NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 4399 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 20 از 23

موضوع: حافظه

کاربر فعال nima_elc آواتار ها
    تشکر شده 606 بار در 263 پست

Gadid حافظه

سلام
    دوستان چطوری میشه خروجی یه مدار کنترل موتور را ذخیره کرد و دوباره اجرا کرد
    مثلا برنامه بدی 10 دقیقه موتور با این سرعت و این جهت حرکت کنه و بعد 20 دقیقه با یه سرعت دیگه در یه جهت دیگه و بعد برنامه را اجرا کرد

2. # ADS
    Circuit advertisement

ناظم انجمن Ma3ood آواتار ها
    نام
    مسعود
    تشکر شده 3,087 بار در 1,509 پست

راه که زیاده
    ولی یه راه اسون تا از کار با حافظه فرار کنی اول ببین درست میگم تا راهنماییت کنم
    ببین اگه دستوراتت ثابته مثلا میخوای در ده دقیقه اول مثلا موتور با دور ثابت 1000 دور در جهت راست و در 20 دقیقه دوم با دور ثابت 5000 دور در جهت چپ بچرخه و این تکرار بشه درست میگم!

4. تشکرها از این نوشته :

مدیرکل انجمنها Doloop آواتار ها
    نام
    حسين
    تشکر شده 3,086 بار در 1,371 پست

مثلا برنامه بدی 10 دقیقه موتور با این سرعت و این جهت حرکت کنه و بعد 20 دقیقه با یه سرعت دیگه در یه جهت دیگه
    خوب کجای این ذخیره میخاست!!!
    با تایمر میتونی درست کنی، 10 دقیقه موتور یه جور بچرخه بعد بیست دقیقه یه جور دیگه بچرخه.
    شاید اشتب کردم
    لطفا بیشتر توضیح بده؟
    *** اللّهم عجّل لولیک الفرج ***

6. تشکرها از این نوشته :

نقل قول نوشته اصلی توسط masoud70 نمایش پست ها
    راه که زیاده
    ولی یه راه اسون تا از کار با حافظه فرار کنی اول ببین درست میگم تا راهنماییت کنم
    ببین اگه دستوراتت ثابته مثلا میخوای در ده دقیقه اول مثلا موتور با دور ثابت 1000 دور در جهت راست و در 20 دقیقه دوم با دور ثابت 5000 دور در جهت چپ بچرخه و این تکرار بشه درست میگم!
    اره البته نه به این رندی که دقیقه بدم ثانیه هم باید باشه و مثلا بشه گفت 30 دقیقه کل حرکت موتور هست
    تنظیم بشه 5 دقیقه مثلا با سرعت 50 درصد pwm (سرعت نصف)حرکت کنه و بعد 15 دقیقه با سرعت 30% و 10 دقیقه با سرعت 80%
    البته تو دستگاه ثانیه هم احتیاج میشه میخوام جوری باشه که از چند ثانیه تا حدود 48 ساعت بشه این برنامه را به مدار داد
    خودم به فکرم رسید از حافظه استفاده کنم ولی چون 3 تا موتور هستن یکم دردسرش به نظرم زیاده

نقل قول نوشته اصلی توسط do...loop نمایش پست ها
    خوب کجای این ذخیره میخاست!!!
    با تایمر میتونی درست کنی، 10 دقیقه موتور یه جور بچرخه بعد بیست دقیقه یه جور دیگه بچرخه.
    شاید اشتب کردم
    لطفا بیشتر توضیح بده؟

تقریبا یه همچین چیزیه ولی کار صنعتی و یجورایی دستگاهه همیشه میخواد استفاده بشه یه چیز مطمن احتیاج دارم
    البته با تایمرم فکر کنم بشه ولی خب سرعت موتور چی؟؟چطور بگیم مقدار pwm در زمان بعدی تغییر کنه و یا جهت موتور
    من از تایمر فقط بصورت چپ گرد و راست گرد استفاده کردم نه کنترل سرعت
    اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

نام
    مسعود

خوب دوست عزیز شما یه تایمر برات میمونه همون تایمر دو در مد تولید 1 ثانیه راهش بنداز و برنامه شبیه به ساعت رو بنویس میدونی که منظورم چیه
    خوب حالا شما چند تا متغییر داری مثلا sec -min -hour و... حالابیا از اینا توی خود حلقه ات استفاده کن و شرط if قرار بده مثلا
    کد:
    if(min<15)
    {
    ...
    .
    ..
    .
    }
    و به همین ترتیب
    سوالی بود در خدمتیم

