برای این کار چه چیزایی لازمه که حتی کورتکس نداره؟ این ببینید:

همه از ARM استفاده کرده! و پالس دهی خروجی هم 2 MHz است.
    برنامه نویسی هم مخالف محیط دات نت هستم به 3 دلیل اصلی:
    1 - برنامه در محیط دات نت سنگین میشه و حتما باید دانت هم بهاش نصب بشه.
    2- به عالت وجود یه بستر میانی به اسم دات نت سرعت اجرای کد کند تره . که البته دانت کارها قبول ندارن اما با یه تست ساده مشخص میشه.
    3 - هدف دانت برای کار کردن با سخت افزار نبوده هر چند میتونه با سخت افزار هم کار کنه اما کند تر
    اگه دات نت خوب نیست پس چی را پیشنهاد می کنید؟
    چقدر سوال!!
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: milling cnc.jpg
مشاهده: 245
حجم: 72.6 کیلو بایت  

23. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما mzarkoob برای ارسال این پست سودمند:

نام
    سعيد القاصي

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdi8888 نمایش پست ها
    با سلام
    من میخوا یک cnc سوراخ کاری روی برد یا چاپ برد بسازم
    می خوام از برنامه pc شروع کنم
    آقا مهدی به نظر من cnc سوراخ کاری pcb برای شروع سنگینه به دو دلیل اصلی.
    1. مکانیک خیلی دقیق احتیاج داره.
    2. متور مته باید دور بالا باشه بالای 35000 دور که درایو مخصوص و سیستم خنک کاری و ...میخواد.
    به نظر من از یه حکاکی روی چوب یا تلق آکرولیک شورع کنیم بهتره.

25. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما alghasi برای ارسال این پست سودمند:

نام
    سعيد القاصي

سلام آقای mzarkoob .
    CNC که ساختم با AVR و میکرو MEAG128 بود. حافظه MMC/SD داشت و اطلاعات رو یهک بار دانلود میکردی رویه MMC بعد میکرو جدا از کامپیوتر کار میکرد.
    CNC های حکاکی زیادی دیدم تو صنعت که با PC مستقم کار میکردن اما خیلیاشون هنگ میکردن و قطعه خراب می شد.
    در مورد او عکسایی که گذاشتید، شاید ساخت CNC با اونا خیلی راحت تر هم باشه. خیلی هم کامل تر اما من به اون میگم مونتاژ CNC نه ساخت. همش آمادست، کنترلر، درایو ، برنامه و میز... فقط مونتاژه. از طرفی فکر میکنم موضوع سایت میکرو هست و بهتره با میکرو پیش بریم. البته فقط و فقط نظر شخصی منه.
    ولا پروتل خروجی CNC DRill داره و کلی تنظیمات که چه شکلی باشه فکر نمیکنم اسمشو بزشه بزاری Gcode من زیاد با تنظیماتش ور نرفتم اما احتمالا فرمت Gcode استاندارد هم بده. اگه هم نده براحتی تبدیل میشه.
    مدار CNC من متشکل از AVR، درایورهای ماسفت طراحی خودم، MMC، مدارات سویچ محافظ برای ابتدا و انتهای محدوده محور های بال اسکرو. ورودی های خط کش دیجیتال و انکدور مطلق رو داشت.
    متور ها هم Step دویست پله بودن. چیدمان سخت افزار خیلس مهم نیست. مهم اینه که بدونی برنامه چطور باید کار کنه. اگه قسمتی خاصی مده نظرتونه بگید که مفصل توضیح بدم.
    اینکه با چه میکرویی بنویسم هم خیلی مهم نیست. حتی با 8051 هم میشه نوشت. بحث اینجاست که چه میکرویی راحت تره یا دقیق تره. AVR سری MEGA میکرو های بدی نیستن اما XMEGA رو پیشنهاد میکنم به دلیل داشتن امکانات خیلی زیاد و خوب برای کنترل داره . این میکرو برای کار کنترل ساخته شده. اککانات منحصر به فردش مثه داشتن:
    • EVENT SYSTEM (رویه هیچ میکرویی ندیدم و مخصوص کار کنترله)
    • 8 تایمر 16 بیتی
    • 24 کانال PWM
    • 8 USART
    • 4 SPI
    • DMA, ADC, DAC , USB.... خیلی خوب که داره.

