NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 2178 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 5 از 14 نخستنخست 1234567891011121314 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 81 به 100 از 266

موضوع: سوالات و مشکلات sim908 و sim808

مدیر باز نشسته behnam6500 آواتار ها
    تشکر شده 899 بار در 390 پست

اره با اون یه دونه led یه کم گرم میشن...
    ویرایش توسط behnam6500 : 17-08-2012 در ساعت 00:55

2. # ADS
    Circuit advertisement

دلیلش نویزی هست که روی مدار میفته!

دوستان چه راه کارهایی پیشنهاد میدید تا در این مدارات نویز از بین بره؟ منظورم نوع طراحی pcb هست.

من از polygon در همه جای بورد استفاده کردم که به گراند وصل بود ولی متاسفانه تاثیری در این کار نداشته...

بورد برای شرکته و من نمیتونم با ازمون و خطا برم جلو! pcb هم تهرون میزنه... واسه همین توی طراحی بعدی دیگه نباید نویز وجود داشته باشه روی مدار چون این امکان وجود نداره هی بورد تست بزنیم که ببینیم چه اتفاقی میفته...

pcb چطور باید طراحی شه تا نویز نداشته باشیم روی مدار؟
    ویرایش توسط behnam6500 : 17-08-2012 در ساعت 13:34

مدیر بخش STM32 sigma-mx آواتار ها
    نام
    سعید شریفیان
    تشکر شده 2,520 بار در 978 پست

مهندس شما چطوری به این موضوع رسیدی که از نویزه ؟ یکم توضیح میدی ؟
    نوع تغذیه رو هم میگی چی بود ؟ باطری یا آداپتور و پاور و ... ؟

نقل قول نوشته اصلی توسط sigma-mx نمایش پست ها
    مهندس شما چطوری به این موضوع رسیدی که از نویزه ؟ یکم توضیح میدی ؟
    نوع تغذیه رو هم میگی چی بود ؟ باطری یا آداپتور و پاور و ... ؟
    وقتی هیچ دلیلی به ذهنمون نمیرسه میندازیم گردن نویز!

اداپتور 12 ولت 2 امپر تغذیه هست که برای همین ماژول توی بورد قبلی و ماژول sim900 ازش استفاده شده.

یه چیز دیگه ای که به ذهنم رسید این بود که شاید به خاطر روغن لحیم باشه. اخه شنیده بودم که جریان عبور میده از خودش و باعث میشه مدار خوب کار نکنه. زیر ماژول و اطراف پایه هاش هم روغن لحیم بود.

با هیتر برداشتمش و زیرش رو با الکل تمیز کزدم. البته با هیتر برداشتنش باعث شد یه سری از ترکهای روی بورد هم بلند شه! خصوصن مال سیم کارت.

دوباره گذاشتمش سرجاش. حالا دیگه خودش اتوماتیک روشن نمیشه. ولی پایه های سیم کارت اتصال کوتاه شدن! نمیدونم چرا!

کل pcb رو polygon گذاشتم که به گراند وصله. ترکهای vcc هم 0.5 میلیمتره. با این اوصاف نمیدونم چرا اونطوری میکرد. گفتم شاید این polygon روی کاهش نویزش موثر نبوده!

6. تشکرها از این نوشته :

نام
    سعید شریفیان

مهندس اونطور یهام این نویز بیچاره گناهکار نیست
    محیط اتاق مگه چقدر نویز توش هست . تازه پلیگان هم که داره . حتما مشکل چیز دیگه ای هست ... شما گفتی این برد رو قبلا ساختی و این دومیه ؟ همین نقشه و pcb ؟ هیچ تغییری نداشت ؟

در ضمن در استفاده با هیتر دقت کن . همونطور که وسیله مفیدیه . خیلی اوقات هم بسیار مخربه ! فراموش نکن این pcb هایی که ما استفاده میکنیم درجه ۲-۳ و.. هست و با کوچکترین اشاره ای ترک هاش جدا میشه . تو متالیزه هم میبینی خدا نکنه یه پایه رو اشتباه لحیم کنی ... وقتی درش میاری .. پایه و ترک و متالیزه و پدر آدم با هم در میاد ......!

بازم ولتاژ ها رو چک کن . ولتاژ رو پایه تغذیه ماژول رو چک کن ... انشالله درست میشه..

8. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما sigma-mx برای ارسال این پست سودمند:

عرض کنم که این pcb اولین بارش بوده که زدمش و ماژول قبلن روی یه pcb دیگه بوده که کار میکرده!

دوباره ماژول رو از روی بورد باز کردم و تا ببینم از داخل اتصال کوتاه کرده یا نه که دیدم از داخل نیست. روی بورد لحیمش کردم و ترک های سیم کارت رو با سیمبه پایه ها وصل کردم که بین sim vdd و اگه اشتباه نکنم دیتا اتصال کوتاه هست. باز باید چکش کنم.

والا در مورد نویز و این چیزا، پلیگان روی بورد و زیر برد به گراند وصله و ترک vcc هم 0.5 میلیمتر هست. ولی واقعن نمیدونم چرا اونطوری میرقصوند!!!

روغن لحیم چقدر موثره توی انتقال جریان و اتصالی زدن و مختل کردن عملکرد مدار؟ ممکنه روشن شدن اتوماتیکش به خاطر روغنی باشه که زیر ماژول وپایه هاش بوده؟ چون وقتی که تمیزش کردم و دوباره لحیم کردم دیگه اتوماتیک روشن نشد
    ویرایش توسط behnam6500 : 18-08-2012 در ساعت 00:16

آقا جواب داد!

دلیلش هم همون روغن لحیم نامرد بود!

خیلی راحت تو شبکهه رجیستر میشه

ولی واقعن خوشم اومد از این sim908 که با چند بار حرارت هیتر و کج شدن ماژول!!! و بدون آنتن روشن شدن، آخ نگفت!!!!
    ویرایش توسط behnam6500 : 18-08-2012 در ساعت 01:32

11. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما behnam6500 برای ارسال این پست سودمند:

ناظم سایت KHM آواتار ها
    تشکر شده 2,131 بار در 905 پست

دادا مبارکه..خدا رو شکر...انصافآ منم خوشم اومدا..فک نمیکردم سالم بمونه ولی موند...

13. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما KHM برای ارسال این پست سودمند:

نام
    سعید شریفیان

خب به سلامتی . تازه داشتم مدارو نگاه میکردم . من که چند ماهیه کلا از روغن لحیم استفاده نمیکنم . چون از این خراب کاریا برای منم داشت قبلا ... سعی کن اونم تو همچین مداراتی از خمیر فلاکس استفاده کنی ..

15. تشکرها از این نوشته :

البته الان یه کم بازی در اورده و بعد از رجیستر شدن تو شبکه یه مدت بعش خارج میشه!

فکر کنم این دیگه با خراب کاری که روی بورد و سیم کارتش انجام شده برگرده؟!

نام
    سعید شریفیان

راستی مهندس تو ارتباط بین میکرو و ماژول از 4 تا زنر با مقاومت استفاده کردی . چرا ؟!! شما فقط برای tx میکرو به rx ماژول باید بزاری . یعنی 5 به 3.3 تا ولتاژ رو برش بده . ولی احتیاج نیست از 3.3 به 5 ( یعنی tx ماژول به rx میکرو ) بزاری ...

ناظم سایت KHM آواتار ها

راستی مهندس تو ارتباط بین میکرو و ماژول از 4 تا زنر با مقاومت استفاده کردی . چرا ؟!! شما فقط برای tx میکرو به rx ماژول باید بزاری . یعنی 5 به 3.3 تا ولتاژ رو برش بده . ولی احتیاج نیست از 3.3 به 5 ( یعنی tx ماژول به rx میکرو ) بزاری ...
    مزیت این کار اینه که اگه جای پایه های rx , tx هم برعکس وصل بشه،باعث میشه ماژول چیزیش نشه..چون خیلی حساسه دیگه..البته دیود زنر ها باید طرف ماژول میبودن..که اشتباه من بود این...

19. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما KHM برای ارسال این پست سودمند:

اره درسته... اون قسمت رو طبق شماتیکی که کهرم عزیز معرفی کرده بوده گذاشتم و دیگه اون زنر ها رو برنداشتم.

الان رجیستر میشه و بعد چند ثانیه خارج میشه از شبکه یا ماژول ریست میشه! حالا باید ببینم چرا اینطوری میشه!!!!
    ویرایش توسط behnam6500 : 18-08-2012 در ساعت 02:23

توی pcb مداره به نظرتون چیزی به چشم میخوره که باعث شه ماژول ریست شه ؟ مثلن ضخامت ترکی... پلیگانی... از این چیزا؟

نام
    سعید شریفیان

مزیت این کار اینه که اگه جای پایه های rx , tx هم برعکس وصل بشه،باعث میشه ماژول چیزیش نشه..چون خیلی حساسه دیگه..البته دیود زنر ها باید طرف ماژول میبودن..که اشتباه من بود این...
    بله ، منم بخاطر همین پرسیدم . اگه منظور حفاظت بود باید مقاومت و زنر برعکس میشد . حالا مهم نیست ..

در ضمن یکم خازن تو مدارت کم گذاشتی. برای میکرو - ماژول - مموری کارت - تغذیه باید بطور جداگانه و نزدیک خودشون بزاری . برای تغذیه ماژول اگه از خازنهای تانتالیوم استفاده کنی خیلی بهتره و البته نویز گیر ..

نمیدونم این مدلی که رگولاتور ها رو گذاشتی میشه روشون هیت سینک گذاشت یا نه ؟ برای این مدار باید هیت سینک بزاری اگه قراره دائم کار کنه و البته یه نکته مهم هم اینه که چند بار تو همین تاپیک های ماژولهای مخابراتی گفتم بازم میگم .. وقتی تو مدارتون چند تا ولتاژ نیاز دارید از رگولاتور های پست سر هم ( آبشاری ) استفاده نکنید ! دلیلشم قبلا گفتم . باعث چند برابر داغ شدن رگولاتور میشه .. رگولاتور سوم از دومی و اولی میکشه .. دومی از اولی میکشه . و برای رگولاتور اولی کلی بار میمونه . هم باید خودش جریان بکشه هم به دوتای بعد بده .. ولی اگه هر سه رگولاتور از یک نقطه بگیره این مساله خیلی کمتر میشه ...
    البته اگه فاصله بین ولتاژهامون خیلی زیاد باشه اینم مشکلسازه .. چون هر چی اختلاف ولتاژ ورودی و خروجی رگولاتور بیشتر باشه قدرت جریاندهیش میاد پایین و گرمتر میشه ولی در اینجا شما 9 و 5 و3 داری که با 12 دادن به ورودی هر 3 میتونستی این ولتاژها رو بگیری ....

یه چیز دیگه ، داغ شدن رگولاتور قدرت جریاندهیشو میاره پایین . شاید به همین خاطره بعد از چند دقیقه قطع میشه ! رو رگولاتور ها با خمیر سیلیکون یه هیت سینک بزار ..

23. تشکرها از این نوشته :

در ضمن یکم خازن تو مدارت کم گذاشتی. برای میکرو - ماژول - مموری کارت - تغذیه باید بطور جداگانه و نزدیک خودشون بزاری . برای تغذیه ماژول اگه از خازنهای تانتالیوم استفاده کنی خیلی بهتره و البته نویز گیر ..
    خازنهای 100 نانو رو نزدیک به هر قطعه بزارم درسته؟

در رابطه با اون نویز گیره یه توضیحی میدی مهندس؟

راستی سوکت نتن gsm ماژول که اومده روی بورد، بهتر نیست که پلیگان اطراف ترکی که میره به سوکت انتن یه کم فاصلشون با ترکه بیشتر شه؟

نام
    سعید شریفیان

خازنهای 100 نانو رو نزدیک به هر قطعه بزارم درسته؟
    بله تا حد امکان نزدیک .

در رابطه با اون نویز گیره یه توضیحی میدی مهندس؟
    منظورم همین 100 نانو بود . البته قطعه نویز گیر هم اگه پیدا میشد خوب بود . ولی من که ندیدم ..!

راستی سوکت آنتن gsm ماژول که اومده روی بورد، بهتر نیست که پلیگان اطراف ترکی که میره به سوکت انتن یه کم فاصلشون با ترکه بیشتر شه؟
    بله ، clearance رو کم گرفتی . 10ml کمه . بزارش حداقل حدود 20 .

الان دور و بر سیم کارت - میکرو - مموری کارت و تقریبا ماژول خازنی نیست . اصلا برای مموری کارتت خازن الکترولیت نزاشتی . حداقل یه 10 میکرو بزار . چون مموری کارت به تغییر ولتاژ خیلی حساسه .. حتی من تو مدارام از سلف یا فریت بید براش میزارم ..

در ضمن این + های via ها رو یکم کلفت ترش کنی بهتره . 20ml کن .
    ویرایش توسط sigma-mx : 18-08-2012 در ساعت 03:04

26. تشکرها از این نوشته :

اگه برای یک قطعه مثل ماژول چندتا 100 نانو رو موازی کنیم و نزدیک قطعه قرار بدیم، تاثیرش بهتر نمیشه؟

بهتر نیست که خازن الکترولیتی هم نزدیک قطعه در کنار 100 نانو باشه تا اینکه بخوان کنار رگولاتور باشن؟

برای مموری c9 که الکترولیتیه و c10 c16 هم 100 نانو گذاشتم ولی فاصله هاشون زیاده!

خازنهای سیم کارت رو اوردم نزدیک ماژول گذاشتم c110 و c120 که برای ولتاژ سیم کارت و دیتا هست.

این + via منظو شما Via هایی که مربوط به vcc هستند، هست؟

ناظم سایت KHM آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط behnam6500 نمایش پست ها
    الان رجیستر میشه و بعد چند ثانیه خارج میشه از شبکه یا ماژول ریست میشه! حالا باید ببینم چرا اینطوری میشه!!!!
    دادا مقاومت پول آپ گذاشتی واسه pwrkey ؟میدونم تو دیتاشیت گفته لازم نیست ولی تو بذار.ضرر نمیکنی...شاید مشکلت با این حل شه..

در اینجا شما 9 و 5 و3 داری که با 12 دادن به ورودی هر 3 میتونستی این ولتاژها رو بگیری ....
    یه چیز دیگه ، داغ شدن رگولاتور قدرت جریاندهیشو میاره پایین . شاید به همین خاطره بعد از چند دقیقه قطع میشه ! رو رگولاتور ها با خمیر سیلیکون یه هیت سینک بزار ..
    مهندس اینجا 9ولت اصلآ لازم نیست...اگه ورودیه 7805 رو مستقیم به 12 وصل کنیم،زود داغ میکنه و نمیتونه زیاد جریان بده..7809 فقط به همین خاطر وارد مدار شده..که باعث شه اونیکی کمتر گرم شه...
    مموری هم که کلآ وصل نیست...من فکر نمیکنم از داغ کردن رگولاتور باشه مشکل...
    دادا بهنام چک کن ببین رگولاتورها چقد داغ میکنن...

29. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما KHM برای ارسال این پست سودمند:

ناظم سایت KHM آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط behnam6500 نمایش پست ها
    1.اگه برای یک قطعه مثل ماژول چندتا 100 نانو رو موازی کنیم و نزدیک قطعه قرار بدیم، تاثیرش بهتر نمیشه؟

2.بهتر نیست که خازن الکترولیتی هم نزدیک قطعه در کنار 100 نانو باشه تا اینکه بخوان کنار رگولاتور باشن؟

برای مموری c9 که الکترولیتیه و c10 c16 هم 100 نانو گذاشتم ولی فاصله هاشون زیاده!

خازنهای سیم کارت رو اوردم نزدیک ماژول گذاشتم c110 و c120 که برای ولتاژ سیم کارت و دیتا هست.

این + via منظو شما Via هایی که مربوط به vcc هستند، هست؟
    1.دادا دقیقآ همینجوریه...اگه نگاه کنی تو خیلی از مدارها هم همین کارو میکنن
    2.آره خازن ها باید تا حد امکان نزدیک ماژول باشن نه رگولاتور
    تا حدی که میتونی مسیرهای سیم کارت تا ماژول رو هم کوتاه کن..به اینم خیلی حساسه..
    یادت نره جای زنرها رو هم عوض کنی ها..شماتیکش تو پست 25 لینک زیر هست
    نکات مهم و حیاتی برای آپدیت کردن ماژول های خانواده Sim900 (شامل تمام مدل ها) +فایل - صفحه 3 - ایـــــــــران میـــــــکرو ™

31. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما KHM برای ارسال این پست سودمند:

صفحه 5 از 14 نخستنخست 1234567891011121314 آخرینآخرین