10. تشکرها از این نوشته :

مدیر انجمن Division آواتار ها
    نام
    افشین علیزاده
    تشکر شده 1,013 بار در 407 پست

همون طور که دوستان هم اشاره کردن با تایمر میکرو کارتون راه میافته (اصلا شک نکنید) هر زمانی رو که دلتون بخواد می تونید با دقت میلی ثانیه درست کنید و زمان هایی مثل یک ساعت یک روز یک ماه .... رو باش بسازید .(اصلا کار تایمر اینه دیگه حافظه نمی خواد که)

ولی خب سرعت موتور چی؟؟چطور بگیم مقدار pwm در زمان بعدی تغییر کنه و یا جهت موتور
    من از تایمر فقط بصورت چپ گرد و راست گرد استفاده کردم نه کنترل سرعت
    اگه راهنمایی کنید ممنون میشم
    اینم که باز وظیفه میکرو به همراه یه راه انداز موتور .
    به اینصورت که راه انداز رو به موتورتون متصل می کنید و pwm میکرو رو هم پیکربندی می کنید که در هر لحظه ای که بخواین می تونید دور موتور رو دقیق کنترل کنید از بابت تغییر جهت چرخش هم راه انداز های موتور ورودی فرمانی رو میگیرن که با تغییر پلاریته فرمانی که از میکرو صادر میشه می توان جهت چرخش رو عوض کرد .

شما جزئیات موتورتون رو بگین تا من بگم که از کدوم راه انداز استفاده کنید و نحوه برنامه نویسیش به چه صورتی هست .
    سادگی نهایت کمال است
    یه مدتی میشه که نیستم... ولی به زودی بر می گردم...

12. تشکرها از این نوشته :

نقل قول نوشته اصلی توسط division نمایش پست ها
    همون طور که دوستان هم اشاره کردن با تایمر میکرو کارتون راه میافته (اصلا شک نکنید) هر زمانی رو که دلتون بخواد می تونید با دقت میلی ثانیه درست کنید و زمان هایی مثل یک ساعت یک روز یک ماه .... رو باش بسازید .(اصلا کار تایمر اینه دیگه حافظه نمی خواد که)

اینم که باز وظیفه میکرو به همراه یه راه انداز موتور .
    به اینصورت که راه انداز رو به موتورتون متصل می کنید و pwm میکرو رو هم پیکربندی می کنید که در هر لحظه ای که بخواین می تونید دور موتور رو دقیق کنترل کنید از بابت تغییر جهت چرخش هم راه انداز های موتور ورودی فرمانی رو میگیرن که با تغییر پلاریته فرمانی که از میکرو صادر میشه می توان جهت چرخش رو عوض کرد .

شما جزئیات موتورتون رو بگین تا من بگم که از کدوم راه انداز استفاده کنید و نحوه برنامه نویسیش به چه صورتی هست .

ممنون از راهنماییتون
    من 2 تا بحث دیگه تو انجمن داشتم با دوستان راجب موتور و adc ,pwm
    موتورها از نوع متور گیریبکس 3 امپر هستند و با پتانسیومتر 3 تا از خروجی های تایمر میکرو را استفاده میکنم برای کنترل دور موتور
    و برای کنترل چپ گرد و راست گرد هم از جوی استیک انالوگ استفاده میکنم و تریستور و یا ترایاک ..(البته راهه دیگه ای به ذهنم نرسید که با جوی استیک انالوگ کنترل بشه جهت چرخش و سرعتشون با پتانسیومتر ...این جوری که مدار طراحی شده با همین 3 تا pwm کنترل میشن 3 تا موتور)

خوب دوست عزیز شما یه تایمر برات میمونه همون تایمر دو در مد تولید 1 ثانیه راهش بنداز و برنامه شبیه به ساعت رو بنویس میدونی که منظورم چیه
    خوب حالا شما چند تا متغییر داری مثلا sec -min -hour و... حالابیا از اینا توی خود حلقه ات استفاده کن و شرط if قرار بده مثلا
    کد:
    if(min<15)
    {
    ...
    .
    ..
    .
    }
    و به همین ترتیب
    سوالی بود در خدمتیم

