NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 2844 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 18 از 18

موضوع: باتری های شارژی با ظرفیت بالا

کاربر فعال mehrdad22 آواتار ها
    نام
    مهرداد بابایی
    تشکر شده 144 بار در 96 پست

پیش فرض باتری های شارژی با ظرفیت بالا

سلام دوستان

من به دنبال یه سری باتری های شارژی با ظرفیت بالا میگردم، به فروشگاه ها سرزدم و یه سری از جنس ها رو دیدم، باتری های خشک 12 ولت 7آمپر ساعت بوده ولی خیلی گرونه مثلا 30 الی 35 تومنه.
    ارزون ترینش که 12 ولته 1.3 آمپر ساعت هستش که واسه کار من خیلی کمه نزدیک 12 تومنه!!!

میخوام ارزون باشه چون بعد اینکه کارا تموم شد و یه تست 10 دقیقه ای زده شد باتری ها درمیاد و فقط میخوام با حداقل هزینه سر هم بیاد
    12 ولت باشه
    جریانش از 7 آمپر ساعت کمتر نباشه

ممنون میشم با پیشنهاداتتون راهنماییم کنید.

و یه سوال دیگه ، یه سری باتری های قلمی شارژی با ظرفیت بالا شنیدم هستش که میگن 800 میلی آمپر در ساعت جریان میده خودشم 1.3 ولته
    حالا اگه این 10 تا رو به هم سری کنم ولتاژشون که 13 ولت میشه ، آیا جریانشون هم باهم جمع میشه ؟؟؟ یعنی 8 آمپر در ساعت جریان میده؟؟

2. تشکرها از این نوشته :

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

کاربر فعال sajjad_AD آواتار ها
    نام
    سجاد
    تشکر شده 471 بار در 181 پست

و یه سوال دیگه ، یه سری باتری های قلمی شارژی با ظرفیت بالا شنیدم هستش که میگن 800 میلی آمپر در ساعت جریان میده خودشم 1.3 ولته
    حالا اگه این 10 تا رو به هم سری کنم ولتاژشون که 13 ولت میشه ، آیا جریانشون هم باهم جمع میشه ؟؟؟ یعنی 8 آمپر در ساعت جریان میده؟؟
    سلام آقای بابایی
    در مورد این سوالت بگم که با سری کردن باتری ها فقط افزایش ولتاژ داریم و به نظر من جریان زیاد نمی شه که هیچ,کمتر هم میشه,واسه افزایش جریان در عین داشتن ولتاژ 12 ولت باید به صورت مختلط ببندیشون.

5. تشکرها از این نوشته :

نام
    مهرداد بابایی

سلام مهندس عزیز زاده
    مرسی از پاسختون

میشه طریقه بستن باتری ها به صورت مختلط رو بیشتر توضیح بدید؟؟؟
    اگه یه شکل و شماتیکی باشه خیلی بهتر میشه

مرسی

7. تشکرها از این نوشته :

مدیر کل انجمن ها morteza_rk آواتار ها
    نام
    مرتضی رحیمی کردمحله
    تشکر شده 2,899 بار در 1,263 پست

سلام مهرداد جان

تا اونجائیکه من می دونم باتری هارو کلا به سه روش کلی بهم می بندن.

1. روش سری : در این روش قطب مثبت هر باتری به قطب منفی باتری بعدی وصل میشه (مثل وصل کردن سری دو مقاومت) و در کل باعث افزایش ولتاژ میشه ولی جریان مدار ثابت هست و اگه اشتباه نکنم جریان کلی مدار برابر با جریان باتری ای هست که کمترین جریان رو میده.

2. روش موازی : در این روش قطب مثبت هر باتری به قطب مثبت باتری بعدی وصل میشه و این روند تکرار میشه (مثل وصل کردن موازی دوتا مقاومت) و این روش باعث افزایش جریان مدار میشه که در اینجا ولتاژ باتری هایی که بهم وصل شدن باید با هم برابر باشن.

3. روش متقابل : در این روش قطب مثبت یک باتری به قطبت مثبت یک باتری با ولتاژ بیشتر وصل میشه ، که در اینصورت باتری ای که ولتاژش کمتره شروع به شارژ شدن با جریان باتری ولتاژ بالاتر می کنه.
    .
    اَللّهُمَ صَلّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجّل الفَرَجَهُم

وبلاگ شخصی من

9. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما morteza_rk برای ارسال این پست سودمند:

مدیر بخش STM32 sigma-mx آواتار ها
    نام
    سعید شریفیان
    تشکر شده 2,520 بار در 978 پست

مهندس شما اگه بگی به چند آمپر در چه زمانی احتیاج داری بهتر میشه کمک کرد . مثلا بگو 1 آمپر تو 30 دقیقه . راه حل داره حتما ...

11. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما sigma-mx برای ارسال این پست سودمند:

همکار hakimzadeh آواتار ها
    نام
    غلامرضا حکیم زاده
    تشکر شده 418 بار در 118 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط mehrdad22 نمایش پست ها
    سلام دوستان

میخوام ارزون باشه چون بعد اینکه کارا تموم شد و یه تست 10 دقیقه ای زده شد باتری ها درمیاد و فقط میخوام با حداقل هزینه سر هم بیاد
    خب بهتر که یک باطری ماشین پیدا کنی و تستت انجام بده

با خواندن سوالت مشتاق شدم بدونم چی را میخوای تست کنی؟
    ویرایش توسط hakimzadeh : 23-02-2012 در ساعت 22:55

13. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما hakimzadeh برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال naatamam آواتار ها
    نام
    حسن معماری
    تشکر شده 877 بار در 286 پست

سلام دوستان

من به دنبال یه سری باتری های شارژی با ظرفیت بالا میگردم، به فروشگاه ها سرزدم و یه سری از جنس ها رو دیدم، باتری های خشک 12 ولت 7آمپر ساعت بوده ولی خیلی گرونه مثلا 30 الی 35 تومنه.
    ارزون ترینش که 12 ولته 1.3 آمپر ساعت هستش که واسه کار من خیلی کمه نزدیک 12 تومنه!!!
    این قیمت ها را از کجا گرفتی من 12 ولت 1.3 آمپر را می خرم 6 الی 6500 تومان.

15. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما naatamam برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال sajjad_AD آواتار ها
    نام
    سجاد
    تشکر شده 471 بار در 181 پست

شما چرا از همون باتری ماشین استفاده نمی کنی
    وگرنه واسه سری موازی کردن این باطری قلمیا برای رسیدن به ولتاژ 12 و جریان 8 آمپر ساعت;100 تا باتری می خوای!
    ویرایش توسط sajjad_AD : 24-02-2012 در ساعت 01:10

17. تشکرها از این نوشته :

نام
    مهرداد بابایی

نقل قول نوشته اصلی توسط morteza_rk نمایش پست ها
    سلام مهرداد جان

تا اونجائیکه من می دونم باتری هارو کلا به سه روش کلی بهم می بندن.

1. روش سری : در این روش قطب مثبت هر باتری به قطب منفی باتری بعدی وصل میشه (مثل وصل کردن سری دو مقاومت) و در کل باعث افزایش ولتاژ میشه ولی جریان مدار ثابت هست و اگه اشتباه نکنم جریان کلی مدار برابر با جریان باتری ای هست که کمترین جریان رو میده.

2. روش موازی : در این روش قطب مثبت هر باتری به قطب مثبت باتری بعدی وصل میشه و این روند تکرار میشه (مثل وصل کردن موازی دوتا مقاومت) و این روش باعث افزایش جریان مدار میشه که در اینجا ولتاژ باتری هایی که بهم وصل شدن باید با هم برابر باشن.

3. روش متقابل : در این روش قطب مثبت یک باتری به قطبت مثبت یک باتری با ولتاژ بیشتر وصل میشه ، که در اینصورت باتری ای که ولتاژش کمتره شروع به شارژ شدن با جریان باتری ولتاژ بالاتر می کنه.
    سلام دادا
    مثل همیشه توضیحاتی مختصر و فوق العاده مفید ، دمت گرم خیلی آقایی
    فقط یه سوال ، توی روش دوم (موازی) منظور از اینکه ولتاژ باتری ها باید برابر باشن ، یعنی اینکه مثلا نمیشه یه باتری 1.3 رو با یه باتری 9 ولت موازی کرد درسته؟؟؟ حالا دوتا سوال دارم:

1- ماکزیمم اختلاف ولتاژ بین دو باتری که میخوایم به هم موازی کنیم چقدره ؟؟؟ این سوالم فقط بابت کنجکاویه (مثلا یه باتری کتابی دارم که الان 7ولت داره میده اونیکی 9 تا ، آیا حتی یکی دو ولت هم اختلاف داشته باشن باز نمیشه؟؟؟)

2-ولتاژ کلمون توی موازی بستن باتریها چی میشه؟؟ ، ولتاژ کل برابر با جمع ولتاژهاست؟؟؟

19. تشکرها از این نوشته :

نام
    مهرداد بابایی

نقل قول نوشته اصلی توسط sigma-mx نمایش پست ها
    مهندس شما اگه بگی به چند آمپر در چه زمانی احتیاج داری بهتر میشه کمک کرد . مثلا بگو 1 آمپر تو 30 دقیقه . راه حل داره حتما ...
    ببخشید دوستان من داشتم اشتباه میکردم، نیاز به 8 آمپر ندارم
    من فکر میکردم اگه باتری ها رو سری ببندی جریان کل برابر با جمع جریان ها میشه

جریانی بیشتر از 1 آمپر ساعت نیاز ندارم

21. تشکرها از این نوشته :

نام
    مهرداد بابایی

نقل قول نوشته اصلی توسط naatamam نمایش پست ها
    این قیمت ها را از کجا گرفتی من 12 ولت 1.3 آمپر را می خرم 6 الی 6500 تومان.
    سلام
    شما مطمئنی 12 ولت 1.3 آمپر ساعت رو 6 -7 تومن میخری؟؟؟
    من خیلی گشتم ارزون ترین جایی که پیدا کردم 10,800 تومن بوده اونم شک کردم که درست و حسابی کار کنه چون داشت از بقیه جاها 3 -4 تومن ارزون میداد

23. تشکرها از این نوشته :

مدیر بخش STM32 sigma-mx آواتار ها
    نام
    سعید شریفیان
    تشکر شده 2,520 بار در 978 پست

مهندس جان البته جسارت نشه خدمت شما .. ولی مفهوم آمپر ساعت رو با آمپر اشتباه نکن ! این دو خیلی با هم فرق دارن !
    اگر یه باطری 1 آمپر ساعت باشه به این معنی نیست که یه آمپر جریان میده ! بلکه به این معنیه که اگه 1 آمپر ازش جریان بکشی اونوقت یک ساعت برات کار می کنه . بعضی باطری ها مثل باطری های لیتیوم ، مخصوصا باطری لیتیوم پلیمر اجازه میدن تا 20 برابر ازشون جریان بکشی ! مثلا باطری 1 آمپر ساعت LiPi ، اگه ازش 4 آمپر بکشی اونوقت 1/4 ساعت یعنی 15 دقیقه کار میکنه . توجه کنید که با هر باطری نمیشه از این شوخیا کرد ! چون منفجر میشه ! مقدار ماکزیمم جریان کشی پیوسته و لحظه ای در کاتالوگ باطری درج شده ..
    با این حساب من پرسیدم به چند آمپر در چه زمانی احتیاج داری ...

در مورد موازی کردن هم معمولا با باطری های قابل شارژ میشه این کارو کرد . طبق قانون مدار اونی که ولتاژش بالاتره دیگری رو شارژ می کنه تا به تعادل برسند. چون در یک نقطه دو تا ولتاژ نمی تونه باشه . بنابراین یکی ژنراتور میشه و اون یکی مثل مقاومت . در باطری های غیر قابل شارژ با این کار به ساختمان داخلی باطری آسیب میرسه و چون این شارژ و تعادل اتفاق نمی افته این روند ادامه داره تا باطری ها خالی بشن.
    ویرایش توسط sigma-mx : 24-02-2012 در ساعت 22:59

25. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما sigma-mx برای ارسال این پست سودمند:

نام
    مهرداد بابایی

سلام
    مرسی آقا سعید،بله فرق آمپر با آمپر ساعت رو میدونم، تو پستهای قبلی اشاره کردم که 1 الی 1.3 آمپر واسه کارم خوبه ، اول فکر میکردم که به 8 آمپر نیاز دارم، ولی الان فهمیدم همون 1 یا 1.3 کافیه
    از اونجایی که مداری که میخوام درست کنم مصرف جریان زیادی داره ، منظورم اینه که حسابی باتری خوره ،دنبال باتری ای میگردم که 1 آمپر ساعت باشه ، یعنی راحت 1ساعت بتونه 1 آمپر جریان بده

27. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما mehrdad22 برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند
    نام
    MSS
    تشکر شده 53 بار در 29 پست

سلام.
    دوست عزیز اگه می خوای باتری 1.3 آمپر و یک ساعت مداوم بتونه بده باید ظرفیت باطری که انتخاب میکنی حداقل دو برابر ظرفیت داشته باشه چون اگه توان باطری برابر مصرفت باشه بعد از گذشت نیم ساعت انرژی باطری نصف شده و مقاومت داخلی باطری بالا میره و ولتاژ باطری به شدت افت میکنه که در اکثر موارد این افت ولتاژ قابل قبول نیست.

29. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما me28k برای ارسال این پست سودمند:

مدیر کل انجمن ها morteza_rk آواتار ها
    نام
    مرتضی رحیمی کردمحله
    تشکر شده 2,899 بار در 1,263 پست

در مورد موازی کردن هم معمولا با باطری های قابل شارژ میشه این کارو کرد . طبق قانون مدار اونی که ولتاژش بالاتره دیگری رو شارژ می کنه تا به تعادل برسند. چون در یک نقطه دو تا ولتاژ نمی تونه باشه . بنابراین یکی ژنراتور میشه و اون یکی مثل مقاومت . در باطری های غیر قابل شارژ با این کار به ساختمان داخلی باطری آسیب میرسه و چون این شارژ و تعادل اتفاق نمی افته این روند ادامه داره تا باطری ها خالی بشن.
    حق کاملا با سعید جانه.

برای اینکه این مفهوم رو بهتر درک کنی می تونی هر باتری رو بصورت یک باتری سری شده با یک مقاومت در نظر بگیری که منظور از این مقاومت همون مقاومت داخلی باتری هاست. اگه بخوای دقیق تر حساب کنی باید مقاومت سیم هایی که قطب هارو به هم وصل می کنن هم حساب کنی. خلاصه اونوقت یه مدار ساده داری با دو حلقه و دو منبع ولتاژ که می تونی براحتی تحلیلش کنی. درس مدار یک هست!

البته ارزش نداره که اینهمه شبیه سازی کنی. ضمنا بنظر میرسه فرمایشات me28k کاملا صحیحه.
    .
    اَللّهُمَ صَلّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجّل الفَرَجَهُم

وبلاگ شخصی من

31. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما morteza_rk برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال naatamam آواتار ها
    نام
    حسن معماری
    تشکر شده 877 بار در 286 پست

Icon16

سلام
    شما مطمئنی 12 ولت 1.3 آمپر ساعت رو 6 -7 تومن میخری؟؟؟
    من خیلی گشتم ارزون ترین جایی که پیدا کردم 10,800 تومن بوده اونم شک کردم که درست و حسابی کار کنه چون داشت از بقیه جاها 3 -4 تومن ارزون میداد
    بله برو خیابان جمهوری و از جاهایی که فقط باطری می فروشند بخر....

33. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما naatamam برای ارسال این پست سودمند:

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

سلام دوستان
    میخواستم بپرسم شارژ یه باتری مثلا 12 ولت با ولتاژ پایین و متغیر در زمان ممکنه؟ چه اثری داره؟ (مثلا 10 دقیقه ولتاژ 4 ولت اعمال بشه بعدش ولتاژ 8 ولت و دوبار 4 ولت و ....)
    اگه باتری در حین شارژ بطور مداوم مصرف بشه عمرشو کم میکنه؟ بطوریکه شاید به مدت خیلی طولانی پر نشه
    ممنون،

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

پیش فرض باتری

سلام دوستان

12 ولت باشه
    جریانش از 7 آمپر ساعت کمتر نباشه

ممنون میشم با پیشنهاداتتون راهنماییم کنید.

داداش نمیخوام نومیدت کنم اما نمیتونی پیدا کنی... این باتری قلمی که میگی من خودم خریدم..جفتش یازده هزار تومنه که هر کدومش 850میلی آمپر هستش..کتابی هم خریدم 9ولت اونم 17تومنه اما با آمپر 200.... مگر اینکه مقاومت که ارزون هستش بخری ومقابل برق ac قرار بدی یا آی سی رگلاتور بخری و برق ac رو کم و زیاد کنی به مقدار دلخواه... البته اگر آداپتور هم خونه داشته باشی میتونی... با این روش خیلی کارای دیگه هم میتونی بکنی،،، مثلا" شارژر موبایل رو نوک سوکتش رو تا سیم ببندی و.... اما اینطوری دیگه اون وسیله ای که میخوای ولتاژ با جریان بالا بهش بدی رو دیگه نمیتونی حمل کنی مثل زمانی که باتری بهش وصل باشه و قابلحمل باشه