NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 2799 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 1 از 8 12345678 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 20 از 146

موضوع: کوادکوپترQuadcopter

کاربر علاقه مند mahdi6940 آواتار ها
    تشکر شده 6 بار در 5 پست

Icon17 کوادکوپترQuadcopter

سلام
    من قصد ساخت یه کوادکوپتر رو دارم اگه کسی هس که میتونه راهنمایی کنه لطفا دریغ نکنه
    ممنون

2. # ADS
    Circuit advertisement

کاربر علاقه مند amiraliforoozandeh آواتار ها
    تشکر شده 59 بار در 26 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdi6940 نمایش پست ها
    سلام
    من قصد ساخت یه کوادکوپتر رو دارم اگه کسی هس که میتونه راهنمایی کنه لطفا دریغ نکنه
    ممنون
    من فقط یک چیز رو از کواد فهمیدم اون این که اگه ذره ای تو اجرای برنامه کند باشی و فرکانس لوپ برنامت کم باشه کواد بی کواد و این مسئله دهنه آدمو سرویس میکنه
    البته اگه میخوای او اتوپایلوت استفاده کنی که بحثس جداست ....

کاربر فعال nima_zeus آواتار ها
    نام
    نیما
    تشکر شده 230 بار در 116 پست

سلام

توی این فروم می تونی اطلاعات خوبی پیدا کنی که ماله مدل های رادیو کنترل

Persian RC - صفحه اصلی

5. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما nima_zeus برای ارسال این پست سودمند:

کاربر دائمی mj3747 آواتار ها
    نام
    مجید
    تشکر شده 570 بار در 240 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdi6940 نمایش پست ها
    سلام
    ممنون
    4 تا موتور براشلس میخواد که ملخ ها هم با توجه به توان موتور ها که توی دفترچه ش گفته مشخص میشه مثلا 10 * 4.7 یا ... که روی هم حدود 250 تومن میشه.
    یه کنترل راه دور 2.4G شش کانال میخواد حدود 500 تومن.
    یه ماژول ترکیبی از ژیروسکوپ و شتاب سنج (در واقع IMU) میخواد که کمترینش حدود 300 تومن.
    یه باطری 12 ولت 6 cell هم میخواد با یه شارژر عالی که نزدیک 200 تومن میشه.
    و یه بدنه کربنی یا ساخته شده از چوب بامبو.
    برنامه نویسیش هم به این صورت که باید با ژیروسکوپ و شتاب سنج سرعت زاویه ای و تغیرات زاویه رو اندازه بگیری و با استفاده از کنترل PID موتورها رو کنترل کنی.

یه توصیه:
    اگر دانشگاه یا ارگان دیگه ای برا مسابقه یا ... ازت حمایت مالی میکنه این کار رو شروع کن وگرنه حدود 3 تومن باید خرج کنی و اگر هم برا سرگرمی میسازی پیشنهاد میدم آماده ش بخری.

7. کاربران : 8 تشکر کرده اند از شما mj3747 برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال soodi آواتار ها
    نام
    مسعود محمدی
    تشکر شده 296 بار در 138 پست

سلام

نه بابا من الان با 600 هزار تومان یدونه ساختم ، با لوازم و قطعات خیلی عالی
    اگر خواستید بگم که چه لوازمی با چه قیمت هایی
    راستی باطری 3 سل می خواهد و نه 6 سل !!!!
    قیمت باطریش هم با آمپر 2200 میلی آمپر حدود 60 هزار تومان و بهترین شارژرش هم 60 هزار تومان ، نه 200 هزار تومان !!!!!
    موتور هم دونه ای 30 هزار تومان و اسپید کنترلر هم دونه ای 30 هزار تومان
    برای اتوپایلوت هم مدار های آماده مانند KK یا MultiWii هست که هر کدومش رو اگه بخواهی بسازی حدود 20 هزار تومان بیشتر خرج نداره ، نه 300 هزار تومان !!!!
    رادیو کنترلر 2.4Ghz هم حدود 90 هزار تومان ، تازه 6 کاناله ، نه 500 هزار تومان !!!!!!

خلاصه اگه خواستید بیتشر توضیح بدم

9. کاربران : 7 تشکر کرده اند از شما soodi برای ارسال این پست سودمند:

کاربر دائمی mj3747 آواتار ها
    نام
    مجید
    تشکر شده 570 بار در 240 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط soodi نمایش پست ها
    سلام

قیمت باطریش هم با آمپر 2200 میلی آمپر حدود 60 هزار تومان و بهترین شارژرش هم 60 هزار تومان ، نه 200 هزار تومان !!!!!
    برای اتوپایلوت هم مدار های آماده مانند kk یا multiwii هست که هر کدومش رو اگه بخواهی بسازی حدود 20 هزار تومان بیشتر خرج نداره ، نه 300 هزار تومان !!!!
    رادیو کنترلر 2.4ghz هم حدود 90 هزار تومان ، تازه 6 کاناله ، نه 500 هزار تومان !!!!!!

خداییش این قیمت!!!!!!!؟
    ما موتور میگرفتیم دونه ای 40 تومن که بعد شد 60 تومن. (از لاندا)
    باتری 3 سل 5 آمپر گرفتیم 90 که بعد شد 110 تومن. (امجد - زیرزمین)
    شارژر هم 90 تومن. (امجد - زیرزمین)
    ملخ جفتی 15 تومن.
    کنترل م 500 تومن (فکر کنم از تهران هابی)

بستگی داره چه موتوری بخوای بذاری با چه قدرتی. موتورهای ما هر کدوم 2 کیلو رو بلند میکرد.

کاربر علاقه مند amiraliforoozandeh آواتار ها
    تشکر شده 59 بار در 26 پست

سلام

برای اتوپایلوت هم مدار های آماده مانند KK یا MultiWii هست که هر کدومش رو اگه بخواهی بسازی حدود 20 هزار تومان بیشتر خرج نداره ، نه 300 هزار تومان !!!!
    رادیو کنترلر 2.4Ghz هم حدود 90 هزار تومان ، تازه 6 کاناله ، نه 500 هزار تومان !!!!!!

من برد kk رو ساختم باتوجه به چیزایی که دوستان تعریف میکردن درست کار میکرد ولی من اون قدر حرفه ای نبودم که کنترولش کنم یعنی یه جورایی هم باید قلقش دستت بیاد.

نام
    مسعود محمدی

سلام

بله حرف شما کاملا درسته
    موتور ها و اسپیدکنترلر و ... مارک ها و مدل های مختلفی دارن
    مثلا DulaSky و Emax و TowerPro و ....
    مارک Emax مارک عالی هست به نسبت قیمت خوبی که دارد
    برای باطری هم مارک Emax باز هم خیلی خوب است به نسبت قیمت و کارایی عالی 3 سل 5000ma
    رادیوکنترلر هم روی قیمت 70 هزار تومان FMS-Fly و Fly Sky و ....
    اسپیدکنترلر هم روی قیمت 35 هزار تومان MyStery و TowerPro خوب است
    برد فلایت کنترلر هم که KK با قیمت 20 هزار تومان و یا WiiMultiCopter
    من خودم دارم روی WiiMulti کار می کنم و KK رو وقت نکردم بسازم

13. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما soodi برای ارسال این پست سودمند:

تشکر شده 6 بار در 5 پست

سلام
    حتما آقای soodi
    لطفا ادامه بدین خواهشا یه جوری توضیح بدین تا افراد مبتدی مثل من هم بفهمند آخه معمولا توی اکثر سایت ها یه جوری گفتن که انگار همه انشتین هستن
    توی سایت ایران میکرو مطلب جدیدی هست جا داره بهش بپردازیم

15. تشکرها از این نوشته :

عضو جدید
    تشکر شده 3 بار در 2 پست

با سلام "

من یک اطلاعاتی در مورد سنور gyro می خواستم ! تو امجد جهان کیت یکی پیدا کردن 3 جهته 45 هزار تومان ولی با خروجی i2c می خواستم ببینم نحوه بایاس و برنامه نویسی چه جوری می شه . به نظر من هم تو Quadrotor نیازی به imu نیست یعنی نسبت به قدرت مانوری که داره ارزش نداره اتوپایلوت بزاریم روش .
    در ضمن من gyro رو برای quad می خوام . اگر شما با multiwii کار کردید و جواب گرفتید اگه می شه یک اطلاعاتی رو در مورد اون به ما بدید من فقط عقلم به دسته کنسول wii می رسه که اونم هر کاری می کنم نمی دونم از سنسور داخلیش چه جوری می شه استفاده کرد .
    با تشکر ....

17. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما AzhidahakA برای ارسال این پست سودمند:

نام
    مسعود محمدی

سلام

هر سوالی داشتید من در خدمتم ، در چه موردی مشکل دارید
    چون هر رباتی از 3 قسمت : مکانیک ، الکترونیک و نرم افزار تشکیل شده است
    من در خدمتم

این هم یه توضیح کوتاه :
    با سلام

[size=12pt]کوادکوپتر یا ربات پرنده :[/size]
    [size=10pt]هر ربات از 3 بخش اصلی تقسیم می شود :
    1 . مکانیک
    2 . الکترونیک
    3 . برنامه نویسی یا نرم افزار[/size]

[size=12pt]1 . مکانیک :[/size]
    [size=10pt]مکانیک کوادکوپتر ها به صورت ساده از 4 قسمت برای نصب موتورها و قسمتی برای نصب مدار الکترونیکی و قسمتی برای نصب باتری و قطعات دیگر مانند گیرنده و ... و قسمتی برای نصب دوربین که این قسمت معمولا به صورت مانت دوربین 2 محوره طراحی می گردد که از لرزش های حاصل از موتور ها و عوامل محیطی دیگر ، بر تصویر ضبط شده تاثیر نگزارد
    بیس اغلب فریم ها برای کوادکوپتر معمولا به صورت + می باشد و یا می توان به صورت چهار چوب به صورت # طراحی کرد
    بهترین گزینه برای ساخت بدنه کوادکوپتر استفاده از فیبرکربن میباشد که به دلیل موجودیت کم ، از آلومینیوم و یا چوب برای بیس و برای جایگاه نصب موتور و مدار و ... از پلکسی و یا فایبرگلاس (فیبر مدار چاپی) برای این منظور استفاده می شود
    جزء دیگر مکانیک کوادکوپتر ها ، ملخ می باشد که دارای 2 مشخصه گام و سایز است که نسب به موتور انتخاب می شود و با دریافت کردن دیتاشیت موتور می توانید ملخ های معرفی شده برای استفاده با موتور مورد نظر را مشاهده نمایید[/size]

[size=12pt]2 . الکترونیک :[/size]
    [size=10pt]مدار الکترونیکی (فلایت کنترلر) که برای کنترل موتور ها و تنظیم سرعت آنها نسبت به داده های دریافتی از سنسور ها و گیرنده رادیوکنترلر و ماژول ها و ...[/size]

[size=10pt]××× برای شروع کار می توانید از برد فلایت کنترلر سورس باز KKMulticopter استفاده کنید که به رادیوکنترلر 4 کاناله و 3 عدد جایرو برای Yaw و Pitch و Roll و قابلیت کنترل 6 موتور را دارد برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت PCB برای ساخت مدار و ... فریمور و ... به سایت http://kkmulticopter مراجعه نمایید[/size]

[size=12pt]سنسور ها و ماژول هایی که در فلایت کنترلر ها استفاده می شود مانند :[/size]
    [size=10pt]1- جایرو : برای اندازه گیری شتاب خطی می باشد
    2- سنسور شتاب سنج : برای اندازه گیری شتاب زاویه ای می باشد
    3- GPS
    4- فرستنده گیرنده
    5- بارو متر
    6- میدان سنج مغناطیسی
    7- فاصله سنج
    و ...[/size]

[size=10pt]××× به دلیل هزینه بالای جایرو ، برای کمتر شدن هزینه ساخت از جایرو های موجود در دسته بازی کنسول Wii با نام Wii Monition Plus استفاده می شود[/size]

[size=12pt]اسپیدکنترلر :[/size]
    [size=10pt]مارک های چینی موجود در بازار که از کیفیت خوبی نیز برخوردار است مانند TowerPro و MyStery و DualSky و HobbyWing
    برای استفاده در کوادکوپتر معمولا از اسپیدکنترلر های 30 آمپر استفاده می شود که قیمت های تقریبی به صورت زیر است :
    1 . MyStery 30A : قیمت 33000 تومان
    2 . TowerPro 30A : قیمت 26000 تومان
    3 . HobbyWing 30A : قیمت 37000 تومان[/size]

[size=12pt]مشخصات اسپیدکنترلر ها :[/size]

[size=10pt]1 . رنج جریان های مورد نیاز برای بلند شدن پرنده از زمین از 15 آمپر به بالا شروع می شود و خیلی عادی است اگر پرنده شما در لحظاتی 30 آمپر هم مصرف نماید ساخت این مدار با این توانایی آمپر دهی چقدر هزینه دارد ؟

2 . باطری یکی از قطعات گران قیمت روی پرنده است ( در بسیاری از موارد گرانترین قطعه است اگر با رنچ قیمت آشنا نیستید به عنوان مثال یک باطری 3 سل با 2200 میلی آمپر ساعت و 25c در حدود 60 الی 70 هزار تومان قیمت دارد ) آپشن های حفاظتی که در هنگام تخلیه و حد مینیمم ولتاژ باطری باید لحاظ شود توسط اسپید کنترلر قابل برنامه ریزی است تا از آسیب باطری جلوگیری شود!
    ××× اینجانب خودم یک باتری 25000 تومانی رو با شارژ و تخلیه نامناسب از دست دادم ×××

3 . رزولیشن اسپید کنترلر ها به مفهوم کمترین بازه تغییرات عرض پالس سیگنال PWM ورودی که توسط اسپید قابل درک است و دیده می شود بطور قابل قبولی کم است!

4 . کالیبراسیون اسپید کنترلر ها برای مینیمم و ماکسسیمم سرعت برای یک موتور قابل برنامه ریزی است

6 . برای انواع موتور ها با تعداد قطب های مختلف قابل برنامه ریزی است

7 . تنظیماتی همچون Brake,Battery type,Rotation reverse,Soft start,Under voltage,Timing,Frequency,Active RPM Control
    مانند تنظیمات برای انواع باتری ها و تنظیمات فرکانس و .... که این قابلیت ها توسط رادیوکنترلر و بوق هایی که توسط اسپیدکنترلر تولید میشود ، قابل تنظیم است

و بسیاری از امکانات دیگر ....[/size]

[size=12pt]رادیوکنترلر :[/size]
    [size=10pt]برای شروع می توانید از رادیوکنترلر با قیمت کم استفاده کنید که نمونه زیر مناسب می باشد :
    WFLY 4 Channel 2.4Ghz
    این مدل رادیو کنترل 4 کانال است و در فرکانس 2.4 گیگاهرتز می باشد و در جعبه آن رادیو کنترل و ریسیور موجود است.[/size]

[size=12pt]باتری :[/size]
    [size=10pt]باتری باید متناسب با نوع موتور انتخاب شود (مراجعه به دیتاشیت موتور)
    باتری های مورد استفاده در کوادروتور باتری های لیتوم پلیمر Li-Po و با آمپر متوسط بین 2000 تا 2500 میلی آمپر و 3 سل و میزان تخلیه و دشارژ بین 20c تا 30c انتخاب می شود که باز هم لازم به ذکر است که باتری باید متناسب با موتور مورد استفاده انتخاب شود (مراجعه به دیتاشیت موتور)
    قیمت متوسط بین 50000 تومان تا 80000 تومان می باشد

××× لازم به ذکر است که از شارژر ها و بالانسر های مخصوص استفاده نمایید
    شارژر های IMAX مدل B6 (مولتی شارژر) یا (شارژر همه منظوره) با قیمت تقریبا 70000 تومان[/size]

[size=12pt]3 . برنامه نویسی یا نرم افزار :[/size]
    [size=10pt]فریمور های مورد استفاده در برد KK و اپتیمایز شده برای جایرو های Wii را می توانید از لینک زیر دریافت نمایید :
    Firmware Downloads[/size]

با سپاس

19. کاربران : 7 تشکر کرده اند از شما soodi برای ارسال این پست سودمند:

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

ممنون از پستتون می تونید من یک سوال داشتم طریقه راه اندازی موتور براشلس ها !

من می خوام یک موتور براشلس 3 فاز رو با یک درایور 40 آمپری راه اندازی کنم . مدل و قدرتش زیاد مهم نیست . طریقه کد نویسی این جه جوری هست ؟

عضو جدید
    تشکر شده 3 بار در 2 پست

با تشکر از راهنمائی تون , بریم سر اصل مطلب 1 عالمه سوال دارم ولی می خوام یک نظمی هم داشته باشه که بعدا بشه به عنوان یک مرجع از این پست استفاده کرد .

4 تا موتور داریم و 4تا هم اسپیدکنترلر ! اسپید کنترلر 3 ورودی و 3 خروجی دارد . 3 سیم خروجی مستقیما به سیم های موتور ما وصل می شود و ورودی 1 سیم به منبع تغذیه 1 سیم به سیگنال و دیگری به زمین .

سوال سیمی که به سیگنال وصل است مستقیم به رایو کنترلر وصل است یا به میکرو نحوه ارتباط این دو با هم چگونه است !
    در مورد کنترل دور موتور و فکانس و از این جور مسایل هیچ اطلاعاتی نتونستم پیدا کنم .

ممنون /....

ما در کنار هم رشد می کنیم /...

ویرایش توسط AzhidahakA : 06-06-2012 در ساعت 13:59

نام
    مسعود محمدی

فرکانس 50 هرتز (پریود 20 میلی ثانیه) و DutyCycle بین 5% تا 10% به ازای کمترین و بیشترین سرعت موتور یعنی 1 تا 2 میلی ثانیه است

شما برای اول کار میتوانید که از فلایت کنترلر های آماده مانند KK و MultiWii استفاده کنید
    که گران قیمت ترین قطعه در این فلایت کنترلر ها ، جایرو ها هستند که می توانید از WiiMutionPlus که مربوط به دسته های بازی کنسول Wii هست به عنوان یک جایرو 3 محوره استفاده کنید

ممنون

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

Thumbs up

فرکانس 50 هرتز (پریود 20 میلی ثانیه) و DutyCycle بین 5% تا 10% به ازای کمترین و بیشترین سرعت موتور یعنی 1 تا 2 میلی ثانیه است

شما برای اول کار میتوانید که از فلایت کنترلر های آماده مانند KK و MultiWii استفاده کنید
    که گران قیمت ترین قطعه در این فلایت کنترلر ها ، جایرو ها هستند که می توانید از WiiMutionPlus که مربوط به دسته های بازی کنسول Wii هست به عنوان یک جایرو 3 محوره استفاده کنید

ممنون
    با تشکر فراوان /....

1.در مورد اولین خط . اونا رو چه جوری میشه کنترل کرد ؟
    2.فعلا کاری با gyro ندارم . بیشتر مشکلم با رادیو فرکانس هست . خروجی گیرنده مستقیم باید به اسپیدکنترلر وصل شه یا به میکرو اگر به میکرو وصل شه خروجی رادیو کنترلر Pwm هستش و برای خوندنش با میکرو نیاز به ورودی input capture هستش . خودم چه جوری می تونم بنویسم . شما برای این کار از چه ترفندی استفاده کردی .
    یک ایده هم یکی از دوستان دادن که pwm رو با خازن و مقاومت به ولتاژ آنالوگ تبدیل کنم و بعد با ADC ترتیبش رو بدم و معادل با همون pulse تولید کنم . ولی اول باید بدونم چه جوری باید quadrotor رو کنترل کنم .