من از چندتا از استادامون پرسیدم گفتن چون کار تولید هست و قراره یه وسیله ای را بدید تو بازار یه ایسی حافظه با قدرت نوشتن و خواندن بالا بگیر و دستورات را رو حافظه تنظیم کنید
    ولی من با ای سی های حافظه کار نکردم
    یکم توضیح در مورد دستگاه میدم شاید بهتر بتونید راهنماییم کنید:
    دستگاه 3 تا موتور گریبکس داره طراحی دستگاه شبیه یه بازوی رباتیک هست یعنی 3 محور چرخش داره و هر محور یک موتور
    ما میخوایم مداری داشته باشیم که نمایشگر داشته باشه و در حالت عادی سرعت هر سه موتور را به صورت زیر روی LCD 16*2 نشون بده:
    speed 1: 50 speed 2:40
    speed 3:70
    و با تغییر جهت جوی استیک جهت موتور تغییر پیدا کنه با سرعت مورد نظر
    این کار برد دستی مدار و عادی مدار هست
    حالا میخوایم یه زمان مشخص بتونیم مشخص کنیم با جهت و سرعت برای هر موتور مشخص بشه و بعد برنامه را اجرا کنیم و اتوماتیک این دستورات اجرا بشن

مدیر بخش STM32 sigma-mx آواتار ها
    نام
    سعید شریفیان
    تشکر شده 2,520 بار در 978 پست

من از چندتا از استادامون پرسیدم گفتن چون کار تولید هست و قراره یه وسیله ای را بدید تو بازار یه ایسی حافظه با قدرت نوشتن و خواندن بالا بگیر و دستورات را رو حافظه تنظیم کنید
    بله ، قدیما از eeprom های نظیر سری 27 برای دستتگاه ها استفاده میکردن . الان دیگه میکروکنترلر همه این کارا رو انجام میده . اگه بگید سیکل خوندن و نوشتن قدیمیا بیشتر بود اینم درست نیست .روز به روز تکنولوژی در حال پیشرفته . همین eeprom میکرو از 100000 تا 10000000 سیکل خوندن و نوشتنشه..

16. تشکرها از این نوشته :

مدير بخش STM32 sadmonew آواتار ها
    نام
    صادق محمدي
    تشکر شده 3,115 بار در 1,408 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط nima_elc نمایش پست ها
    ولی من با ای سی های حافظه کار نکردم
    یکم توضیح در مورد دستگاه میدم شاید بهتر بتونید راهنماییم کنید:
    سلام مهندس
    اگه ميخواي از حافظه استفاده كني پيشنهاد ميكنم از AT45DB161D استفاده كني.
    لطفا اين لينك رو نگاه كن:
    http://sadmonew.blogfa.com/post-7.aspx
    موفق باشيد.

18. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما sadmonew برای ارسال این پست سودمند:

ممنون
    فکر کنم یادم رفت بگم
    این برنامه که به موتورها داده میشه میخوایم جوری باشه که هربار بشه یه برنامه زمانی به موتورها داده بشه توسط سخت افزار و نه هربار با نرم افزار یه برنامه از پیش تعیین شده بدم به میکرو
    بنا به استفاده هرشخص از دستگاه یه برنامه میده و بعد با یک کلید برنامه را فعال میکنه و اجرا میشه و برنامه پاک میشه بعد از اجرا و حالا اگه خواست یه برنامه جدید به موتورها داده میشه
    در کل یه برنامه میخوام زمان و جهت و سرعت هر موتور را بتونم وارد کنم و بعد برنامه داده شده اجرا بشه
    و اینم مهمه در بیشتر حالت 2 یا 3 موتور همزمان کار میکنند

20. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما nima_elc برای ارسال این پست سودمند:

نام
    مسعود

در کل فکر نکنم خطوط برنامه تون به حدی بشه که نیاز به حافظه جداگانه داشته باشید چون از حافظه بیشتر در جاهایی بیشتر استفاده میشه که خطوط برنامه خیلی زیاد باشه و فقط یه جورایی ازش بخونیم حالا اگه بخواهیم
    اینطور که شما میگویید نیاز به نوشتن و پاک کردن مدوام برنامه در زمانهای خاص دارید هم تعداد خطوط بالا میره هم سخت افزار زیاد میشه و مشکلات به طبع بیشتر میشه!
    در کل من توجیه نشدم برای استفاده از حافظه مجزا در پروژه تون بیشتر از این توضیح دهید

22. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما Ma3ood برای ارسال این پست سودمند:

نام
    افشین علیزاده

والا اینو فقط از شما میشنوم که برای راه اندازی موتورگیربکس باید حافظه گذاشت

در کل فکر نکنم خطوط برنامه تون به حدی بشه که نیاز به حافظه جداگانه داشته باشید چون از حافظه بیشتر در جاهایی بیشتر استفاده میشه که خطوط برنامه خیلی زیاد باشه و فقط یه جورایی ازش بخونیم حالا اگه بخواهیم
    اینطور که شما میگویید نیاز به نوشتن و پاک کردن مدوام برنامه در زمانهای خاص دارید هم تعداد خطوط بالا میره هم سخت افزار زیاد میشه و مشکلات به طبع بیشتر میشه!
    در کل من توجیه نشدم برای استفاده از حافظه مجزا در پروژه تون بیشتر از این توضیح دهید
    دوست عزیز دقیقا حرف دل منو زدی و منم ۱۰۰٪ با نظر شما موافقم
    سادگی نهایت کمال است

24. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما Division برای ارسال این پست سودمند:

نقل قول نوشته اصلی توسط Division نمایش پست ها
    والا اینو فقط از شما میشنوم که برای راه اندازی موتورگیربکس باید حافظه گذاشت
    دوست عزیز من مشکلی با راه اندازی موتور گریبکس هام ندارم..مدار درایور اونا شد یه mega16
    و 3 تا l6203 و یکم کلید و مقاومت و دیود...اصلا اون ربطی به کار الان من نداره
    من گفتم من یه برنامه میخوام که تنظیم گر باشه..بحث اون درایور کلا جداست و ربطی به این چیزی که الان من میخوام نداره
    من الان میگم یه مدار قابل برنامه ریزی ..سرعت و جهت هر موتور و زمان روشن شدنش رو LCD به ترتیب تعریف بشه
    مثل این مثلا یه کلید برای منو بزارم به تریتیب اول موتور یک
    motor 1:left/right speed:0-100
    time:00:00:00
    بعد با زدن کلید بره صفحه بعدی موتور دوم و دوباره:
    motor 2:left/right speed:0-100

بعد موتور 3:
    motor 3:left/right speed:0-100

و بعد با یه کلید start برنامه هر 3 موتور اجرا بشه
    3 تا PWM میخوایم با کنترل پتانسیومتر برای سرعت هاشون
    و برای چپ گرد و راست گرد موتور هم هر موتور 2 تا خروجی 0-1

یه همچین مداری هست بطور ساده
    البته من سیمای درایور را وصل نکردم کشیدم که متوجه بشید
    بجای اون تریستور ها از ترایاک یا اپتوکوپلر هم میشه استفاده کنم
    خروجی PWM تایمر 1 را به هردو تریستور وصل میکنم و در حالت عادی خروجی های
    PORTC.0 va PORTC.1 مقدارشون یک هست و سیگنال به هردوورودی درایور موتور داده می شود و موتور در حالت ترمز هست
    وقتی خواستیم جهت موتور چپ یا راست باشه یکی از خروجی ها صفر میشه و فقط سیگنال به یکی از ورودی های درایور وصل میشه و موتور میچرخه و PWM هم با یه پتانسیومتر کنترل میشه مقدارش
    دیگه نمیدونم چطوری توضیح بدم ببخشید

26. تشکرها از این نوشته :

نام
    مسعود

شما با این توضیحات باید یه صفحه کلید4*4 هم به مدارتون اضافه کنید و نیازی به حافظه جدا هم نداری
    ساختن تب هم که کاری نداره
    موفق باشی

28. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما Ma3ood برای ارسال این پست سودمند:

نام
    افشین علیزاده

دوست عزیز من مشکلی با راه اندازی موتور گریبکس هام ندارم..مدار درایور اونا شد یه mega16
    و 3 تا l6203 و یکم کلید و مقاومت و دیود...اصلا اون ربطی به کار الان من نداره
    من گفتم من یه برنامه میخوام که تنظیم گر باشه..بحث اون درایور کلا جداست و ربطی به این چیزی که الان من میخوام نداره
    من الان میگم یه مدار قابل برنامه ریزی ..سرعت و جهت هر موتور و زمان روشن شدنش رو LCD به ترتیب تعریف بشه
    مثل این مثلا یه کلید برای منو بزارم به تریتیب اول موتور یک
    یا من منظور شما رو متوجه نشدم یا شما زیادی سخت میگیرین .
    با این توضیحات شما من اصلا نیازی به استفاده از هر نوع حافظه خارجی رو نمی بینم
    یه الگوریتم درست و حسابی باید آماده کنید بعدش شروع کنید برنامش رو بنوسین و تو حافظه فلش میکرو ذخیره کنید و خلاص .

شما با این توضیحات باید یه صفحه کلید4*4 هم به مدارتون اضافه کنید
    بله ایشون میتونن خیلی ادوات به مدارشون اضافه کنن تا مدارشون رو کاربرپسندتر و راحت تر بتونن پیاده کنن .
    ویرایش توسط Division : 14-04-2012 در ساعت 01:15
    سادگی نهایت کمال است

30. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما Division برای ارسال این پست سودمند:

مرسی از راهنماییت خیلی کمک کردی اقا مسعود
    بازم به شما هم استانی که هوای مارو داری
    میگم فقط یه سوال من تا حالا با صفحه کلید زیاد کار نکردم و در حد ازمایش و بستن مدار نمنونه بوده...
    من با کلید قبلا چندبار منو بندی و تنظیم تایمر بصورت ساعت و دقیقه و ثانیه انجام دادم و... انجام دادم
    ولی الان گیج شدم بخدا این چند روز از بس برنامه نوشتم قاطی کردم
    الان برنامه هارو بصورت تکی تکی دارم ولی یکیو میخواد یکی کنه این برنامه هارو
    این 2 روز که قراره فروم بسته بشه ولی بعدا باز احتمالا به مشکل میخورم مزاحم میشم
    دوستان اگه تو برنامش کمکم کنید هم ممنون میشم چون درسا و امتحانای میان ترم وقت برام نزاشته

32. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما nima_elc برای ارسال این پست سودمند:

نقل قول نوشته اصلی توسط Division نمایش پست ها
    یا من منظور شما رو متوجه نشدم یا شما زیادی سخت میگیرین .
    با این توضیحات شما من اصلا نیازی به استفاده از هر نوع حافظه خارجی رو نمی بینم
    یه الگوریتم درست و حسابی باید آماده کنید بعدش شروع کنید برنامش رو بنوسین و تو حافظه فلش میکرو ذخیره کنید و خلاص .

بله ایشون میتونن خیلی ادوات به مدارشون اضافه کنن تا مدارشون رو کاربرپسندتر و راحت تر بتونن پیاده کنن .

اقا من معذرت این بحث حافظه یه بحث اولیه بود که تموم شد و حافظه خارجی درکار نیست
    شرکتی که این پروژه را به من داده اینجوری خواسته ولی خب امان از وقتی که ادم از 4 تا استاد بی سواد تو دانشگاه کمک بخواد ...
    منم حافظه ای استفاده نمیکنم و اگه بشه با کیبرد این مدار را تنظیم میکنم چون کاربر پسندتر هست
    الگوریتم که داره ولی امان از وقتی ادم دانشجو باشه ندونه کار مردمو راه بندازه یا درساش را پاس کنه الگوریتم زندگیش میریزه بهم چه برسه به الگوریتم برنامه

34. تشکرها از این نوشته :

نام
    مسعود

نیما جان همون طور که دوست عزیزمون Division گفت اول شما باید یه الگوریتم برای خودت داشته باشی وگرنه به مشکل بر میخوری و برنامه نویسی برات سخت میشه!
    کار با صفحه کلید هم خیلی اسونه کافیه عبارت کتابخانه صفحه کلید 4*4 را توی نت سرچ کنی همه چی دستت میاد شما شروع کن به نوشتن برنامه مشکلی بود من و دوستان تا جایی که بتونیم کمک میکنیم.

36. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما Ma3ood برای ارسال این پست سودمند:

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین