NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 4386 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10

موضوع: رله یا تریستور !

مدیرکل انجمنها agape آواتار ها
    نام
    Zeus
    تشکر شده 2,209 بار در 846 پست

پیش فرض رله یا تریستور !

اونقدری که برنامه نویسی کردم و دیجیتال کار کردم از قدرت خیلی کم میدونم !
    یه پروژه هست که میخوام با ریموت روشنایی یه سالن رو کنترل کنم حالا موندم برای این که منظور از رله استفاده کنم یا تریآک!
    بیشترین بار رو میگم:
    رو یه کانال 50 تا لامپ 40 وات کم مصرف هست ! که میشه حدود 2000 وات یا 2کیلووات ! خوب حالا اگر بخوام تریآک بذارم چند اول این که مثلا مدل bta140 ، تا 16 آمپر رو تحمل میکنه به حسابی 4000 وات ! و فکر میکنم جواب بده ولی این نکته هم هست که لامپ ها از نوع کم مصرف هست و همه تو ورودیشون مدار یک سو ساز دارن ! که در واقع انگار اتصال کوتاه هست ! فرض کنیم خارن مدار یکسوسازی اونا 470 میکرو باشه میکنه یه حسابی 23 میلی فاراد مقاومت وصل تریآک رو ندارم که بشه حساب کنم تو لحظه استارت و به چه مدت چقدر جریان می کشه !
    و این دوراهی رو موندم که آیا رله بذارم مثلا یه رله 16 آمپر یا تریآک 16 آمپر !

2. تشکرها از این نوشته :

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

مدیر بخش STM32 sigma-mx آواتار ها
    نام
    سعید شریفیان
    تشکر شده 2,520 بار در 978 پست

مهندس فکر کنم برای اینکه از شک و تردید خلاش بشی بهتره از یه کنتاکتور استفاده کنی خیالت هم راحته . چون این قطعات داغونی که برای ما میفرستن اگه روش نوشته 16 آمپر ، فکر کنم 8 آمپر هم دووم نیاره

5. تشکرها از این نوشته :

کاربر فعال
    تشکر شده 72 بار در 47 پست

سلام دایجون.
    مهندس شما دیگه خودتون استادین.فقط یه نکته را محص یادآوری شاگردایی مثل خودم میگم:
    درصورت استفاده از تریاک باید گیتش را حسابی ایزوله کنید یا از اپتوتریاک استفاده کنید.
    خوب حالا شما ببینید که آیا هزینه تریاک + ایزولاسیون بالاتر میره یا هزینه رله؟؟؟
    اگر پول درست و حسابی میدن که به نظر من با تریاک کار کنید ولی اگه مثل بعضی از این همشهری هامون خ.... هستن به نظر من رله کار کنید.البته حواستون باشه که بعضی ها هم اصلا پول نمیدن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

7. تشکرها از این نوشته :

مدیر کل انجمن ها morteza_rk آواتار ها
    نام
    مرتضی رحیمی کردمحله
    تشکر شده 2,899 بار در 1,263 پست

سلام دائی جان

مگه مقاومت وصل ترایاک توی دیتاشیتش نوشته نیست؟ راستی من متوجه نشدم که چطور میشه برای لامپ های کم مصرف از دیمر استفاده کرد؟
    .
    اَللّهُمَ صَلّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجّل الفَرَجَهُم

وبلاگ شخصی من

9. تشکرها از این نوشته :

کاربر ارشد 1nafar آواتار ها
    تشکر شده 4,874 بار در 1,377 پست

سلام
    شما از هر دوتا روش میتونید استفاده کنید :
    1- استفاده از تریاک :
    دیتا شیت tca785 رو دانلود کن و مدار موجود توی صفحه ی 13 رو درست کن ، روی پایه ی کنترل زاویه آتش ( پایه ی 11) به جای پتانسیومتر یه خازن که با یه مقاومت سری شده بزار . ( شما باید سر مشترک مقاومت و خازن رو به پایه ی 11 و سر مقاومت رو به vcc و سر خازن به گراند متصل کنید ، مقادیر خازن و مقاومت رو میتونی به ترتیب 1.8 کیلو و 1000 میکرو فاراد در نظر بگیری (
    به همین سادگی شما تونستید ولتاژ اعمال شده به لامپ ها رو از صفر ولت زیاد کنید و به 220 ولت برسونید . این عملیات در 1 ثانیه انجام خواهد شد
    در این حالت خازن های موجود در لامپ ها به صورت خطی شارژ میشه و جریان اولیه راه اندازی اون از صفر به مقدار ماکزیمم میرسه .
    2- استفاده از رله :
    همون طور که خودت هم گفتی لامپها در لحظه ی اول اتصال کوتاه هستند و جریان بالایی رو میکشن .
    در این حالت کنتاکت های رله ی 16 آمپری در اولین اتصال ذوب شده و به یکدیگر خواهد چسبید . برای این کار بهتره از یک کنتاکتور حداقل 40 آمپری استفاده کنی .

11. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما 1nafar برای ارسال این پست سودمند:

نام
    Zeus

بله ممنون از همه دوستان !
    میشه برای تریاک ایزولاتور نذاشت و مستقیم درایوش کرد ! ولی مساله اصلی توان خروجی و بار لحظه ای هست که اعمال میشه که طبق دیتاشیت توی 20 میلی ثانیه تریآک قادره تا 140 آمپر رو تحمیل کنه ! حالا باید دید که خازن ها توی 20 میلی ثانیه پر میشن یا نه که خودم بعید میدونم چرا که دوره تناوب برق شهر 20 میلی ثانیه هست ! فکر کنم رله 16 آمپر کفایت کنه ولی رله 16 آمپر هم 3500 تومن هست که مبلغ خیلی زیادی هست ! راه کار دیگه ای دوستان ندارند ؟

13. تشکرها از این نوشته :

کاربر ارشد 1nafar آواتار ها
    تشکر شده 4,874 بار در 1,377 پست

سلام
    میشه برای تریاک ایزولاتور نذاشت و مستقیم درایوش کرد ! ولی مساله اصلی توان خروجی و بار لحظه ای هست که اعمال میشه که طبق دیتاشیت توی 20 میلی ثانیه تریآک قادره تا 140 آمپر رو تحمیل کنه ! حالا باید دید که خازن ها توی 20 میلی ثانیه پر میشن یا نه که خودم بعید میدونم چرا که دوره تناوب برق شهر 20 میلی ثانیه هست !
    در صورتی که شما لامپ ها رو به صورت نرم راه اندازی کنید ، دیگه مشکلی با جریان اولیه نخواهید داشت .
    در این حالت ولتاژ اعمال شده به لامپها در لحظه ی t0 برابر با 0 ، در لحظه ی t1 برابر با مثلا 5 ولت ، در لحظه ی t2 برابر با 10 ولت و نهایتا برابر با ولتاژ ورودی میشه ( دقیقا ولتاژ اعمال شده مطابق منحنی y=x/2 افزایش پیدا میکنه که این حالت باعث شارژ خطی خازن های موجود در اونا میشه و جریان راه اندازی تقریبا حذف خواهد شد ) .
    فکر کنم رله 16 آمپر کفایت کنه ولی رله 16 آمپر هم 3500 تومن هست که مبلغ خیلی زیادی هست ! راه کار دیگه ای دوستان ندارند ؟
    مگه قراره لامپ ها به صورت تک تک راه اندازی بشن؟
    شما میتونید یک کنتاکتور بر سر راه تمامی لامپ ها بزارید و تمام اونا رو با هم روشن کنید .

15. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند
    نام
    MSS
    تشکر شده 53 بار در 29 پست

اگه مشکل استفاده کردن از تریاک فقط جریانشه میتونین از BTA40 یا حتی BTA60 استفاده بکنین که زیر بارای لحظه ای بیشتر از اینم امتحان پس داده.فقط قیمتش......(آخرین بار 3800 خریدم)

به غیر از این دو روش یه فکر دیگه :
    به جای دیودا یه پل دیود که بتونه 10 تحمل کنه.
    ماسفتم مثل IRFP460 OR IRFP450
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
    ویرایش توسط me28k : 11-03-2012 در ساعت 02:59

17. تشکرها از این نوشته :

نام
    Zeus

متشکر از دوستان !
    فکر میکنم شارژ خطی خیلی خوب باشه ! ولی در کل کجا باید از تریآک استفاده کرد و کجا از رله !

19. تشکرها از این نوشته :

کاربر دائمی
    تشکر شده 531 بار در 212 پست

من هميشه اين سوال رو بايد بپرسم كه توي پروژه هاي ما چرا هزار تومن اينقدر اهميت داره ؟!!

چون ما نه تيراژمون بالاي 100000 هست نه رقابتي سنگين داريم .. اصولا وقتي يك پروژه گرفته ميشه فقط لازم هست انجام بشه و هزينه اون كمترين مسئله هست

وقتي يه وكيل يا دكتر براي 20 دقيقه صحبت درست يا غلط بيش از 100 هزار تومن ميگيره يه مهندس حرفه اي و متخصص چرا فكر پول خوردهاشه !!

اقا لطفا مفت كار نكنيد .. بازار رو خراب نكنيد .. اگر كسي بخواد كار بده با 5 برابر اين قيمت هم ميده اگر بخواد به شما نده با نصف اين قيمت هم نميده

شاد باشيم

21. کاربران : 8 تشکر کرده اند از شما alishekarriz برای ارسال این پست سودمند: