NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 2091 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 12 از 15 نخستنخست 123456789101112131415 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 221 به 240 از 297

موضوع: ایجاد انجمن cnc

عضو جدید
    تشکر شده 2 بار در 1 پست

من 22 صفحه موضوع رو خوندم ولی متاسفانه نهایتا بیشتر در مورد l297 و l298 بحث شده ... دوستان عزیز مدار شماتیک اینها که توی دیتا شیتشون هست و کمکی به بحث نمیکنه.
    یه یاد آوری:
    وظیفه اصلی cnc controller تولید پالس حرکته نه کنترل موتور..
    این فایل الگوریتمی رو برای تولید پالس از روی gcode بررسی و پیاده سازی میکنه

http://goldberg.berkeley.edu/pubs/XY...Algorithms.pdf

از دوستان خواهش میکنم در مورد cnc controller بحث کنن نه step motor driver

اگه مایل به کار روی درایو استپ هستین A4989 رو از فروشگاه پایا ، میتونین بخرین که تا قویترین استپ هایی رو که معمولا توی صنعت استفاده میشن باهاش میشه به صورت میکرو استپ درایو کرد .( از این رنج بالاتر معمولا AC Servo استفاده میشه) . البته برعکسش صادق نیست ... یعنی برای توانهای خیلی کم هم ممکنه از dc servo یا ac servo استفاده بشه.
    ویرایش توسط mehdiheidari : 12-08-2013 در ساعت 22:41 دلیل: غلط تایپی

2. # ADS
    Circuit advertisement

کاربر علاقه مند TABRIZMACHINE آواتار ها
    تشکر شده 11 بار در 10 پست

همش اسپم میدید.ال 298 کجا ال وی 8727 که من اوردم کجا؟
    من میدونم یو اس بی کنترلر چیه پارالل چیه مچ تری چیه 7-8 ساله هم مچ تری دارم 30 ساله هم کنترلر های زیمنس و فانوک.عرض بنده این بود کسی شماتیکی چیزی برای یو اس بی کنترلر مچ تری داره کمک کنه.بای بای

عضو جدید
    تشکر شده 2 بار در 1 پست

سایت leafboy77 که که مشهورترین رابط usb برای mach3 هست شماتیک کامل رو به همراه فایل راهنما و یه سری فایل به درد بخور دیگه برا دانلود ارائه داده

Leafboy77 - Home

ولی بدون سورس کد و پروگرام به درد نمیخوره

لطفا اگه کسی پروگرام برای این برد رو داره یا تونست گیر بیاره اجازه بده ما هم استفاده کنیم
    به این برد leafboy77 یا akz250 میگن

عضو جدید
    تشکر شده 2 بار در 1 پست

از دوستان اگه کسی علاقه مند به کار روی cnc controller هست و به آرم وارده دعوت میکنم برای همکاری با شرکت ما برای ساخت کنترلر جدید ...
    کنترلری که الآن داریم استفاده میکنیم با mega64 درست شده و محصول خودمونه ولی الگوریتمش یه اشکالاتی داره.
    علت پیشنهاد آرم اینه که فک میکنم آینده بهتری داره و برای توسعه بعدی مناسب تره.

نقل قول نوشته اصلی توسط mehdiheidari نمایش پست ها
    از دوستان اگه کسی علاقه مند به کار روی cnc controller هست و به آرم وارده دعوت میکنم برای همکاری با شرکت ما برای ساخت کنترلر جدید ...
    کنترلری که الآن داریم استفاده میکنیم با mega64 درست شده و محصول خودمونه ولی الگوریتمش یه اشکالاتی داره.
    علت پیشنهاد آرم اینه که فک میکنم آینده بهتری داره و برای توسعه بعدی مناسب تره.
    قراره با مچ تری کار کنه یا خودتون نرم افزار نوشتید؟اگه خودتون برنامه نوشتید من با یو اس بیشو ده سال شایدم بیشتر انجام دادم به نظرم به کار نمیاد.
    کنترلر با مگا 64 نرم افزارش چیه و قیمت چقدره؟
    سایت شرکتتنو میتونم ببینم؟
    مرسی

عضو جدید
    تشکر شده 2 بار در 1 پست

سایت شرکت : elima.ir ولی چند وقته آپدیتش نکردیم

نرم افزارش هم محصول خودمونه

تا حلا کنترلر رو جدا از دستگاه نفروختیم

اون چیزی که الآن داریم نرم افزار و کنترلر اختصاصیه ... برای ورژن جدیدی هم که دنبالش هستیم پکیج کامل اختصاصیه ...

عضو جدید
    تشکر شده 2 بار در 1 پست

بین cnc های برش (شعله، پلاسما، واترجت، وایرکات ، لیزر و ...) معمولا سازنده های پیشرو در زمینه لیزر ، کنترلر های با قابلیت های بیشتر و مدرن تر میسازن
    علت:
    لیزر معمولا نسبت سرعت به دقت بالاتری در مقایسه با بقیه داره... مثلا یک دستگاه جدید لیزر در عین حالی که با سرعت 15000 (پانزده هزار) میلیمتر بر دقیقه در حال برشه ، قطعه تولیدی باید دقتی در حد صدم میلیمتر داشته باشه.
    مدلهایی از amada و bystronic که دو شرکت پیشرو در زمینه برش لیزر هستن تو ایران نصب شده و در حال کار است.
    روش کلی کنترل bystronic به این صورته:
    نرم افزاری تحت ویندوز ، نصب شده روی یک کامپیوتر صنعتی وظیفه رابط کاربر و مونیتورینگ رو داره
    کنترلری که با فیبر نوری به کامپیوتر متصل شده کنترل عملکرد دستگاه و حرکت موتورها رو به عهده داره

عضو جدید
    تشکر شده 2 بار در 1 پست

.... منطق کلی برای همه اینجوری نیست ، مثلا بعضی ها همون cnccontroller نمایشگر و رابط کاربر هم هست ... که فایل Gcode با روشهای مختلف ( فلش، سی ی، فلاپی، شبکه و ..) به اون داده میشه و cnccontroller تمام کارها رو انجام میده ... مثلا محصولا adtech ایجوری هستن ، کنترلرهای دستگاه های فرز هم عمدتا به همین شکل هستن ...
    اما خودم روش bystronic رو میپسندم و اون مدلی که قبلا ساختیم و الآن استفاده میکنیم همیجوره ، یعنی کنترلر cnc کارهایی مثل نمایش یا رابط کاربر که نیاز به realtime بودن ندارن رو انجام نمیده.
    بر اساس این مطالب کنترلری که من پشنهاد میکنم به این صورته:
    1 : نرم افزاری برای دریافت فایلها و آماده سازی کدهایی برای کنترل دستگاه و همینطور رابط گرافیکی برای نمایش فرآیند و همینطور اعمال تنظیمات و دستوراتی متناسب با عملکرد دستگاه
    2: کنترلری که بر اساس کدها و دستورات دریافتی از نرم افزار cnc رو کنترل کنه و کدهایی رو برای نمایش موقعیت و وضعیت دستگاه به کامپیوتر بفرسته

عضو جدید
    تشکر شده 2 بار در 1 پست

..... مثال:
    از ساده ترین کارهایی که میتونه برنامه انجام بده تغییراتی روی Gcod هست که کار کنترلر کمتر بشه ... مثلا تبدیل مختصات از میلیمتر اعشاری به عدد صحیح بر مبنای پالسه .... ( اگه توی دستگاهی محوری در ازای هر پالس 0.0123 میلیمتر حرکت کنه و جایی در دستورات Gcod عدد 100.54 میلیمتر باشه نرم افزار اونو به 8174 تغییر بده که واحدش پالسه ) که در این تبدیل باید اعداد اعشاری به شکل هوشمندانه ای به پالس گرد بشن ...
    از کارهای دیگه که میتونه کنترلر انجام بده ارسال نقشه به صورت آرایه ای، به بافری در کنترلر از طریق رابط ساده rs232 که برای طیف زیادی از cncها سرعتش کافیه چون هر Gcode میتونه با حدود 10 بایت ارسال بشه ....

عضو جدید
    تشکر شده 2 بار در 1 پست

کدهای حرکتی در cnc یا خط هستن یا کمان و دیگر اشکال رو (دایره ، بیضی ، spline و ...) معمولا نرم افزارهای cam باید به ایندو تبدیل کنن.
    Interpolation معمولا در دو محور انجام میشه (حتی برای تولید قطعه سه بعدی) و معمولا خطی که در سه محور حرکت داشته باشه ، حرکت بدون نیاز به interpolation هست که میتونه حرکت سریع برای رسیدن به یه نقطه جدید بدون عملی روی ماده یا قطعه کار باشه که فقط نقطه ابتدا و انتها اهمیت دارن و نیاز به حرکت در مسیر دقیق نیست.

عضو جدید
    تشکر شده 2 بار در 1 پست

Cnc سوراخکاری نیاز به interpolation نداره واز این بابت الگوریتم کنترلش خیلی خیلی آسونه و با همون پیشنهاد اولم یعنی تبدیل میلیمتر به پالس و تبدیل فید ریت به عدد تایمر کنترلش اجام میشه (در صورت استفاده از استپ موتور برای سرعت بالاتر از حد مشخصی که به موتور و طرح دستگاه مربوطه حتما باید برای تولید پالس ، شتاب تعریف بشه که در صورت استفاده از سرو موتور میتونه این شتاب روی کنترل سرو موتور باشه و باز هم کنترلر ساده تر بشه) ... این توضیحات فقط برای cnc سوراخکاری (یا مشابه اون مثل پانچ یا جوش نقطه ای) معتبره که فقط نقطه سوراخ مهمه.

عضو جدید
    تشکر شده 2 بار در 1 پست

برای تغییر سرعت حین عمل دستگاه که هم میتونه به خواست اپراتور باشه و هم برای اعمال شتاب، فید ریت نباید مستقیما ملاک نرخ تولید پالس باشه.
    در صورتی که الگوریتم interpolation جوری نوشته شده باشه که همزمان برای محورها تولید پالس کنه، سرعت دو حالت بیشتر نداره (برای اکثر عملیاتها سرعت باید کاملا مشخص و دقیق باشه)
    یا برای یکی از محورها پالس تولید میشه (جهت اهمیت نداره ) که سرعت برابر سرعت مبنا هست یا برای دومحور پالس تولید میشه (جهت اهمیت نداره) که سرعت 1.41 برابر سرعت مبنا هست. ((خیلی مهم برای interpolation با سرعت کنترل شده))
    یعنی تایمر تاخیرتولید پالس در الگوریتم interpolation یا 1 هست یا 1.4 ولا غیر.
    معنی نداره که در یک سیکل الگوریتم برای هیچ محوری پالس تولید نشه.

عضو جدید
    تشکر شده 2 بار در 1 پست

در صورتی کاربر نتونه در حین برش یا ماشین کاری فید ریت رو عوض کنه (یا حداقل خیلی تغییر نده)، تولید کدهایی برای اعمال شتاب بوسیله نرم افزار کامپیوتر، کار کنترلر رو خیلی سبک تر و ساده تر میکنه. و انجامش بوسیله کامپیوتر و قبل از شروع اجرای نقشه آسون تره.
    بعضی cnccontroller ها این محدودیت ها رو دارن:
    امکان حرکت هم زمان در بیش از دو محور ندارن
    امکان تغییر سرعت در حین حرکت ندارن
    امکان توقف بین یک خط یا کمان ندارن (حتما باید تا انتهای خط یا کمان بره)
    و بعضی محدودیتهای دیگه که کنترلرهای جدید اون محدودیت ها رو ندارن ولی دوستان برای شروع اشکالی نداره که کنترلرشون محدودیتهایی داشته باشه

عضو جدید
    تشکر شده 2 بار در 1 پست

شتاب که برای دستگاه های با سرعت نسبتا بالا باید در نظر گرفته بشه به این معنیه:
    با توجه به وزن اجزای متحرک دستگاه، اینرسی (اجزای با حرکت خطی) و ممان اینرسی (اجزای با حرکت دورانی) برای هرقسمت بدست می آید و از طرفی نیروی وارده به اسکلت دستگاه که باعث تغییر شکل لحظه ای میشود وابسته با اینرسی و شتاب (تغییر سرعت هر قسمت) و همچنین توان موتور و مکانیزم کنترل آن خطایی در اثر تغییر بار وارده (تغییر سرعت در ترکیب با اینرسی و ممان اینرسی) به موتور ایجاد میکند که در مجموع محدودیتی به این شکل ایجاد میشود:
    برای هر موتور، کنترلر دستگاه برای داشتن دقتی مشخص ، مجاز به حداکثر تغییر نرخ پالس مشخصی است ، که چون حرکت دستگاه باید در مسیر دقیق و مشخصی باشد دیگر محور ها هم به ناچار از این محدودیت طبعیت میکنند ولو اینکه مستقیما در اجرای آن کد محدودیت شتابی نداشته باشند.

عضو جدید
    تشکر شده 2 بار در 1 پست

دوستانی که قصد ساخت نمونه ساده و با سرعت کم دارن میتونن کنترلر رو بدون شتاب بسازن ولی در صورت استفاده از سرو موتور به هیچ وجه نباید شتاب روی اون تعریف بشه چون جایی که نیاز به شتاب باشه از مسیر Gcode خارج میشه.

یه راه حل پیدا شده که کامل جواب میده فقط نیاز به یه برنامه نویس کامپیوتر هست که ویژوال سی ++ رو فول باشه با استفاده از یه سورسی که دارم برای مچ تری یه دی ال ال بنویسه و تمام.
    ویرایش توسط TABRIZMACHINE : 09-10-2013 در ساعت 04:09

کاربر فعال pirozy آواتار ها
    تشکر شده 192 بار در 84 پست

با سلام
    لطفا بفرمایید با cnc چه کارهایی میشه کرد؟
    فرقش با فرز cnc چیست؟
    ایا میشه باهاش رو هر فلز و نافلزی (اهن والومنیوم و پلاستیک و ... ) کار کرد یا واسه فلزهای خاصی طراحی شده؟
    میشه باهاش چرخ دنده زد؟
    ایا میشه با نمونه های دست ساز که تو اینترنت اموزششون هست کارهای فوق رو انجام داد؟
    و.........

cnc طریقه کنترل ماشین افزار به صورت عددی و کامپیوتری هست.
    که فرز سی ان سی هم یکی از ماشین آلات سی ان سی هست.
    بله باهاش میشه دنده هم زد.
    یا باید هاب سی ان سی داشته باشی یا فرز سی ان سی افقی تایکوپ دار یعنی محور روتاری(محور چهارم)
    بله با دست ساز ها هم میشه.
    بزرگترین سی ان سی ها هم با دست ساخته میشن.
    رو هر متریالی کار میکنه بستگی به اسپیندل و استراکچر ماشین داره.

20. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 10 بار در 7 پست

سلام
    بنظر من اول باید یک برنامه کاردرست ترتیب بدیم من دنبال دلفی هستم برنامه اول بایست فایل های متنی جی کد را باز کرده و بخواند و پارامترهای لازمه را جدا و شکل را رسم نماید بعدا همین پارامتر ها با کالیبره شدن با دستگاه مورد نظر برای کار در دنیای واقعی هم کار خواهد کرد دوستان کمک کنید کا را پیش ببریمدر تاپیک های قبل نرم افزار هایی معرفی شدند بنده تماس گرفتم اما آبی داغ نشد و پاسخی هم دریافت نشد
    با تشکر
    حسن
    AIRSHIP

نرم افزار های خیلی قدرتمند اماده موجود هستند.
    کنترلر هم همه نوعش موجود هست هم پارالل هم یو اس بی هم فایر وایر هم اترنت.
    بحث ساخت کنترلر بود که کسی نتونست کمک کنه.
    اگر برای خودتون میخواید کنترل بسازید که کاری نداره.
    منظور من کنترلر امبدد در سطح صنعتی واقعی در سطح جهانی بود نه هابی خانگی یا تحقیقاتی اسباب بازی اپن لوپ.

صفحه 12 از 15 نخستنخست 123456789101112131415 آخرینآخرین