جالبه که کنترلر SDRAM که رویه arm های معمولی نیست رو هم داره.
    همه خصوسیاتش بجز اینکه CPU 8/16 هست، با ARM برابری میکنه... خلاصه برنامه نوشتن باهاش بخاطر امکانات کنترلی خیلی زیادش خیلی راحته. از طرفی هم برنامه نویسیش هم مثه سری MEGA هست.
    ویرایش توسط alghasi : 21-07-2012 در ساعت 09:05

27. کاربران : 6 تشکر کرده اند از شما alghasi برای ارسال این پست سودمند:

نام
    سعيد القاصي

در مورد برنامه نویسی کامپیوتر چند تا نکته وجود داره:
    1- بهتره همه برنامه تویه PC نباشه بخاطر امکانات محدود سخت افزاری و I/o
    2- برنامه هایی کاملا با PC هستتند امکان هنگ کردن (موقع کار با سخت افزار اونم به صورت شبانه روزی و در محیط صنعتی) بالایی دارند. دستگاه های CNC مثه سوراخ کاری برد همه ساعت های شبانه روز روشن هستند!!!
    3 - باید برنامه جوری نوشته بشه جدا از سخت افزار باشه یعنی مثه نباید با پورت پرینتر و یا COM باشه چون رویه سیستم های جدید نیست.
    4 - برنامه باید از win 98 تا win 7 رو پشتیبانی کنه.
    5 - باید توجه داشت به خاطر اینکه سیستم عامل ویندوز real time نیست هر چقدر هم خوب بنویسیت درر عمل real time نیست و مراحل حساس و Real time باید در سخت افزار باشه.
    6 - برای کار با سخت افزار بهترین نوع برنامه ، برنامه های WIN32 هستند نه دات نت و جاوا و ... که یه واسط میانی دارند.
    در نهایت نظر من اینه که از یکی از 3 زبان برنامه نویسی زیر استفاده بشه:
    1. Visual C++ که البته با C# اشتباه نگیرید. این زبان یکی از قدرت مند ترین زبان های سخت افزاره و تقریبا همه درایورها رو با همین می نویسند. اما برنامه نویسی بهاش خیلی سختو دشواره
    2. Delhpi XE که بسیار قدرت مند . راحت و برنامه نویسی بهاش خیلی سریعه با امکان پشتیبانی کامل از همه سخت افزار ها، سینتکسش هم pascal هست.
    3. C builder++ XE که همون نسخه C از delphi
    i
    delphi , c builder هردو یکی هستند و از یه کمپانی هستند فقط بیهایند کد (سینتکس) باهم فرق داره. تویه الکترونیک کار هم طراف دار های زیادی دارند. در مورد تفاوتش قدرت برنامه نویسی با Visual C++ هر کسی بخاطر تعصبش یچیزی میگه اما واقعیت اینه که اگه تمام برنامه هم به زبان Assembly بنویسید تویه هردو. یکی هستند و هیچ کدوم برتری نداره نسبت به او یکی. فقط Visual C++ میتونه در سطح کرنل برنامه بنویسه که از حد منو شما خارجه بدرد کسی میخوره که بخواد یه ویندوز جدید بسازه.
    تفاوت تویه سرعت برنامه نویسی و راحتیه. که خوب delphi سریع ترین و راحت ترینه و نمونه کد هم خیلی زیاد تو هر زمینه ای ازش وجود داره.
    منم خودم هم با C builder مینویسم هم با delphi. بستگی داره سینتکس C رو بپسندید یا پاسکال. که پیشنهاد من Delphi هست. (سریع ، قوی ، راحت، اما آدمو تنبل میکنه )
    دلفی و سی بیلدر در نسخه XE2 تمام گرافیک برنامه مقیم کارت گرافیک شده که امکانتات 3D MAX رو داخل برنامه نویسی بهتون میده مثه نور، دروبین، سه بعدی سازی و ... جالبه که مایکرو سافت چند سال پیش همین کارو کرد با تکنلوژی WPF که اصلا ازش استقبال نشد و خلی هم ریختوپاش و قاطی پاتی بود تازه با اینکه تویه کارت گرافیک می نشست اما بازم نمی شد راحتی سه بعدی سازی و ... انجام داد
    ویرایش توسط alghasi : 21-07-2012 در ساعت 09:46

