NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 4243 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10

موضوع: مشکل در استفاده از کریستال خارجی

عضو جدید
    تشکر شده 3 بار در 3 پست

پیش فرض مشکل در استفاده از کریستال خارجی

با سلام
    من یه پروگرامر usbasp دارم که با نرم افزار خزاما پروگرام میکنم،اولا اینکه نمیدونم چطوری فیوز بیتاش و برنامه ریزی کنم یعنی وقتی یه فیوز بیت و تیک دار میکنیم برنامه ریزی شده یا وقتی تیک نداره؟ثانیا چه زمانی اینکارو باید بکنیم من اول میکرو رو پروگرام میکنم بعد فیوز بیتاشو میخونم اونجوری ک دوست دارم تصحیح میکنم و در نهایت فیوز بیتارو write میکنم
    ثالثا مگه برای استفاده از کریستال خارجی نباید بیت CKOPT برنامه ریزی شده باشه و هیچ کدام از بیتهای CKSEL3..0 برنامه ریزی نشده باشند(CKOPT=0 و CKSEL3..0=1111)؟
    یه سوالم دارم اینکه تو پروتئوس کریستال خارجی میزارم ولی ارور میده ومیگه شما کریستال خارجی قرار ندادید(تنظیمات میکرو را برای کریستال خارجی انجام دادم)

2. # ADS
    Circuit advertisement

عضو جدید
    تشکر شده 3 بار در 3 پست

کسی نیست کمک کنه سر همین قضیه نیم ساعت نیست که سومین میکرو هم سوزوندم نمیدونم ازچی از خوندن فیوز بیتاست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ کمککککککککک

عضو جدید
    تشکر شده 4 بار در 3 پست

سلام دوست عزیز شما اولین کاری که باید بکنی اینه که فیوزبیت هاتو read کنی تا موقعیته پیش فرضشو ببینی بعد تیکه فیوزبیت های CKSEL0 , CKSEL1 CKSEL1 رو بردار بعد اونا رو پروگرم کن یعنی از منوی PROGRAM گزینه FUSEBIT(S) رو انتخاب کن

5. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما hsoft_project برای ارسال این پست سودمند:

مدير بخش STM32 sadmonew آواتار ها
    نام
    صادق محمدي
    تشکر شده 3,115 بار در 1,408 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط shta نمایش پست ها
    کسی نیست کمک کنه سر همین قضیه نیم ساعت نیست که سومین میکرو هم سوزوندم نمیدونم ازچی از خوندن فیوز بیتاست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ کمککککککککک
    سلام مهندس
    ميكروها نسوختن. قفل شدن.
    تو انجمن درباره باز كردن قفل ها بحث شده . سرچ كنيد به نتيجه مناسب ميرسيد.
    موفق باشيد.

7. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما sadmonew برای ارسال این پست سودمند:

عضو جدید
    تشکر شده 3 بار در 3 پست

باسلا وتشکر از دوستانی که وقت گذاشتند

نقل قول نوشته اصلی توسط hsoft_project نمایش پست ها
    یعنی از منوی program گزینه fusebit(s) رو انتخاب کن
    ببخشید ولی تو برنامه خزاما همچین منویی نداره

عضو جدید
    تشکر شده 3 بار در 3 پست

[QUOTE=sadmonew;40929]سلام مهندس
    ميكروها نسوختن. قفل شدن.
    تو انجمن درباره باز كردن قفل ها بحث شده . سرچ كنيد به نتيجه مناسب ميرسيد.
    QUOTE]
    با تشکر از آقای محمدی اصلا در این مورد چیزی نشنیده بودم واقعا ممنون.تاپیکای مربوط رو مطالعه کردم و سعی کردم با روش تولید پالس توسط میکرو مشکل برطرف کنم که نشد عکس errori که میدرو گذاشتم اگه میشه لطف کنید بگیذ این همون حالته یا نه ممنون میشم
    در ضمن میکرو ای که برنامه پالس توش نوشته بودم کارم میکنه ولی پروگزامر error دیگه ای میده (عکس erorr2) این واسه جیه؟
    راستی فیوز بیتارو برای اینکه lock مشه چطوری باید تنظیم کنیم؟
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: error.jpg
مشاهده: 29
حجم: 42.9 کیلو بایت   برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: error2.jpg
مشاهده: 24
حجم: 21.5 کیلو بایت  

10. تشکرها از این نوشته :

مدير بخش STM32 sadmonew آواتار ها
    نام
    صادق محمدي
    تشکر شده 3,115 بار در 1,408 پست

داداش گلم
    لطفا شماتيك مداري كه دارين استفاده ميكنيد رو اينجا قرار بدين و پيشنهاد ميكنم كه از نرم افزار ProgISP ورژن 1.68 استفاده كنيد.
    كار با اين نرم افزار راحته و تنظيم فيوزبيت ها رو هم به سادگي ميتونيد انجام بدين.

عضو جدید
    تشکر شده 3 بار در 3 پست

progISP دانلود کردم,مداری که شماتیکش و گذاشتم ضرورتی برای استفاده از کریستال خارجی نداشت ولی دوست داشتم اینکارو بکنم بعد یه مدار چشمک زنه خیلی ساده بستم تا مشکل با کریستال خارجی حل بشه
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده

13. تشکرها از این نوشته :

عضو جدید
    نام
    مازندران - محموداباد
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

سلام : فکر کنم شما میکرو روی کریستال خارجی تنظیم کردید؟
    اگه این جور باشه وقتی دوباره میخای پروگرامش کنی کلاک نداره که میکرو باهاش کارکنه.
    پس باید یه جوری به میکرو کریستال خارجی وصل کنی وبعد دوباره پروگرامش کنی

[HTML] \/\Hashemi911t/\/
    [/HTML]

15. تشکرها از این نوشته :

عضو جدید
    تشکر شده 29 بار در 11 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط shta نمایش پست ها
    با سلام
    من یه پروگرامر usbasp دارم که با نرم افزار خزاما پروگرام میکنم،اولا اینکه نمیدونم چطوری فیوز بیتاش و برنامه ریزی کنم یعنی وقتی یه فیوز بیت و تیک دار میکنیم برنامه ریزی شده یا وقتی تیک نداره؟ثانیا چه زمانی اینکارو باید بکنیم من اول میکرو رو پروگرام میکنم بعد فیوز بیتاشو میخونم اونجوری ک دوست دارم تصحیح میکنم و در نهایت فیوز بیتارو write میکنم
    ثالثا مگه برای استفاده از کریستال خارجی نباید بیت CKOPT برنامه ریزی شده باشه و هیچ کدام از بیتهای CKSEL3..0 برنامه ریزی نشده باشند(CKOPT=0 و CKSEL3..0=1111)؟
    یه سوالم دارم اینکه تو پروتئوس کریستال خارجی میزارم ولی ارور میده ومیگه شما کریستال خارجی قرار ندادید(تنظیمات میکرو را برای کریستال خارجی انجام دادم)
    سلام دوست عزیز
    اولا رو من هم نمیدونم چون با این نرم افزار کار نکردم ، شرمنده ، ثانیا رو دقیق نمیدونم اما من با کدویژن پروگرم میکنم و قبل از پروگرم کردن فیوز بیت ها رو تنظیم میکنم ، ثالثا خیر ، این فیوز بیت حداکثر دامنه ی نوسان متقارن کلاک رو فراهم میکنه ، پس برای مثال تو ATMEGa8-L اگر بخواهید از کریستال خارجی 8 مگاهرتز استفاده کنید این رو باید پروگرم کنید ، و تو ATMEGA8-A برای 16 مگاهرتز هکذا ، بله هیچکدام از بیت های CKSEL برای کریستال خارجی نباید برنامه ریزی بشوند، تو پروتیوس اگر کریستال خارجی کذاشتید و ارور داد ، یه مستطیل هست که توش نوشته clockfrequency و جلوی اون یک مستطیل دیگه هست که نوشته default ، کافیه شما در مستطیل دیفالت ، مقدار کریستالتونو بنویسید مثلا 8M
    ببخشید بیش از این سواد ندارم
    یادم رفت بگم ، وقتی روی فیوز بیت تیک میزنی ، یعنی روی اون صفر نوشتی ، البته همه ی فیوز بیت ها یک مقدار دیفالت دارند که یه کوچولو دیتاشیتو بخونی مفیده

17. تشکرها از این نوشته :