NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3192 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 4 از 10 نخستنخست 12345678910 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 61 به 80 از 190

موضوع: نحوه راه اندازی video display controller t138af با پروتکل i2c

مدیرکل انجمنها agape آواتار ها
    نام
    Zeus
    تشکر شده 2,209 بار در 846 پست

سلام به همه دوستان!
    یه سوال دارم تا اونجایی که من فهمیدم این چیپ ها ورودی های انالوگ می گیرن و نمایش میدن، خوب آیا این چپ ها میتونن تصویر رو از میکرو دریافت کنن ؟ خودم که بعد میدونم چرا که پرتکل ارتباطیشون با میکرو پرتکل پرسرعتی نیست

2. تشکرها از این نوشته :

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

Banned
    نام
    مهدی رحیمی
    تشکر شده 1,448 بار در 579 پست

سلام مهندس :
    اگه دیتاشیت t107bl رو مطالعه کرده باشید ایجاد یه سیگنال cvbs یا ycbcr یا vga مستلزم سخت افزار پیچیده درون ای سی هست و دیکد کردن این سیگنال واقعا خیلی پیچیدس صفحه 14 دیتاشیت یه توضیح داده در ضمن این فرایند شروع نمونه برداری از سیگنال انالوگ جریان بالایی از مدار میکشه و این ای سی ها سریع داغ میکنند و استفاده از هیت سینک براشون الزامی هست در این مورد هم نگران نباشید چون یه چیز طبیعیه و مشکلی نداره من زمانیکه تابع t138af_init رو نوشتم مخم سوت کشید چون از لحاظ ساختار رجیستری یکمی با کنترلر هایی که مثال اپن سورس دارن فرق داره و حدود 150 خط بکار گیری توابع مختلف شد جالبه که این تو این ای سی 4 ادرس مختلف با افست 0x02 و شروع از 0x50 وجود داره که تا مفهومه اینو نفهمی هیچی از راه اندازیش دستگیرت نمیشه در ضمن مفهومه سرعت در ارتباط با کنترلر در این مورد مفهومه خاصی نداره چون زمانیکه تابع t138af_init فراخوانی شد تمام فونت ها و لوگو ها و عکسهای bmp و دو عدد منو در osd1 و osd2 لود شده که کل این فرایند نزدیک 2 تا 3 ثانیه طول میکشه بعد از اون بستگی به برنامت داره میکرو منتظر میمونه تا نوع سیگنال ورودیو تعیین کنی که کل کارش ارسال دو تا تابع 12cWrite() هستش که این زمانیو نمیبره در مورد فونت ها هم چون تو sram ذخیره میشه اصلا زمانیو برایه ننمایشش نمیبره و انی یه جمله رو با فراخوانی یه تابع osdshowstring() نمایش میده
    مهندس توی پستهای قبلی گفتم که بکار گیری این کنترلر ها در کنار یه video decoder مثل mt1389de خیلی مفید تره چون خود این ای سی قادر به کنترلر کردن t138af و ایجاد همون سیگنال cvbs تصویر است که برای نمایش تصویره ولی متاسفانه mt1389de یه کنترلر صنعتیه و هیچ مثال اپن سورس و درست درمونی نداره
    در کل برایه ایجاد همون سیگنال انالوگ بهتره بگردید دنبال یه ای سی واسطی که میتونه مثلا از ورودی 16 بیت داده رو بگیره و بصورت سیگنال تصویر انالوگ تو خروجیش قرار بده من نمیدونم شاید اصلا همچین ای سی وجود نداشته باشه؟!!!!!!

در ضمن مهندس پروتکل ارتباطیش ربطی به ورودی انالوگ نداره شما یه تابع مثلا t138af_show_source رو فراخوانی میکنی و بستگی به متغییر داخل تابع یه کدوم از 3 کانال ورودی رو سلکت میکنه در مورد راه اندازی مثلا تاچ کنترلرش هم یه وقفه ای رو توش ست میکنی هر لحظه که تاچ فشرده شد برای میکرو این مقدار رو برمیگردونه و این پروسه زمانیو نمیبره
    ویرایش توسط kamikazi : 27-06-2012 در ساعت 10:17

5. تشکرها از این نوشته :

کاربر دائمی
    نام
    روح الله خرم بخت
    تشکر شده 591 بار در 214 پست

اگه خروجی ssd1963 رو به ADV7123 بدین میتونید خروجی ssd1963 رو به مانیتور وصل کنید . یعنی دقیقا همون چیزی که شما میخواین .

7. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما roohlla برای ارسال این پست سودمند:

Banned
    نام
    مهدی رحیمی

اقا روح الله هدف ما این نیست که یه سیگنال دیجیتال رو به انالوگ تبدیل کنیم بلکه هدف تبدیل یه سیگنال انالوگ به دیجیتال یعنی همون DAC در این مورد هم منظور بکار گیری سخت افزاریه که بتونه اون تصویری که ما میخواهیم رو نمایش بده پس باید سخت افزاری باشه که بتونه مثلا 16 بیت ورودی مارو بگیره و تو خروجی سیگنال تصویر انالوگ بده خوب این همون تصویر مطلوب ما هستش که باید بدیم به یه T138AF همه این کارارو یه MT1389DE میکنه ولی خودت که میدونی؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!
    در این مورد حتما این PDF رو دانلود کنید یه سرویس منوال برای MT1389DE خودتون قضاوت کنید
    http://newage.mpeg4-players.info/mt1...anual-v1.1.pdf

9. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما kamikazi برای ارسال این پست سودمند:

کاربر دائمی
    نام
    روح الله خرم بخت

من در پاسخ به سوال دوستمون agape این راه رو معرفی کردم . ایشون میخواستند که میکرو کنترولر رو مستقیما به یه ای سی وصل کنن و خروجی رو روی مانیتور بگیرن .

Banned
    نام
    مهدی رحیمی

خیلی ممنون از راهنمایی تون اقا روح الله خسته نباشید

مدير بخش STM32 sadmonew آواتار ها
    نام
    صادق محمدي
    تشکر شده 3,115 بار در 1,408 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط roohlla نمایش پست ها
    اگه خروجی ssd1963 رو به ADV7123 بدین میتونید خروجی ssd1963 رو به مانیتور وصل کنید . یعنی دقیقا همون چیزی که شما میخواین .
    سلام مهندس
    ممنون، قطعه مناسبي رو براي اينكار معرفي كردين. قيمتش هم تقريبا مناسبه.

Banned
    نام
    مهدی رحیمی

سلام اقا صادق از این هدر ssd1963 ما چه خبر جواب داد؟
    در مورد هدر ssd1963 برای stm32 هم جواب ندادی فکر کنم تمایلی به اپ کردنش نداری چون چند بار پرسیدم ولی جوابی ندادی؟

همکار علمی
    تشکر شده 289 بار در 151 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط kamikazi نمایش پست ها
    اقا روح الله هدف ما این نیست که یه سیگنال دیجیتال رو به انالوگ تبدیل کنیم بلکه هدف تبدیل یه سیگنال انالوگ به دیجیتال یعنی همون DAC در این مورد هم منظور بکار گیری سخت افزاریه که بتونه اون تصویری که ما میخواهیم رو نمایش بده پس باید سخت افزاری باشه که بتونه مثلا 16 بیت ورودی مارو بگیره و تو خروجی سیگنال تصویر انالوگ بده خوب این همون تصویر مطلوب ما هستش که باید بدیم به یه T138AF همه این کارارو یه MT1389DE میکنه ولی خودت که میدونی؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!
    [/url]
    مهندس بالاخره شما میخوای انالوگ رو به دیجیتال (ADC) تبدیل کنید یا دیجیتال رو به انالوگ(DAC)؟؟؟

در مورد اون لینک هم ممنون! در ضمن من فروشگاهی پیدا کردم که همین 1389 رو 10 تومن میده!

Banned
    نام
    مهدی رحیمی

سلام مهندس من هدفم اینه که دیجیتال رو به انالوگ تبدیل کنم به این صورت که مثلا ای سی باشه که یه ورودی مثلا 16 بیتی یا 8 بیتی داشته باشه با پایه های کنترلی cs و rs و wr و ..... واز اونطرف تو خروجیش یه سیگنال ویدیویی cvbs یا vcbcr داشته باشه در واقع ترکیبی از ssd1963 و mt1389de
    ssd1963 اینترفیس ورودیش از 8 بیت تا 24 بیت قابل تغییر و خروجی mt1389de یه سیگنال ویدوییه، من ای سی میخوام که اینکارو بکنه دلیلشم اینکه کنترلری مثل ssd1963 نمیتونه سیگنال ویدیویی رو decode کنه و در واقع اصلا اینکاره نیست .
    t138af یه video display controller هستش که میتونه سیگنال ویدیویی رو برامون رو ال سی دی نمایش میده حالا اگه یه ای سی واسط دیگه ای باشه که مثل ورودی ssd1963 داده هارو بگیره و بتونه این داده هارو به سیگنال ویدیویی تبدیل کنه خروجیشو به t138af میدیم ودیگه حله.
    دلیل همه اینکارا اینه که t138af برای ایجاد اشکال و گرافیک طراحی نشده چون سرعت ارتباطش با میکرو پایینه ولی ssd1963 بخاطر اینترفیس ورودیش خوراک اینکاراس من میخوام بردی طراحی کنم که هم قابلیت نمایش سیگنال های انالوگ رو داشته باشه هم بتونه با سرعت اشکال گرافیکی که من میخوام رو نشون بده در همه dvd های پرتابل از یه mt1389 f به همراه یه t10x استفاده شده که کل این قسمت گرافیکو همین mt1389 میکنه ولی هیچ سورسی برای راه اندازیش تو نت نیست منم دیتاشیتشو گیر نیاوردم و خود به خود باید دنبال یه راه دیگه ای باشم اگه ای سی در این مورد میشناسید تو همین تاپیک مطرح کنید
    در مورد اون فروشگاه که mt1389 داره هم اگه میتونی جاشو برام پیام خصوصی کن یا برام میل کن اینم میلم : www.mehdirhm222@gmail.com
    این فروم تنها فروم رایگانیه که داره در مورد این کنترلر ها بحث میکنه و این گونه اطلاعات مطالبی نیست که جایی پیدا بشه و مطرح بشه چون م ح ر م ا ن س و .......
    بازم از همه دوستانیکه در این مورد علاقه نشون میدن تشکر میکنم
    راستس اقای پایونیر منتظر ادرس فروشگاهه هستما
    ویرایش توسط kamikazi : 30-06-2012 در ساعت 09:42

16. تشکرها از این نوشته :

کاربر دائمی
    نام
    روح الله خرم بخت

شما برای دستگاهتون ssd1963 فکر نکنم کاربردی داشته باشه چون ورودی ssd1963 به میکرو وصل میشه و دیتا تحت یه پروتکل توی رم آی سی ذخیره میشه . سپس این آیسی میاد محتویات رم رو خونده و به صورت دیتای rgb بیست و چهار بیتی و دو سیگنال همگام ساز افقی و عمودی به صورت خروجی برای هر منظور دلخواهی بیرون میده . حالا اگه شما خروجی رو به ADV7123 بدید میتونید تصویر رو روی مانیتور نمایش بدید اگر به 75lvds84 بدید میتونید تصویر رو روی ال سی دی های لپ تاپ نشون بدید یا این که میتونید خروجی ssd1963 رو مستقیما به ال سی دی 7 اینچ بدید و تصویر بگیرید .
    پس ssd1963 یه مبدل دجیتال به انالوگ یا آنالوگ به دجیتال نیست بلکه یک vga controller هستش یعنی تقریبا همون کارت گرافیک ساده شده .
    مهدی جان شما یه مقدار توضیح بدید دقیقا چه جور دستگاهی میخواین بسازید بدون جزئیات درونی . مثلا یه دی وی دی پلیر پرتابل با فلان قابلیت ها و فلان کار ها برای اجرا کردن .
    ویرایش توسط roohlla : 30-06-2012 در ساعت 11:15

18. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما roohlla برای ارسال این پست سودمند:

کاربر دائمی
    نام
    روح الله خرم بخت

راستی فکر کنم برد لینک زیر به کار شما بیاد :
    ساخت یک usb player با استفاده از برد های دی وی دی یونی
    قیمتش هم 10 12 تومان بیشتر نیست .

20. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما roohlla برای ارسال این پست سودمند:

Banned
    نام
    مهدی رحیمی

ببین روح الله جان من تو پروژم نیازمند یه video display controller هستم که در هر لحظه بتونم اطلاعات دوربینمو که خروجیش یه سیگنال cvbs هستش رو رو ال سی دیم نمایش بده همچنین برای قسمت vga و cvcbr و مهمتر از همه بتونه با توجه به اطلاعاتی که از adc و can controller میکروم میگره یه اطلاعات گرافیکیرو تو ال سی دی نمایش بده برای قسمت راه اندازی t138af مشکلی ندارم ولی برای اطلاعات گرافیکیم مشکل دارم اگه ای سی میشناسی که بتونه خروجی مثلا 16 بیتی رو به سیگنال ویدویی تبدیل کنه ممنون میشم
    راستی برای t137af یه برد اموزشی زدم که خیلی قابلیتهای خفنی داره البته از چنتا قابلیتش صرفه نظر کردم چون بردم پیچیده تر میشد و حوصله روت کردن دستیشو نداشتم براتون میزارم به امید اینکه یه روزی بالاخره این کنترلر با تمام امکاناتش راه اندازی بشه
    اگر کسی مشکلی توش میبینه حتما تو همین تاپیک بگه البته اگه ازش سر در بیاره؟؟؟؟؟
    به هر حال این کاریکه از دست ما برمیاد تو نت مثل اینو هیچ وقت چیدا نمیکنید
    منتظر نظراتتون هستم
    ویرایش توسط kamikazi : 03-07-2012 در ساعت 11:32

22. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما kamikazi برای ارسال این پست سودمند:

کاربر دائمی
    نام
    روح الله خرم بخت

بابت برد خیلی ممنون مهدی جان . دستت درد نکنه .
    شما میتونید یه fpga توی مسیر lcd و کنترلر قرار بدید و اون رو جوری برنامه ریزی کنید که بیاد خروجی کنترلر رو گرفته و یه قسمت از فریم رو تغییر بده و دیتای شما رو نمایش بده . این یکی از کارهایی هست که میشه برای این مورد انجام داد . در غیر این صورت شما باید از یه میکروی قوی استفاده کنید .

24. تشکرها از این نوشته :

Banned
    نام
    مهدی رحیمی

کار کردن با fpga اصلا تو مرام ما نیست تا حالا باهاش کار نکردم شاید کار کردن روی mt1389de مفیدتر باشه بازم از راهنماییت ممنونم
    راستی امروز داشتم امار بازدید از این فروم رو میدیدم خیلی برام عجیب بود نزدیک 1900 نفر تا حالا ازش بازدید کردن ولی فقط سه نفر راجبش دارن نظر میدن
    ویرایش توسط kamikazi : 30-06-2012 در ساعت 12:11

نام
    صادق محمدي

اگر کسی مشکلی توش میبینه حتما تو همین تاپیک بگه البته اگه ازش سر در بیاره؟؟؟؟؟به هر حال این کاریکه از دست ما برمیاد تو نت مثل اینو هیچ وقت چیدا نمیکنید منتظر نظراتتون هستم
    سلام مهندس رحيمي
    ممنون بابت بردي كه طراحي كردين، خيلي خوب شده. دستت درد نكنه.

27. تشکرها از این نوشته :

Banned
    نام
    مهدی رحیمی

نزدیک 50 تا پست گذشت دیدم اصلا کسی راجب یه برده اموزشی یا چیزی میزی ازم نمیپرسه گفتم دیگه براتون اپش کنم بلکه یه استارتی برای شروع کار باشه من الان نمیتونم دیتاشیتشو براتون اپ کنم همون دیتاشیت t107bl برای راه اندازیش کامله
    برای شروع اینو بگم کلیه اطلاعات ذکر شده اپن سورسه و با ذکر منبع انتشارش مشکلی نداره در مورد بردم تا اونجایی که تونستم کوچیکو خوشگل موشکل درش اوردم که همه حالشو ببرن و فقط به دانلود کردن مطالب اکتفا نکنند
    برای راه اندازی این برد توجه به نکات زیر الزامیه:
    1- این برد برای ال سی دی 4.3 و 7 و 9 اینچی تو سایت طراحی شده تو موقع نصب سوکت lcd حتما حتما به جهت پایه ها دقت کنید
    2-تغذیه برد هم انبرده و هم اکسترنال که من توصیه میکنم اکسترنالرو راه اندازی کنید
    3-برای قسمت high voltage هم خوب اکسترناله دیگه معلومه
    4-تعداد 4 عدد کلید برای راه اندازی واحد dac تعبیه شده
    5-اینترفیس ورودی میکرو هم که معلومه
    6-برای راه اندازی قسمت gps و rgb 24 بیتی و سریال باید این قسمت هارو خودتون اضافه کنید ( من حالشو ندارم)
    7-برای اونایی که تو لحیم کاری مبتدی هستند بردشو یا بدن بیرون لحیم کنه یا با برچسب سبز بزنن
    8-این برد تست شدس و نمونشو تو پست های قبلی دیدید که البته اون عکس یه امکاناتیو برای eeprom و can و ethernet و usart و حافظه سریال داره که بدردتون نمیخوره
    دوستان خواهشا فقط به دانلود کردن مطالب سایت اکتفا نکنید و هر نظر و پیشنهادی دارید بگین
    ویرایش توسط kamikazi : 30-06-2012 در ساعت 13:41

29. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما kamikazi برای ارسال این پست سودمند:

Banned
    نام
    مهدی رحیمی

اولین مرحله اموزش رو شروع میکنیم ببنیم بقیه دوستان چی میگن:
    1- پروتکل ارتباطی این کنترلر twi هست وتا یک مگا هرتز فرکانس scl رو پشتیبانی کنه
    2- در کنترلر دو تا osd تعریف شده که مخفف: on screen display
    3- ادرس قطعه میتونه 0x40 اگر پایه cpuint رو به gnd وصل کنی یا 0x50 اگر پایه cpuint رو به vdd3.3 وصل کنید تو این بورد به vcc وصل کردم پس ادرس دیفالت کنترلرم 50 هستش تو این کنترلر 3 تا پیج مختلف وجود دارد که ادرس پیج صفر 0x50 و ادرس پیج 1 هم 0x52 و پیج دو هم 0x54 یعنی با افست 0x02 از ادرس اولیه قطعه
    4- ما تو پیج 0 نزدیک 219 تا رجیستر داریم که ادرس osd یک و دو تو این پیجه مثلا برای osd1 ایندکسش با ادرس 0xa0 هستش، و با ادرس 0xa1 دیتا رو توش میریزیم برای osd2 هم خودتو بگید
    5- osd ها در این کنترلر یعنی همه چیز تمام فونت ها و لوگوهاتون تو این بخش ذخیره میشه
    6-من تابعی ساختم که میتونه osd هرو کانفیگ کنه شامل دوتا رشته که حاوی مقدار رجیستر و ادرس رجیستر ( خودمم نفهمیدم چی گفتم ) بطور کلی میشه :
    // OSD config register Write
    void OSD1CfgWr(unsigned char index,unsigned char dat)
    {
    I2CWriteByte(T138AF,OSD1_CFG_INDEX,index);
    I2CWriteByte(T138AF,OSD1_CFG_DATA,dat);
    }

// OSD2 config register Write
    void OSD2CfgWr(unsigned char index,unsigned char dat)
    {
    I2CWriteByte(T138AF,OSD2_CFG_INDEX,index);
    I2CWriteByte(T138AF,OSD2_CFG_DATA,dat);
    }
    اینارو داشته باشید تا بعد....

31. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما kamikazi برای ارسال این پست سودمند:

همکار علمی
    تشکر شده 289 بار در 151 پست

دوست عزیز من فکر میکنم این به دردت بخوره SAA7113 با توضیحی که دادید باید به کارتون بیاد!
    یک دیکودر ویدئو هست و خروجی اش هم cvbs داره!
    اینجا بردش هم هست منتهی گرونه و خودت درست کنی خیلی ارزونتر در میاد!
    . شرکت نوآوران الکترونیک . ماژول پردازش تصویر برد 114]

33. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما Pioneer برای ارسال این پست سودمند:

نام
    صادق محمدي

اولین مرحله اموزش رو شروع میکنیم ببنیم بقیه دوستان چی میگن:
    سلام مهندس
    اي كاش ما هم بردشو داشتيم و با هم شروع ميكرديم.
    اما در كل كار خوبيه كه دارين آموزش رو شروع ميكنيد.
    البته بستگي داره كه كدوم يك از دوستان براشون اين مساله جالب باشه و البته نياز هم داشته باشن كه بخوان در مورد مطالب شما و ساير دوستان نظر بدن.
    مثلا براي خودم كار كردن روي اين موضوع هم جذابه و هم نياز دارم.
    بازم ممنون.

35. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما sadmonew برای ارسال این پست سودمند:

صفحه 4 از 10 نخستنخست 12345678910 آخرینآخرین