NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 2091 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 13 از 15 نخستنخست 123456789101112131415 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 241 به 260 از 297

موضوع: ایجاد انجمن cnc

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 10 بار در 7 پست

دوست عزیز منظور من اسباب بازی نیست بنده تعمییرکار cnc مخصوص کار زرگرها هستم هر کدام مشکلات خاص خود را دارنند من بدنبال نرم افزار هستم که کار خودم باشد در اینحالت طراحی هر نوع سخت افزار و اضافه کردن هر امکانی امکانپذیر خواهد بود اگه نرم افزار خارجی و آماده بخواهم برده آن نرم افزار هستم و دست بسته مانند همین موضوع که 50 سال است اتومبیل میسازیم ولی همه چیزش هنوز هم خارجی است سخت افزار که نمی توانیم بسازیم حداقلش نرم افزارش تحت کنترل خودمان باشد
    AIRSHIP

2. # ADS
    Circuit advertisement

کاربر علاقه مند TABRIZMACHINE آواتار ها
    تشکر شده 11 بار در 10 پست

دوست عزیز من تولید کننده قطعات و وارد کننده ماشین آلات صنعتی سنگین هستم.خودم هم برد کلوز لوپ امبدد ساختم.ببخشید ما به ماشین آلات زیر 60 تن وزن و ماشین آلاتی که قطعات صنعتی و دقیق نمیسازند اسباب بازی میگیم حالا اگه اپن باشه که اصلا حرف هم در موردش نمیزنیم.
    منظور من اینه وقتی نرم افزار با چند میلیون خط کد و سال ها سابقه با هزاران دولوپر و سال ها دیباگینگ هست ما اگر بخواهیم نرم افزار سی ام سی با چند نفر اونم بدون حقوق و از راه دور و تو یه انجمن بسازیم ده سال دیگه چند در صد از قدرت نرم افزار های رایگان و یا حتی اپن سورس امروزی رو خواهد داشت.
    وقتی خیلی پیشرفته و بدون ایراد و رایگان و دسترس هست و ما نمیتونیم هم بسازیم چرا فکرشو بکنیم.
    من هم عاشق تولیدم و حتی با شناخت کامل این که میلیارد ها تومنم با دلار هزار تومنی از دست خواهد رفت و پسرفت خواهم کرد دست به تولید زدم عاشق تولیدم ولی برای چیزی که تو ایران در دسترس نیست و نخواهد بود نه برای چیزی که بهترش رایگان همه جا پره و ما نمیتونیم بسازیم.

عضو جدید
    تشکر شده 2 بار در 1 پست

آقای "TABRIZMACHINE" اگه قرار بود همه اینجوری فک کنن که هیچ وقت پیشرو ها جاشونو به بقیه نمیدادن
    چون من خودم cnc controller ساخت خودمو برای دستگاه هایی که میسازیم استفاده میکنم چند تا از مزیت های این کار رو میگم:
    1: مزیت اقتصادی، با توجه به پرداختهای زماندار و گاها طولانی، امنیت برگشت پول برای سیستمی که شما از بازار خریداری میکنی و یا مثلا به صورت پی سی بیس به صورت رایگاه هست، وجود نداره ...
    2: معمولا سیستمهای آماده برای طیف گسترده ای از ماشین آلات استفاده میشه و معمولا برای اپراتور دستگاه بیش از حد نیاز پیچیده هست
    3: وقتی توی کار ایده جدیدی پیش میاد یا برای رفع اشکالی تغییر سخت افزار یا نرم افزار لازم باشه با سیستم آماده کاری نمیشه کرد
    4: برند و مارک سازنده سیستم کنترل همیشه جلوی چشم یوزر هست و در صورت استفاده از سیستم آماده و لو با تغییر ظاهر اینتر فیس (برای بعضی از سیتمها که چنین امکانی دارن) به هر حال یک ضد تبلیغ هست
    * منظور از سیستم ، سخت افزار و نرم افزار cnc controller هست
    با وجود دلایل بالا سانده های cnc خوش نام و معتبری هم هستن که خودشون کنترلر نمیسازن. شاید موارد بالا براشون صدق نمیکنه ... مثلا مشکلی به اسم وصول مطالبات براشون وجود نداره، تعاملشون با سازنده کنترلر جوری هست که تغییرات مورد نیازشون رو اعمال میکنه، اونقدر معتبر هستن که وجود برند کنترلر کارشون رو کوچیک نمیکنه و ...
    اما قبول دارم که با وجود رقبای گردن کلفت کار برای کسی که فقط قصد ساخت کنترلر داره سخته و کسی که میخواد وارد این کار بشه بهتر با سازنده cnc همکاری کنه که حد اقل از مزیت هایی که گفتم بهره ببره
    ویرایش توسط mehdiheidari : 17-01-2014 در ساعت 11:04 دلیل: اشکال تایپی

5. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما mehdiheidari برای ارسال این پست سودمند:

Banned
    نام
    صادق علی بخشی
    تشکر شده 1,276 بار در 702 پست

اقای تبریز ماشین اگر شما صنعتی بودن میزان دقت یا خوب بودن یک دستگاه رو با وزنش اندازه میگیرید
    واقعا براتون متاسفم شاید هم بیشتر برای خودم
    شما میتونید اطرافتون خیلی چیزهای ریز ولی بسیار کاربردی و دقیق و صنعتی رو ببینید
    از گوشی های هوشمند بگیرید تا لب تاپ ها و دوربین های کنترل سرعت و ...
    توصیه میکنم حتما حتما هر کسی که این تاپیک رو میخونه این فایل rar رو هم دانلود کنه
    توش یه فیلم چند ثانیه ای از یک cnc هست که روی چوب پنبه یه شکلی رو در میاره
    البته با یک avr کنترل میشه
    مردم امریکا شاید هم کل دنیا حاظر شدن بدون هیچ چشم داشتی در عرض 19 روز چیزی حدود 49 هزار دلار
    کمک مالی کنند
    کل وزنش و اندازه ی دستگاه هم از یک قالب پنیر کمتر هست
    http://www.uplooder.net/cgi-bin/dl.c...e1deea9bb3af1d

7. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند TABRIZMACHINE آواتار ها
    تشکر شده 11 بار در 10 پست

نخیر بنده که همچین چیزی منظورم نبود.
    منظور بنده اینه که سیستم های مینیاتوری کاربردی نیستند و بدرد صنعت و تولید نمیخورن فقط ازمایشکاهی و اموزشی و رومیزی هستند و گاهی هم برای مدل سازی و فست پروتو تایپینگ و تحقیقات.
    چطوری این موارد رو از حرفای بنده استخراج کردید نمیدونم بنده هم برای شما و خودم متاسفم.
    حرفای دیگه ای که زده بودم رو نادیده گرفتید.ما اینجا برای عرض اندام و تظاهر به اینکه من از همه بیشتر میدونم دور هم جمع نشدیم.

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 10 بار در 7 پست

حرف ها و حدیث ها زیاد است دوست گرامی دوستانیکه بنده به کارگاهشان رفت و آمد دارم اگه بازار مثل الان خوب باشه... منظور بد هست..... شش ماهه یکصد میلیون کاسبند با این اسباب بازیها، انهم فقط اجرت می دانید طلا سازها وزن را طلا می گیرنند و اجرت.
    ویرایش توسط flightsazan : 11-02-2014 در ساعت 03:23

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

با سلام و عرض ادب خدمت دوستان
    من در حال ساختن یه cnc کوچک برای کار سوراخکاری مدارات الکترونیکی هستم
    من از بچگی با الکترونیک سروکار داشتم و رشته خودم هم کارشناسی برق هستش, شاید از 8 سالگی کارای مونتاز مدار و بعدها چاپ و ساختن خوده مدارو یاد گرفتم, "شغل پدر همین است"
    با مدتی کار پیش یه سازنده cnc , تصمیم گرفتم خودم از یه دستگاه کوچک شروع کنم, مثلا اندازه 50 در 35 که کار ساخت شاسی تمام شده
    دوست دارم از همفکری با دوستان چیزی آموخته و نیز کمکی کرده باشم
    براتون یه راهنمایی جامع در مورد کنترل کردن و طرز کار cnc مینویسم که خیلی سادست, حتی نیاز به هیچ گونه برنامه نویسی و استفاده از میکرو و غیره رو نداره
    ویرایش توسط محمدصادق : 18-02-2015 در ساعت 11:37

کاربر دائمی alghasi آواتار ها
    نام
    سعيد القاصي
    تشکر شده 519 بار در 265 پست

چند سال پیش منم اقدام کردم که بسازم.
    رفتم سر دستگاهای خوبی که تو ایران هست. خیلی سخت بود که بزارن ببینم. ارادات و نقاط قوتشون رو دراوردم. سخت افزار میکرو رو طراحی کردم. حتی درایو موتور اسپیندل 40000 دور هم زدم. برنامه کامپیوترش هم نوشتم. برنامه ای که فایل های اتو کد یا فایل cncdrill خود پروتل رو باز کنه و به میکرو بفرسته.
    اما نفر مکانیک خوب اون زمان نداشتم.
    ساختار cnc سادس. ولی تویه ریزکاری ها وقتی وارد بشی خیلی پیچیده میشه.
    وقتی پیش کسایی که کارگاه داشتن میرفتم همه میگفتن زیاد ساختن و آوردن ولی لیست بلند بالایی از اشکالات رو میگفتن که واقعاً گرفتنشون خیلی سخته.
    بعضیا از cnc کنترلر استفاده کرده بودن بعضی ها از میکرو فقط یه شرکت مشهدی بود که همه کسایی که کارگاه داشتن متفق القول میگفتن فقط جپcnc اونا درست کار میکنه.

12. تشکرها از این نوشته :

نام
    سعيد القاصي

ببخشید روی صحبتم با آای محمد صادق بود برای cnc سوراخ کاری cnc. اول ندیدم این همه دوستان اینجا حضور پر رنگ دارن.
    :-D

14. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط alghasi نمایش پست ها
    ببخشید روی صحبتم با آای محمد صادق بود برای cnc سوراخ کاری cnc. اول ندیدم این همه دوستان اینجا حضور پر رنگ دارن.
    :-D
    سلام دوست خوبم
    با اطلاعاتی که قبلا از طریق اینترنت و کتابها کسب کرده بودم اینگونه بود که رابطی بین درایورها و کامپیوتر قرار میگرفت که دارای آی سی میکرو بود و برنامه نویسی شده که با پورت کام که مثل پورت مانیتوره به کامپیوتر وصل میشد
    ولی نیازی به اینها نیست
    در اصل درایورها از طریق یه مدار ساده به پورت چاپگر تبدیل میشه و به کامپیوتر وصل میشه
    قطعه هایی هم که میبینید مثل "4n25" یه اپتوکوپلر هستش که برای ایزوله شدن و جلوگیری از ورود نویز استفاده میشه
    و قطعه ی "m325" در واقع در نقشه حکم درایور رو داره که میتونی به جای اون به درایور مورد نظرتون وصل کنید
    نقشه خارجی هست و فلش ها به معنی زمین یا منفی هستش در صورتی که در مدارس و دانشگاه ها فلش رو مثبت یا پاور در نظر میگیرند پس فلش ها منفی هستند
    این مدار ساده هم برای استپ موتور و هم برای سروو موتور کاربرد داره
    http://www.thebackshed.com/cnc/images/RouterVer2.gif
    اسپیندل ها معمولا با ولتاز برق کار میکنن و درایور نمیخوان, اینکه سرعت دریل برای سوراخکاری مدار باید حتما 50-60 هزار دور باشه وگرنه مته میشکنه اشتباهه
    دریلی که ما استفاده میکنیم از صفر تا 30 هزار دوره و هیچوقت دور رو تا آخر نمیبریم و معمولا حداکثر تا نصف بالا میبریم
    جنس مته ها الماسه هستن و اگه دست بلرزه یا مته لنگ داشته باشه میشکنه

نام
    سعيد القاصي

منم واسه تست از همون متور معمولی 30000 دور استفاده کردم. ولی واقعا دیدم وام مته فرق داره با متور 40000 به بالا همه مته ها الماسه هستن که تو cnc ها استفاده میشد. متوری که انتخاب میکنین اگه با آب خنک نشه نمیتونه مرتب کار کنه. و اگه بخواین متوری بگیرید که دورش قابل کنترل تو نرم افزار باشه و همچنین پدر متدر دار باشه دیگه با 220 ولت کار نمی کنه. باید واسش درایو تهیه کنین و خوب قیمت هم خیلی گرون.
    اگه هم دورش پایین باشه علاوه بر کم شدن عمر مته وقتی 7 8 تا برد روهم هستن احتمال گیر کردن داره.
    این سیستم که شما معرفی کردین کاملا یک cnc هست. ولی خیلی ساده و ابتدایی.
    هیچ پروتکشنی روش نداره. هیچ فیدبکی روش نیست. و حتی کنترل خاصی رویه برنامشم ندارید.
    نمیدونم نرم افزارش رو چیکار میکنید ولی یه cnc سوراخ کاری حد اقل 20 پارامتر برای نحوه سوراخ کاری چند برد رویه هم رو داره.
    سال 1383 مسابقات روبات های نقاش رو برگزار کردم و 30 تیم اومدن و شرکت کردن. اونجا انواع و اقسام ابتکارات رو استفاده کردن. ولی فقط یک تیم بود که دقتش به 0.01 میلیمتر میرسید.
    ساختا cnc ها سادست. اما یه اولین مسئله که بهش برخورد میکنین اینه که چقدر میتونه خطا داشته باشه.
    خالاصی چقدره. چقدر اسکیل خطا داره. چند مدل پرینتر رو برسی کردم. اکثر پرینتر ها سایزی که تویه کامپیوتر هست با سیزی که پرینت میکن خطای زیادی داره.
    ویرایش توسط alghasi : 18-02-2015 در ساعت 13:15

17. تشکرها از این نوشته :

نام
    سعيد القاصي

اولین cnv که ساختم و به همین روش بود که شما میفرمایید برای حکاکی رویه سنگ قبر ها بود. برای این کار این حد خطا خوبه ولی سوراخ کاری متفاوته

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

پس از کامل شدن دستگاه, برای کالیبره کردن و "تنظیم" از نرم افزار "mach3" استفاده میشه

تنظیم: مثلا مارپیچ محور X درشت تر از مارپیچ محور Y و نیز مارپیچ محور Y درشت تر از مارپیچ محور Z هستش, پس باید جوری تعریف بشه که مثلا برای 10 سانت حرکت محور ها:
    مارپیچ محور X باید 10 دور بچرخه
    مارپیچ محور Y باید 17 دور بچرخه
    مارپیچ محور Z باید 24 دور بچرخه
    پس تنظیم کردن محور ها با آزمایش صحیح و خطا و اندازه گیری حرکت با خطکش و تصحیح پی در پی اندازه ها در نرم افزار mach3 حاصل میشه

اون هایی که از پورت com استفاده میکنن و یه رابط میکرویی بین کامپیتر و درایورها تعریف میکنن اینگونه هستش که به میکرو میفهمونن که دستور حرکت رو به کدام درایور بده و کار میکرو فقط همینه
    اینکه تشخیص بده دستور حرکت رو باید به کدام محور ارسال کنه

نام
    سعيد القاصي

ولی خیلی دوست دارم که بسازم. هرچند فروش نداره. فقط برای دل خودم. اگه تهران هستین و تمایل به همکاری دارین تشریف ییارید دفتر شاید باهم ادامه دامه دادیم. نمونه برنامه cnc رو اگه پیدا کردم براتون میفرستم.

21. تشکرها از این نوشته :

نام
    سعيد القاصي

راستی بازار cnc برای طلا سازی رونق خوبی داره

23. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

نسبت خطا کاملا بستگی داره به قسمت مکانیکی و میزان درجه یا همون دقت استپ ها, هرچی درجش پایین تر باشه یعنی هرچی یک دور به قسمت های ریز تری تقسیم شده باشه انقدر دقت بالاتری خواهد داشت و نیز تعداد پالس هایی که قراره برای یک دور چرخیدن به موتور ارسال بشه نیز هرچه بیشتر باشه دقت بالا تری خواهد داشت
    معمولا برای دقت خیلی بالا از سروو موتورها استفاده میشه, سروو موتورها شامل یک دیکودر در قسمت انتهایی هستن که به درایور متصل میشه و میتونه موقعیت خودش رو تشخیص بده که هم خطا به حداقل میرسه وهم دیگه نیازی به سویچ های ابتدا و انتها ندارد
    در زمان حال تمام تولید کننده های بزرگ داخلی و خارجی از سروو موتورها استفاده میکنن, معمولا درایور سروو ها با برق تکفاز تغزیه میشه در صورتی که درایور برق سه فاز برای تغزیه سروو تولید میکنه
    از هر سروو دو کابل خارج میشه, یکی از قسمت میانی که برای تغذیه سروو هست و سه فاز که به درایور متصل میشه و دیگری از قسمت انتهایی که سیم های مربوط به دیکودر هست و به قسمت مشخص شده ی درایور متصل میشه

