NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 4218 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 20 از 28

موضوع: راهنمایی در آلتیوم

مدیر باز نشسته behnam6500 آواتار ها
    تشکر شده 899 بار در 390 پست

پیش فرض راهنمایی در آلتیوم

من در آلتیوم قوی نیستم و خیلی چیزاش رو بلد نیستم!

چند تا راهنمایی در مورد مطالب زیر بکنید ممنون میشم،

1. میخوام در طراحی شماتیک، از چند تا فایل شماتیک استفاده کنم، که هر فایل قسمتی از مدار باشه. اومدم هیمن کار رو انجام دادم و در پروژه هم 2-3 تا فایل شماتیک تعریف کردم!

در شماتیک اولی یه مقدار از مدار رو ترسیم کردم ولی در شماتیک دومی به نت هایی که توی اولی تعریف شده دسترسی ندارم! چیکارشون کنم؟

2. میخوام میکروی lpc1768 رو در شماتیکی که براش میسازم، بدین صورت باشه که مثلا پینهای تغذیه و گراند اون بصورت یه قطعه جداگونه در میاد تو شماتیک و بخش مثلا سریال اون هم بصورت یه قطعه دیگه! در اصل میکرو یا حالا هر قطعه ای به قطعات کوچیکتر تبدیل میشه و در قسمتهای مختلف شماتیک قرار میگیره! چطوری؟

3. در pcb چطوری ترک ها و پد هایی که دستی کشیده شده رو لاک کنم تا در auto route تغییر نکنند؟

سپاس

2. # ADS
    Circuit advertisement

مدیر باز نشسته alireza9900 آواتار ها
    نام
    علیرضا اینانلو
    تشکر شده 792 بار در 246 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط behnam6500 نمایش پست ها
    من در آلتیوم قوی نیستم و خیلی چیزاش رو بلد نیستم!

چند تا راهنمایی در مورد مطالب زیر بکنید ممنون میشم،

1. میخوام در طراحی شماتیک، از چند تا فایل شماتیک استفاده کنم، که هر فایل قسمتی از مدار باشه. اومدم هیمن کار رو انجام دادم و در پروژه هم 2-3 تا فایل شماتیک تعریف کردم!

در شماتیک اولی یه مقدار از مدار رو ترسیم کردم ولی در شماتیک دومی به نت هایی که توی اولی تعریف شده دسترسی ندارم! چیکارشون کنم؟

2. میخوام میکروی lpc1768 رو در شماتیکی که براش میسازم، بدین صورت باشه که مثلا پینهای تغذیه و گراند اون بصورت یه قطعه جداگونه در میاد تو شماتیک و بخش مثلا سریال اون هم بصورت یه قطعه دیگه! در اصل میکرو یا حالا هر قطعه ای به قطعات کوچیکتر تبدیل میشه و در قسمتهای مختلف شماتیک قرار میگیره! چطوری؟

3. در pcb چطوری ترک ها و پد هایی که دستی کشیده شده رو لاک کنم تا در auto route تغییر نکنند؟

سپاس
    سلام
    1- آره دسترسی نداری(یعنی درواقع وقتی می خوای اسم نت رو وارد کنی کامل نمی شهدیگه) ولی آلتیوم تشخیص میده و زمانی که بخوای پی سی بی رو آپدیت کنی خودش نت های هم نام رو از هر تعداد شیت شماتیک که باشه به هم وصل می کنه.(البته راهی هست که حرفه ای تر و بهتر هست ازین کار مخصوصا توی کارای بزرگ که با port و sheet symbol و sheet entry هست که دیگه به اسم نت های توی فایل های دیگه هم می تونی دسترسی داشته باشی)

2- برای اینکار یه قطعه جدید که می خوای بسازی شماتیکش رو از منو tools گزینه new part رو انتخاب کن. با اینکار یه PART A به قطعه اضافه میشه. اینطوری میشه قسمت های مختلف یه آی سی رو مثلا جدا گذاشت.

3- توی پنجره اتو روت دقیقا بالای دکمه که اتو روت رو شروع می کنه یه گزینه هست lock all pre-routes اون رو بزنی به ترک هایی که هستن کاری نداره.

4. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما alireza9900 برای ارسال این پست سودمند:

مرسی دوست عزیز

برای دسترسی به نام نت ها در شماتیک های مختلف، به اون راه دومی که اشاره کردید نیاز دارم... میشه توضیح بدید چطوریه؟

نام
    علیرضا اینانلو

اول از همه که من یه پروژه مثال درست کردم ضمیمه کردم که به درک موضوع کمک کنه.
    و حالا بریم سر اصل مطلب!
    این روشی هست که الان تو اکثر برد های حرفه ای استفاده میشه. روش کار به اینصورته که اول باید یا فایل شماتیک به عنوان تاپ شیت درست کنید. بعد مثلا به هر تعداد که قراره فایل شماتیک تو پروژه باشه رو هم اضافه کنید. حالا توی تاپ شیت از منو place به تعداد شیت های شماتیک(منهای تاپ شیت که در وافع این تاپ شیت کانکشن های همه شماتیک هارو به هم مرتبط می کنه) sheet symbol اضافه کرد. حالا توی تنظیمات هر شیت سیمبول(دبل کلیک روش) باید برای هر شیت سیمبول از قسمت filename یکی از شماتیک هارو انتخاب کرد. و برای هر کدوم یه اسمه مناسب هم گذاشت.

حالا میکرو فرضا 4 تا پورت 32 پینی داره. معمولا میان هر پورت رو یه باس می زنن.(اینارو اون مثال رو ببینید اکثرش دستتون میاد چیه، یه ذره توضیح نوشتاریش سخته جدا) بعد هر باس رو یه پورت بهش وصل می کنن(از منو place->port)
    فقط فرمت اسم پورت باید به این صورت باشه حتما: مثلا
    کد:
    PC[0..7]
    بعد باید بیاید به ازای هر پورتی که دارین یه sheet entry نسبت بدین(منو place-add sheet entry)
    حالا این sheet entry هارو از sheet symbol های مختلف طبق نیازه پروژه وصل می کنیم.
    بعد هم باید توی هر کدوم از شیت های فرعی اون پورتی که بهش وصله رو اول یدونه place کرد بعد میشه از نت ها استفاده کرد.
    نکته: هر پورتی که تعریف میشه یه نت لیبل با همون اسم هم باید تعریف شه براش.
    برای تغذیه ها هم میشه از power port استفاده کرد(place->power port)

خب الان واقعا می دونم بد توضیح دادم ولی جدا سخته نمیشه اینطوری توضیح داد
    اون مثال رو ببینید سوالی بود در خدمتم
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
    • نوع فایل: rar PCB.rar (31.4 کیلو بایت, 67 نمايش)

7. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما alireza9900 برای ارسال این پست سودمند:

نام
    علیرضا اینانلو

دادا بهنام مشکل حل شد؟
    نمی دونم تونستم مطلب رو منتقل کنم یا نه؟

نقل قول نوشته اصلی توسط alireza9900 نمایش پست ها
    دادا بهنام مشکل حل شد؟
    نمی دونم تونستم مطلب رو منتقل کنم یا نه؟
    مرسی بابت راهنماییت... امروز دارم رو مدار کار میکنم با توضیحاتت جلو میرم... اگه مشکلی داشتم حتما میگم رفیق

الان پورتهای میکرو رو تعریف کردی و در تاپ شیلد هم بصورت sheet erntry بای اون تعریف شده. حالا مثلن pb رو میخوای به یه 7 seg بدی.

توی تاپ شیت، چون پورت b برای شیت mcu از ثبل کشیده شده، پس توی تعریف sheet entry هم میارش! مثلن pb[0..7[

ولی وقتی میخوای همین پورت رو بصورت sheet entry برای یکی از شیتهای seg 7 تعریف کنی، اون پورت در لیست نامهای sheet entry نمیاد! این رو چه کنیم؟

حالا این sheet entry هارو از sheet symbol های مختلف طبق نیازه پروژه وصل می کنیم.

این رو هم متوجه نشدم!!