29. کاربران : 7 تشکر کرده اند از شما alghasi برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند
    نام
    سید مهدی میری زاده

آقا مهدی به نظر من cnc سوراخ کاری pcb برای شروع سنگینه به دو دلیل اصلی.
    1. مکانیک خیلی دقیق احتیاج داره.
    2. متور مته باید دور بالا باشه بالای 35000 دور که درایو مخصوص و سیستم خنک کاری و ...میخواد.
    به نظر من از یه حکاکی روی چوب یا تلق آکرولیک شورع کنیم بهتره.
    ممنونم از راهنمای تان
    من کلی توی اینرنت گشتم برنامه mach3 و KCam را دانلود کردم برای شروع و آشنایی با اینا کارکنم خوبه یا نه
    در ضمن اون خروجی کدی که پروتل میده GCOD استانداره میشه به این نرم افزارها داد

کاربر علاقه مند
    نام
    سید مهدی میری زاده

با سلام
    کسی توی مشهد آدرس فروشگاهی داره که بال اسکرو و لینر گاید داشته باشه

نام
    مهدی زرکوب

بحث اینجاست که چه میکرویی راحت تره یا دقیق تره. AVR سری MEGA میکرو های بدی نیستن اما XMEGA رو پیشنهاد میکنم به دلیل داشتن امکانات خیلی زیاد و خوب برای کنترل داره . این میکرو برای کار کنترل ساخته شده. اککانات منحصر به فردش مثه داشتن:
    • EVENT SYSTEM (رویه هیچ میکرویی ندیدم و مخصوص کار کنترله)
    • 8 تایمر 16 بیتی
    • 24 کانال PWM
    • 8 USART
    • 4 SPI
    • DMA, ADC, DAC , USB.... خیلی خوب که داره.

جالبه که کنترلر SDRAM که رویه arm های معمولی نیست رو هم داره.
    همه خصوسیاتش بجز اینکه CPU 8/16 هست، با ARM برابری میکنه... خلاصه برنامه نوشتن باهاش بخاطر امکانات کنترلی خیلی زیادش خیلی راحته. از طرفی هم برنامه نویسیش هم مثه سری MEGA هست.
    سلام
    این EVENT SYSTEM را بیشتر توضیح می دهید که چی هست و برای این کار به چه درد می خورد؟
    خوب سایر امکانات را هم ARM داره ولی در تعداد متفاوته. حالا آیا از همه این تعداد ما استفاده خواهیم کرد؟ مثلا از 8 تا تایمر با هم استفاده می کنیم یا برای یک cnc دو یا سه محور 4 تا تایمر کافیه؟ یا 24 تا pwm لازمه!!!؟ یا 8 تا USART فکر کنم یکی کافی باشه...
    مسئله بعد نرخ پالس دهی هست. اول اینکه این کنترلری که فرمودید با AVR ساختید خود میکرو پالس دهی می کرد؟ (با تایمر؟ )و مقدار این پالس دهی حدود چقدر است؟

صفحه 3 از 15 نخستنخست 123456789101112131415 آخرینآخرین