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

میتوان قسمت شاسی و مکانیکی رو بسته به نیاز طراحی کرد , برای زدن طرح روی MDF و برش پلاسما و تراشکاری و غیره
    قسمت شاسی بسیار حساس بوده و باید با دقت زیادی ساخته بشه در غیر این صورت کار دستگاه هم بسته به ساخت شاسی خواهد بود
    اونایی که میخواهند cnc کوچیک درست کنند میتونن از پیچ های معمولی که به صورت 1متری در قطر های مختلف هست استفاده کنن که بسیار هم ارزا هستند و نیز با چسباندن 3 عدد مهره معمولی بال اسکرول بسازند
    ویرایش توسط محمدصادق : 18-02-2015 در ساعت 13:54

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

ریل و واگن ها و نیز بال اسکرول ها به خاطر ساختار پیچیدشون گرون هستند
    داخل واگن ها و بال اسکرول ها شار هایی به صورت حلقه چیده شده که در موقع حرکت, شارهای داخلی نیز حرکت کرده و بصورت مارپیچ انتها مجدادا به ابتدا برمیگردد
    فایل 3 بعدی بال اسکرو | تری دی دانلود

این ساختا به خاطر به حداقل رساندن اصطکاک ساخته شده, مثلا قسمت متحرک یک cnc بزرگ حدود 200 کیلو که برای تکان دادن آن 4 نفر نیاز هست, در صورتی که پس از منتاز کردن و سوار کردن روی قسمت ثابت, با فشار یک انگشت قسمت متحرک تا آخر ریل خود سر میخورد
    در این نمونه در هر طرف از 3 واگن استفاده شده بود یعنی کلا 6 واگن
    استفاده از این ساختار در CNC های صنعتی لازم هستش, چرا که دیگر نیازی به سروو موتور خیلی بزرگ با قدرت و توان بالا نیست
    دوستان خوبم موفق باشید
    ویرایش توسط محمدصادق : 18-02-2015 در ساعت 14:19

27. تشکرها از این نوشته :

نام
    سعيد القاصي

میز های cnc که خودم ساختم همه بال اسکرو بودن. ولی همیشه بال اسکرو خوب نیست. سرعتش کمه. استحکاکش زیاده.
    واسه این طرح خودم که ترکیبی از بال اسکرو با بلبرینگ های لینیر (بلبرینگ خطی) استفاده کردم. حتی میزشم بخاطر کم کردن خطا ریختگری کردم بعد دادم همه رو فرز کردن. ولی بال اسکروهم همیشه خوب نیست.
    درست میفرمایید در نورد موتور ها.
    از سال 80 درایو موتور تولید می سازم. هم استپ موتور ها و هم موتور های Ac و هم متور bldc.
    در مورد سروو هم به معنی یه مکانیزم خو تنظیمه. هر موتور و هر وسیله ای که خروجیش ورودی رو تعقیب کنه بهش سرو میگن. سروو هیدرولیک و .... هم میگن.
    درکل دوست عزیز حرفاتون درسته ولی یه نگاهی به cnc های موجود برای سوراخ کاری بنداز با کسایی که کار کارگاه cnc برای سوراخ کاری کار کردن یه صحبتی بکن .
    ایراداتی که به دستگاه ها میگرفتن برای نفعش مجبور بودم هزینه زیادی رو بدم واسه صحفه اون مجبور شدم ریختگری کنم و بعد بزارم تو دستگاه فرز که پرداخت بشه.
    یه چیز جالب دیگه . اگه موتور ها یا صفحه کف cnc تراز نباشه باید هر تیکه موتورت رو از یه خیابون جمع کنی.

نام
    سعيد القاصي

اگه واقعآ میخوای دستگاهت کاربدی باشه پروتکشن همیشه لازمه. حتی اگه موتورت سروو باشه. فکر نمیکنم cnc باشه که موتورش سروو باشه اما کلید ابتدا و انتها خط کش رو نداشته باشه.
    انکودر ها چه افزایشی باشن چه مطلق هردو بعد از قطع برق نمیتونن بگن که جند دور چرخیدن (انکودر مطلق زاویه رو میتونه حفظ کنه)
    پرتکشن گرم شدن متور یا overload هم مهمه. چون کلی پوله موتور تجهیزاته.
    مهم ترین بلایی که سر cnc میتونه بیاد تصادفه. معمولا تو صنعت اگه cnc تصادف کرده باشه دیگه cnc بشو نیست. دیگه نمیتونه با دقت نامینال خودش کار کنه.
    واسه همین تا دلت بخود پرتکشن توش میزارن.

صفحه 13 از 15 نخستنخست 123456789101112131415 آخرینآخرین