NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3718 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 20 از 20

موضوع: خاطرات esisafa : نکته ای ساده در لحیم کاری

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش
    تشکر شده 2,261 بار در 1,056 پست

Thumbs up خاطرات esisafa : نکته ای ساده در لحیم کاری

یادش بخیر یک با سیم دکمه پاور یک کیس کامپیوتر قطع شده بود رفتم با هویه 40 وات در پیت سیمشو لحیم کنم چشتون روز بد نبینه. تا اومد خود سیم و پایه ی کلید داغ بشه ، زودتر از اون قسمت های پلاستیکی کیس ذوب شد و یک کیس به باد فنا رفت. خلاصه: اگر در یک قطعه پلاستیک به کار رفته و میخواین لحیم کاری کنین از هویه قوی استفاده کنین و در زمان بسیار کم کار رو تموم کنین قبل از اینکه حرارت از محل لحیمکاری به پلاستیکش برسه.

چک آبی برای فرستادن سیگنال dtmf و صدا روی خط تلفن واقعا خوب جواب میده. نسبت به روش های دیگه

2. کاربران : 11 تشکر کرده اند از شما esisafa برای ارسال این پست سودمند:

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

یک نکته دیگه هم بگم.
    بازم یادش بخیر برای مسابقات رباتیک موشهای هوشمند دانشگاه آزاد سبزوار، تیم دانشگاه یک رباط تعقیب خط درست میکردیم از طرف دانشگاهمون. تجربه ی اولمون بود. ما (پسرا) داشتیم رباط درست میکردیم، اونا ( دخترا) به فکر قشنگ کردن رباط بودن.
    خلاصه برای یک همچین کارایی بهتره گروه فقط از ما تشکیل شده باشه تا تمام تمرکز روی درست کار کردن رباط باشه.

البته امیدوارم کسی از اون گروه این متن رو نخونه که یکم خوب نیست.

5. کاربران : 7 تشکر کرده اند از شما esisafa برای ارسال این پست سودمند:

کاربر دائمی
    تشکر شده 531 بار در 212 پست

من براي دوستان و كسايي كه بخوان سيستم جمع ميكردم .. جالبه به ياد ندارم سفارش دهنده دختر بوده باشه و بجز رنگ كيس و مانيتور به موضوع ديگه اي از نظر قدرت و سرعت و امكانات اشاره كرده باشه

اما يه خاطره جالبتر .. توي آزمايشگاه برق بود يا كنترل يادم نيست .. نشسته بوديم با استاد حرف ميزديم

يك دفعه صداي جيغ تنها همكلاسي دختر بلند شد... پس از پيگيري هاي انجام شده معلوم شد .. برق 12 ولت ايشون رو گرفته بود ...

حالا ما سعي ميكرديم جلوي خندمون رو بگيريم

7. کاربران : 9 تشکر کرده اند از شما alishekarriz برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال medadnoki آواتار ها
    نام
    پژمان قاسمی
    تشکر شده 102 بار در 77 پست

New

البته باید بدونیم که این ولتاژ نیست که به آدم آسیب میزنه....
    بلکه جریان باعث این عمل میشه....
    مثلاً شوکرها میتونن 2 هزار ولتاژ داشته باشه ولی چریان کافی برای کشتن رو نداره....

9. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما medadnoki برای ارسال این پست سودمند:

عضو جدید
    نام
    سهند سید سجادی
    تشکر شده 3 بار در 1 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط medadnoki نمایش پست ها
    البته باید بدونیم که این ولتاژ نیست که به آدم آسیب میزنه....
    بلکه جریان باعث این عمل میشه....
    مثلاً شوکرها میتونن 2 هزار ولتاژ داشته باشه ولی چریان کافی برای کشتن رو نداره....
    ولتاژ بالا هم میتونه کشنده باشه راستش.مثلا همون شوکر اگه مدت اتصالش به بدن یکم طولانی بشه.

11. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما STARNGM برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال medadnoki آواتار ها
    نام
    پژمان قاسمی
    تشکر شده 102 بار در 77 پست

ولتاژ بالا هم میتونه کشنده باشه راستش.مثلا همون شوکر اگه مدت اتصالش به بدن یکم طولانی بشه.
    میدونید علتش چیه؟؟؟
    من علت کشنده بودن جریان رو میدونم و به خاطر اینه که باعث تجزیه شدن خون میشه...
    و جریان های پایین هم مثل 0.5 آمپر باعث مرگ میشند...

13. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما medadnoki برای ارسال این پست سودمند:

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش

نقل قول نوشته اصلی توسط alishekarriz نمایش پست ها
    اما يه خاطره جالبتر .. توي آزمايشگاه برق بود يا كنترل يادم نيست .. نشسته بوديم با استاد حرف ميزديم

يك دفعه صداي جيغ تنها همكلاسي دختر بلند شد... پس از پيگيري هاي انجام شده معلوم شد .. برق 12 ولت ايشون رو گرفته بود ...
    پوست دست اینقدر نازک که 12 ولت رد بشه. وای جلل خالق!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!. احتمالا تا حالا دست به سیاه و سفید تو زندگی نزده که یکم پوستش کار کنه
    یکی نیست بگه چرا اومدی برق. 400 ولت بگیره که همونجا پودر میشی با این پوست. چه برسه به بالاتر که ... .

15. تشکرها از این نوشته :

عضو جدید cheetah آواتار ها
    نام
    ابوالفضل شاکری
    تشکر شده 4 بار در 2 پست

عمرا اگر برق گرفته باشتش احتمالا یک رشته نازک از سیم یک لحظه رفته تو دستش ، فکر کرده برق گرفتتش

17. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما cheetah برای ارسال این پست سودمند:

عضو جدید
    تشکر شده 29 بار در 11 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط cheetah نمایش پست ها
    عمرا اگر برق گرفته باشتش احتمالا یک رشته نازک از سیم یک لحظه رفته تو دستش ، فکر کرده برق گرفتتش
    منم با شما موافقم 18 ولت که میخورد به دستم نمیتونستم تشخیص بدم که نوک سیم افشانه که تیزه یا جریانه

کاربر علاقه مند
    نام
    امین
    تشکر شده 107 بار در 53 پست

این حرف که جریان موجب برق گرفتگی میشه درسته ولی باید توجه کرد که شرط لازم ( و نه کافی ! )برای اینکه جریان زیاد عبور کنه اینه که ولتاژ بالا باشه ( بنا به قانون اهم i=v/r)
    مثلا موتورهای جوش میتونن جریان بالایی در حد 300 آمپر بدن ولی چون ولتاژشون پایینه دست زدن بهشون باعث برق گرفتگی نمیشه

20. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما sarutobi برای ارسال این پست سودمند:

همکار hakimzadeh آواتار ها
    نام
    غلامرضا حکیم زاده
    تشکر شده 418 بار در 118 پست

چند هفته پیش یکی از همکارانمان توسط ولتاژ 33 کیلو ولت فوت کرد.خدا رحمتش کند.
    هنگامیکه بالای سرش رفتم چشماش از جا درامده بود و دندوناش سوخته و پودر شده بود.
    هنگامیکه جسدش را برای تحویل بردیم , نامزدش با دسته گل به استقبال آمده بود.
    این هفتمین همکارمان بود که طی این 13 سال از دست داده ایم.
    تجربم شده که برق کسانی از بین میبره که بیشترین تجربه کار رو با برق دارن.بعلت عادت دیگه فراموش میکنن که بابرق کار میکنن.
    اگه این خاطره ناراحتتون کرد ببخشید.برای شادی روح خودمان و رفتگانمان فاتحه فراموش نشود.

22. کاربران : 12 تشکر کرده اند از شما hakimzadeh برای ارسال این پست سودمند:

مدیر کل انجمن ها morteza_rk آواتار ها
    نام
    مرتضی رحیمی کردمحله
    تشکر شده 2,899 بار در 1,263 پست

سلام

خدا رحمتش کنه. روحش شاد. کسانیکه برای مملک زحمت می کشنو در این راه فوت می کنن فرقی با شهید ندارن دادا.

نکته ی بسیار مهم این قضیه همونی بود که شما گفتی : "برق کسانی از بین میبره که بیشترین تجربه کار رو با برق دارن.بعلت عادت دیگه فراموش میکنن که بابرق کار میکنن."
    .
    اَللّهُمَ صَلّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجّل الفَرَجَهُم

وبلاگ شخصی من

24. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما morteza_rk برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال safavism آواتار ها
    نام
    سیدمحمدصفوی
    تشکر شده 245 بار در 132 پست

خدا رحمتش کنه...واقعا این مشاغل حوادث تلخی را بدنبال داره...چقد سخته که همکارت جلو چشمانت جان بده...اویل خدمتم بود یکی از تکنسینهای با تجربه که زمان باز نشستگی اون نزدیک بود رفت اتاق آنتن سرویس فنی کنه البته تنهایی حق اینکار نداره حداقل باید دو نفر باشند...خلاصه من یه مقدار دیرتر رفتم وارد اتاق انتن شدم دیدم فاز متر داخل دستشه میخواد بزنه به تسمه متصل به انتن ببینه rf هست یا نه جهت اطلاع بگم که فرستنده خاموش بود ولی یه فرستنده دیگه پرقدرت کنارش که حدود 700 متر فاصله داره تو مدار بود ولی القا امواج روی آنتنهای مجاور بسیار زیاده که دست زدن مساوی است با کباب شدن حتما باید با اعصای زمین کن زمین بشن.. سریع لباسش از پشت گرفتم و کشیدمش که هر دو افتادیم رو زمین بعد که بلند شدم دیدم شلوارش از پشت پاره شده خلاصه سر و صدایی کرد ولی اگه فاز متر به تسمه خورد بود کاملا کباب میشد. عوضش rf زدخشتکش پاره کرد!!!!! .آخه rf برق که نیست با فازمتر بشه بود و نبودشو تشخیص داد.

26. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما safavism برای ارسال این پست سودمند:

تازه وارد
    نام
    علی حیدری
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

من هم موافق حرف دوستمان هستم

28. تشکرها از این نوشته :

تازه وارد
    نام
    علی حیدری
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط esisafa نمایش پست ها
    یادش بخیر یک با سیم دکمه پاور یک کیس کامپیوتر قطع شده بود رفتم با هویه 40 وات در پیت سیمشو لحیم کنم چشتون روز بد نبینه. تا اومد خود سیم و پایه ی کلید داغ بشه ، زودتر از اون قسمت های پلاستیکی کیس ذوب شد و یک کیس به باد فنا رفت. خلاصه: اگر در یک قطعه پلاستیک به کار رفته و میخواین لحیم کاری کنین از هویه قوی استفاده کنین و در زمان بسیار کم کار رو تموم کنین قبل از اینکه حرارت از محل لحیمکاری به پلاستیکش برسه.

چک آبی برای فرستادن سیگنال dtmf و صدا روی خط تلفن واقعا خوب جواب میده. نسبت به روش های دیگه
    عزیز سیم رو جدا میکردی خوب

کاربر فعال mehdi29665 آواتار ها
    نام
    مهدي ديواندري
    تشکر شده 121 بار در 68 پست

حالا که صحبت از برق گرفتگی شد منم خاطره ای که شنیدم رو تعریف میکنم.
    3 نفر از روستا میان شهر و بعد از اتمام کاراشون برای برگشت هوا تاریک شده بود
    خلاصه برای برگشتن باید از داخل شهر که خیابان اصلی شهر جزو جاده بین شهری بود برای گرفتن تاکسی میبایست در جایی که ماشینها با سرعت رد میشدند برای خودشون تاکسی بگیرند.
    یک نفرشون میگه این کار که انجام میدین خطر داره ، من میرم تو پیاده رو و شما هر وقت تاکسی گرفتید میام.
    اون یک نفر که خطر رو حس کرده بود رفت تو پیاده رو و جناب عزرائیل با یک کامیون 50 متر اونورتر میزنه به تیر برق فشار قوی و سیم هم پاره میشه و میفته روی اون بنده خدا که توی پیاده رو واییساده بود و بقیه ش رو هم که خودتون میدونید.

کاربر فعال
    نام
    مرتضی مجتهدی
    تشکر شده 358 بار در 203 پست

این فیلم قدیمی ای که فکر کنم اکثرا دیدند . البته بسیار دلخراش هست و اینکه در کمتر از لحظه ای هر 4 نفر رو می کشه واقعا دلخراش هست. الان دیدم تاپیک بکش بکش برقه !! یاد این افتادم ، گشتم و این لینک فعلا مجدد پیداش کردم :
    بـیـسـت برق گرفتگی وحشتناک

32. تشکرها از این نوشته :

HGH

کاربر فعال amiray آواتار ها
    نام
    عباس یکانلو
    تشکر شده 360 بار در 187 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط medadnoki نمایش پست ها
    میدونید علتش چیه؟؟؟
    من علت کشنده بودن جریان رو میدونم و به خاطر اینه که باعث تجزیه شدن خون میشه...
    و جریان های پایین هم مثل 0.5 آمپر باعث مرگ میشند...
    علتش همینه ولی تا جایی که یادمه عبور یک جریان در حد میلی امپر هم میتونه باعث مرگ بشه.
    برای مثال یه جریان 100 میلی امپر با فرکانس 50 هرتز اگه سه ثانیه از بدن رد بشه باعث مرگ میشه.
    و در مورد جریان مستقیم هم که خطر ناک تر از ac هست.
    درضمن فرکانس هرچقدر بیشتر باشه خطر برگ گرفتگی کم تر میشود.

مدیر انجمن sobhan537 آواتار ها
    نام
    عبدالملکی
    تشکر شده 804 بار در 495 پست

اگه جریان 30 میلی آمپر به بالا از بدن رد بشه، باعث برق گرفتگی میشه.
    فرد برق گرفته نمرده، حتی چشماش میبینه و گوشاش میشنوه، فقط قدرت حرکت نداره. با تنفس مصنوعی و ماساژ قلب میتونیم فرد برق گرفته رو از مرگ حتمی نجات بدیم.

35. تشکرها از این نوشته :

KHM

کاربر فعال engineer1 آواتار ها
    نام
    علی طبسی
    تشکر شده 53 بار در 28 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط amiray نمایش پست ها
    علتش همینه ولی تا جایی که یادمه عبور یک جریان در حد میلی امپر هم میتونه باعث مرگ بشه.
    برای مثال یه جریان 100 میلی امپر با فرکانس 50 هرتز اگه سه ثانیه از بدن رد بشه باعث مرگ میشه.
    و در مورد جریان مستقیم هم که خطر ناک تر از ac هست.
    درضمن فرکانس هرچقدر بیشتر باشه خطر برگ گرفتگی کم تر میشود.
    ولی من شنیده بودم با بالا رفتن فرکانس برق گرفتگی بیشتر میشه
    با بالا رفتن فرکانس برق به بافتای داخلی نفوذش کمتر میشه و بیشتر سطحی کار میکنه
    و تمام بدنو میسوزونه یجورایی انگاری حرکتش سریعتر میشه و تمام سطح بدن خیلی سریع فرامیگیره
    تو دانشگاهمون چند سال پیش شنیدم یکی این اتفاق براش افتاده و کاملا پودر شده البته جریانم بالا بوده
    ولی علت سریع اتفاق افتادنش بالا بودن فرکانس بوده