نام
    مسعود محمدی

سلام

من خودم هنوز برد برای کوادکوپترم طراحی نکردم یعنی الان دارم از مدل های آماده مثل KK و MultiWii استفاده می کنم
    خروجی رسیور هم می تواند مستقیم به اسپیدکنترلر متصل شود
    ولی برای کوادکوپتر که مسئله ی تعادل و کنترل 4 موتور پیش میاد ، باید توسط برد فلایت کنترلر و خروجی سنسور هایمان این 4 موتور کنترل شود
    من خودم هم در فکر طراحی برد فلایت کنترلر هستم ولی فعلا امتحانات نمیزاره !!!!

شما اگر مبتدی هستید به نظر من بهتره که ابتدا از همین برد های آماده استفاده کنید تا به قول معروف قلق کواد بیاد دستتون

"فرکانس 50 هرتز (پریود 20 میلی ثانیه) و DutyCycle بین 5% تا 10%" رو هم باید با میکرو ایجاد کنید و مستقیم به ورودی پالس اسپیدکنترلر متصل کنید

25. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما soodi برای ارسال این پست سودمند:

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

Thumbs up 0000000

1 سوال منظور شما از برد چی هست دقیقا !

بالای زیاد مهم نیست /..... بگذریم !

من خروجی گیرنده رادیو کنترلر رو به micro وصل می کنم این تا اینجا ///.....

خوب خروجی گیرنده رادیو کنترلر pwm هستش اوکی ؟ چه جوری به میکرو اینو بفهمونم و چه جوری اونو روی پایه ای که مربوط به سیم سیگنال اسپیدکنترلر بفرستم . یعنی همون قدر که سیگنال وارد میکرو می شه همون قدر با کنترل و مقدار درست به اسپیدکنترلر داده شه !

بعد یک چیز مهم !!!!!!!!!!!

"فرکانس 50 هرتز (پریود 20 میلی ثانیه) و DutyCycle بین 5% تا 10%"

این مقدار های که شما می گید اصلا موتورهای quad رو هم تکون نمی ده . این برای حالت آماده به پرواز هست ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

نام
    مسعود محمدی

سلام

منظورم از برد های آماده به این صورت است
    توی این برد ها شما اسپیدکنترلر رو به جای خودش و رسیور رو هم به جای خودش متصل می کنید و پرواز !!!!

این مقادیری که من اعلام کردم رو باید به اسپیدکنترلر اعمال کنید نه به موتور
    شما باید خروجی رسیور رو توسط تایمر کانتر میکرو بخونید و سپس با میکرو به نسبت خروجی های سنسورتون مثل سنسور جایرو و شتاب سنج ، با واحد PWM میکرو به اسپیدکنترلر دستور چرخش موتور رو بدهید

با سپاس

28. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما soodi برای ارسال این پست سودمند:

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

اوکی /....

یک کاری می تونیانجام بدی ؟
    یک عکس از مدارات quad خود بزاری منظورم اتصالاتش هست !
    یک مثال هم برای راه اندازی موتورهاش بزن ! منظورم برنامه نویسی اش بود ! اینطوری فکر کنم بهتر باشه !

تشکر شده 6 بار در 5 پست

سلام
    دوستان اگه امکانش هست از یه جایی شروع به ساخت کواد کنیم مثلا اول از مکانیک اونر شروع کنیم اینکه طول قطعات بکار برده چند سانت باشه و ... بعد بریم سراغ الکترونیک اون به همین ترتیب تا انشاءا... اونایی که می خوان یه دونه از اونو بسازند
    آقای soodi شما تجربه خوبی دارید لطفا راهنمایی کنید
    ممنون

صفحه 1 از 8 12345678 آخرینآخرین