NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3399 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 20 از 27

موضوع: لحیم کاری قطعات smd با هویه

مدیرکل انجمنها Doloop آواتار ها
    نام
    حسين
    تشکر شده 3,086 بار در 1,371 پست

Exclamation لحیم کاری قطعات smd با هویه

سلام
    از دوستانی که با لحیم کاری قطعات SMD بخصوص آیسی ها با هویه کار کردن خواهش دارم روش کارشون رو اینجا مطرح کنن تا بقیه هم بتونن استفاده کنن
    اگر کسی نظری یا نکته ای هم برای هر چه بهتر وراحت تر شدن این لحیم کاری بلده مطرح کنه

2. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما Doloop برای ارسال این پست سودمند:

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

نام
    حسين

من قبلا از یه روشی استفاده میکردم که خیلی طول میکشید...
    مثلا میکرو میخاستم لحیم کنم اول میکرو رو روی بورد درست قرار میدادم بعد دوتا از پایه ها در دو سمت متفاوت رو قلعی میکردم تا میکرو روی بورد ثابت بشه بعد میرفتم سراغ پایه های دیگه که اول کل پایه هارو قلعی میکردم طوری که همه پایه هاش به هم متصل میشد بعد با هویه و اسفنج خیس میومدم قلع های اضافی رو با کشیدن هویه روی پایه ها جمع میکردم تا هیچ پایه ای به هم متصل نباشه البته باید نوک هویه تون رو هر بار که قلعی میشه با اسفنج تمیز کنید بعد برای براق کردن وتمیز کردن لحیم کاری یه مقدار روغن لحیم میمالم روی پایه ها که بعدش با کشیدن هویه روی پایه روغنی لحیم کاری تمیزتر و براق تر میشد

ولی الان از این روش سریع استفاده میکنم که خیلی هم عالی جواب میده:
    اول همون کارای قبلی رو انجام میدم تا میکرو روی بورد ثابت بشه و اصلا تکون نخوره بعد پایه پای میکرو رو قلعی میکنم که همه پایه ها باز بهم وصل میشن بعد برای جمع کردن قلع اضافی از قلعکش استفاده میکنم و در آخر هم روغن میمالم به پایه ها و هویه رو میکشم روی پایه ها تا براق و تمیز بشه که خیلی عالی در میاد
    *** اللّهم عجّل لولیک الفرج ***

5. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما Doloop برای ارسال این پست سودمند:

مدیر انجمن Aghaeifar آواتار ها
    نام
    علی آقائی فر
    تشکر شده 975 بار در 440 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط do...loop نمایش پست ها

ولی الان از این روش سریع استفاده میکنم که خیلی هم عالی جواب میده:
    اول همون کارای قبلی رو انجام میدم تا میکرو روی بورد ثابت بشه و اصلا تکون نخوره بعد پایه پای میکرو رو قلعی میکنم که همه پایه ها باز بهم وصل میشن بعد برای جمع کردن قلع اضافی از قلعکش استفاده میکنم و در آخر هم روغن میمالم به پایه ها و هویه رو میکشم روی پایه ها تا براق و تمیز بشه که خیلی عالی در میاد
    من تا حالا از این کارا نکردم هر بار هم کردم خراب کردم
    بعد اینکه پایه های یه میکرو مثل LPC2378 که اینقدر به هم نزدیک هستن رو همه رو قلعی کردم من یکی اطمیمانی ندارم بعدا بتونم با قلع کش یا هر چیزی این قلع های اضافه رو بتونم از هم جدا کنم. یعنی به احتمال بالا اخرش کلی پایه بازم به هم چسبیده می مونن.
    به هر حال من تجربه ای ندارم خواستم ببینم برای شما هم همینطور میشه؟
    ما در انتظار رویت خورشیدیم ...

اللهم عجل لولیک الفرج

7. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما Aghaeifar برای ارسال این پست سودمند:

مدیر باز نشسته alireza9900 آواتار ها
    نام
    علیرضا اینانلو
    تشکر شده 792 بار در 246 پست

بهترین روش با هویه به نظرم اینه که:
    اگه برد قلع اندود باشه(مثلا داده باشین آلفا) خیلی راحت میکرو یا هر قطعه smd رو بذارین رو برد و 2-3 تا پایه شو از گوشه ها لحیم کنید تا سرجاش وایسته. بعد فقط کافیه روی هر پایه یه لحظه هویه رو فشار بدین(کلا نیازی به سیم لحیم نیست) همه پایه خیلی تمیز لحیم می شن. و هر 10 تا پایه هم که لحیم می کنید نوک هویه رو تمیز کنید که کار تمیز در بیاد و خراب نشه.
    اگرم برد قلع اندود نباشه(مثلا بردای فدک) اول قلع اندود می کنیم. اینطور که با قلع 0.3 روی هر پایه رو یکم قلع می زنیم. همه پایه ها که قلع اندود شد اونوقت مثل بالا عمل می کنیم.

کلا برای قطعات smd بهترین حالت اینه که اول پد رو قلع بزنیم(حالا یا خود برد موقع تولید قلع اندود باشه یا اگه نیست خودمون اول قلع اندود کنیم) بعد قطعات رو قرار بدیم و لحیم کنیم. یعنی موقع قرار دادن قطعه سیم لحیم توی کار نباشه. اینطوری توی لحیم کاری قطعاتی مثل مقاومت و... هم یه دست پنسه یه دست هویه میشه خیلی دقیق قطعه رو جاگذاری کرد که برد تمیز و قشنگ لحیم شه.

----------------------------------------------------------------------
    ویرایش:
    اگه وقت کردم یه فیلم می گیرم از روش کار می ذارم اینجا
    ویرایش توسط alireza9900 : 25-04-2012 در ساعت 14:45

9. کاربران : 8 تشکر کرده اند از شما alireza9900 برای ارسال این پست سودمند:

مدير بخش STM32 sadmonew آواتار ها
    نام
    صادق محمدي
    تشکر شده 3,115 بار در 1,408 پست

سلام دوستان
    براي برداشتن قلع اضافي ميتونيد از فتيله لحيم هم استفاده كنيد. اما بعد از گرفتن لحيم اضافه، ديگه نميشه ازش استفاده كرد و البته گرونه.
    اما كارش نسبت به قلع كش بهتره.

11. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما sadmonew برای ارسال این پست سودمند:

نام
    حسين

من تا حالا از این کارا نکردم هر بار هم کردم خراب کردم
    بعد اینکه پایه های یه میکرو مثل LPC2378 که اینقدر به هم نزدیک هستن رو همه رو قلعی کردم من یکی اطمیمانی ندارم بعدا بتونم با قلع کش یا هر چیزی این قلع های اضافه رو بتونم از هم جدا کنم. یعنی به احتمال بالا اخرش کلی پایه بازم به هم چسبیده می مونن.
    به هر حال من تجربه ای ندارم خواستم ببینم برای شما هم همینطور میشه؟
    نه علی آقا ، اگه اونطور که گفتم پیش بری هیچ قلع اضافی نمیمونه که دوتا پایه رو بهم وصل کنه
    فقط یه نکنه اینه که اگه نوک قلعکش یه دونه از اون شلنگی های پلاستیکی نسوز بندازی خیلی بهتره چون ممکنه نوک سخت قلعکش موقع برداشتن قلع به بورد یا میکرو آسیب بزنه
    اگر هم دیدی یه مقدار خیلی خیلی کمی قلع مونده بین پایه ها حتما اگه روغن بمالی بعد با هویه بکشی اون قلع اضافی به صورت منظم تو همه قسمت پایه پخش میشه ودیگه کارت تمیز در میاد البته گفتم این در موقعی هست که مقدار قلع خیلی کم باشه اگه زیاد باشه نمیشه درستش کرد مگر با قلعکش جمش کنی

البته مهندس من میگم شلنگی نسوز وگرنه اسمشو نمیدونم
    ویرایش توسط Doloop : 25-04-2012 در ساعت 14:50

13. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما Doloop برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال arm-mohsen-avr آواتار ها
    نام
    محسن جودی
    تشکر شده 149 بار در 101 پست

من با هیتر میندازم هم سرعت لحیم کاری بالا میره و هم راحت میشه لحیم کرد

15. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما arm-mohsen-avr برای ارسال این پست سودمند:

ناظم انجمن vahidasm آواتار ها
    نام
    وحید
    تشکر شده 881 بار در 470 پست

سلام
    روش من اینه:
    اگه برد فلع اندود باشه ابتدا قطعه رو ثابت میکنم(دو پایه رو از طرفین به صورت ضربدری لحیم میکنم) مهم نیست که در این مرحله دو پایه به هم بچسپن
    بعد از این کار بصورت خیلی سریع یک لایه قلع روی پایه های مخالف میندازم طوری که همه پایه ها پوشیده میشن(این کار باید سریع انجام بشه)-بعد از این نوک هویه رو تمیز میکنم و کمی تو روغن میزنم و با ضربه های سریع به سمت بیرون قلع اضافه رو از روی پایه ها جمع میکنم(ضربه سریع باعث میشه که گرمای کمتری به قطعه برسه)
    طرف پایه هایی که برای فیکس گذاشته بودم رو هم به همین شکل قلع میزنم-بعدش واسه اینکه مطمئن شم یه بار با ذره بین بررسیش میکنم و اگه قلعی مونده باشه رو جمع میکنم

تو بورد نوع دوم که قلع اندود نیستن این کار رو میکنم:
    مثل مورد قبل دو تا از پایه ها رو بصورت ضربه ای فیکس میکنم-قبل از هر کاری مقدار خیلی کمی (توجه کنید خیلی کم) روغن میزنم رو بقیه پایه ها.
    بعدش باز یک لایه قلع بصورت خیلی سریع رو پایه های ضلع مجاور میریزم(این لایه باید خیلی نازک و مقدار قلعش هم خیلی کن باشه).بعد از این کار نوک هویه تمیز میشه و با استفاده از اون قلع های اضافی روی ترکهای اطراف قطعه کشیده میشه تا اینکه تا اینکه دیگه قلع اضافه رو پایه ها نمونه

بعد از اینکه کار تموم شد حتما و حتما بورد رو بلافاصله بعد از قلع کاری رو smd با الکل میشورم

الان هر کاری کردم نتونستم یه عکس بگیرم(دوربین باکیفیت در دسترس نبود)-سعی میکنم هر چه سریعتر یه عکس از یه نمونش بذارم.
    ویرایش توسط vahidasm : 25-04-2012 در ساعت 16:51
    اولین مرحله شناخت آفرینش همانا خرد است چشم و گوش و زبان سه نگهبان اویند که لاجرم هر چه نیکی و شر است از همین سه ریشه می گیرد .و افسوس که بدنبال کنندگان خرد اندکند باید که به سخن دانندگان راه جست و باید جهان را کاوش نمود و از هر کسی دانشی آموخت و یک دم را هم برای آموختن نباید از دست داد . فردوسی خردمند

17. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما vahidasm برای ارسال این پست سودمند:

نام
    وحید

مهندس تو این روش اگه بوردت بزرگ باشه ممکنه تو qc به مشکل بخوری!
    اولین مرحله شناخت آفرینش همانا خرد است چشم و گوش و زبان سه نگهبان اویند که لاجرم هر چه نیکی و شر است از همین سه ریشه می گیرد .و افسوس که بدنبال کنندگان خرد اندکند باید که به سخن دانندگان راه جست و باید جهان را کاوش نمود و از هر کسی دانشی آموخت و یک دم را هم برای آموختن نباید از دست داد . فردوسی خردمند

19. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما vahidasm برای ارسال این پست سودمند:

مدیر کل انجمن ها morteza_rk آواتار ها
    نام
    مرتضی رحیمی کردمحله
    تشکر شده 2,899 بار در 1,263 پست

سلام

روش من در حالت کلی اینه : اول همه ی پایه هارو روغنی می کنم بعد با یه هویه ی 20 وات (که نوکش نازکه) پایه هارو قلع اندود می کنم بدون اینکه به هم بچسبن (روی هوا اینکارو انجام میدم! یعنی آی.سی به برد یا چیزی وصل نیست).

در مرحله بعدی اگه برد قلع اندود نباشه اول کمی روغن به پدها میزنم و بعدش همه رو قلع اندود می کنم و در انتها آی.سی رو میذارم روی برد و دوتا از پایه هارو بصورت ضربدری لحیم می کنم. مرحله ی آخر هم اینه که با نوک تیز هویه یه حرارت مختصر به پایه ها میدم که خوشون می چسند به پد.

اما روشیست بس طولانی! گاهی وقتا که حوصلشو ندارم میبرم پیش دوستم که کارش تعمیرات موبایله ، اون با هیتر لحیمش می کنه. البته بهم گفته که اگه بجای روغن از خمیر فلاکس استفاده کنم به راحتی میشه پایه هارو لحیم کرد بدون اینکه پایه ها بهم بچسبن. چون خاصیت فلاکس اینه!

البته من خودم هنوز کار با فلاکس رو تست نکردم. ولی وقتی دوستم روی بعضی از بردهام میزنه خوب جواب میده در عین حال بسختی از روی برد پاک میشه! مثل روغن لحیم نیست که با یه دستمال کاغذی پاک شه. من برای پاک کردنش از اسپری خشک ناهید استفاده می کنم که خیلیم خوب جواب میده.
    .
    اَللّهُمَ صَلّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجّل الفَرَجَهُم

وبلاگ شخصی من

21. کاربران : 7 تشکر کرده اند از شما morteza_rk برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال alimicro آواتار ها
    نام
    علی غلامی
    تشکر شده 102 بار در 55 پست

سلام دوستان من هم ازروش آقاعلی رضااستفاده می کنم البته به هیچ عنوان ازروغن لحیم درپایه های ایسی استفاده نمی کنم ازفلکس مایع 2002 استفاده می کنم.

23. تشکرها از این نوشته :

نام
    وحید

سلام برو بچ
    اینم عکس از نمونه کار من

نام
    حسين

سلام برو بچ
    اینم عکس از نمونه کار من
    مهندس من با فایرفاکس چیزی نمیبینم

26. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما Doloop برای ارسال این پست سودمند:

نام
    وحید

سلام
    حالا ببینید میشه دید؟؟

ویرایش توسط vahidasm : 26-04-2012 در ساعت 20:56

28. کاربران : 6 تشکر کرده اند از شما vahidasm برای ارسال این پست سودمند:

نام
    حسين

عالیه مهندس
    this is perfect

30. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما Doloop برای ارسال این پست سودمند:

نام
    حسين

اینم از لحیم کاری من به روش خودم
    نمیدونم خوبه یا نه !!!

ویرایش توسط Doloop : 27-04-2012 در ساعت 16:10

32. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما Doloop برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند HoaX آواتار ها
    نام
    بسطام بیرامی
    تشکر شده 8 بار در 3 پست

سلام به همه
    این فیلم خیلی جالبه فقط سر هویه T-15 میخواد که اونم با سنگ زدن سر یه هویه قدیمی میتونید درست کنید
    موفق باشید

http://www.youtube.com/watch?v=5uiroWBkdFY

34. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما HoaX برای ارسال این پست سودمند:

مدیر انجمن sobhan537 آواتار ها
    نام
    عبدالملکی
    تشکر شده 804 بار در 495 پست

سلام خدمت مهندسین عزیز و زحمتکش
    تا حالا کسی خودش ماژول Sim900 رو لحیم کرده؟ اگه کسی اینکار رو کرده، لطف کنه به منم توضیح بده که چطوری لحیمش کنم. آخه قطعه ی خیلی کوچیکیه و پایه هاش خیلی بهم نزدیکن و به کلی چسبیدن به بدنه و پایه هاش اصلا اضافه ندارن! اونایی هم که تا حالا با این قطعه کار نکردن، عکسشو قرار میدم تا از روی عکسش راهنمایی کنن که چطوری لحیمش کنم. ممنون از همتون
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: Sim900.jpg
مشاهده: 32
حجم: 112.5 کیلو بایت  

36. تشکرها از این نوشته :

ناظم سایت KHM آواتار ها
    تشکر شده 2,131 بار در 905 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط sobhan537 نمایش پست ها
    سلام خدمت مهندسین عزیز و زحمتکش
    تا حالا کسی خودش ماژول Sim900 رو لحیم کرده؟ اگه کسی اینکار رو کرده، لطف کنه به منم توضیح بده که چطوری لحیمش کنم. آخه قطعه ی خیلی کوچیکیه و پایه هاش خیلی بهم نزدیکن و به کلی چسبیدن به بدنه و پایه هاش اصلا اضافه ندارن! اونایی هم که تا حالا با این قطعه کار نکردن، عکسشو قرار میدم تا از روی عکسش راهنمایی کنن که چطوری لحیمش کنم. ممنون از همتون
    سلام مهندس..من خودم چندبار لحیم کردم...بابا اینکه فاصله پایه هاش خیلی زیاده که...ازین خیلی خیلی ریزتر هست...
    بعد از طراحی pcb بورد رو قلع اندود کن (مقدارش خیلی کم باشه و فقط سطح رو بپوشونه و زیر ماژول برجستگی نداشته باشه) بعدش ماژول رو بذار سر جاش و کاملآ روغن کاری کن روشو...بعدش خیلی راحت لحیم میخوره..البته به شرطی که نوک هویه ات خوب باشه...نگران نباش فاصله پایه هاش زیاده مشکلی پیش نمیاد...
    بعد اینکه کاملا همه پایه هارو لحیم کردی، با الکل و پنبه دور ماژول رو کاملآ تمیز کن...
    اگه تونستی به جای روغن لحیم از مایع فلکس استفاده کن...

38. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما KHM برای ارسال این پست سودمند:

عضو جدید
    تشکر شده 3 بار در 3 پست

دوستان برای باز کردن پایه های چسبیده در ic ها لحیم متصل به دو پایه رو چه جور بر میدارید ?

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین