NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3395 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از 21 به 27 از 27

موضوع: لحیم کاری قطعات smd با هویه

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش
    تشکر شده 2,261 بار در 1,056 پست

اولا یک توصیه کنم که بهتره از فلاکس استفاده کنید ولی با روغن لحیم هم میشه. وقتی از فلاکس استفاده میکنید مثل قطره آبی میمونه که روی روغن میافته و تا وقتی کم باشه قطرات آب به هم نمی چسبن ولی خوب زیاد شد دیگه کاریش نمیشه کرد. نوک هویه باید نازک و مخصوص smd باشه که برای کارای دیگه هم بهتر و ظریفتره.
    ابتدا اون قسمت بورد رو که میخواید لحیم کنید فلاکس بزنید. بعد به اندازه کافی با هویه و سیم لحیم قلع اندود کنید که جای پایه ها کمی برجسته بشه. اگر کم بزنید ممکنه بعدا بعضی پایه ها به بورد نچسبن و اگر زیاد بزنید ممکنه که پایه ها به هم بچسبن.
    پایه های آیسی هم روغنی کنید.
    حالا قطعه رو قرار بدید و شروع کنید به هویه کاری به این صورت که هویه رو روی هرپایه با کمی فشار قرار بدید. همین که ذوب شد پایه کمی پایین میره و به برد میرسه و بلافاصله بردارید. خیلی سریع این اتفاق میافته مثلا با هویه 40 وات هر پایه یکی دو ثانیه زمان میبره.
    چند توصیه برای راحتتر و تمیزتر شدن لحیم کاری: همیشه یک اسفنج نسوز باشه و هویه رو دائما تمیز کنید و به روغن بزنید. خیلی زیاد از روغن استفاده کنید. بورد رو به روغن آغشته کنید پایههای قطعه رو روغن بزنید نوک هویه رو روغن بزنید. این روغن لحیم معجزه لحیم کاری تمیز و حرفه ایه. البته برای آیسی smd از فلاکس استفاده کنید بهتره.

2. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما esisafa برای ارسال این پست سودمند:

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

عضو جدید
    تشکر شده 3 بار در 3 پست

اما من الان یه chip مال receiver هست در اوردم اما لحیم چسبیده به پایه هاش الان این بیرون نمیتونم باز کنم
    خمیر دارم از این سرنگی ها باز نکرد از هم با روغن لحیم هم بیشتر میچسبه بهم
    در واقع بیرون از کار باز نمیشه دو تا پایه از هم

5. تشکرها از این نوشته :

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

نقل قول نوشته اصلی توسط p e n d a r نمایش پست ها
    اما من الان یه chip مال receiver هست در اوردم اما لحیم چسبیده به پایه هاش الان این بیرون نمیتونم باز کنم
    خمیر دارم از این سرنگی ها باز نکرد از هم با روغن لحیم هم بیشتر میچسبه بهم
    در واقع بیرون از کار باز نمیشه دو تا پایه از هم
    خمیر برای اینه که روی برد پایه ها به هم نچسبن.
    شما هویه رو کاملا تمیز کن و روغن بزن. به صورت کناری ( با نوکش نه) به پایه های چسبیده بزن تا همه همزمان داغ بشن. وقتی قلع ذوب شد با کمی چرخوندن هویه قلع به هویه جذب میشه. توجه کنید که اگر هویه کاملا تمیز باشه خودش مقداری قلع جذب میکنه.

7. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما esisafa برای ارسال این پست سودمند:

عضو جدید
    تشکر شده 3 بار در 3 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط esisafa نمایش پست ها
    خمیر برای اینه که روی برد پایه ها به هم نچسبن.
    شما هویه رو کاملا تمیز کن و روغن بزن. به صورت کناری ( با نوکش نه) به پایه های چسبیده بزن تا همه همزمان داغ بشن. وقتی قلع ذوب شد با کمی چرخوندن هویه قلع به هویه جذب میشه. توجه کنید که اگر هویه کاملا تمیز باشه خودش مقداری قلع جذب میکنه.
    با سپاس
    از کابل انتن افشانش استفاده کردم خوب شد اما واقعا سخته حالا یا تجربه ام کمه یا علمم که از نظر خودم هردو
    تو این لینک با هویه در میاره من از ترس اینکه لحیم رو بعدا نتونم پاک کنم با هیتر در میارم خطرناک تر هست واسه کندن پد ها
    این لینک و ایا این چسب چیه و بعدا میشه براحتی لحیم رو از روی پد ها جمع کرد؟

در اوردن میکروپروسسورFPGA از روی مدار

9. تشکرها از این نوشته :

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

همون سیم افشان سالم و نو که تازه روکشش رو کنده باشید و زنگ نزده باشه رو آغشته به روغن لحیم کنید هم جواب میده.

عجب فیلم جالبی بود. فَکّم افتاد. فقط اگر آیسی سالم رو جدا کنیم سالم میمونه؟؟؟؟؟؟؟؟
    معمولا با هیتر یا باید از آیسی گذشت یا بورد. یعنی اگر برد مهم باشه حرارت رو روی آیسی میگیرن تا بورد نسوزه و اگر آیسی مهم باشه حرارت رو اطراف آیسی و روی برد میگیرن تا آیسی نسوزه ولی بورد ممکنه بسوزه.
    دمام ذوب قلع چنده؟؟؟ و دمای تحمل آیسی چند؟؟؟؟؟؟؟؟

11. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما esisafa برای ارسال این پست سودمند:

عضو جدید
    تشکر شده 3 بار در 3 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط esisafa نمایش پست ها
    همون سیم افشان سالم و نو که تازه روکشش رو کنده باشید و زنگ نزده باشه رو آغشته به روغن لحیم کنید هم جواب میده.

عجب فیلم جالبی بود. فَکّم افتاد. فقط اگر آیسی سالم رو جدا کنیم سالم میمونه؟؟؟؟؟؟؟؟
    معمولا با هیتر یا باید از آیسی گذشت یا بورد. یعنی اگر برد مهم باشه حرارت رو روی آیسی میگیرن تا بورد نسوزه و اگر آیسی مهم باشه حرارت رو اطراف آیسی و روی برد میگیرن تا آیسی نسوزه ولی بورد ممکنه بسوزه.
    دمام ذوب قلع چنده؟؟؟ و دمای تحمل آیسی چند؟؟؟؟؟؟؟؟

سخت بود معنی پاسخ شما

فقط اگر آیسی سالم رو جدا کنیم سالم میمونه؟؟؟؟؟؟؟؟
    این رو متوجه نشدم

دمای ذوب قلع رو نزده روش و ای سی هم واقعیت اینه که نمیدونم
    اما تا حالا هر چی با هیتر در اوردم جز مشکل پیدا کردن با پد اسیب نه به مقاومتی نه به خازنی نزدم
    یعنی تقریبا بدون مشکل در اوردم و اسیبی به ای سی ها هم نرسیده
    بیشتر ای سی فلش و رم و گاهی دریم رو در میارم اما بیشتر از دو سه بار که در میارم دیگه مطمئن میشم که پد رو خواهم کند

این چسب توی فیلم چی بود
    و بعدا این گلوله لحیم ها رو چه جور میشه ور داشت

13. تشکرها از این نوشته :

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

منظور این بود. اگر آیسی سالم (نسوخته) رو جدا کنیم، سالم میمونه؟؟؟ (یعنی نمیسوزه بر اثر حرارت؟؟؟؟) البته با این روش که در کلیپ نشون داد.

چسب رو نمیدونم.
    وقتی که آیسی های pga رو لحیم میکنن با اینکه حرارت رو مستقیم به آیسی میدن، اما سالم میمونه و قلع زیر پایه ها با حرارت خود آیسی ذوب میشن. نتیجه میگیریم که ما رو از اینکه بر اثر حرارت آیسی میسوزه، ترسوندن و حرارت به این راحتی آیسی رو نمیسوزونه.
    این گلوله لحیم ها رو ذوب کنید و هنوز ذوبه ضربه بزنید تا کنده بشن. البته ضربه مستقیم نباشه. قطعه رو در دست بگیرید ( اگر بورده که با دست میشه ولی قطعه رو با پنس) و با مچ دستتون به میز ضربه بزنید. جهت ضربه مهم هست. محل برخورد دست با میز از مچه و ضربه به قطعه منتقل میشه. درست مثل وقتی که دستتون رو شستین و با تکون دادن، آب دستتون میریزه پایین.
    ویرایش توسط esisafa : 02-01-2015 در ساعت 21:18

15. تشکرها از این نوشته :

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12