چطوری در تاپ شیت، شیت ها رو به هم وصل کردی؟

در رابطه با همین مبحث نام نت و شیت... خوب من توی شیت میکرو، پینهای دیتای میکرو رو با باس به هم وصل میکنم تا تشکیل یه پورت بده، برای اینکه در تاپ شیت، به یه شیت دیگه ای که از اون پورت میخواد استفاده کنه، دسترسی داشته باشم، باید بیام همون پورت رو در شیت دوم نیز تعریف کنم، اینطوری در تاپ شیت میتونم با باس، این دو شیت رو به هم وصل کنم. درسته؟

خوب با این اوصاف، خودم دارم در شیت دوم،دوباره همون نت تعریف میکنم! یعنی با تعریف پورت مورد نظر در اون شیت، میام نت ها رو دوباره دستی تعریف میکنم. در حالیکه میخواستم با وارد کردم نام نت، سیستم خودش اون رو بیاره!

2- برای اینکار یه قطعه جدید که می خوای بسازی شماتیکش رو از منو tools گزینه new part رو انتخاب کن. با اینکار یه PART A به قطعه اضافه میشه. اینطوری میشه قسمت های مختلف یه آی سی رو مثلا جدا گذاشت.

گزینه NEW PART نبود! ورژن التیوم من 9.4 هست
    ویرایش توسط behnam6500 : 17-05-2012 در ساعت 14:06

نام
    علیرضا اینانلو

در رابطه با همین مبحث نام نت و شیت... خوب من توی شیت میکرو، پینهای دیتای میکرو رو با باس به هم وصل میکنم تا تشکیل یه پورت بده، برای اینکه در تاپ شیت، به یه شیت دیگه ای که از اون پورت میخواد استفاده کنه، دسترسی داشته باشم، باید بیام همون پورت رو در شیت دوم نیز تعریف کنم، اینطوری در تاپ شیت میتونم با باس، این دو شیت رو به هم وصل کنم. درسته؟
    آره دقیقا

ولی وقتی میخوای همین پورت رو بصورت sheet entry برای یکی از شیتهای seg 7 تعریف کنی، اون پورت در لیست نامهای sheet entry نمیاد! این رو چه کنیم؟
    خوب با این اوصاف، خودم دارم در شیت دوم،دوباره همون نت تعریف میکنم! یعنی با تعریف پورت مورد نظر در اون شیت، میام نت ها رو دوباره دستی تعریف میکنم. در حالیکه میخواستم با وارد کردم نام نت، سیستم خودش اون رو بیاره!
    آره ببین الان مثلا یه پورت lpc که 32 تا پایه داره رو باید کلش رو اینطوری مثلا تعریف کنی: P0P[0..31]
    خب حالا توی شیت های دیگه هم اون عبارت P0P[0..31] رو باید دستی بنویسی ولی فقط اونه و بقیه رو خودش میاره. مثلا توی همون مثالی که دادم توی 7segment 2 نت هاش رو نزدم. توی اون اول یه نت بزن، می بینی اسم نت هارو میاره. حالا اون نت PD[0..7] رو پاک کن. دوباره نت اضافه کن؛ دیگه اسم نت ها نیست. البته اینکار دقیقا برای نت هایی که بصورت باس هستن اونطوری که می خوای جواب می دن و برای نت های تکی بازم فرقی نمی کنه. ولی از اونجایی که توی طراحی مدار با میکرو نت های تکی تعدادشون شاید به 10 تا هم نرسه و اکثر کارا با پین های میکرو هست، وقتی هر پورت میکرو رو به صورت باس کنی نتیجه میده.
    برای تغذیه ها هم که گفتم از power port باید استفاده شه که جواب بده(مثلا توی پروژه که دادم می بینی توی تاپ شیت کلا vcc رو قرار ندادم ولی توی همه شیت های دیگه قابل استفاده هست)

چطوری در تاپ شیت، شیت ها رو به هم وصل کردی؟
    اگه باس باشه که با Bus Wire اگرم یه پایه تنها باشه با همون wire معمولی.

گزینه NEW PART نبود! ورژن التیوم من 9.4 هست
    من الان آلتیوم 9 ندارم یعنی مثل عکس ضمیمه هیچ نیست ؟ منو های دیگه رو موقع طراحی پارت بگرد شاید باشه.
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: altium.png
مشاهده: 18
حجم: 73.4 کیلو بایت  

14. تشکرها از این نوشته :

ممنون بابت راهنمایی هات... عالی بودند.

فقط همون new part میمونه که باید بگردم و پیداش کنم!

16. تشکرها از این نوشته :

نام
    علیرضا اینانلو

ممنون بابت راهنمایی هات... عالی بودند.

فقط همون new part میمونه که باید بگردم و پیداش کنم!
    خواهش خوشحالم کارت راه افتاد
    در مورد اون هم تا اونجایی که یادمه توی آلتیوم 9 هم همونجا باید باشه.
    این یه مقاله خیلی خوبه از خوده آلتیوم در مورد طراحی قطعات جدید. در مورد این چند پارتی هم توی صفحه 21 توضیح داده.
    http://www.altium.com/files/Altiumde...Components.PDF

18. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما alireza9900 برای ارسال این پست سودمند:

درود مجدد،

توی یکی از شیت ها من مثلن پروت B رو دارم که بصورت [B[0..7 تعریف میشه. که این پورت در یک شیت که مربوط به میکرو هست تعریف شده.

حالا میخوام توی اون شیت، نت های miso , mosi, sck و... به نت هایی که از پورت b دارم وصل کنم...

همینطوری با ترک وصلشون کنم به هم؟ اینکه دو نت غیر هم نام بدین صورت وصل بشن مشکلی نیست؟

تصویر این قسمت هم در زیر پیوست شده.

سپاس...
    ویرایش توسط behnam6500 : 06-06-2012 در ساعت 19:01

دوستان نظری ندارید؟

نام
    علیرضا اینانلو

آره دیگه. وقتی با wire وصل می کنی دیگه نت لیبل هیچ کارست!
    مثلا به جای نت لیبل می تونی اون نت MOSI روی هدر پروگرمر رو بکنی PB0 و دیگه نیازی به وایر نیست ولی خب اینطوری که با یه wire وصلش کنی گویا تره شماتیک.

پس دو نت غیر هم نام رو با وایر میشه به هم وصل کرد...

دست گلت درد نکنه رفیق

ناظم انجمن Ma3ood آواتار ها
    نام
    مسعود
    تشکر شده 3,087 بار در 1,509 پست

سلام دوستان
    یه سوال برام پیش اومد در قطعات sdm لازمه حتما تمام پایه های vcc و gnd را متصل کنیم ؟؟؟؟؟

ناظم سایت KHM آواتار ها
    تشکر شده 2,131 بار در 905 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط masoud70 نمایش پست ها
    سلام دوستان
    یه سوال برام پیش اومد در قطعات sdm لازمه حتما تمام پایه های vcc و gnd را متصل کنیم ؟؟؟؟؟
    معمولآ تمام پایه ها لازم نیست ولی تو دیتاشیت ها مینویسن که بهتره همه رو وصل کنی...
    البته بعضی جاها مثلآ میبینی گراندهای قسمت آنالوگ و دیجیتال جداس..اونجاها باید وصل کنی...

25. تشکرها از این نوشته :

ناظم انجمن Ma3ood آواتار ها
    نام
    مسعود
    تشکر شده 3,087 بار در 1,509 پست

برای برد یک رو واقعا عذابه بخواهم همه را به هم متصل کنم برای GND ای سی از پلگان استفاده کردم و سطح زیر ای سی را پلیگان گذاشتم و همه gnd را به هم متصل کردم اما بخوام VCC را دور بچرخونم چاره ای جز جمپر زدن ندارم که خیلی قشنگ و اصولی نیست

ناظم سایت KHM آواتار ها
    تشکر شده 2,131 بار در 905 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط masoud70 نمایش پست ها
    برای برد یک رو واقعا عذابه بخواهم همه را به هم متصل کنم برای GND ای سی از پلگان استفاده کردم و سطح زیر ای سی را پلیگان گذاشتم و همه gnd را به هم متصل کردم اما بخوام VCC را دور بچرخونم چاره ای جز جمپر زدن ندارم که خیلی قشنگ و اصولی نیست
    اگه جریان زیادی نمیکشه با مولتی متر پایه های vcc رو چک کن و ببین به هم وصل هستن یا نه..(که اگه قسمت آنالوگ نداشته باشه به احتمال زیاد به هم وصل هستن)..
    اگه جریان زیادی نمیکشه،مشکلی نداره..میشه 1پایه رو وصل کرد..

28. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما KHM برای ارسال این پست سودمند:

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین