NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 4380 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از 21 به 30 از 30

موضوع: درخواست کمک فوری جهت راه اندازی آزمایشگاه کوچک خانگی

کاربر فعال nima_elc آواتار ها
    تشکر شده 606 بار در 263 پست

175 تومن؟؟؟
    قرار نیست که همه قطعات را بخیرید مثلا مقاومت رنج 1/2 وات کافیه و دیگه رنج 1/4 یا 1 وات یا بالاتر را بصورت کامل بخرید یا مثلا رنج کامل خازن های الکترولیتی 16 و 25 و 50 و.. را بخیرید شما 25 بگیرید برای کارای معمول کافیه
    البته اگه مشکل مالی ندارید هرچی بیشتر بگیرید بد نیست یروز به کار میاد
    منبع خوب از 50 تومن تو بازاره تا 150معمولش بالاترش ازمایشگاهی و دوبل هستند

2. تشکرها از این نوشته :

3. # ADS
    Circuit advertisement

کاربر دائمی
    تشکر شده 128 بار در 102 پست

میدونید مشکل کجاست

ما تو درسایی هم که داشتیم ، مثلا میکرو پروسسور که به این بحث خیلی مربوطه ... میومدیم میگفتیم یه پروسسور 86xx مثلا به عنوان پردازنده ، بعد مثلا 8051 رو به عنوان یه جور واسط میذاشتیم ، 74xx رو مثلا واسه مولتی پکلکسر ، یه چیز دیگه رو واسه کانتر و ....

بعد مدارات رو که به هم وصل میکردیم مثلا بعضی جاهاش مثاومت یا ترانزیسترو میکشیدیم و .....

شاید همش هم درست بود و تو واقعیت کار میکرد اما هیچوقت نیومدیم محاسبه کنیم اون مقاومت ها چند اهمی باشه ، یا ترانزیستورا دقیقا چی باشه ، یا منبع ولتاژ چقدر باشه و ... و ....

الان هر مداری رو بخواین ، شاید من بتونم رو کاغذ بکشم که شماتیک کلیش و اتصالاتش باید چه طوری باشه ، چه پایه هایی به چیا وصل بشه و .....
    اما تو حساب و کتاب هاش ( اینکه کجا مقاومت بذاریم ، چند اهم بذاریم ، کجا خازن، ترانزیستورا چی باشن و ....) زیاد سر در نمیارم ... ما بیشتر رو نحوه چینش ها کار کردیم تا حساب و کتاب های جزیی که مدار توی عمل هم درست کار کنه

خودمم کلا از حساب کتاب بدم میاد ... بیشتر دوست دارم طراحی کنم و حساب و کتاباش رو یکی دیگه انجام بده ( نمیدونم این نرم افزار التیوم همچین کاری یا مشابه این کارو میکنه یا نه!)

5. تشکرها از این نوشته :

کاربر دائمی

آهان ...

حالا این داستانو تعریف کردم که بگم ، من اصلا سر در نمیارم مقاومت 1/2 یعنی چی 1/4 چیه
    یا خازن 16 بگیرم یا 25 یا 50 ...!

واسه همین گفتم کلا کیلویی برم همشو بگیرم ، همش نخوام برم بیام

و یا اینکه .......

پروژه ای شروع کنم ، اول دقیق مشخص کنم پروژه ام رو و بعد که قطعاتش کامل مشخص شد برم خرید

حالا نمیدونم کدوم راه بهتره؟
    شما اساتید باید بازم مارو راهنمایی کنید

کاربر دائمی

اینو شانسی تو eca دیدم ... مال منم عین اینه مازولم ... فردا شب حتما سعی میکنم یه عکس با کیفیت بالا از پایه هاش بذارم

http://up98.org/upload/server1/02/f/...8psluy6z8t.jpg

خب به ما برعکس شما درس دادن محاسباتشم یاد دادن حسابی
    واسه کار با میکرو و مدار هایی که به میکرو مربوط میشه از مقاومت های معمولی استفاده میشه که 90 درصدشون 1/2 وات یا همون نیم وات هستند چون مداری که با میکرو بسته شده جریان در حد میکرو میتونی بهش بدی نه بیشتر میکرو م جریانش کم هست برای همین از مقاومت های معمول استفاده میشه
    ولی وقتی مدار میکرو مثلا به درایور موتور یا مداراتی که با برق یا جریان بالا سر و کار دارند مقدار وات قطعات و جریانشون بالا میره شما به نظر من همین 1/2 وات را رنج کاملش را بگیر مطمن باش 90 درصد کارت با این ها حل میشه وقتی به مدار های جریان بالا رسیدی برو مقاومتی که میخوای وات بالاش را بخر
    برای خازن و دیود و... هم همینطره...تو مدارات میکرو از خازن های عدسی و اکترولیتی نهایت 16 ولت استفاده میشه من گفتم 25 که برای کارای دیگه هم بدرد میخوره مخصوصا برای یکسوساز ساختن برای مدارات
    شما تو مدار میتونی یه خازن 16 ولت بزاری کارتم راه میندازه ولی برای یکسوساز وقتی ورودی مدار مثلا 18 ولت هست مجبوری برای خازن های یکسوساز خازن 25 ولت بزاری یا اگه جربانی که از یکسو ساز میگیری 3 امپر باشه باید پل دیود یا دیود های 3 امپرری بخری
    ولی برای ازمایشگاه معمولا رنج معمول قطعات را خریداری میکنند
    رنج مقاوت های نیم وات( 1/2 وات)
    خازن های عدسی رنج کامل
    خازن های الکترولیتی 25 ولت رنج کامل
    دیود های 1N4007...1N4148...و دیود های معمول و رنج کامل زنر ها هم تو مدارات گاهی بدرد میخوره
    ترانزیستورم بیشتر یه سری ترانزیستور مشخص تو مدارات استفاده میشه ولی برای مدارات خاص هرکدوم یکنوع ترانزیستور میخواد که بعدا جداگانه میتونی بری بخری
    یک چیز حتما بگیر سیم چین با این سیم های 2 رشته ای که بهش میگن سیم مخابراتی و برای مدار بستن روی برد بورد بهترین چیزه به نظر من ارزونم هست
    دیگه بقیه قطعات بستگی به نوع کارت داره

9. تشکرها از این نوشته :

نقل قول نوشته اصلی توسط alamdar نمایش پست ها
    اینو شانسی تو eca دیدم ... مال منم عین اینه مازولم ... فردا شب حتما سعی میکنم یه عکس با کیفیت بالا از پایه هاش بذارم

http://up98.org/upload/server1/02/f/...8psluy6z8t.jpg

بعله این ماژول به 2-3 صورت تو بازار هست و معروفه و مدارات مختلفی هم توی اینترنت برای کار باهاش پیدا میشه

کاربر دائمی

خیلی باحال مقاومت و خازن و اینهارو توضیح دادی ... جدا خوشم اومد
    شما خیلی به درد استادی میخوری به نظرم ... قشنگ توضیح میدی (این پست آخر که خیلی خوب بود)

باشه من اون سریهایی که فرمودین رو رنج کامل میگیرم و باقی وسایل رو هم نسبت به پروزه میگیرم

فقط میمونه یک سوال تخصصی و خیلی مهم :

آیا ، میشود ، قبل از هرگونه اقدام عملی ، با استفاده از نرم افزار های مختلف ، پروژه را تمام و کمال طراحی کرد و پس از مطمئن شدن از نتایج مثبت حاصله و موفقیت آمیز بودن پروژه ، به بازار رفته و قطعات مورد نیاز را خریده و پروژه را به صورت عملی پیاده سازی کرد؟

یا اینکه از همان ابتدا باید بر اساس پیشبینی و حدسو گمان و یا پروژه های پیاده سازی مشابه ، لیست قطعات که فکر میکنیم در پروژه به کارمان بیاید را بخریم و از همان ابتدا به صورت عملی کار را جلو ببریم؟

یا اینکه ..... ؟

این واسه من همیشه سوال بوده و هنوزم هست ... اصلا مراحل انجام یک پروژه ، از ایده اولیه تا ساخت محصول نهایی ، استاندارد ترین و پر بازده ترینش به چه شکله؟

12. تشکرها از این نوشته :

خیلی باحال مقاومت و خازن و اینهارو توضیح دادی ... جدا خوشم اومد
    شما خیلی به درد استادی میخوری به نظرم ... قشنگ توضیح میدی (این پست آخر که خیلی خوب بود)

باشه من اون سریهایی که فرمودین رو رنج کامل میگیرم و باقی وسایل رو هم نسبت به پروزه میگیرم

فقط میمونه یک سوال تخصصی و خیلی مهم :

آیا ، میشود ، قبل از هرگونه اقدام عملی ، با استفاده از نرم افزار های مختلف ، پروژه را تمام و کمال طراحی کرد و پس از مطمئن شدن از نتایج مثبت حاصله و موفقیت آمیز بودن پروژه ، به بازار رفته و قطعات مورد نیاز را خریده و پروژه را به صورت عملی پیاده سازی کرد؟

یا اینکه از همان ابتدا باید بر اساس پیشبینی و حدسو گمان و یا پروژه های پیاده سازی مشابه ، لیست قطعات که فکر میکنیم در پروژه به کارمان بیاید را بخریم و از همان ابتدا به صورت عملی کار را جلو ببریم؟

یا اینکه ..... ؟

این واسه من همیشه سوال بوده و هنوزم هست ... اصلا مراحل انجام یک پروژه ، از ایده اولیه تا ساخت محصول نهایی ، استاندارد ترین و پر بازده ترینش به چه شکله؟
    من خودم شاگردم نیستم چه برسه به استاد ولی جوری نوشتم که کس دیگه ای هم خوند بفهمه
    ببین در مورد سوالت تجربه شخصیم اینه تو این چند سال همه مدارات را قبل بستن رو برد شبیه سازی میشه کرد و کار خوبیه ولی مثلا شبیه سازی با پروتئوس گاهی اشتباهه
    من خیلی مدار شده ببندم تو پروتئوس کار کنه بدون خطا ولی تو عمل جواب نده
    برعکسشم چندباری پیش اومده محدود
    ولی با التیوم این خیلی کم پیش اومده چون شبیه ساز خیلی عالی هست و همه چیزم میشه باهاش محاسبه کرد حتی تو طراحیش میشه برد هاتون طوری طراحی کنید که نویز کمتر اثر بزاره روشون که یکی از مشکلات اکثر مدارهاست

من پروژه که انجام میدم اول طرح اولیه را تو ذهنم رسم میکنم بعد یه الگوریتم از کاری که میخواد مدار انجام بده و بعد دیدن نمونه ها تو نت از چیزی که تو ذهنم هست و بعد شبیه سازی و جواب گرفتن از شبیه ساز و البته اکثرا مدار را بصورت قسمت های جداگانه میبندم برای قطعاتی که نمیشناسم تا کارکردشون را تست کنم
    در اخرم کل مدار را روی بردبرد میبندم و با منبع تغذیه تست میکنم و وقتی جواب 100% گرفتم برد pcb را طراحی میکنم و اگه شخصی باشه خودم با پرینت و اسید میسازم اگر مال شخص یا شرکتی باشه میدم بیرون برام بردش را با دستگاه میزنن و بعدم لحیم کاری و تمام

14. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما nima_elc برای ارسال این پست سودمند:

کاربر دائمی

پس پیشنهاد شما ابتدا طراحی کامل مدار در آلتیوم و بعدش که جواب داد ، تهیه قطعات مورد نیاز و تست رو برد برد و درنهایت رسم pcb هستش؟

من چون با التیوم کار نکردم بازم یک سوال برام پیش اومد

مگه رسم مدار در آلتیوم pcb محسوب نمیشه؟ ( چون گفتین اول شبیه سازی و آخر رسم pcb ، خواستم ببینم اگر شبیه سازی رو تو التیوم انجام میدین خب همون رسم pcb میشه دیگه؟ نمیشه؟)

(پس پروتئوس رو بیخیال بشم کلا؟ ( نمیشه همه کارای مورد نیاز رو با التیوم انجام داد؟ ))
    ویرایش توسط alamdar : 01-05-2012 در ساعت 22:30

16. تشکرها از این نوشته :

پس پیشنهاد شما ابتدا طراحی کامل مدار در آلتیوم و بعدش که جواب داد ، تهیه قطعات مورد نیاز و تست رو برد برد و درنهایت رسم pcb هستش؟

من چون با التیوم کار نکردم بازم یک سوال برام پیش اومد

مگه رسم مدار در آلتیوم pcb محسوب نمیشه؟ ( چون گفتین اول شبیه سازی و آخر رسم pcb ، خواستم ببینم اگر شبیه سازی رو تو التیوم انجام میدین خب همون رسم pcb میشه دیگه؟ نمیشه؟)

(پس پروتئوس رو بیخیال بشم کلا؟ ( نمیشه همه کارای مورد نیاز رو با التیوم انجام داد؟ ))
    خب نه شبیه سازی با طراحی PCB دو تا کار جداست
    مثل پروتیوس که اول شبیه سازی میکنی و بعد اگه مدار جواب داد PCB را طراحی میکنه
    آلتیوم هم همینطوره اول شبیه سازی میکنی و طراحی PCB هم جداست
    با التیوم مادربرد طراحی میکنند فکر کنم در حد کار شما هم جواب بده
    پروتیوس برای کارای معمولی بد نیست چون سادست
    ولی التیوم خیلی خیلی کامل هست و میشه گفت کامل ترین نرم افزار شبیه سازی و طراحی مدار هست..البته به نسبت کار باهاشم سخت تره و اولش یکم سخته ولی راه که بیفتی ساده میشه مثل پروتئوس

18. تشکرها از این نوشته :

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12